Вирок
від 06.03.2023 по справі 129/2927/22
ГАЙСИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 129/2927/22

Провадження по справі № 1-кп/129/299/2023

ВИРОК

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" березня 2023 р. Гайсинський районний суд Вінницької області

в складі головуючого судді ОСОБА_1 ,

з участю секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

обвинувачених ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,

їх захисника адвоката ОСОБА_6 ,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Гайсині кримінальну справу № 62022000000000885 про обвинувачення:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Красносілка Бершадського району Вінницької області, жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, непрацюючого, на утриманні малолітня дитина, несудимого, в скоєнні злочину, передбаченого ч.2 ст.27, .3 ст.28, ч.4 ст.246 КК України;

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки смт.Теплик Вінницької області, жительки АДРЕСА_1 , українки, громадянки України, з середньою спеціальною освітою, одруженої, непрацюючої, на утриманні малолітня дитина, несудимої, в скоєнні злочину, передбаченого ч.5 ст.27, .3 ст.28, ч.4 ст.246 КК України, -

Встановив:

За період часу приблизно з жовтня 2020 року по травень 2021 року організована та очолювана лісничим Басаличівського лісництва ДП «Гайсинське лісове господарство» група, до складу якої входили старший майстер лісу, майстер лісу обходу №6, майстер лісу обходу №4, ОСОБА_4 , який перевозив незаконну зрубану деревину з лісових ділянок до себе на підприємство, зберігав її та здійснював збут незаконно зрубаної деревини, ОСОБА_5 , яка виписувала документи на незаконно зрубану деревину, отримувала кошти за її продаж та вела облік розрахунків з продажу, фізична особа-підприємець, який здійснював замовлення на незаконно зрубану деревину, перевозив та збував її на деревообробне підприємство, діючи у складі організованої та очолюваної лісничим організованої групи, втілюючи у життя спільний злочинний план, під час здійснення рубок догляду, санітарних та прохідних рубок Підприємства, здійснили незаконну рубку дерев цінних порід на території Гайсинського району Вінницької області. Після цього продовжуючи свій злочинний умисел, спрямований на збут незаконно зрубаної лісопродукції, члени створеної та очолюваної лісничим, злочинної групи, у тому числі ОСОБА_4 , транспортували її до тимчасового майданчика для зберігання лісо продукції за адресою: АДРЕСА_2 , яку частково маскували за допомогою бирок, що раніше були використані під час переміщення на лісосклад іншої деревини, а частину лісо продукції взагалі перевозили без маркування. В подальшому дана лісо продукція під керівництвом ОСОБА_4 завантажувалася в вантажні автомобілі раніше замовлені ним та іншою фізичною особою-підприємцем та перевозилась на деревообробне підприємство.

Частину від одержаних кошти від реалізації незаконно здобутої деревини, ОСОБА_4 передавав лісничому, який розподіляв їх між членами організованої злочинної групи.

У квітні 2021 року злочинна діяльність, створеної та очолюваної лісничим злочинної організованої групи була припинена працівниками правоохоронних органів.

Стійкість організованої групи, забезпечувалась за рахунок її стабільного складу, централізованого підпорядкування учасників її керівнику,неухильного дотримання єдиних для всіх правил поведінки, планування злочинної діяльності та чіткого розподілу ролей.

Організоване лісничим, злочинне організоване угрупування було стійким, що знайшло своє вираження у згуртованості та стабільності. Так, між учасниками організованої групи були постійні внутрішні зв`язки. Характерним було обговорення спільних проблем у реалізації відомого усім плану, визначення способів конспірації та прикриття злочинної діяльності від виявлення незаконних рубок правоохоронними органами. Зокрема, організовувалась зміна номерів мобільних телефонів для зв`язку між собою, перевірка учасників організованої групи на предмет стеження з боку правоохоронних органів, виготовлення та підміна документів щодо законності походження деревини.

Організатором безпосередньо на себе покладено функції щодо координації дій співучасників злочину, встановлення характеру взаємовідносин в групі.

Так, лісничий Підприємства, виконуючи свої посадові обов`язки у 2020 - 2021 роках отримав лісорубні квитки ВІ ЛPK №001303 від 17.01.2020, ВІ ЛPK №005537 від 16.06.2020, ВІ ЛPK №005542 від 20.07.2020, ВІ ЛРК № 005548 від 26.08.2020, ВІ ЛРК № 005559 від 12.10.2020, ВІ ЛРК № 005582 від 04.01.2021, ВІ ЛРК № 005608 від 05.03.2021, видані ДП «Гайсинське лісове господарство», на здійснення рубок догляду, санітарних та прохідних рубок Басаличівського лісництва.

Організатор організованої групи, будучи достовірно обізнаним про конкретні квартали, виділи та ділянки Басаличівського лісництва ДП «Гайсинського лісового господарства» на яких у 2020-2021 роках було заплановано провести рубки догляду, санітарні та прохідні рубки в Басаличівському лісництві ДП «Гайсинське ЛГ», де є старший майстер лісу, а матеріально відповідальними особами є майстри лісу, які були закріпленні за окремими кварталами і обходами, обхід №6 - кварталами 75, 76, 79-83 та обхід №4 - кварталами 61-67, 69 за майстром лісу, визначив конкретні квартали, виділи та ділянки, на яких була найбільша кількість дерев цінних порід, для подальшої незаконної порубки з метою її подальшого перевезення та збуту. Після цього, ним було визначено конкретний час здійснення рубок на цих ділянках.

В подальшому приблизно на початку квітня 2021 року майстри лісу, виконуючи вказівки лісничого та старшого майстра лісу, в порушення вимог посадових інструкцій та Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №976 від 16.09.2009, під час здійснення санітарних вибіркових рубок, надали можливість невстановленим досудовим розслідуванням особам, здійснити незаконну порубку дерев на території лісництва, що були відсутні в матеріалах відводу дерев у рубку, які в подальшому старший майстер лісу маскував їх клеймами під виглядом законних порубок та зробив всі можливі дії для їх вивезення ОСОБА_7 з території лісництва до себе на склад.

Також, лісничий будучи організатором та керівником злочинної групи, здійснював безпосереднє керівництво діями учасників організованої ним групи, уточнював обов`язки кожного під час вчинення злочинів для досягнення загальної злочинної мети, розробляв план вчинення злочинів, у тому числі вживаючи заходів до не викриття злочинної діяльності групи правоохоронними органами, розподіляв ролі між учасниками групи.

Реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на здійснення незаконних порубок лісу на ввіреній йому території, лісничий з метою забезпечення уникнення притягнення до відповідальності осіб, що здійснювали незаконну порубку лісу та прикриття їх протиправної діяльності, при виникненні загрози їх викриття працівниками правоохоронних органів, для створення видимості законності походження незаконно зрубаної деревини, а також для безперешкодного та безпечного транспортування, незаконно здобутої лісо продукції перевозили її до тимчасового майданчика для зберігання лісопродукції, який належить ОСОБА_4 . В свою чергу, старший майстер лісу, діючи за вказівкою лісничого, маркував дану лісо продукцію бирками, які вже раніше були використані під час переміщення законно зрізаної лісо продукції з лісових масивів на лісосклад. Після цього за вказівками лісничого, старшого майстра лісу та ОСОБА_4 , водій останнього автотранспортом обладнаним маніпулятором для завантаження деревини, вантажив та перевозив лісопродукцію з вищезазначених лісових ділянок до тимчасового майданчика для зберігання лісо продукції, який належить ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_2 .

В подальшому ОСОБА_4 , діючи відповідно до розробленого плану злочинної діяльності та виконуючи зазначені йому функції у складі організованої лісничим групи, особисто контролював виїзд та повернення, автомобіль 3IЛ 131 державний номерний знак НОМЕР_1 , з маніпулятором та незаконно здобутою лісопродукцією, після чого вказував водієві місце її розвантаження. Потім ОСОБА_4 відповідно до розробленого злочинного плану, повідомляв іншу фізичну особу-підприємця про те, що ним заготовлена певна кількість незаконно здобутої лісопродукції, яку останньому потрібно буде відібрати, та допомогти останньому замовити автотранспорт для перевезення на деревообробне підприємство.

Після доставки лісу на деревообробне підприємство фізичною особою- підприємцем організовувались розрахунки за оплату незаконно зрубаної деревини готівкою ОСОБА_4 або на розрахункові рахунки ОСОБА_5 , яка зареєстрована як фізична особа-підприємець та виписувала фіктивні документи на продаж та проходження деревини з метою прикриття незаконної діяльності.

Так, на виконання раніше розробленого злочинного плану, ОСОБА_4 та іншою фізичною особою - підприємцем замовлено транспортний засіб марки «Renault Magnum» д.н.з. НОМЕР_2 та напівпричіп марки «Wielton № S 34» д.н.з. НОМЕР_3 , для перевезення незаконно зрубаної деревини породи дуб у кількості 57 колод по 3 метри кожна на деревообробне підприємство, куди фізичною особою-підприємцем було відібрано деревину. При перевезенні даної лісопродукції по раніше обумовленому лісничим та ОСОБА_4 плану, ОСОБА_5 виписувала товаротранспортні накладні та документи на походження даної лісопродукції з метою маскування їх злочинної діяльності.

13.04.2021 під час проведення огляду транспортного засобу марки «Renault Magnum» д.н.з. НОМЕР_2 та напівпричепа марки «Wielton № S 34» д.н.з. НОМЕР_3 , які знаходились на прилеглій території деревообробного заводу, за адресою: Волинська область, Рожищенський район, місто Рожище, вул. Селянська, 48-А вилучено 57 колод породи дуб вартістю 240 015,65 грн., які перевезені від ОСОБА_4 та на замовлення останнього та фізичної особи-підприємця.

Крім того, 13.04.2021 під час проведення обшуку за місцем здійснення діяльності ОСОБА_4 , а саме на земельній ділянці, яка відноситься до промислової території та знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 вилучено 11 колод породи дуб вартістю 36 432, 02 грн.

Таким чином, внаслідок здійснення організованою групою незаконних порубок дерев, організації подальшого їх перевезення, зберігання, збуту та оплати за незаконно зрубану деревину, ОСОБА_4 вчинив вказане кримінальне правопорушення у складі організованої групи, що виразилися в перевезенні, зберіганні, збуті та подальшої оплати за незаконно зрубану деревину, а ОСОБА_5 сприяла вчиненню кримінального правопорушення у складі організованої групи, що виразилась в наданні засобів та знарядь на перевезення та збут, отримання подальшої оплати за незаконно зрубану деревину.

Внаслідок злочинної діяльності, організованої групи у складі лісничого, старшого майстра лісу, майстрів лісу, фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 та ОСОБА_5 заподіяно шкоду державі в особі Гайсинської міської ради Вінницької області внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища на загальну суму 276 447, 67 гривень, що є тяжкими наслідками, оскільки у шістдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Дії ОСОБА_4 кваліфікуються за ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 4 ст. 246 КК України як незаконна порубка дерев, перевезення, зберігання та збут незаконно зрубаних дерев, що спричинило тяжкі наслідки, вчинене організованою групою.

Дії ОСОБА_5 кваліфікуються за ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 4 ст. 246 КК України як пособництво в незаконній порубці дерев, перевезенні, зберіганні та збуті незаконно зрубаних дерев, що спричинило тяжкі наслідки, вчинене організованою групою.

03.11.2022 р. між прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_8 і обвинуваченим ОСОБА_4 за участі захисника адвоката ОСОБА_6 в порядку, передбаченому ст.ст. 468, 469, 472 КПК України, укладено угоду про визнання винуватості.

За цією угодою сторони дійшли згоди щодо формулювання підозри, всіх істотних для цієї кримінальної справи обставин та правової кваліфікації дій обвинуваченого ОСОБА_4 за ч.2 ст.27, ч.3 ст.28, ч.4 ст.246 КК України.

Сторонами визначено узгоджене покарання, яке ОСОБА_4 повинен понести за скоєний злочин, передбачений ч.2 ст.27, ч.3 ст.28, ч.4 ст.246 КК України; з урахуванням того, що обвинувачений повністю і беззаперечно визнає вину та щиро кається, призначити покарання за ч.2 ст.27, ч.3 ст.28, ч.4 ст.246 КК України у виді позбавлення волі на строк п`ять років зі звільненням від відбуття покарання на підставі ст. 75 КК України з визначеним судом іспитовим строком три роки з покладенням на нього обов`язків за п.п. 1,2 ч.1 ст. 76 КК України.

03.11.2022 р. між прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_8 і обвинуваченою ОСОБА_5 за участі захисника адвоката ОСОБА_6 в порядку, передбаченому ст.ст. 468, 469, 472 КПК України, укладено угоду про визнання винуватості.

За цією угодою сторони дійшли згоди щодо формулювання підозри, всіх істотних для цієї кримінальної справи обставин та правової кваліфікації дій обвинуваченої ОСОБА_5 за ч.5 ст.27, ч.3 ст.28, ч.4 ст.246 КК України.

Сторонами визначено узгоджене покарання, яке ОСОБА_5 повинна понести за скоєний злочин, передбачений ч.5 ст.27, ч.3 ст.28, ч.4 ст.246 КК України; з урахуванням того, що обвинувачена повністю і беззаперечно визнає вину та щиро кається, призначити покарання за ч.5 ст.27, ч.3 ст.28, ч.4 ст.246 КК України у виді позбавлення волі на строк п`ять років зі звільненням від відбуття покарання на підставі ст. 75 КК України з визначеним судом іспитовим строком два роки з покладенням на неї обов`язків за п.п. 1,2 ч.1 ст. 76 КК України.

В угоді передбачені наслідки її укладання, затвердження та невиконання, які роз`яснено обвинуваченому.

За змістом ст.ст. 468, 469 КПК України у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, унаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам, може бути укладена угода про визнання винуватості між прокурором та обвинуваченим.

Прокурор в судовому засіданні вважав, що під час укладання даної угоди дотримані вимоги КПК України та КК України, просив її затвердити і призначити обвинуваченим узгоджене в угоді про визнання винуватості покарання.

Обвинувачені ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та їх захисник адвокат ОСОБА_6 просили затвердити угоду про визнання винуватості, обвинувачені дали згоду на застосування узгодженого виду покарання, заявивши, що спроможні реально виконати взяті на себе обов`язки відповідно до угоди.

Згідно зі ст.12 КК України скоєні ОСОБА_4 та ОСОБА_5 діяння є кримінальним правопорушенням, внаслідок якого шкода завдана лише державним інтересам.

Суд переконався, що умови угоди про визнання винуватості між прокурором і обвинуваченими відповідають вимогам КПК України та КК України, що укладена угода про визнання винуватості є добровільною, що ОСОБА_4 та ОСОБА_5 повністю усвідомлюють зміст укладеної угоди, характер обвинувачення, цілком розуміють свої права, визначені ст. 474 КПК України, а також наслідки укладення та затвердження даної угоди, передбачені ст. 473 КПК України, та наслідки її невиконання, передбачені ст. 476 КПК України.

Обвинувачені повністю і беззаперечно визнали вину, сприяли встановленню дійсних обставин справи та викриттю інших співучасників, щиро розкаялися, що є пом`якшуючими обставинами.

За таких обставин угода про визнання винуватості має бути затверджена як така, що відповідає вимогам закону, з призначенням ОСОБА_4 та ОСОБА_5 визначеного в ній покарання.

Вартість експертиз з ОСОБА_4 в сумі 9340,00 грн. та з ОСОБА_5 в сумі 7624,43 грн. підлягають стягненню на користь держави.

Питання про речові докази вирішується на підставі ст.100 КПК України.

Керуючись ст. ст. 369, 370, 371, 373, 374 КПК України,

Присудив:

Затвердити угоду про визнання винуватості, укладену 03.11.2022 року між прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_8 і обвинуваченим ОСОБА_4 у кримінальному провадженні за № 62022000000000885.

ОСОБА_4 визнати винуватим в скоєнні злочину, передбаченого ч.2 ст.27, ч.3 ст.28, ч.4 ст.246 КК України, і призначити покарання у виді позбавлення волі на строк п`ять років.

На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_4 від відбування призначеного покарання, якщо протягом іспитового строку три роки він не скоїть нового злочину і виконає покладені на нього обов`язки.

Відповідно до п.п. 1,2 ч.1 ст. 76 КК України покласти на ОСОБА_4 обов`язки повідомляти службу пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання; періодично з`являтись для реєстрації в службі пробації.

Запобіжний захід ОСОБА_4 до вступу вироку в законну силу не обирати.

Затвердити угоду про визнання винуватості, укладену 03.11.2022 року між прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_8 і обвинуваченою ОСОБА_5 у кримінальному провадженні за № 62022000000000885.

ОСОБА_5 визнати винуватою в скоєнні злочину, передбаченого ч.5 ст.27, ч.3 ст.28, ч.4 ст.246 КК України, і призначити покарання у виді позбавлення волі на строк п`ять років.

На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_5 від відбування призначеного покарання, якщо протягом іспитового строку два роки вона не скоїть нового злочину і виконає покладені на неї обов`язки.

Відповідно до п.п. 1,2 ч.1 ст. 76 КК України покласти на ОСОБА_5 обов`язки повідомляти службу пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання; періодично з`являтись для реєстрації в службі пробації.

Запобіжний захід ОСОБА_5 до вступу вироку в законну силу не обирати.

Стягнути з ОСОБА_4 9340, 00 грн. та ОСОБА_5 7624,43 грн. витрат за проведення експертиз на користь держави.

Речові докази:11 колод дуба довжиною по 3 м - звернути в дохід держави, скасувати з них накладений ухвалою Вінницького міського суду № 127/9728/21 від 23.04.2021 р. арешт.

Скасувати частково арешт, накладений ухвалою Вінницького міського суду № 127/9720/21 від 23.04.2021 р. з автомобіля «ЗИЛ 131» з спеціальною вантажною платформою номер шасі НОМЕР_4 , д.н.з. НОМЕР_1 , свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5 на автомобіль «ЗИЛ 131» д.н.з. НОМЕР_1 .

Скасувати накладений ухвалою Печерського районного суду міста Києва № 757/14432/22-к від 22.06.2022 р. арешт з земельної ділянки 0520482400:01:002:0186 площею 3.5337 га; житлового будинку по АДРЕСА_3 ; автомобіля «ЗИЛ 131», 1989 р.в., об`єм двигуна 6000, д.н.з. НОМЕР_6 .

Скасувати накладений ухвалою Печерського районного суду міста Києва № 757/14440/22-к від 22.06.2022 р. арешт з житлового будинку по АДРЕСА_4 .

Роз`яснити, що вирок може бути оскаржено до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти діб з дня його проголошення, - винятково за наявності передбачених ч.4 ст.394 КПК України підстав; клопотання про його скасування місцевим судом може подаватися прокурором у разі невиконання умов угоди про визнання винуватості згідно зі ст. 476 КПК України.

Суддя:

СудГайсинський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення06.03.2023
Оприлюднено08.03.2023
Номер документу109385826
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти довкілля Незаконна порубка лісу

Судовий реєстр по справі —129/2927/22

Вирок від 06.03.2023

Кримінальне

Гайсинський районний суд Вінницької області

Ковчежнюк В. М.

Ухвала від 10.11.2022

Кримінальне

Гайсинський районний суд Вінницької області

Ковчежнюк В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні