ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" лютого 2023 р. Справа № 926/1304/22
Західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді О.С. Скрипчук
суддів Р.І. Марка
О.І. Матущака,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Західного офісу Держаудитслужби в особі її структурного підрозділу Управління Західного офісу Держаудитслужби в Чернівецькій області № 132413-15/2461-2022 від 04.11.2022 (вх. № 01-05/2796/22 від 17.11.2022)
на рішення Господарського суду Чернівецької області від 09.08.2022 (повний текст рішення складено 16.08.2022, м. Чернівці, суддя С.М. Гушилик)
у справі № 926/1304/22
за позовом: Головного управління статистики у Чернівецькій області, м. Чернівці
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівцігаз Збут", м. Чернівці
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Західного офісу Держаудитслужби в особі її структурного підрозділу Управління Західного офісу Держаудитслужби в Чернівецькій області, м. Чернівці
про стягнення заборгованості за недопоставлений товар в сумі 37 469,20 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог та рішення суду першої інстанції
06.04.2022 Головне управління статистики у Чернівецькій області звернулось до Господарського суду Чернівецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівцігаз Збут" за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Західного офісу Держаудитслужби в особі її структурного підрозділу Управління Західного офісу Держаудитслужби в Чернівецькій області про стягнення заборгованості за недопоставлений товар в сумі 37 469,20 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що за результатами процедури закупівлі природного газу між позивачем та відповідачем укладено договори на постачання природного газу для потреб споживачів, що не є побутовими №41АВ587-34-19 від 11.01.2019 року, №41FB587-33-19 від 11.01.2019 року, №41ІВ587-32-19 від 11.01.2019 року та №41FB587-107-20 від 31.01.2020 року. В подальшому до вищевказаних договорів сторони уклали ряд додаткових угод, якими збільшили ціну газу. Умови договорів сторонами виконано. Проте, додаткові угоди суперечать вимогам ст.36 Закону України "Про публічні закупівлі". Внаслідок нікчемності таких угод позивачем переплачено відповідачу за природний газ, який не був поставлений, бюджетних коштів у розмірі 37 469,20 грн., які у відповідності до вимог ст.670 Цивільного кодексу України підлягають поверненню.
Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 09.08.2022 року у справі №926/1304/22 (суддя С.М. Гушилик) у задоволенні позовних вимог відмовлено.
При прийнятті рішення суд першої інстанції виходив з того, що підстави, з якими позивач пов`язує недійсність спірних додаткових угод, відсутні, оскільки як і Законом України "Про публічні закупівлі" так і самим договором було передбачено право сторін договору у разі зміни ціни на газ здійснити перерахунок за новою вартістю, шляхом укладення та підписання додаткової угоди. Збільшення вартості товару не перевищує зміну ціни за одиницю товару більше ніж 10 відсотків. Крім того, з матеріалів справи не вбачається та господарським судом не встановлено факту перевищення ліміту використаних позивачем бюджетних коштів, не встановлено порушення матеріальних інтересів держави, а також нераціональність та неефективність використання позивачем бюджетних коштів. Щодо заяви відповідача про застосування до заявлених вимог строку позовної давності, суд врахував факт необґрунтованості позовних вимог, в зв`язку з чим не застосував строк позовної давності.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнені доводи осіб, які подали апеляційну скаргу
Третя особа подала апеляційну скаргу на рішення Господарського суду Чернівецької області від 09.08.2022 року у справі №926/1304/22, в якій просить скасувати зазначене судове рішення. Скаржник вважає рішення суду першої інстанції незаконним та необґрунтованим. Зокрема зазначає, що органом держфінконтролю було перевірено питання щодо закупівлі природного газу позивачем, під час проведення ревізії позивача, а не під час проведення моніторингу Замовника. Таким чином, судом першої інстанції не вірно застосовано обмеження щодо проведення перевірки вказаного питання, зокрема, виключно під час здійснення закупівлі природного газу, яка встановлена на підставі ст.7 Закону №922-VII для проведення моніторингу. Скаржник вказує, що розрахунком оплати за договорами від 11.01.2019 року №41АВ587-34-19, від 11.01.2019 року №41FB587-33-19, від 11.01.2019 року №41ІВ587-32-19 встановлено, що за рахунок збільшення ціни на природній газ за укладеними з порушенням законодавства додатковими угодами, Управлінням недоотримано природного газу у період з 11.01.2019 року по 30.06.2019 року у кількості 2,344 тис.куб.м на загальну суму 23 476,26 грн. внаслідок зменшення обсягів постачання. Крім того, Управлінням статистики за період з 01.10.2020 року по 11.12.2020 року недоотримано природного газу за договором від 31.01.2020 року №41АВ587-107-20 у кількості 2,009 тис. куб.м та зайво сплачено коштів за отриманий природний газ за підвищеними цінами, в сумі 13 992,94 грн. Загалом, Управлінням статистики недоотримано активів - природного газу у 2019-2020 роках в обсягах, відповідно 2,344 та 2,009 тис.куб.м та зайво сплачено коштів за природній газ на загальну суму 37 469,20 грн., чим нанесено установі матеріальної шкоди на вказану суму. Скаржник стверджує, що довідки Чернівецької торгово-промислової палати не відображають коливання ціни на ринку від дати укладення основного договору та додаткових угод, в них не зазначено розрахунку вартості товару станом на попередні календарні дати, у тому числі, на дату подання цінової пропозиції і дату укладення договору, не наведено динаміку зміни ціни в бік збільшення або зменшення. Спірні додаткові угоди укладені в порушення Закону №922 та положень основних договорів на постачання природного газу, тобто за відсутності належних підстав в контексті приписів пункту 2 частини 4 ст.36 Закону №922 (у відповідній редакції) та внаслідок їх укладення суттєво зменшено обсяги предмету закупівлі, а саме збільшено ціну за одиницю товару шляхом зменшення кількості товару, що закуповується, що, в свою чергу не відповідає вимогам тендерної документації.
Узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи
ТзОВ «Чернівцігаз Збут» у відзиві на апеляційну скаргу заперечує проти доводів скаржника, вважає апеляційну скаргу безпідставною та необґрунтованою. Наголошує, що результати перевірки в 2021 році третьої особи щодо закупівлі позивачем природного газу за період 2019-2020 років не могло бути підставою для звернення позивача з цим позовом, оскільки перевірка здійснена з порушенням закону, а результати такої перевірки є неправомірними та не встановлюють юридичних наслідків для сторін договору. Отже, за умови існування між сторонами договірних правовідносин, виявлені контролюючим органом порушення, які викладені у акті ревізії не впливають на умови укладених між сторонами договорів і не можуть їх змінювати. Відповідач стверджує, що доказами фактичного обсягу природного газу Споживачу, поставленого його Постачальником є акти приймання-передачі природного газу, а доказами виконання зобов`язань в частині оплати за поставлений природний газ є відповідний акт звірки розрахунків, який складений на підставі відомостей про фактичну оплату вартості газу, здійснену Споживачем на підставі актів приймання-передачі природного газу за відповідний період та платіжних документів. Отже, сплата позивачем грошових коштів відповідачу за поставлений природний газ відбулася не внаслідок укладення додаткових угод, як зазначав позивач в своєму позові, а на підставі актів приймання-передачі газу та повідомлень відповідача у порядку, передбаченому пунктом 3.3 договорів. Особливу увагу звертає суду апеляційної інстанції на ту обставину, що в процесі розгляду справи судом першої інстанції було перевірено у відсотковому відношенні зміну ціни на газ у спірному періоді виходячи з початкової, та встановлено, що збільшення ціни не відбувалось більше ніж на 10 відсотків. При цьому, вказана зміна не призвела до збільшення суми, визначеної у договорі, відтак, укладення спірних додаткових угод відбулося у відповідності до вимог діючого законодавства та умов договору. Більше того, згідно актів приймання-передачі природного газу вбачається, що відповідач постачав газ по цінах, що нижче договірної. Відповідач вказує, що додаткові угоди укладались шляхом попереднього направлення позивачу проектів додаткових угод разом із документальним обґрунтуванням збільшення вартості природного газу та документів, підтверджуючих такі зміни на ринку природного газу. На підтвердження коливання ціни природного газу у певному періоді, Чернівецькою торгово- промисловою палатою надавалась інформація у вигляді фактографічних довідок та довідок про коливання ціни природного газу. Законом України «Про публічні закупівлі» не визначено та не встановлено обмеження чи застереження щодо кількості випадків зміни ціни через коливання ціни на ринку. При цьому, позивач жодного разу не заявив про свою відмову від договору у зв`язку із непогодженням зміною ціни. Відповідач звертає увагу на ті обставини, що всі етапи закупівлі завершилися і договори були виконані в повному обсязі. Просить рішення Господарського суду Чернівецької області від 09.08.2022 у справі № 926/1304/22 залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення. Стягнути з Західного офісу Державної аудиторської служби України на користь ТзОВ «Чернівцігаз Збут» витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 15 000,00 грн.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.11.2022 року головуючим-суддею (суддею-доповідачем) у справі №926/1304/22 визначено суддю О.С. Скрипчук, суддів: О.І. Матущака, Р.І. Марка.
Згідно з ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 22.12.2022 року (головуючий-суддя О.С. Скрипчук, судді: О.І. Матущак., Р.І. Марко) відкрито апеляційне провадження у справі № 926/1304/22 та ухвалено здійснити перегляд рішення Господарського суду Чернівецької області від 09.08.2022 року у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи згідно з частиною 10 статті 270 Господарського процесуального кодексу України.
За вимогами частини тринадцятої статті 8 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Поряд з тим, відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи.
Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) господарського судочинства відповідно до п.10 ч.3 ст.2 ГПК України.
Поняття «розумного строку» не має чіткого визначення, проте, розумним вважається строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального законів.
При цьому, Європейський Суд з прав людини зазначає, що розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника (рішення Європейського Суду з прав людини у справах Савенкова проти України, №4469/07, від 02.05.2013, Папазова та інші проти України, №№32849/05, 20796/06, 14347/07 та 40760/07 від 15.03.2012)."
Учасники судового процесу обізнані з порядком розгляду даної справи шляхом надсилання на їх електронні адреси ухвали Західного апеляційного господарського суду від 22.12.2022 року у справі № 926/1304/22.
Обставини справи
За результатами проведених відкритих торгів щодо закупівлі "природного газу" ДК 021:2015: 091200000-6 "Газове паливо" між Головним управлінням статистики та ТзОВ "Чернівцігаз Збут" 11.01.2019 року було укладено ряд договорів на постачання природного газу для потреб споживачів, що не є побутовими, зокрема: №41ІВ587-32-19 (далі - договір № 32), №41FВ587-33-19 (далі - договір № 33), №41AВ587-32-19 (далі - договір № 34).
Зазначені договори за своїм змістом фактично є однаковими, відрізняється лише місцем виконання договору та обсяги газу (визначені в п.3.9). Так договір № 32 м. Сокиряни, договір № 33 м. Кельменці, договір № 34 м.Чернівці, всі інші положення договорів повністю ідентичні.
31.01.2020 року між тими ж сторонами укладено договір №41AВ587-107-20 (далі договір - 107), який за своїм змістом також є ідентичним попередньо укладеним договорам і відрізняється лише періодом його дії, обсягом та вартістю за одиницю товару.
У відповідності до вимог п.1.1 договорів (№№ 32, 33, 34, 107) Постачальник зобов`язується передати у власність Споживачу природний газ (код за державним класифікатором продукції та послуг ДК 021:2015: 091200000-6 "Газове паливо") у необхідних для Споживача обсягах, а Споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати Постачальнику вартість газу у розмірі, строки та порядку, що визначений цим договором.
За умовами п.1.3 договорів (№№ 32, 33, 34, 107) річний плановий обсяг газу визначається сторонами у додатку № 1 до цього договору.
За умовами договору постачання природного газу Постачальник забезпечує споживача необхідним підтвердженим обсягом природного газу на визначений договором період. Оперативний контроль за відпуском газу замовнику здійснює оператор ГРМ відповідно до умов договору розподілу газу укладеного в установленому порядку між Споживачем та Оператором ГРМ. Постачальник також має право оперативно контролювати обсяг споживання природного газу Споживачем, використовуючи базу даних оператора ГРМ/ГТС або інформацію Споживача, а також самостійного контролю обсягів споживання природного газу на об`єкті Споживача. Якість газу, який передається Споживачеві в пунктах призначення, має відповідати вимогам, установленим державними стандартами та технічними умовами щодо його якості (пункт 2.1 договорів №№ 32, 33, 34, 107).
Обсяг переданого (спожитого), газу за розрахунковий період (пункт 4.1 договору), що підлягає оплаті Споживачем, визначається на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційних вузлів обліку (лічильників газу), визначених в заяві-приєднанні до договору розподілу природного газу, укладеного між Оператором ГРМ та Споживачем, а також з урахуванням процедур, передбачених кодексом ГРМ (пункт 2.3 договорів №№ 32, 33, 34, 107).
Порядок визначення (звіряння) фактичного обсягу поставленого (спожитого) природного газу між сторонами визначений у п. 2.9 договору.
За підсумками розрахункового періоду Споживач до 02 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов`язаний надати Постачальнику копію акта, який визначає фактичний обсяг розподіленого Оператором ГРМ природного газу Споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ та Споживачем. (п.2.9.1 договорів №№ 32, 33, 34, 107).
За умовами п. 2.9.2 договорів №№ 32, 33, 34, 107 на підставі отриманого від Споживача акта, складеного між Оператором ГРМ та Споживачем згідно з п.2.9.1 цього договору, Постачальник протягом трьох робочих днів готує два примірника акта приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписаних Постачальником. При цьому, Споживач після виконання п. 2.9.1 договору зобов`язаний до 05 числа місяця наступного за розрахунковим (або інший строк, визначений Постачальником) особисто (або через уповноваженого представника чи працівника Споживача) отримати у Постачальника два примірника акта приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписаних Постачальником.
Споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі газу зобов`язується особисто (або через уповноваженого представника чи працівника Споживача) повернути Постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі газу, підписаний Споживачем та скріплений печаткою Споживача, за її наявності. (п.2.9.3 договорів №№ 32, 33, 34, 107).
Згідно з п. 2.9.4 договорів №№ 32, 33, 34, 107, у випадку відмови Споживача від підписання акта приймання-передачі газу або його неповернення Споживачем Постачальнику в порядку передбаченому п.2.9.3 цього договору, такий акт вважається підписаним Споживачем, обсяг постачання (споживання) газу встановлюється Постачальником на підставі даних Оператора ГРМ, а акт приймання-передачі газу підписується Постачальником в односторонньому порядку та є підставою для проведення Споживачем розрахунків по цьому договору.
Відповідно до п.2.9.5 договорів №№ 32, 33, 34, 107, акт приймання-передачі газу вважається дійсним у разі його підписання працівником, що перебуває з відповідною стороною в трудових відносинах та може бути скріплений печаткою (штампом) відповідної сторони (за їх наявності). Відсутність печатки (штампу) сторони не є підставою для визнання недійсним акта приймання-передачі газу.
Фактична кількість поданого Споживачу газу складається з обсягу газу нарахованого комерційним вузлом обліку, обсягу виробничо-технологічних витрат і нормативних втрат, а також обсягу газу донарахованого по результатах перевірок дисципліни обліку та споживання газу Споживачем. Відповідальність за належний технічний (справний) стан приладів обліку газу, за їх своєчасну повірку та за цілісність всіх встановлених пломб несе Споживач (п.2.9.6 договорів №№ 32, 33, 34, 107).
Розрахунки за поставлений Споживачеві газ здійснюються за цінами, що вільно встановлюються між Постачальником та Споживачем (п.3.1 договорів №№ 32, 33, 34, 107).
У відповідності до вимог п.3.2 договорів №№ 32, 33, 34 - ціна газу становить 8 333,33 грн. за 1000 куб.м, крім того ПДВ 1 666,67 грн., всього з ПДВ - 10 000,00 грн.
У відповідності до вимог п.3.2 договорів №107 - ціна газу становить 6 790,83 грн. за 1000 куб.м, крім того ПДВ 1 358,17 грн., всього з ПДВ - 8 149 грн.
Згідно з пунктами 3.3, 3.4 договорів №№ 32, 33, 34, 107, ціна, зазначена в пункті 3.2 договору, може змінюватись протягом дії договору шляхом повідомлення Споживача Постачальником про відповідну зміну ціни. При цьому, кожне останнє повідомлення Постачальника скасовує відповідні ціни на газ, вказані в попередніх повідомленнях Постачальника з моменту, вказаному в останньому повідомленні Постачальника. Сторони можуть також за взаємною згодою додатково оформити відповідну додаткову угоду про зміну ціни. У разі непогодження з новою ціною, Споживач в строк не пізніше ніж за п`ять робочих днів до початку наступного місяця поставки газу зобов`язаний : письмово повідомити про це Постачальника, повністю розрахуватись з Постачальником за фактично спожитий газ станом на останній день місяця поставки газу Постачальником по цьому договору, укласти з Постачальником угоду про припинення дії цього договору з першого дня відповідного місяця поставки газу, або припинити власне споживання газу в останній день місяця поставки газу Постачальником по цьому договору із забезпеченням Споживачем виконання процедури опломбування Оператором ГРМ всього газового обладнання споживача.
У відповідності до вимог п.3.7 договорів №№32, 33, 34, 107 сторони домовились, що ціна газу розрахована відповідно до цього договору, застосовується сторонами при розрахунках за цим договором.
Місячна вартість газу визначається шляхом множення ціни газу за 1 куб.м на загальний місячний обсяг фактично спожитого газу Споживачем, визначеного згідно з цим договором (п.3.8 договорів №№ 32, 33, 34, 107).
Згідно п.3.9 №32 загальна сума договору складається із місячних сум вартості газу поставленого Споживачеві за даним договором та становить 40 000,00 грн., в т.ч. - ПДВ 6 666,67 грн.
Згідно п.3.9 №33 загальна сума договору складається із місячних сум вартості газу поставленого Споживачеві за даним договором та становить 30 000,00 грн., в т.ч. - ПДВ 5 000,00 грн.
Згідно п.3.9 №34 загальна сума договору складається із місячних сум вартості газу поставленого Споживачеві за даним договором та становить 300 000,00 грн., в т.ч. - ПДВ 50 000,00 грн.
Згідно п.3.9 №107 загальна сума договору складається із місячних сум вартості газу поставленого Споживачеві за даним договором та становить 205 355,00 грн., в т.ч. - ПДВ 34 225,83 грн.
Ціна за газ може бути також зазначена у розрахунку суми платежу за природний газ, який оформляється Постачальником самостійно додатком № 2 до цього договору, а у випадку зміни ціни - оформляється з врахуванням її зміни. Розрахунок суми платежу може бути підписаний обома сторонами.
Порядок оплати газу, сторони погодили у п.4.2 договорів №№32, 33, 34, 107, за яким оплата газу здійснюється Споживачем шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок Постачальника.
Споживач сплачує вартість спожитого обсягу газу протягом місяця його споживання пропорційно спожитому щоденно обсягу газу. Оплата може проводитись Споживачем подекадно або в інші строки протягом місяця споживання, але не пізніше останнього числа цього місяця. Остаточний розрахунок по оплаті місячної вартості газу здійснюється до 05 числа місяця, наступного за місяцем споживання за ціною зазначеною Постачальником в акті приймання-передачі природного газу за цей період. У разі відсутності інформації про зміну ціни газу на наступний розрахунковий період до дати здійснення оплати, Споживач розраховує суму платежу за ціною, що діє на дату здійснення оплати. При цьому, у випадку зміни Постачальником ціни після проведення Споживачем оплати, сплачені Споживачем кошти зараховуються в оплату вартості газу по ціні, зміненої Постачальником, який проводить Споживачу відповідний перерахунок вартості газу та зміненою ціною. Сторони можуть в порядку, визначеному п.2.9.7 цього договору додатково (в.т.ч для забезпечення Споживачем процедури закупівлі відповідного обсягу газу) оформити рахунок-акт визначення договірних обсягів газу (п.4.2.1 договорів №№32, 33, 34, 107).
Згідно з пунктом 11.1 договорів №№ 32, 33, 34 останній набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками (за наявності) сторін і діє в частині постачання газу з 11.01.2019 року до 31.12.2019 року, а в частині проведення розрахунків до їх повного здійснення.
Згідно з пунктом 11.1 договору № 107 останній набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками (за наявності) сторін і діє в частині постачання газу з 01.02.2020 року до 31.12.2020 року, а в частині проведення розрахунків до їх повного здійснення.
Договір вважається продовженим на строк, достатній для проведення Споживачем процедури закупівлі на наступний календарний рік в порядку та розмірі передбачених законом. При цьому, у разі необхідності зміни Споживачем планових обсягів постачання газу на продовжений строк, Споживач не пізніше п`яти робочих днів до закінчення поточного календарного року, надає Оператору ГРМ та Постачальнику письмову пропозицію щодо зміни планових обсягів постачання газу, а сторони можуть після цього внести відповідні зміни в частині зміни планових обсягів постачання газу на продовжений строк до додатку №1 до договору, який є його невід`ємною частиною. У разі незабезпечення проведення Споживачем процедури закупівлі, обсяг газу оплачується Споживачем відповідно до п.1.8 договору (п.11.2 №№32, 33, 34, 107).
Згідно додатку № 1 до договору № 32 річний обсяг газу сторони погодили - 4,0 тис.куб.м.
Згідно додатку № 1 до договору №33 річний обсяг газу сторони погодили - 3,0 тис.куб.м.
Згідно додатку №1 до договору №34 річний обсяг газу сторони погодили - 30,0 тис.куб.м.
Згідно додатку №1 до договору № 107 річний обсяг газу сторони погодили - 25,2 тис.куб.м.
У подальшому між Постачальником та Споживачем до договорів №№ 32, 33, 34 укладено ряд додаткових угод, які повністю ідентичні у всіх трьох договорах, а саме: - №1 від 17.01.2019 року ціна газу за 1000 куб. м становить 11 000,00 грн. з урахування ПДВ, у тому числі ціна газу - 9 166,67 грн., ПДВ - 1 833,33 грн.; - №2 від 22.01.2019 року ціна газу за 1000 куб. м становить 12 100,00 грн. з урахування ПДВ, у тому числі: ціна газу - 10 083,33 грн, ПДВ - 2 016,67 грн.; - №3 від 25.01.2019 року ціна газу за 1000 куб.м становить 12 511,20 грн. з урахування ПДВ, у тому числі: ціна газу - 10 426,00 грн., ПДВ - 2 085,20 грн.
Слід зауважити, що вказані вище додаткові угоди до договорів №№ 32, 33, 34 укладались на підставі довідок про коливання ціни на ринку природного газу виданих Чернівецькою торгово-промисловою палатою та повідомлень про зміну ціни на природний газ для бюджетних установ та організацій Чернівецької області, зокрема: угода №1 до договорів №№ 32, 33, 34 укладена на підставі довідки № 5 від 08.01.2019 року та повідомлення № ChrZ05-ЛВ-7041-1218-1 від 22.12.2018 року; - угода №2 до договорів №№ 32, 33, 34 укладена на підставі довідки №13 від 14.01.2019 року; - угода №3 до договорів №№ 32, 33, 34 укладена на підставі довідки №16 від 16.01.2019 року.
Крім того, до договору №32 сторонами було укладено наступні додаткові угоди: №4 від 22.04.2019 року сторони визначили загальну суму по договору, яка становить 30 000,00 грн., в т.ч. 5 000,00 грн. ПДВ; №5 від 23.05.2019 року ціна газу за 1000 куб.м становить 9 138,63 грн. з урахування ПДВ, в тому числі: ціна газу - 7 615,52 грн., ПДВ - 1 523,10 грн., при цьому, згідно додатку до вказаної угоди річний обсяг газу на 2019 рік сторони погодили - 3,2828 тис.куб.м; №6 від 15.10.2019 року ціна газу за 1000 куб.м становить 7 650,00 грн., у тому числі ціна газу - 6 375,00 грн. ПДВ - 1 275,00 грн., загальна сума договору складає 28 835,12 грн., в т.ч. ПДВ 4 805,85 грн., при цьому, згідно додатку до вказаної угоди річний обсяг газу на 2019 рік сторони погодили - 3,2828 тис.куб.м; №7 від 18.11.2019 року ціна газу за 1000 куб.м становить 8 188,63 грн., у тому числі: ціна газу 9 823,86 грн., ПДВ - 1 364,77 грн., при цьому, згідно додатку до вказаної угоди річний обсяг газу на 2019 рік сторони погодили - 2,943 тис.куб.м; №8 від 18.12.2019 року сторони визначили загальну суму по договору, яка становить 13 229,68 грн., в т.ч. 2 204,95 грн. ПДВ; № 9 від 26.12.2019 року сторони дійшли згоди про дострокове розірвання договору на умовах даної додаткової угоди, останнім днем дії договору визначили 31.12.20219 року.
На виконання умов договору №32 позивачем надано акт приймання-передачі природного газу від 31.01.2019 року, рахунки на оплату від 21.02.2019 року, 12.03.2019 року, 22.03.2019 року, 04.04.2019 року, 23.10.2019 року та платіжні доручення про сплату за газ.
В свою чергу відповідач надав докази в підтвердження виконання умов договору № 32: акти приймання-передачі природного газу від 31.01.2019 року, 28.02.2019 року, 31.03.2019 року, 30.04.2019 року, 30.11.2019 року, 31.12.2019 року, 31.01.2020 року та акт звірки розрахунків від 31.07.2021 року.
У відповідності до звіту про виконання договору про закупівлю від 20.12.2019 року договір № 32 від 11.01.2019 року виконаний в повному обсязі.
Крім того, до договору № 33 сторонами було укладено наступні додаткові угоди: №4 від 25.04.2019 року сторони визначили загальну суму по договору, яка становить 26 912,40 грн, в т.ч. 4 485,40 грн. ПДВ, при цьому, згідно додатку до вказаної угоди річний обсяг газу на 2019 рік сторони погодили - 3,0 тис.куб.м; №5 від 23.05.2019 року ціна газу за 1000 куб. м становить 9 138,63 грн. з урахування ПДВ, у тому числі: ціна газу - 7 615,52 грн., ПДВ - 1 523,10 грн., при цьому, згідно додатку до вказаної угоди річний обсяг газу на 2019 рік сторони погодили - 2,9449 тис.куб.м; №6 від 15.10.2019 року ціна газу за 1000 куб.м становить 8 224,00 грн. з урахування ПДВ, у тому числі: ціна газу - 6 853,33 грн., ПДВ - 1 370,67 грн.; №7 від 16.10.2019 року ціна газу за 1000 куб.м становить 7 650,00 грн. з урахування ПДВ, у тому числі: ціна газу - 6 375,00 грн., ПДВ - 1 275,00 грн., при цьому, згідно додатку до вказаної угоди річний обсяг газу на 2019 рік сторони погодили - 2,8655 тис.куб.м; №8 від 18.11.2019 року ціна газу за 1000 куб.м становить 8 188,63 грн. з урахування ПДВ, у тому числі: ціна газу - 6 823,86 грн., ПДВ - 1 364,77 грн., при цьому, згідно додатку до вказаної угоди річний обсяг газу на 2019 рік сторони погодили - 2,63 тис.куб.м; №9 від 18.12.2019 року сторони визначили загальну суму по договору, яка становить 1 8703,34 грн., в т.ч. 3 117,22 грн. ПДВ; № 10 від 26.12.2019 року сторони дійшли згоди про дострокове розірвання договору на умовах даної додаткової угоди, останнім днем дії договору визначили 31.12.20219 року.
На виконання умов договору № 33 позивачем надано акт приймання-передачі природного газу від 08.02.2019 року, рахунки на оплату від 21.02.2019 року, 12.03.2019 року, 22.03.2019 року, 04.04.2019 року та платіжні доручення про сплату за газ.
В свою чергу відповідач надав докази в підтвердження виконання умов договору № 33: акти приймання-передачі природного газу від 31.01.2019 року, 28.02.2019 року, 31.03.2019 року, 30.11.2019 року, 31.12.2019 року та акт звірки розрахунків від 12.12.2019 року.
У відповідності до звіту про виконання договору про закупівлю від 20.12.2019 року договір № 33 від 11.01.2019 року виконаний в повному обсязі.
Також до договору № 34 сторонами було укладено наступні додаткові угоди: №4 від 25.04.2019 року сторони визначили загальну суму по договору, яка становить 26 912,40 грн., в т.ч. 4 485,40 грн. ПДВ; №5 від 23.05.2019 року ціна газу за 1000 куб.м становить 9 138,63 грн. з урахування ПДВ, у тому числі: ціна газу - 7 615,52 грн., ПДВ - 1 523,10 грн.; №6 від 15.10.2019 року ціна газу за 1000 куб.м становить 7 650,00 грн. з урахування ПДВ, у тому числі: ціна газу - 6 375,00 грн., ПДВ - 1 275,00 грн., сторони визначили загальну суму по договору, яка становить 262 370,02 грн., в т.ч. 43 728,34 грн. ПДВ, при цьому, згідно додатку до вказаної угоди річний обсяг газу на 2019 рік сторони погодили - 29,449 тис.куб.м; №7 від 18.11.2019 року ціна газу за 1000 куб.м становить 8 188,63 грн. з урахування ПДВ, у тому числі: ціна газу - 6 823,86 грн., ПДВ - 1 364,77 грн., при цьому, згідно додатку до вказаної угоди річний обсяг газу на 2019 рік сторони погодили - 26,647 тис.куб.м; №8 від 21.11.2019 року сторони визначили загальну суму по договору, яка становить 232 370,02 грн., в т.ч. 38 728,34 грн. ПДВ, при цьому, згідно додатку до вказаної угоди річний обсяг газу на 2019 рік сторони погодили - 22,937 тис.куб.м; №9 від 20.12.2019 року сторони визначили загальну суму по договору, яка становить 213 925,22 грн., в т.ч. 35 570,87 грн. ПДВ, при цьому, згідно додатку до вказаної угоди річний обсяг газу на 2019 рік сторони погодили - 22,44481 тис.куб.м; №10 від 26.12.2019 року сторони дійшли згоди про продовження дії договору на строк достатній для проведення споживачем процедури закупівлі на 2020 рік. Дана угода набуває чинності з моменту її підписання, розповсюджує свою дію на відносини, що склались між сторонами з 01.01.2020 року по 29.02.2020 року, але не менше ніж на строк достатній для проведення Споживачем процедури закупівлі на наступний календарний рік; №11 від 15.01.2020 року сторони визначили загальну суму по договору, яка становить 42 685,04 грн., в т.ч. 7 114,17 грн. ПДВ; №12 від 30.01.2020 року сторони визначили загальну суму по договору, яка становить 37 567,05 грн., в т.ч. 6 261,18 грн. ПДВ; №13 від 31.01.2020 року сторони дійшли згоди про дострокове розірвання договору на умовах даної додаткової угоди, останнім днем дії договору визначили 31.01.2020 року.
На виконання умов договору №34 позивачем надано рахунки на оплату від 30.01.2019 року, 21.02.2019 року, 05.03.2019 року, 22.03.2019 року, 04.04.2019 року, 22.04.2019 року, 23.05.2019 року та платіжні доручення про сплату за газ.
В свою чергу відповідач надав докази в підтвердження виконання умов договору №34: акти приймання-передачі природного газу від 31.01.2019 року, 28.02.2019 року, 31.03.2019 року, 30.04.2019 року, 30.11.2019 року, 31.12.2019 року, 31.01.2020 року та акт звірки розрахунків від 31.12.2019 року.
У відповідності до звіту про виконання договору про закупівлю від 20.12.2019 року договір № 34 від 11.01.2019 року виконаний в повному обсязі.
Всі названі додаткові угоди укладені до договорів №№ 32, 33, 34 укладались на підставі повідомлень про зміну ціни на природний газ для бюджетних установ та організацій Чернівецької області від 25.01.2019, 25.02.2019, 25.03.2019, 25.04.2019, 25.09.2019, 25.10.2019, 24.12.2019.
До договору № 107 сторонами були укладені наступні додаткові угоди: №1 від 04.05.2020 року ціна газу за 1000 куб.м становить 6 965,00 грн. з урахування ПДВ, у тому числі ціна газу - 5 804,16 грн., ПДВ - 1 160,84 грн.; №2 від 22.11.2020 року ціна газу за 1000 куб.м становить 7 661,00 грн. з урахування ПДВ, у тому числі: ціна газу - 6 384,17 грн., ПДВ - 1 276,73 грн., сторони визначили загальну суму по договору, яка становить 175 518,00 грн., в т.ч. 29 253,00 грн. ПДВ, при цьому, згідно додатку до вказаної угоди річний обсяг газу на 2020 рік сторони погодили - 22 748,34 тис.куб.м; №3 від 13.11.2020 року ціна газу за 1000 куб.м становить 8 427,00 грн. з урахування ПДВ, у тому числі: ціна газу - 7 022,50 грн., ПДВ - 1 404,50 грн., сторони визначили загальну суму по договору, яка становить 175 518,00 грн., в т.ч. 29 253,00 грн. ПДВ при цьому, згідно додатку до вказаної угоди річний обсяг газу на 2020 рік сторони погодили - 21418,57 тис.куб.м; №4 від 03.12.2020 року були внесені зміни в реквізити Постачальника; №5 від 11.12.2020 року дійшли згоди про дострокове розірвання договору на умовах даної додаткової угоди, останнім днем дії договору визначили 11.12.2020 року.
Додаткові угоди до даного договору укладались на підставі повідомлень про зміну ціни на природний газ для бюджетних установ та організацій Чернівецької області від 24.03.2020р., 25.05.2020р., 26.08.2020р., 23.09.2020р., та цінових довідок про коливання ціни на ринку природного газу виданих Чернівецькою торгово-промисловою палатою № 1148 від 03.11.2020, № 1175 від 11.11.2020.
На виконання умов договору №107 позивачем надано акти приймання-передачі природного газу від 30.04.2020 року та рахунки на оплату від 05.03.2020 року, 02.04.2020 року, 13.10.2020 року, 06.11.2020 року, 10.12.2020 року та платіжні доручення про сплату за газ.
В свою чергу відповідач надав докази в підтвердження виконання умов договору № 107: акти приймання-передачі природного газу від 29.02.2020 року, 31.03.2020 року, 30.04.2020 року, 31.10.2020 року, 30.11.2020 року, 31.12.2020 року та акт звірки розрахунків від 28.02.2021 року.
У відповідності до звіту про виконання договору про закупівлю від 20.12.2019 року договір №107 від 01.02.2020 року виконаний в повному обсязі.
У відповідності до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Держаудитслужби за ІІІ квартал 2021 року працівниками Управління проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Головного управління статистики у Чернівецькій області за період з 01.01.2019 року по 30.06.2021 року.
За наслідками проведеної ревізії складено акт ревізії від 25.10.2021 року № 08-33/15, яким встановлено порушення в частинні внесення змін до істотних умов договорів від 11.01.2019 року №41ІВ587-32-19, №41FВ587-33-19, №41AВ587-32-19 та від 01.01.2020 року №41AВ587-107-20, шляхом укладення, додаткових угод та проведення оплати за цінами, які не відповідають договорам, внаслідок чого Управлінням статистики недоотримано активів - природного газу у 2019-2020 роках в обсягах, відповідно 2,344 та 2,009 тис.куб.м та зайво сплачено коштів за природний газ на загальну суму 37 469,20 грн.
На виконання вимог Управління Держаулитслужби від 18.11.2021 № 132408-14/3852-2021 позивачем було надіслано на адресу відповідача лист-претензію від 25.11.2021 № 13-08/3787-21 щодо недопоставленого за договорами від 11.01.2019 № 41АВ587-34-19, № 41FB587-33-19, № 41IB587-32-19 та від 31.01.2020 № 41AB587-107-20 природного газу у кількості 4,353 тис. куб.м або повернення зайво сплачених 37 469,20 грн. Даний лист-претензія залишено відповідачем без відповіді.
Норми права та мотиви, якими керується суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови та висновки суду за результатами розгляду апеляційної скарги.
Згідно з частиною 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з врахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (стаття 627 Цивільного кодексу України).
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України).
В ході розгляду апеляційної скарги суд встановив, що за результатами проведених відкритих торгів щодо закупівлі "природного газу" ДК 021:2015: 091200000-6 "Газове паливо" між Головним управлінням статистики та ТзОВ "Чернівцігаз Збут" 11.01.2019 року було укладено ряд договорів на постачання природного газу для потреб споживачів, що не є побутовими.
За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 655 Цивільного кодексу України).
В частині 1 статті 265 Господарського кодексу України унормовано, що за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до частин 1, 2 статті 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
В силу положень частин 1, 2 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
У відповідності до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Держаудитслужби за ІІІ квартал 2021 року працівниками Управління проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Головного управління статистики у Чернівецькій області за період з 01.01.2019 року по 30.06.2021 року.
За наслідками проведеної ревізії складено акт ревізії від 25.10.2021 року № 08-33/15, яким встановлено порушення в частинні внесення змін до істотних умов договорів від 11.01.2019 року №41ІВ587-32-19, №41FВ587-33-19, №41AВ587-32-19 та від 01.01.2020 року №41AВ587-107-20, шляхом укладення, додаткових угод та проведення оплати за цінами, які не відповідають договорам, внаслідок чого Управлінням статистики недоотримано активів - природного газу у 2019-2020 роках в обсягах, відповідно 2,344 та 2,009 тис.куб.м та зайво сплачено коштів за природний газ на загальну суму 37 469,20 грн.
Так, ревізією встановлено, що у листопаді 2018 Управлінням статистики розпочато закупівлю за предметом закупівлі «Природний газ», ідентифікаційний номер - UA-2018-11-20-000880-а шляхом відкритих торгів, очікуваною вартістю 536 915,00 грн. за трьома лотами: - природний газ, доставка за адресою - місто Чернівці, вулиця Головна 249А. очікуваною вартістю - 435 336,00 грн. з ПДВ; - природний газ, доставка за адресою - вулиця Довженка 9, смт Кельменці, Кельменецького району, Чернівецької області, очікуваною вартістю - 43 534.00 грн. з ПДВ; - природний газ, доставка за адресою - вулиця Центральна 41. місто Сокиряни, Сокирянсього району. Чернівецької області, очікуваною вартістю - 58 045,00 грн. з ПДВ.
При цьому, ревізією встановлено, що під час аукціонів за всіма лотами найвигідніші пропозиції запропоновано ТзОВ «Чернівцігаз Збут», у зв`язку з чим, останнього визначено переможцем закупівлі «Природній газ», ідентифікаційний номер - UA-2018-11-20-000880-а за трьома лотами.
За результатами проведеної процедури, між Управлінням статистики та ТзОВ "Чернівцігаз Збут" укладено три договори на постачання природного газу для потреб споживачів, що не є побутовими від 11.01.2019 року №41АВ587-34-19, від 11.01.2019 року №41FB587-33-19, від 11.01.2019 року №41ІВ587-32-19.
Відповідно до договорів ТзОВ «Чернівцігаз Збут» зобов`язується передати у власність Управлінню природній газ у необхідних для Управління статистики обсягах, а Управління зобов`язане своєчасно оплачувати ТзОВ «Чернівцігаз Збут» вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені договорами, (п.1.1 договорів).
Пунктами 1.3 та 1.4 договорів визначено, що річний плановий обсяг постачання газу, плановий обсяг споживання визначається сторонами у додатку №1 до договорів.
Згідно додатку №1 визначено, що ТзОВ «Чернівцігаз Збут» здійснює протягом 2019 року постачання природного газу Управлінню для власного споживання в обсязі: - відповідно до договору від 11.01.2019 року №41АВ587-34-19 - 30,0 тис.куб.м у т.ч.: в І кварталі - 15,0 гис. куб.м, II кварталі - 1,5 тис.куб.м, III кварталі - 0,0 тис.куб.м, IV кварталі - 13,5 тис.куб.м; - відповідно до договору від 11.01.2019 року №41FB587-33-19 - 2,8655 тис.куб.м у т.ч.: в І кварталі - 1,32 тис. куб.м, II кварталі - 0,102 тис.куб.м, III кварталі - 0,0 тис.куб.м, IV кварталі - 1,6315 тис.куб.м; - відповідно до договору від 11.01.2019 року №41ІВ587-32-19 - 4,0 тис.куб.м у т.ч.: в І кварталі - 1,9 тис. куб.м, II кварталі - 0,2 тис.куб.м, III кварталі - 0,0 тис.куб.м, IV кварталі - 1,9 тис.куб.м.
Ціна газу за договорами від 11.01.2019 року №41АВ587-34-19, від 11.01.2019 року №41FB587-33-19 та від 11.01.2019 року №41ІВ587-32-19 становить 8 333,33 грн. за 1000 куб.м, крім того ПДВ 1 666,67 грн.., всього з ПДВ - 10 000,00 грн (п.3.2).
Ціна зазначена в п.3.2 договорів, може змінюватися протягом дії договорів шляхом повідомлення Постачальника про відповідну зміну ціни. При цьому, кожне останнє повідомлення Постачальника скасовує відповідні ціни на газ, вказані в попередніх повідомленнях з моменту, вказаному в останньому повідомлені. Сторони можуть також за взаємною згодою додатково оформити відповідну додаткову угоду про зміну ціни (п.3.3.).
Сторони домовились, що ціна газу, розрахована відповідно до договорів, а також застосовується сторонами при складанні актів гіриймання-передачі газу та інших документів на виконання договорів, а також застосовується сторонами при розрахунках за договорами (п. 3.7).
Згідно пункту 3.9 загальна сума договору складається із місячних сум вартості газу поставленого Головному управлінню статистики та за договором від 11.01.2019 року №41АВ587-34-19 та становить - 300 000,00 грн. в т.ч. - ПДВ, за договором від 11.01.2019 року №41FB587-33-19 - 30 000,00 грн. з ПДВ. за договором від 11.01.2019 року №41ІВ587-32-19 - 40 000,00 грн. з ПДВ. Ціна за газ може бути також зазначена у розрахунку суми платежу за природній газ. який оформлюється ТзОВ «Чернівцігаз Збут» самостійно додатком №2 до договору, а у випадку зміни ціни - оформлюється з врахуванням її зміни. Розрахунок суми платежу може бути підписаний обома сторонами.
Пунктом 11.1 визначено, що договори набувають чинності з дати їх підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками (за наявності) сторін та діють в частині постачання газу з 11.01.2019 року до 31.12.2019 року, а в частині проведення Управлінням статистики розрахунків - до їх повного здійснення.
Ревізією у відповідності умов договору нормам Закону №922 встановлено, що відповідно до договорів від 11.01.2019 року №41АВ587-34-19, №41FB587-33-19, №41ІВ587-32-19 визначено, що ціна за одиницю товару може змінюватися протягом дії договорів шляхом повідомлення ТзОВ «Чернівцігаз Збут» про відповідну зміну ціни, та не зазначено підстави для перегляду істотних умов договору, в тому числі і як передбачено в Законі №922, що зміна ціни за одиницю товару відбувається не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.
Надалі, відповідно до рішень тендерного комітету затверджених протоколами та за ініціативою відповідача тричі вносилися зміни до договорів від 11.01.2019 року №41АВ587-34-19, №41FB587-33-19, №41ІВ587-32-19 в частині збільшення ціни на природній газ.
Зокрема, сторонами укладено три додаткові угоди від 17.01.2019 року №1 до зазначених вище договорів від 11.01.2019 року №41АВ587-34-19, №41FB587-33-19, №41ІВ587-32-19 про збільшення ціни природного газу на 10% з 10 000,00 грн. до 11 000,00 грн. за 1 тис.куб.м, з підстав, визначених ч.4 ст.36 Закону №922.
Підставою для збільшення ціни згідно протоколу тендерного комітету 17.01.2019 року №3 була довідка Чернівецької торгово-промислової палати від 08.01.2019 №5.
Суд апеляційної інстанції проаналізувавши вказану довідку, встановив, що така не відображає коливання ціни на ринку, а тільки ціну встановлену одним окремим Товариством. Крім того, інформація щодо ціни на газ, зазначена у довідці торгово-промислової палати не відображає зміну ціни в періоді між укладанням основних договорів від 11.01.2019 року та додаткових угод від 17.01.2019 року. Зокрема, у вказаній довідці зазначено, що за даними офіційного веб- сайту ТзОВ «Одесагаз-постачання» ціна природного газу для установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевого бюджетів становить з 01.09.2018 року - 12 645,90 грн. та з 01.01.2019 року - 12 819,00 грн. за 1000 куб.м.
Тобто, вказана довідка відображає стан речей, який існував до дати укладення спірної додаткової угоди та основного договору. Відповідно така довідка не може відображати рівень та динаміку цін, які мали місце (якщо мали) після дати його складання.
Також, додатковими угодами від 17.01.2019 року №1 до вказаних договорів від 11.01.2019 року внесено зміни до п.3.7 договорів, які викладено в наступній редакції: «Сторони домовились, що ціна газу (та інших документів на виконання договору) незалежно від зміни ціни протягом одного розрахункового періоду, як ціна останнього повідомлення ТзОВ «Чернівцігаз Збут» чи останньої оформленої сторонами додаткової угоди, яка застосовується сторонами при розрахунках за договором».
В подальшому, сторонами укладено три додаткові угоди від 22.01.2019 року №2 до договорів від 11.01.2019 року №41АВ587-34-19. №41FB587-33-19, №41ІВ587- 32-19 про збільшення ціни природного газу на 10% з 11 000.00 грн. до 12 100,00 грн. за 1 тис.куб.м, з підстав, визначених ч.4 ст.36 Закону №922.
Підставою для збільшення ціни згідно протоколу тендерного комітету від 22.01.2019 №5 була довідка Чернівецької торгово-промислової палати від 14.01.2019 року №13, адресована директору ТзОВ «Чернівцігаз Збут» в якій зазначено, що за даними офіційного веб-сайту ТзОВ «ТД «Лубнигаз» ціна природного газу для установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевого бюджетів, з урахуванням вартості транспортування газу магістральними трубопроводами становить з 01.09.2018 року - 13 378,20 грн. та з 01.01.2019 року - 14 626,20 грн. за 1000 куб.м.
При цьому, період між основним договором та спірними додатковими угодами становить від 11.01.2019 року та 22.01.2019 року.
Таким чином, довідка торгово-промислової палати не відображає коливання ціни на ринку між датами укладення додаткових угод, натомість відображає інформацію щодо ціни на газ, яка становить ще на дати, до укладення спірних додаткових угод.
Аналогічно попереднім двом випадкам, між сторонами укладено три додаткові угоди від 25.01.2019 року №3 до договорів від 11.01.2019 року №41АВ587-34-19. №41FB587-33-19, №41ІВ587-32-19 про збільшення ціни до 10% з 12 100,00 грн. до 12 511,20 грн. за 1 тис.куб.м, підставою для чого була довідка Чернівецької торгово- промислової палати від 16.01.2019 року №16, яка відображає дані, що не підтверджують коливання ціни на ринку, а тільки ціну встановлену станом на 01.01.2019 року на території ліцензійної діяльності ПАТ «Дніпрогаз», ПАТ «Дніпропетровськгаз», ПАТ «Криворіжгаз», ПАТ «Івано-Франківськгаз», ПАТ «Тисменицягаз», ПАТ «Чернівцігаз». Ціни, які відображені в довідці не знаходяться в періоді між укладанням додаткових угод від 22.01.2019 року та від 25.01.2019 року.
При цьому, збільшення ціни при укладанні додаткових угод від 17.01.2019 року №1, від 22.01.2019 року №2, від 25.01.2019 року №3 проводилося у період зменшення ціни на ринку, що підтверджується даними Української енергетичної біржі (https://ueex.com.ua/), згідно яких станом на 11.01.2019 року приведена вартість природного газу на європейських хабах (Day-Ahead) до кордону України складала - 10 496,69 грн. з ПДВ, на 17.01.2019 року - 10 326,70 грн. з ПДВ, на 23.01.2019 року - 10 258.18 грн. з ПДВ, на 25.01.2019 року - 10 060,03 грн. з ПДВ на 31.01.2019 року - 9 754,50 грн. з ПДВ за 1 тис.куб.м, тобто ціна зменшувалася.
У зв`язку із зазначеним, Управлінням статистики за період з 11.01.2019 року по 30.06.2019 року недоотримано природного газу за договорами від 11.01.2019 року № 41АВ587-34-19, № 41FB587-33-19, № 41ІВ587-32-19 у кількості 2,344 тис. куб.м (отримано 14,561 тис.куб.м) та зайво сплачено коштів за отриманий природній газ за підвищеними цінами у сумі 23 476,26 грн., чим понесені зайві витрати бюджетних коштів.
Загалом, Управлінням статистики оплачено за отриманий природній газ за період з 11.01.2019 року по 30.06.2019 року за договорами від 11.01.2019 року №41АВ587-34-19, від 11.01.2019 року №41FB587-33-19, від 11.01.2019 року №41ІВ587-32-19 на загальну суму 167 670,02 грн.
Розрахунком оплати за договорами від 11.01.2019 року №41АВ587-34-19, від 11.01.2019 року №41FB587-33-19, від 11.01.2019 року №41ІВ587-32-19 встановлено, що за рахунок збільшення ціни на природній газ за укладеними з порушенням законодавства додатковими угодами, Управлінням недоотримано природного газу у період з 11.01.2019 року по 30.06.2019 року у кількості 2,344 тис.куб.м на загальну суму 23 476,26 грн. внаслідок зменшення обсягів постачання, зокрема: за договором від 11.01.2019 року №41АВ587-34-19 Управлінням статистики недоотримано природного газу у кількості 1,961 тис.куб.м на суму 19 613,44 грн.; - за договором від 11.01.2019 року №41FB587-33-19 - у кількості 0,230 тис.куб.м на суму 2 330,80 грн.; - за договором від 11.01.2019 року №41ІВ587-32-19 - у кількості 0,153 тис.куб.м на суму 1 532,02 грн.
Ревізією встановлено, у січні 2020 року Управлінням статистики розпочато закупівлю шляхом переговорної процедури за предметом закупівлі «Природній газ», ідентифікаційний номер - UA-2020-01-17-000144-а, очікуваною вартістю 205 355,00 грн.
За результатами проведеної процедури між Управлінням статистики та ТзОВ "Чернівцігаз Збут" укладено договір на постачання природного газу для потреб споживачів, що не є побутовими від 31.01.2020 року №41АВ587-107-20.
Відповідно до договору ТзОВ «Чернівцігаз Збут» зобов`язується передати у власність Управлінню статистики природній газ у необхідних для Управління статистики обсягах, а Управління статистики зобов`язане своєчасно оплачувати ТзОВ «Чернівцігаз Збут» вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені договорами, (п. 1.1 договору).
Пунктами 1.3 та 1.4. договору визначено, що річний плановий обсяг постачання газу, плановий обсяг споживання визначається сторонами у додатку №1 до договору.
Так, згідно з додатком №1 договору визначено, що ТзОВ «Чернівцігаз Збут» здійснює протягом 2020 року постачання природного газу Управлінню для власного споживання в обсязі 25,2 тис. куб.м у т.ч.: в І кварталі - 9.4 тис. куб.м, II кварталі - 2,4 тис.куб.м, III кварталі - 0,0 тис.куб.м, IV кварталі - 13,4 тис.куб.м.
Ціна газу за договором становить 6 790,83 грн. за 1000 куб.м, крім того ПДВ 1 358,17 грн., всього з ПДВ - 8 149 грн. (п.3.2).
Ціна зазначена в п.3.2 договору, може змінюватися протягом дії договору шляхом повідомлення ТзОВ «Чернівцігаз Збут» про відповідну зміну ціни. При цьому, кожне останнє повідомлення ТзОВ «Чернівцігаз Збут» скасовує відповідні ціни на газ, вказані в попередніх повідомленнях з моменту, вказаному в останньому повідомлені. Сторони можуть також за взаємною згодою додатково оформити відповідну додаткову угоду про зміну ціни, (п.3.3).
У разі непогодження з новою ціною, Споживач в строк не пізніше ніж за п`ять робочих днів до початку наступною місяця поставки газу зобов`язаний: письмово повідомити про це Постачальника, повністю розрахуватися з Постачальником за фактично спожитий газ станом на останній день місяця поставки газу Постачальником по договору, укласти з Постачальником угоду про припинення дії договору з першого дня відповідного місяця поставки газу, або припинити власне споживання газу в останній день місяця поставки газу Постачальником по договору із забезпеченням Споживача виконання процедури опломбування Оператором ГРМ всього газового обладнання Споживача (п.3.4).
У разі недотримання Споживачем умов та строків, визначених п.3.4 договорів, ці договори продовжуються на кожний наступний розрахунковий місяць поставки газу та діють до повного виконання Споживачем п.3.4 договорів. При ньому, Споживач в будь-якому випадку зобов`язаний провести розрахунки з Постачальником по день фактичного споживання газу по договору (п.3.6).
Сторони домовились, що ціна газу, розрахована відповідно до договору, а також застосовується сторонами при складанні актів приймання-передачі газу та інших документів на виконання договору, а також застосовується сторонами при розрахунках за договором, (гі.3.7).
Згідно пункту 3.9 договору загальна сума договору складається із місячних сум вартості газу поставленого Споживачу за договором від 31.01.2020 року №41АВ587-107-20 становить 205 355,00 грн. в т.ч. - ПДВ.
Пунктом 11.1 договору визначено, що договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення підписів печатками (за наявності) сторін та діє в частині постачання газу з 01.02.2020 року до 31.12.2020 року, а в частині проведення Споживачем розрахунків - до їх повного здійснення.
Відповідно до рішень тендерного комітету затверджених протоколами та за ініціативою ТзОВ «Чернівцігаз Збут» вносилися зміни до договору від 31.01.2020 року №41АВ587-107-20 один раз в частині зменшення та 2 рази в частині збільшення ціни на природній газ.
Зокрема, між сторонами 04.05.2020 року було укладено додаткову угоду №1 до договору від 31.01.2020 року №41АВ587-107-20 про зменшення ціни природного газу з 8 149,00 грн. до 6 965,00 грн. за 1 тис. куб.м, відповідно до п.5 ч.4 статті 36 Закону №922.
В подальшому, 12.11.2020 та 13.11.2020 між сторонами було укладено додаткові угоди №2 та №3 до договору від 31.01.2020 року №41АВ587-107-20 про збільшення ціни природного газу з 6 965,00 грн. до 7 661,00 грн. за 1 тис.куб.м та з 7 661,00 грн. до 8 427,00 грн. за 1 тис.куб.м.
Пунктом 3 додаткової угоди від 12.11.2020 року №2 встановлено, що дія додаткової угоди поширюється на відносини як виникли з 01.10.2020 року та додаткової угоди від 13.11.2020 року №3-на відносини, які виникли з 01.11.2020 року.
Підставою для збільшення ціни були листи ТзОВ «Чернівцігаз Збут», адресовані Управлінню від 25.05.2020 року №587-Сл-2147-0520, від 26.08.2020 року №587-Сл-3347-0820-1, від 23.09.2020 року №587-Сл-3792-0920-1 та від 27.10.2020 року №587-Сл-4365-1020-2 та цінові довідки Чернівецької торгово-промислової палати № 1148 від 03 листопада 2020 року та 11 листопада 2020 року №1175.
Однак, вказані довідки Чернівецької торгово-промислової палати не відображають коливання ціни на ринку від дати укладення основного договору та додаткових угод. Так, довідка за №1148 містить фіксовану ціну за товар станом на 01.10.2020 - 7, 865 грн. з ПДВ за 1 куб.м, та станом на 01.11.2020 - 8,850 з ПДВ за 1 куб.м. Довідка за №1175 містить приведену вартість природного газу на європейському газовому хабі NCC становила на 08.11.2020 - 13,10 EUR/Mwh та станом на 11.11.2020 року - 13,89 EUR/Mwh.
У зв`язку із зазначеним, Управлінням статистики за період з 01.10.2020 року по 11.12.2020 року недоотримано природного газу за договором від 31.01.2020 року №41АВ587-107-20 у кількості 2,009 тис. куб.м та зайво сплачено коштів за отриманий природний газ за підвищеними цінами, в сумі 13 992,94 грн.
Загалом, Управлінням статистики недоотримано активів - природного газу у 2019-2020 роках в обсягах, відповідно 2,344 та 2,009 тис.куб.м та зайво сплачено коштів за природній газ на загальну суму 37 469,20 грн., чим нанесено установі матеріальної шкоди на вказану суму.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад визначено Законом України «Про публічні закупівлі».
В силу вимог частини 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції чинній на момент укладення договорів) умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури.
Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі (п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції чинній на момент укладення договору).
Відповідно до статті 37 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції чинній на момент укладення договору) договір про закупівлю є нікчемним у разі його укладення з порушенням вимог частини четвертої статті 36 цього Закону.
Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, встановлені ст.203 Цивільного кодексу України: - зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам (ч. 1 ст. 203); - особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності (ч. 2 ст. 203); - волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі (ч. 3 ст. 203); - правочин має вчинятися у формі, встановленій законом (ч. 4 ст. 203); - правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним (ч. 5 ст. 203); - правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей (ч. 6 ст. 203).
Стаття 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину визначає недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Відповідно до статті 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Згідно з частиною 1 статті 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Таким чином, укладені додаткові угоди від 17.01.2019 року №1, від 22.01.2019 року №2. від 25.01.2019 року №3 до договорів від 11.01.2019 року №41АВ587-34-19, №41FB587- 33-19, №41ІВ587-32-19, від 12.11.2020 року №2 та від 13.1 1.2020 року №3 до договору від 31.01.2020 року №41АВ587-107-20, були укладені на підставі документів, в яких не наведено обгрунтувань про коливання ціни на ринку, а отже зазначені угоди є нікчемними в силу ч. І ст. 37 Закону України «Про публічні закупівлі» №922, оскільки укладені в порушення вимог п.2 ч.4 ст. 36 Закону №922.
Як зазначалось вище, підставою збільшення ціни були довідки Чернівецької торгово-промислової палати, однак згадані довідки не містять інформації про коливання ціни товару (газу) на ринку; в них не зазначено розрахунку вартості товару станом на попередні календарні дати, у тому числі, на дату подання цінової пропозиції і дату укладення договору; в них не наведено динаміку зміни ціни в бік збільшення або зменшення (правова позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 13.10.2020 справа №912/1580/18).
Верховний Суд у складі колегії суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 18.06.2021 у справі №927/491/19 зробив такий висновок, що передбачена законодавством про публічні закупівлі норма (ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі») застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10 %. Інше тлумачення відповідної норми Закону «Про публічні закупівлі» нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів. Верховний Суд вважає, що обмеження 10% застосовується як максимальний ліміт зміни ціни, визначеної в договорі.
Також Верховний Суд у постанові від 12.12.09.2019 справа №915/1868/18 наголосив, що можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та ст.З Закону №922.
Таким чином, вказані вище додаткові угоди укладені в порушення Закону №922 та положень основних договорів на постачання природного газу, тобто за відсутності належних підстав в контексті приписів пункту 2 частини 4 ст.36 Закону №922 (у відповідній редакції) та внаслідок їх укладення суттєво зменшено обсяги предмету закупівлі, а саме збільшено ціну за одиницю товару шляхом зменшення кількості товару, що закуповується, що, в свою чергу, не відповідає вимогам тендерної документації.
Викладені вище обставини спростовують висновок суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для укладення додаткових угод на збільшення вартості за одиницю товару. Також, судом першої інстанції при дослідженні вказаних довідок невірно надано їм оцінку, відповідно як докази коливання ціни на ринку, є юридично неспроможними.
Згідно з частиною 1 статті 670 Цивільного кодексу України, якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.
Перевіривши розрахунок заявленої позивачем до стягнення суми, колегія суддів приходить до висновку про наявність правових підстав для стягнення з відповідача на користь позивача коштів в сумі 37 469,20 грн. за недопоставлений товар (природний газ) в обсязі 4,353 тис.куб.м.
Щодо заяви відповідача про застосування до заявлених вимог строку позовної давності, колегія суддів враховує наступне.
Приписами статті 256 Цивільного кодексу України встановлено, що позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (ст. 257 ЦК України).
Частиною 1 статті 261 Цивільного кодексу України передбачено, що перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Для окремих видів вимог законом може встановлюватися спеціальна позовна давність: скорочена або більш тривала порівняно із загальною позовною давністю (ч. 1 ст. 258 ЦК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.
Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові. Якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту (ч.ч. 4, 5 ст. 267 ЦК України).
Оскільки поважність причин пропуску є оціночним поняттям та за відсутності визначеного законом переліку причин, які можуть бути визнані поважними для захисту порушеного права, вирішення цього питання відноситься до компетенції суду, який безпосередньо розглядає спір, з урахуванням у кожному конкретному випадку фактичних обставин справи.
Разом з тим, перш ніж застосовувати позовну давність, господарський суд повинен з`ясувати та зазначити в судовому рішенні, чи порушене право або охоронюваний законом інтерес позивача, за захистом якого той звернувся до суду. У разі коли такі право чи інтерес не порушені, суд відмовляє в позові з підстав його необґрунтованості. І лише якщо буде встановлено, що право або охоронюваний законом інтерес особи дійсно порушені, але позовна давність спливла і про це зроблено заяву іншою стороною у справі, суд відмовляє в позові у зв`язку зі спливом позовної давності - за відсутності наведених позивачем поважних причин її пропущення.
Якщо позовні вимоги господарським судом визнано обґрунтованими, а стороною у справі заявлено про сплив позовної давності, то суд зобов`язаний застосувати до спірних правовідносин положення статті 267 Цивільного кодексу України та вирішити питання про наслідки такого спливу (тобто або відмовити в позові у зв`язку зі спливом позовної давності або, за наявності поважних причин її пропущення, - захистити порушене право, але в будь-якому разі вирішити спір з посиланням на зазначену норму ЦК України).
Оскільки поважність причин пропуску є оціночним поняттям та за відсутності визначеного законом переліку причин, які можуть бути визнані поважними для захисту порушеного права, вирішення цього питання відноситься до компетенції суду, який безпосередньо розглядає спір, з урахуванням у кожному конкретному випадку фактичних обставин справи.
Початок перебігу позовної давності обчислюється за правилами статті 261 Цивільного кодексу України, частина перша якої пов`язує його з днем, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Європейський Суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції (пункт 1 статті 32 Конвенції), наголошує, що позовна давність - це законне право правопорушника уникнути переслідування або притягнення до суду після закінчення певного періоду після скоєння правопорушення. Застосування строків позовної давності має кілька важливих цілей, а саме: забезпечувати юридичну визначеність і остаточність, захищати потенційних відповідачів від прострочених позовів, та запобігати несправедливості, яка може статися в разі, якщо суди будуть змушені вирішувати справи про події, що мали місце у далекому минулому, спираючись на докази, які вже, можливо, втратили достовірність і повноту із плином часу.
Порівняльний аналіз термінів "довідався" та "міг довідатися", що містяться у статті 261 Цивільного кодексу України, дає підстави для висновку про презумпцію можливості та обов`язку особи знати про стан своїх майнових прав, а тому доведення факту, через який позивач не знав про порушення свого цивільного права і саме з цієї причини не звернувся за його захистом до суду, недостатньо.
Якщо встановити день, коли особа довідалась про порушення права або про особу, яка його порушила, неможливо, або наявні докази того, що особа не знала про порушення права, хоч за наявних умов повинна була знати про це, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа повинна була довідатися про порушення свого права.
Під можливістю довідатись про порушення права або про особу, яка його порушила, в цьому випадку слід розуміти передбачувану неминучість інформування особи про такі обставини, або існування в особи певних зобов`язань, як міри належної поведінки, в результаті виконання яких вона мала б змогу дізнатись про відповідні протиправні дії та того, хто їх вчинив.
Отже, за змістом частини 1 статті 261 Цивільного кодексу України законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об`єктивної можливості цієї особи знати про ці факти.
Як встановлено судом апеляційної інстанції та підтверджено матеріалами справи, під час проведення Управлінням Західного офісу Держаутитслужби в Чернівецькій області ревізії фінансово-господарської діяльності Головного управління статистики у Чернівецькій області за період з 01.01.2019 по 30.06.2021, були встановлені окремі недоліки в частині здійснення державних закупівель, які відображені в акті ревізії від 25.10.2021 № 08-33/15, а відтак викладені у вимозі від 18.11.2021 № 132408-14/3852-21, що і стало підставою звернення позивача з даним позовом.
Крім того, колегія суддів зауважує, що Кабінет Міністрів України постановою від 23.02.2022 № 229 вніс зміни, зокрема до постанови КМУ від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Вони передбачають, що продовжено термін дії карантину та обмежувальних протиепідемічних заходів в Україні для запобігання розповсюдженню COVID-19 із 31 березня до 31 травня 2022.
Також, Законом України від 30.03.2020 № 5450-IХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» доповнено пунктами 12-14 Розділ «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України такого змісту: « 12 Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карнатину».
З огляду на все вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що позивачем при зверненні з позовом до Господарського суду Чернівецької області у даній справі, були враховані внесені відповідні зміни до чинного законодавства та не було порушено жодних вимог встановлених ст. 257 ЦК України.
Відповідно до частини 1 статті 277 Господарського процесуального кодексу України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: 1) нез`ясування обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи; 4) порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Підсумовуючи усе вищенаведене суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність правових підстав для скасування рішення Господарського суду Чернівецької області від 09.08.2022 у справі № 926/1304/21 в порядку статті 277 Господарського процесуального кодексу України.
З огляду на те, що суд апеляційної інстанції дійшов висновку по обґрунтованість заявлених Головним управлінням статистики у Чернівецькій області позовних вимог, відтак колегія суддів відмовляє у задоволенні клопотання ТзОВ «Чернівцігаз Збут» про стягнення з Західного офісу Державної аудиторської служби України витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 15 000,00 грн.
Судові витрати
З огляду на те, що суд задовільняє апеляційну скаргу, судові витрати за розгляд позовної заяви та апеляційної скарги покладаються на відповідача відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись, ст. ст. 86, 269, 270, 275, 277, 282 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд -
ПОСТАНОВИВ :
1. Апеляційну скаргу Західного офісу Держаудитслужби в особі її структурного підрозділу Управління Західного офісу Держаудитслужби в Чернівецькій області № 132413-15/2461-2022 від 04.11.2022 задоволити.
2. Рішення Господарського суду Чернівецької області від 09.08.2022 року у справі №926/1304/22 скасувати. Прийняти нове рішення.
3. Позов задоволити.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернівцігаз Збут» (58018, Чернівецька область, м. Чернівці, вул. Воробкевича, 1А, код ЄДРПОУ 39584988) на користь Головного управління статистики у Чернівецькій області (58018, Чернівецька область, м. Чернівці, вул. Головна, 249-а, код ЄДРПОУ 02363066) грошову суму у розмірі 37 469,20 грн. за недопоставлений товар (природний газ) та зарахувати їх наступним чином: (2770,56 грн. на розрахунковий рахунок UA358201720343161002200004176 банк одержувача Державна казначейська служба України м. Київ, МФО 820172, КПКВК 0414010 СФ, код ЄДРПОУ 02363066 та 34698,64 грн. на розрахунковий рахунок UA198201720343170002000004176 банк одержувача Державна казначейська служба України м. Київ, МФО 820172, КПКВК 0414010 ЗФ, код ЄДРПОУ 02363066).
5. Судові витрати за розгляд позовної заяви та апеляційної скарги покласти на відповідача.
6. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернівцігаз Збут» (58018, Чернівецька область, м. Чернівці, вул. Воробкевича, 1А, код ЄДРПОУ 39584988) на користь Головного управління статистики у Чернівецькій області (58018, Чернівецька область, м. Чернівці, вул. Головна, 249-а, код ЄДРПОУ 02363066) 2 481,00 грн. судового збору за розгляд позовної заяви.
7. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернівцігаз Збут» (58018, Чернівецька область, м. Чернівці, вул. Воробкевича, 1А, код ЄДРПОУ 39584988) на користь Західного офісу Держаудитслужби (м. Львів, вул. Костюшка, 8, код ЄДРПОУ 40913650) 3 154,00 грн. судового збору за розгляд апеляційної скарги.
8. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Строки та порядок оскарження постанов апеляційного господарського суду визначені § 1 глави 2 Розділу IV ГПК України.
Веб-адреса судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень: http//reyestr.court.gov.ua.
Головуючий суддя О.С. Скрипчук
Суддя Р.І. Марко
Суддя О.І. Матущак
Суд | Західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2023 |
Оприлюднено | 07.03.2023 |
Номер документу | 109361074 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Гушилик Світлана Миколаївна
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Гушилик Світлана Миколаївна
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Гушилик Світлана Миколаївна
Господарське
Західний апеляційний господарський суд
Скрипчук Оксана Степанівна
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Гушилик Світлана Миколаївна