ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
УХВАЛА
про залишення позову без розгляду
"02" березня 2023 р. м. Житомир Справа № 906/588/22
Господарський суд Житомирської області у складі: судді Машевської О.П.,
за участю секретаря судового засідання: Риданової Є.С.
розглядаючи у першому судовому засіданні справу за позовом: фізичної особи ОСОБА_1
про визнання незаконним перебування на посаді керівника юридичної особи, скасування реєстраційних дій та зобов`язання вчинити певні дії
за участю представників сторін:
від позивача: не прибув
від відповідача: Нечипоренко І.П., наказ № 206/3 від 24.12.19р., Лопоцюк С.С., довіреність дійсна до 31.12.22р.,
ВСТАНОВИВ:
Господарським судом Житомирської області з 06.09.22р. за правилами загального позовного провадження розглядалася справа за позовом фізичної особи ОСОБА_1 до відповідача Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 43316784) в особі структурного підрозділу Управління державної реєстрації Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції - Відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань у Житомирській області Управління державної реєстрації Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Житомир) з вимогами визнати незаконним перебування на посаді керівника юридичної особи, скасування реєстраційних дій та зобов`язання вчинити певні дії (надалі у тексті - Позивач та Відповідач).
Ухвалою суду від 23.01.23р. закрито підготовче провадження та призначено справу №906/588/22 до судового розгляду по суті на 02.03.23р. о 10:00год. Одночасно зазначено, що участь позивача у судовому засіданні є можливою безпосередньо уприміщенні Господарського суду Житомирської області або у режимі відеоконференції поза межами приміщення будь-якогосуду з використанням власних технічних засобів (пошук в мережі Інтернет здійснюється за посиланням: https://vkz.court.gov.ua/site/login) згідно ст. 197 ГПК України.
До початку судового засідання з розгляду справи по суті судом перевірено та встановлено, що позивача повідомлено належним чином про дату, час та місце судового засідання з розгляду справи по суті, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення 02.02.23р. особисто позивачу (а.с. 184).
Одним із прав, які надаються учасникам справи, є право брати участь в судовому засіданні, якщо інше не визначено законом (пункт 2 частини першої статті 42 Господарського процесуального кодексу України). Однак, це право не є абсолютним, оскільки учасники зобов`язані з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою (пункт 3 частини другої статті 42 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до частини першої статті 120 Господарського процесуального кодексу України суд викликає учасників справи у судове засідання або для участі у вчиненні процесуальної дії, якщо визнає їх явку обов`язковою.
Крім того, за змістом частини третьої статті 196 Господарського процесуального кодексу України учасник справи може відмовитися від свого права брати участь в судовому засіданні, заявивши клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Отже, учасник справи має право:
а) брати участь в судових засіданнях (особисто або через представника);
б) не брати участі в судових засіданнях, подавши клопотання про розгляд справи за його відсутності, крім випадків, коли суд визнав явку учасника обов`язковою.
Аналіз зазначених норм процесуального права свідчить про те, що учасник справи не може відмовитися від свого права на участь в судових засіданнях за принципом мовчання, його волевиявлення щодо цього має бути формалізовано.
Системний аналіз змісту частини четвертої статті 202 та пункту 4 частини першої статті 226 Господарського процесуального кодексу України свідчить про те, що процесуальним наслідком неявки позивача в судове засідання є залишення позову без розгляду.
Залишення позову без розгляду - це форма закінчення розгляду господарським судом справи без прийняття рішення суду по суті спору у зв`язку з виявленням обставин, які перешкоджають розгляду справи, але можуть бути усунуті в майбутньому, наслідком якої є можливість повторного звернення до суду з тотожним позовом.
Правове значення для прийняття судом рішення про залишення позову без розгляду з підстави нез`явлення позивача у судове засідання, передбаченої цими нормами процесуального права, має одночасна наявність таких обставин, так звані умови для залишення позову без розгляду у випадку неявки позивача в судове засідання:
1) належне повідомлення судом позивача про час і місце судового засідання;
2) неявка позивача в судове засідання або неповідомлення позивачем суду причин його неявки в судове засідання;
3) неподання позивачем суду заяви про розгляд справи за його відсутності.
При цьому зміст частини четвертої статті 202 та пункту 4 частини першої статті 226 Господарського процесуального кодексу України свідчить про те, що передбачена цими нормами процесуального права така процесуальна дія суду як залишення позову без розгляду з підстави нез`явлення позивача у судове засідання та неповідомлення про причини своєї неявки не залежить від того, чи була визнана судом явка позивача в судове засідання обов`язковою.
Норми, закріплені у частині четвертій статті 202 та у пункті 4 частини першої статті 226 Господарського процесуального кодексу України, за методом правового регулювання є імперативними, що означає те, що відповідно до цих норм процесуального права у разі неявки позивача в судове засідання за умови, що він був належним чином повідомлений про час і місце судового засідання, не повідомив суд про причини його неявки та не надав суду заяви про розгляд справи за його відсутності, суд має імперативний процесуальний обов`язок залишити позов без розгляду.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 226 ГПК України визначено, що суд залишає позов без розгляду, якщо, зокрема, позивач (його представник) не з`явився у судове засідання або не повідомив про причини неявки, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутністю і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.
Мотиви суду про залишення позовної заяви без розгляду на стадії розгляду справи по суті викладено з врахуванням правових позицій щодо застосування ч.4 ст. 202 та п. 4 ч. 1 ст. 226 ГПК України, викладених у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 05.06.2020 у справі № 910/16978/19 та від 18.11.2022 у cправі № 905/458/21, які узагальнені зводяться до наступного:
1. Щодо першої умови залишення позову без розгляду у разі неявки позивача в судове засідання: належного повідомлення судом позивача про час і місце судового засідання
Здійснене судом повідомлення про дату, час і місце судового засідання слід вважати належним, якщо при цьому були дотримані вимоги статей 121, 122, 242 Господарського процесуального кодексу України.
2. Щодо другої умови залишення позову без розгляду у разі неявки позивача в судове засідання: неявки позивача в судове засідання або неповідомлення позивачем суду причин його неявки в судове засідання.
Господарський процесуальний кодекс України передбачає порядок судового розгляду справи у змагальному порядку за участю обох сторін.
Неявка позивача або його представника в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин неявки може означати втрату позивачем юридичного інтересу до розгляду його справи судом.
Разом з цим у разі, якщо позивач не з`явився в судове засідання, однак, повідомив суду інформацію про причини своє неявки, суд має здійснити оцінку поважності таких причин. За відсутності такого повідомлення суд приймає рішення про залишення заяви без розгляду.
3. Щодо третьої умови залишення позову без розгляду у разі неявки позивача в судове засідання: неподання позивачем суду заяви про розгляд справи за його відсутності. Наслідки подання позивачем до суду заяви про розгляд справи за його відсутності.
Право позивача самостійно визначати характер своєї участі в судовому засіданні, зокрема й через неявку до нього, повинне бути здійснене у належний, тобто визначений процесуальним законом спосіб: шляхом подання позивачем до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності. Лише, якщо позивач чітко висловив своє волевиявлення через клопотання про розгляд справи за його відсутності та за умови можливості розгляду справи за відсутності позивача в судовому засіданні, можливий судовий розгляд справи за відсутності позивача в судовому засіданні.
Відповідно до ч. 4 ст. 226 ГПК України, особа позов якої залишено без розгляду, після усунення обставин, що були підставою для залишення позову без розгляду, має право звернутися до суду повторно.
Керуючисьч. 4 ст.202, п.4 ч.1 ст. 226, ст.ст. 234-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Залишити без розгляду позов фізичноїособи ОСОБА_1 до Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький, код ЄДРПОУ 43316784) в особі структурного підрозділу Управління державної реєстрації Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції - Відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань у Житомирській області Управління державної реєстрації Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Житомир) з вимогами:
- визнати незаконним перебування громадянина ОСОБА_2 на посаді керівника юридичної особи - ГО МРК "Діана";
- скасувати реєстраційні дії від 13.08.2021 року №1002861070010000331 та від 17.08.2021 року №1002861070011000331, вчинені Головним спеціалістом відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань у Житомирській області Управління державної реєстрації Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) ОСОБА_3 про зміну керівних органів юридичної особи і встановленням в реєстрі керівником ОСОБА_2 ;
- зобов`язати реєстраційну службу відновити відомості про раду клубу і керівника організації ОСОБА_4 .
Ухвала набрала законної сили 02.03.2023. Повний текст ухвали складено та підписано 02.03.2023.
Ухвалу про залишення позову без розгляду може бути оскаржено на підставі ст.255 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Машевська О.П.
1 - в справу
2 - фізичній особі ОСОБА_1 (рек. з пов.) : АДРЕСА_1
3-4 відповідачу (рек.) 1. 10014, м. Житомир, майдан Соборний, буд. 1 (рек.) 2. 29000, м. Хмельницький, вул. Володимирська, буд. 91 (рек.) + на ел. адреси: t.sakhenko@zt.minjust.gov.ua, @zt.minjust.gov.ua
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 02.03.2023 |
Оприлюднено | 03.03.2023 |
Номер документу | 109299077 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Машевська О.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні