01.03.2023
Провадження №2/389/126/22
ЄУН 398/4874/20
Р І Ш Е Н Н Я
заочне
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2023 року Знам`янський міськрайонний суд
Кіровоградської області
у складі:
головуючого судді Українського В.В.
за участю секретаря судового засідання Гой І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні залу суду міста Знам`янка Кіровоградської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Приватного підприємства «Парадіс Нова», інтереси якого представляє адвокат Харута Вікторія Анатоліївна, до ОСОБА_1 про розірвання договору на виконання ремонтно-будівельних робіт та стягнення збитків,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду із вищевказаним позовом, в якому просив суд розірвати договір на виконання ремонтно-будівельних робіт від 01.09.2018, укладений між сторонами, та стягнути завдані збитки в розмірі 103816 гривень.
Свої вимоги мотивував тим, що 01.09.2018 між ПП «Парадіс Нова» та ОСОБА_1 укладено договір №1 на виконання ремонтно-будівельних робіт. Відповідно до п. 1.1 даного договору, замовник доручає, а підрядник, в межах договірної ціни, виконує власними та залученими силами та засобами всі передбачені договором роботи, а саме: установка паркану з залізо - бетонних плит (62 ряди), висота - 3 м., довжина - 240 мм., на об`єкті за адресою АДРЕСА_1 , забезпечує необхідну якість робіт, здає їх в обумовлені строки замовнику з передачею всієї виконавчої документації, усуває зауваження та дефекти, допущені з його вини, протягом гарантійного строку експлуатації об`єкту, а замовник зобов`язується передати підряднику фронт робіт, затверджену проектно-кошторисну документацію, прийняти та оплатити роботи. Відповідно до п. 2.1 договору, договірна ціна за цим договором складає 2 тис гривень за 1 проліт та включає витрати підрядника на необхідні матеріали.
Відповідно до п. 4.1. орієнтовний термін виконання робіт та здачі закінченого об`єкта - до 01.10.2018. Зазначена дата може змінюватися, що затверджується сторонами у додатковій угоді до цього договору.
На виконання умов зазначеного договору позивачем через уповноважену особу виплачено підряднику кошти на загальну суму 55 тисяч гривень. Проте з боку відповідача на виконання умов договору було встановлено лише 39 стовпів, та в подальшому будівельні роботи припинено. До цього часу бетонний паркан, що був оплачений замовником не побудовано. Підрядні роботи не виконані. На неодноразові усні звернення, претензію від 09.01.2019 року, будь-яких пояснень щодо причин невиконання робіт, відповідачем не надано. Кошти не повернуто, у зв`язку з чим, позивачем у травні 2019 року було направлено на адресу відповідача претензію, а якій зокрема, позивач вимагав направити на адресу позивача акт приймання - передачі виконаних робіт, в якому зазначити обсяг фактично виконаних робіт та їх вартість, для проведення взаєморозрахунків, а також повернути замовнику залишок коштів, що були сплачені авансом в рахунок виконаних будівельних робіт, які не були фактично виконані та закінчені. Однак відповідачем проігноровано зазначену претензію, акту приймання - передачі виконаних робіт, чи інші документи на адресу позивача не направлено, кошти не повернуті.
У зв`язку з тим, що відповідачем не було виконано підрядні роботи, позивач змушений був звернутись до іншого підрядника для укладення договору на виконання підрядних робіт щодо встановлення паркану.
Іншим підрядником встановлений паркан, за який замовником сплачено підряднику кошти в сумі 103 816,00 грн., шляхом перерахування на картковий рахунок підрядника через уповноважену особу підприємства. Між сторонами підписано акт звірки взаємних розрахунків.
Таким чином, у зв`язку з невиконанням відповідачем своїх зобов`язань за договором, позивач зазнав реальних збитків, що були понесені ним у зв`язку з необхідністю залученням іншого підрядника, що складають фактично понесені витрати на оплату послуг в сумі 103 816, 00 грн. та які підлягають стягненню з відповідача по справі, згідно вимог ст. 849 Цивільного кодексу України.
Позивач у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, представник надала заяву, відповідно до якої підтримала вимоги позову та просить їх задовольнити, справу розглядати без її участі, не заперечує щодо винесення заочного рішення.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, як і не надав заяви про розгляд справи без його участі, відзив на позовну заяву не надав. Згідно ухвали Знам`янського міськрайонного суду розгляд цивільної справи проводиться заочно.
Відповідно до ст.280 ЦПК України, суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Враховуючи, що в справі є достатньо матеріалів, які вказують на права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності сторін
Повно, всебічно та об`єктивно дослідивши у судовому засіданні матеріали справи суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню за таких підстав.
Судом встановлено, що 01.09.2018 між ПП «Парадіс Нова» в особі директора Сібірцева С.В. та ОСОБА_1 укладено договір №1 на виконання ремонтно-будівельних робіт. Відповідно до п. 1.1 договору, замовник доручає, а підрядник, в межах договірної ціни, виконує власними та залученими силами та засобами всі передбачені договором роботи, а саме: установка паркану з залізо - бетонних плит (62 ряди), висота - 3 м., довжина - 240 мм., на об`єкті за адресою АДРЕСА_1 забезпечує необхідну якість робіт, здає їх в обумовлені строки замовнику з передачею всієї виконавчої документації, усуває зауваження та дефекти, допущені з його вини, протягом гарантійного строку експлуатації об`єкту, а замовник зобов`язується передати підряднику фронт робіт, затверджену проектно-кошторисну документацію, прийняти та оплатити роботи.
Відповідно до п. 2.1 договору, договірна ціна за цим договором складає 2000 гривень за 1 проліт та включає витрати підрядника на необхідні матеріали. Відповідно до п. 3.1 договору, замовник зобов`язаний забезпечити своєчасне фінансування робіт та розрахунки із підрядником за виконані роботи. Відповідно до п. 4.1. орієнтовний термін виконання робіт та здачі закінченого об`єкта - до 01.10.2018 року. Зазначена дата може змінюватися, що затверджується сторонами у додатковій угоді до цього договору.
Відповідно до п. 4.1. орієнтовний термін виконання робіт та здачі закінченого об`єкта - до 01.10.2018. Зазначена дата може змінюватися, що затверджується сторонами у додатковій угоді до цього договору. Відповідно до п.5.1 поставка на об`єкт матеріалів, необхідних для виконання робіт, здійснюється підрядником, якщо інше не буде передбачено письмовою домовленістю сторін. Згідно з п.6.3 договору підрядник зобов`язаний в розумний строк письмово інформувати замовника про можливість припинення або сповільнення виконання робіт з вини замовника, або з інших причин, незалежних від підрядника. П.7.1 договору передбачає, що після виконання всього комплексу робіт, обумовлених договором, підрядник повинен здати, а замовник прийняти виконані роботи у відповідності із нормами і правилами, діючими в Україні.
Відповідно до п.12 договору усі викликані цим договором і пов`язані з ним спори та розбіжності сторони намагаються вирішувати шляхом переговорів. У разі недосягнення згоди, спори та розбіжності передаються на вирішення до суду.
Відповідно до розписки від 03.09.2018 ОСОБА_1 отримав від ОСОБА_2 25000 гривень.
Квитанції про сплату окремих платежів на суми 15000 грн., 5000 грн., 9000 грн., 1000 грн. суд не приймає до уваги як оплату робіт за договором, так як в платіжних документах відсутні відомості про призначення платежу, отримувача коштів, відправника, тощо, які можуть співставити сплату коштів із договором.
Відповідно до акту виконаних робіт на 03.10.2018 на виконання договору встановлено 39 стовпів, плити паркану між стовпами не встановлені.
Представник ПП «Парадіс Нова» направив на адресу ОСОБА_1 претензію виконати зобов`язання за порушення умов договору та перерахувати на користь позивача суму понесених збитків в розмірі 49919,88 гривень. Претензія отримана відповідачем 18.01.2019. Також представником ПП «Парадіс Нова» направлено на адресу відповідача вимогу про направлення на адресу підприємства акт виконаних робіт, які на думку відповідача вважаються виконаними та суму їх вартості для проведення взаєморозрахунку, а також повернення безпідставно отриманих коштів. Відповідь відсутня.
Статтею 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до частини першої статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
За змістом статей 525, 526 цього Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства; одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі статтею 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; сплата неустойки; відшкодування збитків.
Відповідно до статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Боржник, який прострочив виконання зобов`язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення. Прострочення боржника не настає, якщо зобов`язання не може бути виконане внаслідок прострочення кредитора.
Положеннями статті 615 Цивільного кодексу України визначено, що у разі порушення зобов`язання однією стороною друга сторона має право частково або в повному обсязі відмовитися від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом. Одностороння відмова від зобов`язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання. Внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання частково або у повному обсязі відповідно змінюються умови зобов`язання або воно припиняється.
Згідно з частиною першою та третьою статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено законом або договором. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові (частини перша, друга статті 837 Цивільного кодексу України).
Статтею 846 Цивільного кодексу України встановлено, що строки виконання роботи або її окремих етапів установлюються в договорі підряду. Якщо в договорі підряду не встановлені строки виконання роботи, підрядник зобов`язаний виконати роботу, а замовник має право вимагати її виконання у розумні строки, відповідно до суті зобов`язання, характеру та обсягів роботи та звичаїв ділового обороту.
Відповідно до частини першої статті 849 Цивільного кодексу України замовник має право у будь-який час перевірити хід і якість роботи, не втручаючись у діяльність підрядника.
Згідно з частинами другою четвертою статті 849 Цивільного кодексу України якщо підрядник своєчасно не розпочав роботу або виконує її настільки повільно, що закінчення її у строк стає явно неможливим, замовник має право відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків.
Якщо під час виконання роботи стане очевидним, що вона не буде виконана належним чином, замовник має право призначити підрядникові строк для усунення недоліків, а в разі невиконання підрядником цієї вимоги відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків або доручити виправлення роботи іншій особі за рахунок підрядника (частина третя).
Замовник має право у будь-який час до закінчення роботи відмовитися від договору підряду, виплативши підрядникові плату за виконану частину роботи та відшкодувавши йому збитки, завдані розірванням договору (частина четверта).
З аналізу статті 849 Цивільного кодексу України вбачається, що вказана стаття встановлює три окремі (самостійні) підстави для відмови замовника від договору підряду та, відповідно, різні правові наслідки такої відмови.
Так, частинами другою, третьою наведеної статті передбачено право замовника на відмову від договору підряду лише за наявності конкретно визначених законодавством умов. При цьому наслідком такої відмови є виникнення саме у замовника права вимагати відшкодування збитків з підрядника.
Таким чином, у разі відмови замовника від договору підряду з посиланням на частину другу статті 849 Цивільного кодексу України, обов`язковому дослідженню підлягає наявність чи відсутність передбачених зазначеною нормою підстав для такої відмови, зокрема щодо порушення з боку підрядника умов відповідного договору.
Відповідно до ч. 2, 5 ст.653 ЦК України, у разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються. У разі розірвання договору зобов`язання припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір розривається у судовому порядку, зобов`язання припиняється з моменту набрання рішенням суду про розірвання договору законної сили. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов`язанням до моменту розірвання договору, якщо інше не встановлено договором або законом Якщо договір розірваний у зв`язку з істотним порушенням договору однією із сторін друга сторона може вимагати відшкодування збитків, завданих розірванням договору.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем порушені умови договору та робота не виконана в обумовлений договором строк, що є підставою для розірвання спірного договору від 01.09.2018 згідноз частиною другою статті 849 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст.22 ЦК України особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права має право на їх відшкодування.
Збитками відповідно до норми цієї статті є:
1)втрати,яких особазазнала узв`язкузі знищеннямабо пошкодженнямречі,а такожвитрати,які особазробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
2)доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Реальні збитки-це втрати,яких особазазнала узв`язку зізнищенням абопошкодженням речі,а такожвтрати,які особазробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права.
Через те, що відповідачем не було виконано підрядні роботи, позивач змушений був звернутись до іншого підрядника для укладення договору на виконання підрядних робіт щодо встановлення паркану.
Приватне підприємство «Парадіс Нова» в особі директора Черкашина Є.А. та ОСОБА_3 01.06.2020 уклали договір підряду, відповідно до якого підрядник зобов`язався в порядку та на умовах, визначених цим договором, виконати роботу з установки паркану з залізобетонних плит (62 ряди) висотою 3 м., довжиною 240 мм. на об`єкті за адресою АДРЕСА_1 . Відповідно до п.1.2 договору початок виконання робіт 01.06.2020, закінчення виконання робіт 10.11.2020. відповідно до п.5.1 договору замовник виплачує підряднику винагороду у сумі орієнтовно 100000 гривень шляхом перерахунку уповноваженою особою замовника на картковий рахунок підрядника та вказаний номер карткового рахунку та реквізити рахунку.
Відповідно до одинадцяти видаткових касових ордерів в червні 2020 року ПП «Парадіс Нова» видав представнику Сібірцеву С.В. коши на будівництво паркану загальною сумою 103816 гривень. Вказані кошти перераховані на картковий рахунок ОСОБА_3 відповідно до наданих квитанцій. Відповідно до акту звіряння розрахунків станом на 10.11.2020 заборгованість ПП «Парадіс Нова» перед ОСОБА_3 відсутня.
Згідно із частинами першою та третьою статті 858 ЦК України, якщо робота виконана підрядником з відступами від умов договору підряду, які погіршили роботу, або з іншими недоліками, які роблять її непридатною для використання відповідно до договору або для звичайного використання роботи такого характеру, замовник має право, якщо інше не встановлено договором або законом, за своїм вибором вимагати від підрядника: безоплатного усунення недоліків у роботі в розумний строк; пропорційного зменшення ціни роботи; відшкодування своїх витрат на усунення недоліків, якщо право замовника усувати їх встановлено договором. Якщо відступи у роботі від умов договору підряду або інші недоліки у роботі є істотними та такими, що не можуть бути усунені, або не були усунені у встановлений замовником розумний строк, замовник має право відмовитися від договору та вимагати відшкодування збитків.
Аналогічні положення містяться і в частинах першій-п`ятій статті 10 Закону України «Про захист прав споживачів», якою, зокрема, передбачено, що споживач має право відмовитися від договору про виконання робіт (надання послуг) і вимагати відшкодування збитків, якщо виконавець своєчасно не приступив до виконання зобов`язань за договором або виконує роботу так повільно, що закінчити її у визначений строк стає неможливим. Якщо значну частину обсягу послуги чи робіт (понад сімдесят відсотків загального обсягу) вже було виконано, споживач має право розірвати договір лише стосовно частини послуги або робіт, що залишилася.
Якщо під час виконання робіт (надання послуг) стане очевидним, що їх не буде виконано з вини виконавця згідно з умовами договору, споживач має право призначити виконавцю відповідний строк для усунення недоліків, а в разі невиконання цієї вимоги у визначений строк - розірвати договір і вимагати відшкодування збитків або доручити виправлення недоліків третій особі за рахунок виконавця.
У разі виявлення недоліків у виконаній роботі (наданій послузі) споживач має право на свій вибір вимагати: безоплатного усунення недоліків у виконаній роботі (наданій послузі) у розумний строк; відповідного зменшення ціни виконаної роботи (наданої послуги); безоплатного виготовлення іншої речі з такого ж матеріалу і такої ж якості чи повторного виконання роботи; відшкодування завданих йому збитків з усуненням недоліків виконаної роботи (наданої послуги) своїми силами чи із залученням третьої особи; реалізації інших прав, що передбачені чинним законодавством на день укладення відповідного договору. Зазначені вимоги підлягають задоволенню у разі виявлення недоліків під час приймання виконаної роботи (наданої послуги) або під час її виконання (надання), а в разі неможливості виявлення недоліків під час приймання виконаної роботи (наданої послуги) - протягом гарантійного чи іншого строку, встановленого договором, чи протягом двох років з дня прийняття виконаної роботи (наданої послуги) у разі відсутності гарантійного чи іншого строку, встановленого законодавством або договором.
За наявності у роботі (послузі) істотних недоліків споживач має право вимагати розірвання договору та відшкодування збитків.
Таким чином, через невиконання відповідачем своїх зобов`язань за договором, позивач зазнав реальних збитків, що були понесені ним у зв`язку з необхідністю залученням іншого підрядника, що складають фактично понесені витрати на оплату послуг в сумі 103 816, 00 грн., та які підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Згідноз ст. 141 ЦПК Українисудовий збір необхідно стягнути з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 259, 263, 265, 273, 280-288, 354 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В :
Задовольнити позовні вимоги Приватного підприємства «Парадіс Нова».
Розірвати договір №1 на виконання ремонтно-будівельних робіт від 01.09.2018, укладений між Приватним підприємством «Парадіс Нова» та ОСОБА_1 .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватного підприємства «Парадіс Нова» 103816 (сто три тисячі вісімсот шістнадцять) гривень збитків, що понесені у зав`язку з невиконанням умов договору №1 від 01.09.2018.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватного підприємства «Парадіс Нова» судовий збір в розмірі 4204 (чотири тисячі двісті чотири) гривні.
Заочне рішення може бути переглянуто Знам`янським міськрайонним судом Кіровоградської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цивільним процесуальним кодексом України.
Заочне рішення суду може бути оскаржене позивачем шляхом подання апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач Приватне підприємство «Парадіс Нова» місце знаходження м. Олександрія Кіровоградської області вул. Григорія Усика, 43/14, код ЄДРПОУ 35675711.
Представник позивача адвокат Харута Вікторія Анатоліївна місце знаходження м. Олександрія Кіровоградської області вул. Софіївська, 10/311.
Відповідач ОСОБА_1 місце проживання знаходження АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Суддя В.В. Український
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 01.03.2023 |
Оприлюднено | 06.03.2023 |
Номер документу | 109329798 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Орловський В. В.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Орловський В. В.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Орловський В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні