ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaУХВАЛА
м. Київ
06.03.2023Справа № 910/3145/23
Господарський суд міста Києва у складі судді Чебикіна С.О., розглянувши позовну заяву керівника Подільської окружної прокуратури міста Києва в інтересах держави до Акціонерного товариства "Банк Авангард" про зобов`язання передати фінансові активи та (або) коштів
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У відповідності до ст. 5 Закону України "Про судовий збір" позивач від сплати судового збору не звільнений.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством, передбачено справляння судового збору.
Згідно п. п. 2 п. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У позовній заяві прокурор просить про зобов`язання відповідача передати до Державного бюджету України в особі державного підприємства "Національний фонд інвестицій України" на праві господарського відання фінансові активи (облігації внутрішньої державної позики АТ "МР Банк") та (або) кошти від погашених облігацій внутрішньої державної позики АТ "МР Банк".
При цьому, прокурор стверджує про немайновий характер спірних правовідносин та сплатив судовий збір у розмірі, встановленому для спорів немайнового характеру, на підтвердження чого надав платіжну інструкцію № 210 від 24.02.2023 року про сплату судового збору на суму 2 684 грн.
Разом з тим, до позовних заяв немайнового характеру відносяться вимоги, які не підлягають вартісній оцінці. Під немайновим позовом слід розуміти вимогу про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що не піддається грошовій оцінці.
Натомість майновий позов (позовна вимога майнового характеру) - це вимога про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що підлягає грошовій оцінці.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 162, п. п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 163 ГПК України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці. Ціна позову визначається: 1) у позовах про стягнення грошових коштів - сумою, яка стягується, або сумою, оспорюваною за виконавчим чи іншим документом, за яким стягнення провадиться у безспірному (безакцептному) порядку; 2) у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна; 3) у позовах, які складаються з кількох самостійних вимог, - загальною сумою всіх вимог.
Тобто будь-який майновий спір має ціну. Різновидами майнових спорів є, зокрема, спори, пов`язані з підтвердженням прав на майно та грошові суми, на володіння майном і будь-які форми використання останнього.
Отже, судовий збір з позовної заяви про визнання права власності на майно, стягнення, витребування або повернення майна - як рухомих речей, так і нерухомості - визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто як зі спору майнового характеру.
Наявність вартісного, грошового вираження матеріально-правової вимоги позивача свідчить про її майновий характер, який має відображатися у ціні заявленого позову.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 25.08.2020 року у справі № 910/13737/19.
Таким чином, у заявленому прокурором позові наявне вартісне, грошове вираження матеріально-правової вимоги прокурора, що свідчить про її майновий характер, який має відображатися у ціні заявленого позову.
Крім того, відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити, зокрема, зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них.
Всупереч вимог п. 4 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява не містить змісту позовних вимог.
Зокрема, заявивши вищезазначені позовні вимоги прокурор не вказав, які конкретно фінансові активи (їх реквізити, найменування, зміст, ціну), а також не конкретизував, яку саме суму грошових коштів та від погашення яких саме облігацій внутрішньої державної позики АТ "МР Банк" підлягають передачі відповідачем до Державного бюджету України в особі державного підприємства "Національний фонд інвестицій України".
У залежності від цього прокурору слід буде звернути увагу на розмір належного до сплати судового збору, який підлягатиме сплаті за подання позовної заяви майнового характеру відповідно до п. п. 2 п. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Наведені обставини є підставою для залишення позовної заяви без руху та надання позивачу строку для усунення вказаних недоліків у відповідності до вимог ч. 1, 2 ст. 174 ГПК України.
Згідно ч. 1, 2 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ч. 1, 2 ст. 174, ст. 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків протягом 5 (п`яти) днів з моменту отримання ухвали.
У випадку, якщо позивач не усуне недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважатиметься неподаною і буде повернута особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає
Суддя С.О. Чебикіна
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 06.03.2023 |
Оприлюднено | 07.03.2023 |
Номер документу | 109362497 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань спонукання виконати або припинити певні дії |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Чебикіна С.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні