Справа № 216/1467/20
провадження 1-кп/216/174/23
УХВАЛА
іменем України
про закриття кримінального провадження
28 лютого 2023 року місто Кривий Ріг
Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, у складі головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченої ОСОБА_4 ,
захисника адвоката ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду у місті Кривому Розі кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за №12020040230000365 від 21.02.2020, за обвинуваченням:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кривого Рогу, громадянина України, який має професійно-технічну освіту, працює підготовлювачем складу у цеху підготовки составів ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», у зареєстрованому шлюбі не перебуває, утриманців не має, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимий,
у вчиненнікримінального проступку,передбаченого ч.1ст.213 КК України,-
в с т а н о в и в:
У провадженні Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу перебуває кримінальне провадження з обвинувальним актом, відносно ОСОБА_4 , який обвинувачується у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 213 КК України.
Під час судового розгляду кримінального провадження захисник обвинуваченого надав письмове клопотання про закриття кримінального провадження та звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності, у зв`язку зі спливом строків давності притягнення до відповідальності.
Обвинувачений підтримав клопотання свого захисника
Прокурор проти задоволення клопотання не заперечував.
Відповідно до матеріалів кримінального провадження, в ході досудового розслідування були встановлені наступні фактичні обставини справи.
ОСОБА_4 03 січня 2020 року уклав трудову угоду з ТОВ «НОРД ВТОРМЕТ», код ЄРДПОУ 40292787, згідно з якою він виконує роботи, щодо збору-прийому від населення побутового металобрухту загальною вагою 50 тонн та передає його ТОВ «НОРД ВТОРМЕТ», окрім цього встановлено обсяг виконуваної роботи у вигляді конкретних фізичних величин (50 тон), які підлягають вимірюванню, що повинно бути відображено в актах виконаних робіт. В свою чергу акти приймання-здачі робіт містять конкретний результат роботи, який повинен передати виконавець замовнику. Тому, ОСОБА_4 є самостійним організатором своєї роботи за укладеним договором, правилам внутрішнього трудового законодавства не підпорядкований.
На підставі викладеного, ОСОБА_4 , відомості про якого не включено до переліку суб`єктів господарювання, що здійснюють операції з металобрухтом, не будучи суб`єктом підприємницької діяльності, в порушення п. 3, 5, 8 ст. 1 та п. 8, 9 ст. 4 Закону України «Про металобрухт» від 05 травня 1999 року №619-XIV, в якому вказано, що «... діяльність, пов`язана із збиранням, купівлею, зберіганням та реалізацією металобрухту здійснюється юридичними і фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які здійснюють операції з металобрухтом», «... збирання, заготівля, переробка, реалізація промислового металобрухту фізичними особами забороняється».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про металобрухт» металобрухт - непридатні для прямого використання вироби або частини виробів, які за рішенням власника втратили експлуатаційну цінність внаслідок фізичного або морального зносу і містять у собі чорні або кольорові метали чи їх сплави, а також вироби з металу, що мають непоправний брак, залишки чорних і кольорових металів і їх сплавів.
Операції з металобрухтом відповідно до Закону України «Про металобрухт» - заготівля, переробка, металургійна переробка брухту чорних і кольорових металів.
Згідно із ст. 1 Закону України «Про металобрухт», заготівля металобрухту - діяльність, пов`язана із збиранням, купівлею, зберіганням та реалізацією металобрухту юридичними або фізичними особами - суб`єктами господарювання, які здійснюють операції з металобрухтом.
Статтею 1 Закону України «Про металобрухт» закріплено, що купівля та/або реалізація металобрухту - діяльність, пов`язана із передачею права власності на металобрухт іншому власнику в обмін на еквівалентну суму коштів або боргових зобов`язань.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про металобрухт» операції з металобрухтом здійснюються лише спеціалізованими або спеціалізованими металургійними переробними підприємствами, а також їх приймальними пунктами.
В ч. 8 ст. 4 Закону України «Про металобрухт» зазначено, що приймання побутового металобрухту від фізичних осіб дозволяється лише при пред`явленні ними документа, який засвідчує особу, та обов`язково оформляється актом приймання. В акті приймання побутового металобрухту від фізичних осіб зазначаються дані документа, який засвідчує особу, та опис металобрухту. Фізичні особи можуть здійснювати операції лише з побутовим металобрухтом.
Відповідно ч. 1 та ч. 2 ст. 5 Закону України «Про металобрухт» суб`єкти господарювання, які здійснюють заготівлю, переробку та металургійну переробку металобрухту, повинні мати кваліфікованих спеціалістів, відповідне устаткування, засоби екологічної безпеки. Перелік обладнання та устаткування, які необхідно мати спеціалізованому підприємству та його приймальним пунктам або спеціалізованому металургійному переробному підприємству, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної промислової політики, при здійсненні операцій з металобрухтом у порядку, встановленому законодавством. Суб`єкти господарювання, які здійснюють операції з металобрухтом, повинні забезпечити контроль за вибуховою, пожежною, екологічною та радіаційною безпекою відповідно до законодавства.
Згідно із ч. 3, ст.6 Закону України «Про металобрухт» оплата закупленого у населення металобрухту здійснюється через каси спеціалізованих підприємств (їх приймальних пунктів) та спеціалізованих металургійних переробних підприємств чи через каси в банках готівкою або шляхом поштових переказів за рахунок суб`єкта господарювання, який здійснює купівлю металобрухту. Забороняється проведення готівкових розрахунків при здійсненні операцій з промисловим металобрухтом.
Відповідно до Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №524 від 29.03.2016 «Про затвердження переліку обладнання та устаткування, які необхідно мати спеціалізованому підприємству та його приймальним пунктам або спеціалізованому металургійному переробному підприємству при здійсненні операцій з металобрухтом» Перелік обладнання та устаткування, яке необхідно мати кожному приймальному пункту спеціалізованого або спеціалізованого металургійного переробного підприємства для провадження господарської діяльності із заготівлі, переробки металобрухту чорних металів: обладнання для механічного чи вогневого (газополум`яного) різання; ваги, повірені в установленому законодавством порядку; вантажопідйомне обладнання, яке забезпечує можливість переміщення брухту, його розвантаження або завантаження у транспортні засоби та пройшло технічний огляд у встановленому законодавством порядку; засіб вимірювальної техніки, що використовується при здійсненні радіаційного контролю, повірений у встановленому законодавством порядку.
Так, ОСОБА_4 , діючи умисно, з корисливих мотивів, в порушення Закону України «Про металобрухт», не будучи зареєстрованим як суб`єкт господарювання, організував незаконний пункт прийому та схову металобрухту на території домоволодіння розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , заготовивши для цього обладнання, а саме електронні ваги, вивісивши металеву табличку із оголошенням щодо прийому металобрухту, таким чином організував незаконний пункт та особисто на території вказаного домоволодіння в період часу з 03.01.2020 по 14.02.2020 приймав у фізичних осіб брухт чорного металу. ОСОБА_4 , в порушенні усіх вищезазначених вимог щодо прийому металобрухту, 14 лютого 2020 року у денний час доби діючи умисно, з корисливих мотивів, здійснюючи свою злочинну діяльність, умисно, незаконно прийняв у громадянина ОСОБА_6 брухт чорного металу загальною вагою 15 кг, ціною загальною вартістю 40 гривень, після чого зберігав металобрухт для послідуючого збуту на території вказаного вище домоволодіння.
14.02.2020 в період часу з 10.36 години до 13.15 години на підставі ухвали слідчого судді Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 14.02.2020 працівниками поліції Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровські області проведено обшук на території домоволодіння АДРЕСА_1 , під час якого виявлено та вилучено брухт чорного металу загальною вагою 1450 кг, частину електронних ваг - 1шт, акти прийому побутового металобрухту у кількості 65 штук, видатковий касовий ордер у кількості 31 штук, за допомогою яких ОСОБА_4 здійснював незакойні операції з металобрухтом, приймаючи металобрухт від населення, відомості про якого не включено до переліку суб`єктів господарювання, що здійснюють операції з металобрухтом.
Дії обвинуваченого ОСОБА_4 органом досудового розслідування кваліфіковані за ч. 1 ст. 213 КК України, за ознаками: здійснення прийому брухту чорних металів фізичними особами, відомості про яких не включено до переліку суб`єктів господарювання, що здійснюють операції з металобрухтом, організація незаконних пунктів прийому та схову металобрухту.
Разом з цим, відповідно до ч. 4 ст. 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Пунктом 1 частини 2 статті 284 КПК України передбачено, що кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності, а частиною 3 статті 288 КПК встановлено, що суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Таким чином за змістом статей 284-288 КПК України, підставами для звільнення особи від кримінальної відповідальності при розгляді справи в суді є наявність відповідної норми кримінального закону, яка передбачає таке звільнення, клопотання сторони кримінального провадження про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності та згода обвинуваченого на закриття кримінального провадження на цих підставах. Наявність цих умов є правовою підставою для прийняття судом рішення про звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки:
- три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років;
При цьому, згідно з частинами 2, 4 статті 12 КК України кримінальним проступком є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або інше покарання, не пов`язане з позбавленням волі, а нетяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п`яти років.
Таким чином, виходячи з санкції ч. 1 ст. 213 КК України, інкриміноване обвинуваченому кримінальне правопорушення за ступенем тяжкості є кримінальним проступком.
З огляду на викладене, суд, вислухавши позиції учасників судового провадження, дослідивши матеріали кримінального провадження, дійшов висновку про можливість звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження, на підставі ст. 49 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності, оскільки ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального проступку, який згідно з матеріалами кримінального провадження було вчинено 14.02.2020, не ухилявся від суду, не вчинив нового кримінального правопорушення та надав згоду на закриття кримінального провадження на цих підставах.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 49, ч. 1 ст. 213 КК України, ст.ст. 100, 286, 288, 326, 393, 395, 532, 533 КПК України суд
п о с т а н о в и в:
Клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_4 , адвоката ОСОБА_5 , про закриття провадження у справі - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності, на підставі ст. 49 КК України.
Кримінальне провадження, внесене до ЄРДР №12020040230000365 від 21.02.2020 за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 213 КК України закрити.
Речові докази:
- електронні ваги, долучені до матеріалів кримінального провадження на підставі постанови від 14.02.2020, передані на відповідальне зберігання ОСОБА_7 згідно з розпискою від 14.02.2020 - знищити;
- брухт чорних металів, вагою 1450 кг, долучений до матеріалів кримінального провадження на підставі постанови від 14.02.2020, переданий на відповідальне зберігання до ТОВ «ДП Втормет» згідно з довідкою - звернути на користь держави.
Ухвала суду про закриття кримінального провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом семи днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Ухвала суду, яка набрала законної сили, обов`язкова для осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також для усіх фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх службових осіб, і підлягає виконанню на всій території України.
Суддя ОСОБА_8
Суд | Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2023 |
Оприлюднено | 06.03.2023 |
Номер документу | 109327360 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері господарської діяльності Порушення порядку здійснення операцій з металобрухтом |
Кримінальне
Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу
КУЗНЕЦОВ Р. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні