Ухвала
Іменем України
2 березня 2023 року
м. Київ
провадження № 51-1328 впс 23
Справа 641/590/21
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого - ОСОБА_1 ,
суддів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
розглянув клопотання прокурора про направлення кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42018221400000107 за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів.
Суть питання та встановлені судом обставини
До Верховного Суду надійшло клопотання прокурора про направлення кримінального провадження відносно ОСОБА_4 з Ленінського районного суду м. Полтави до Червонозаводського районного суду м. Харкова.
Дане провадження перебувало на розгляді у Комінтернівському районному суді м. Харкова, однак, враховуючи неможливість здійснювати правосуддя під час воєнного стану, територіальну підсудність справ цього суду визначено за Ленінським районним судом.
Справа відносно ОСОБА_4 надійшла до Ленінського райсуду, призначено підготовче судове засідання, яке не закінчено.
На думку прокурора, введення правового режиму воєнного стану, яке стало підставою для зміни територіальної підсудності з Комінтернівського на Ленінський райсуд, а в подальшому її відновлення, є винятковим випадком, в розумінні ст. 34 КПК України.
Крім того, вказує, що обвинувачений та один свідок (з шести) проживають на території Основ'янського району м. Харкова, а тому, з метою оперативності та ефективності розгляду даного провадження, просить направити його до Червонозаводського райсуду.
Мотиви Суду
Відповідно до ч. 3 ст. 34 КПК України, питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів, а також про направлення провадження з одного суду апеляційної інстанції до іншого вирішується колегією суддів Касаційного кримінального суду Верховного Суду за поданням суду апеляційної інстанції або за клопотанням сторін чи потерпілого.
Статтею 34 КПК України передбачено вичерпний перелік підстав для передачі кримінального провадження на розгляд іншого суду.
До початку судового розгляду у виняткових випадках кримінальне провадження (крім кримінальних проваджень, що надійшли на розгляд Вищого антикорупційного суду) з метою забезпечення оперативності та ефективності кримінального провадження може бути передано на розгляд іншого суду за місцем проживання обвинуваченого, більшості потерпілих або свідків, а також у разі неможливості здійснювати відповідним судом правосуддя (зокрема, надзвичайні ситуації техногенного або природного характеру, епідемії, епізоотії, режим воєнного, надзвичайного стану, проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях).
У клопотанні прокурор ставить питання про направлення кримінального провадження щодо ОСОБА_4 за місцем проживання обвинуваченого та одного свідка (з шести), а саме до Червонозаводського райсуду м. Харкова.
Згідно інформації, наданої Ленінським райсудом, кримінальне провадження № 42018221400000107 надійшло до суду 31 серпня 2022 року. Ухвалою від 2 вересня 2022 року призначено підготовче судове засідання, яке один раз відкладалося у зв`язку з відсутністю електроенергії в приміщенні суду та двічі - за клопотаннями захисника і прокурора.
Наступне підготовче судове засідання призначено на 14 березня 2023 року.
Тобто, відсутня будь-яка інформація про неможливість розгляду цього провадження саме Ленінським райсудом м. Полтави.
Направлення кримінального провадження за місцем проживання обвинуваченого в Основ`янському районі м. Харкова, що підсудне Червонозаводському райсуду, який не з`являється до Ленінського райсуду і не повідомив про причини своєї неявки, не буде сприяти оперативному та ефективному розгляду, навіть за умови його направлення до іншого суду.
Посилання прокурора про направлення кримінального провадження за місцем проживання лише одного свідка (з шести), про неявку якого у судове засідання також немає відомостей і це не було причиною відкладення розгляду справи, не є винятковою обставиною в розумінні ст. 34 КПК України.
Крім того, Розпорядженням Голови ВС від 17 листопада 2022 року № 65 покладено обов`язок на районні суди м. Полтави та Полтавської області, зокрема й на Ленінський районний суд м. Полтави, забезпечити розгляд справ, які надійшли на розгляд цих судів до 22 листопада 2022 року включно.
За таких обставин, керуючись ст. 34 КПК України, колегія суддів вважає за необхідне клопотання прокуроразалишити без задоволення.
З цих підстав Суд постановив:
Клопотання прокурора про направлення кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42018221400000107 за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів, залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення й оскарженню не підлягає.
Судді:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_5
Суд | Касаційний кримінальний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 02.03.2023 |
Оприлюднено | 03.03.2023 |
Номер документу | 109303177 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Білик Наталія Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні