Україна
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
провадження № 2/361/1339/23, cправа № 361/4100/22
25.01.2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
«25»січня 2023року м.Бровари Київської області
Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Василишина В.О.,
за участю секретаря судових засідань Степанюк А.О.
учасники справи:
позивач ОСОБА_1 ,
відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «ПЛЕЙФОН УКРАЇНА»;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПЛЕЙФОН УКРАЇНА» про визнання трудових відносин припиненими,
в с т а н о в и в:
У серпні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, в якому просив визнати припиненими трудові відносини з Товариством з обмеженою відповідальністю «ПЛЕЙФОН УКРАЇНА» (далі ТОВ «ПЛЕЙФОН УКРАЇНА») у зв`язку зі звільненням з посади директора за власним бажанням з 20 серпня 2022 року.
В обґрунтування вимог зазначається, що з 11 квітня 2005 року ОСОБА_1 за рішенням учасників призначено на посаду директора ТОВ «ПЛЕЙФОН УКРАЇНА». Єдиним засновником/учасником товариства є «ПЛЕЙФОН»: Російська Федерація, місто Москва, Ленінградське шосе, 46/1. Відповідно до норм діючого трудового законодавства України, керівник товариства, як будь-який інший працівник, має право звільнитися за власним бажанням, попередивши про це власника або уповноважений ним орган, письмово за два тижні. Звільнення з посади директора відбувається за рішенням загальних зборів учасників товариства.
Починаючи березня 2014 року поштові відправлення, що направляються УДППЗ «Укрпошта» з материкової частини України, не приймаються поштою АР Крим, м.Севастополя та повертаються у зворотному напрямку. Крім того, відправлення поштової кореспонденції до Російської Федерації та Республіки Білорусь припинено з лютого 2022 року. Таким чином, заява про звільнення не могла бути надіслана на юридичну адресу відповідача, та засновнику товариства з огляду на існуючі в Україні обмеження з поштовим листуванням з АР Крик та країнами агресорами.
За ініціативи директора ТОВ «ПЛЕЙФОН УКРАЇНА» позивача у справі 14 липня
2022 року скликано проведення загальних зборів учасників у газеті «Голос України» № 144 (7894) надруковано оголошення про скликання 20 серпня 2022 року загальних зборів
ТОВ «ПЛЕЙФОН УКРАЇНА» з порядком денним: звільнення директора товариства.
З огляду на викладене, права позивача щодо звільнення з роботи за власним бажанням порушені та піддягають поновленню у спосіб постановлення судового рішення про припинення трудових відносин.
Ухвалою суду від 05 вересня 2022 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
01 листопада 2022 року ОСОБА_1 подав до суду клопотання про прийняття позовної заяви у новій редакції, в якій просить визнати припиненими трудові відносини у зв`язку зі звільненням з посади директора за угодою сторін з 20 серпня 2022 року.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, 12 жовтня 2022 року його представник ОСОБА_2 подала до суду клопотання про розгляд справи без її участі у зв`язку з перебоями у електропостачанні.
Представник відповідача ТОВ «ПЛЕЙФОН УКРАЇНА» у судове засідання представника не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся у порядку, встановленому цивільним процесуальним законодавством. Причини неявки суду неповідомлені. Суд розглядає дану справу на підставі наявних у ній даних.
Відповідно до частини другої статті 247Цивільного процесуальногокодексу України (далі - ЦПК України) у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно із статтею 280 ЦПК України, суд вважає можливим провести заочний розгляд справи й ухвалити заочне рішення на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі наказу № 1-к від 11 квітня 2005 року ОСОБА_1 приступив до виконання обов`язків директора ТОВ «ПЛЕЙФОН УКРАЇНА»
з 11 квітня 2005 року.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України на 06 липня 2022 року ТОВ «ПЛЕЙФОН УКРАЇНА» зареєстроване 11 квітня 2005 року, адреса: Україна, 95021, Автономна Республіка Крим, місто Сімферополь, вулиця Севастопольська, 59, керівник: ОСОБА_1 , підписант: ОСОБА_1 , відомості про органи управління: загальні збори, засновник: «Плейфон», адреса: Російська Федерація, Москва, Ленінградське шосе, 46/1.
06 липня 2022 року директор ТОВ «ПЛЕЙФОН УКРАЇНА» ОСОБА_1 звернувся до ТОВ «ПЛЕЙФОН УКРАЇНА» із заявою про ініціювання скликання загальних зборів учасників ТОВ «ПЛЕЙФОН УКРАЇНА» та звільнення його із займаної посади директора ТОВ «ПЛЕЙФОН УКРАЇНА» за згодою сторін (пункт 1 частини першої статті 36 КЗпП України) з 20 серпня
2022 року.
Відповідно до наказу ТОВ «ПЛЕЙФОН УКРАЇНА» № 45 від 06 липня 2022 року прийнято рішення про скликання 20 серпня 2022 року о 10 год. 30 хв. за адресою: місто Київ, вулиця Струтинського, 6, загальних зборів учасників ТОВ «ПЛЕЙФОН УКРАЇНА» та затверджено проект порядку денного цих зборів, проект порядку денного загальних зборів визнано порядком денним загальних зборів, з огляду на те, що учасником товариства є громадянин Російської Федерації, а поштова кореспонденція в умовах оголошеного з 24 лютого 2022 року воєнного стану на території України, не відправляється адресатам у Росію, повідомити учасників товариства про проведення загальних зборів через публікацію оголошення в газеті «Голос України».
Згідно з проектом порядку денного загальних зборів ТОВ «ПЛЕЙФОН УКРАЇНА» поставлено питання про звільнення директора товариства.
Відповідно до оголошення опублікованого у газеті «Голос України» № 144 (7894) від
14 липня 2022 року: ТОВ «ПЛЕЙФОН УКРАЇНА» повідомляє учасників про проведення
20 серпня 2022 року о 10 год. 30 хв. загальних зборів учасників товариства за адресою: : місто Київ, вулиця Струтинського, 6. Перелік питань порядку денного зборів: про звільнення директора товариства.
Згідно зі статтею 43Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Статтею 3 Кодексу законів про працю України (далі КЗпП України) законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами. Припинення трудового договору може мати місце лише з підстав, передбачених законодавством.
Відповідно до часини першої статті 21 КЗпП України трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
У частині другій статті 22КЗпП України встановлено, що відповідно до Конституції України будь-яке пряме або непряме обмеження прав чи встановлення прямих або непрямих переваг при укладенні, зміні та припиненні трудового договору не допускається.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 36КЗпП України підставою припинення трудового договору є угода сторін. У разі коли працівник вимагає достроково розірвати укладений з ним трудовий договір, а роботодавець не заперечує щодо припинення з цим працівником трудових відносин, такий договір може бути припинено за угодою сторін згідно з пунктом 1 частини першої статті 36 КЗпП України. Необхідно зазначити, що законодавством не встановлено відповідного порядку чи строків припинення трудового договору за угодою сторін, у зв`язку з чим вони визначаються працівником і власником або уповноваженим ним органом у кожному конкретному випадку.
Припинення трудового договору згідно з пунктом 1 частини першої статті 36КЗпП України застосовується у разі взаємної згоди сторін трудового договору, пропозиція (ініціатива) про припинення трудового договору за цією підставою може виходити як від працівника, так і від власника або уповноваженого ним органу. За угодою сторін може бути припинено як трудовий договір, укладений на невизначений строк, так і строковий трудовий договір. Припинення трудового договору за пунктом 1 частини першої статті 36КЗпП України не передбачає попередження про звільнення ні від працівника, ні від власника або уповноваженого ним органу. День закінчення роботи визначається сторонами за взаємною згодою.
Пропозиція (ініціатива) і сама угода сторін про припинення трудового договору за пунктом 1 частини першої статті 36КЗпП України можуть бути викладені як в письмовій, так і в усній формі. Якщо працівник подає письмову заяву про припинення трудового договору, то в ній мають бути зазначені прохання звільнити його за угодою сторін і дата звільнення. Водночас саме оформлення припинення трудового договору за угодою сторін має здійснюватися лише в письмовій формі. У наказі (розпорядженні) і трудовій книжці зазначаються підстава звільнення за угодою сторін з посиланням на пункт 1 частини першої статті 36КЗпП України і раніше домовлена дата звільнення.
Таким чином, передбачена пунктом 1 частини першої статті 36КЗпП України угода сторін є самостійною підставою припинення трудового договору, яка відрізняється від розірвання трудового договору з ініціативи працівника та з ініціативи власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу тим, що у цьому разі потрібне спільне волевиявлення сторін, спрямоване на припинення трудових відносин в обумовлений строк і саме з цих підстав.
При цьому законодавством не передбачено обов`язкової письмової форми угоди сторін про припинення трудового договору.
За змістом статей 221, 232КЗпП України безпосередньо в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах розглядаються трудові спори за заявами працівників про поновлення на роботі незалежно від підстав припинення трудового договору, зміну дати і формулювання причини звільнення.
Відповідно до вимог частини першої статті 5ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Оцінивши досліджені докази в їх сукупності, враховуючи, що позивач не бажає працювати на посаді директора ТОВ «ПЛЕЙФОН УКРАЇНА», про що надав 06 липня 2022 року письмову заяву, суд дійшов висновку, що позов про визнання припиненими його трудових відносин із ТОВ «ПЛЕЙФОН УКРАЇНА», на підставі пункту 1 частини першої статті 36 КЗпП України, ґрунтується на вимогах закону та підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 141 ЦПК України стягненню з відповідача на користь позивача підлягає судовий збір у розмірі 992 грн. 40 коп.
На підставі викладеного, керуючись статтями 81, 141, 263-265, 280-282 ЦПК України, Броварський міськрайонний суд Київської області,
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Визнати припиненими трудові відносини ОСОБА_1 з Товариством з обмеженою відповідальністю «ПЛЕЙФОН УКРАЇНА» у зв`язку із звільненням з посади директора цього товариства на підставі пункту 1 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України (за угодою сторін) з 20 серпня 2022 року.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРЕЙФОН УКРАЇНА» на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 992 (дев`ятсот дев`яносто два) грн. 40 коп.
Сторони справи:
позивач ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 );
відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «ПЛЕЙФОН УКРАЇНА» (зареєстроване місцезнаходження: 95021, Автономна Республіка Крим, місто Сімферополь, вулиця Севастопольська, будинок № 59; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 33434589).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивачем рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя В.О.Василишин
Суд | Броварський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 25.01.2023 |
Оприлюднено | 01.03.2023 |
Номер документу | 109233018 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Броварський міськрайонний суд Київської області
Василишин В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні