Р І Ш Е Н Н Я№ 127/2345/23
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 лютого 2023 р.Вінницький міський суд Вінницької області в складі судді Венгрин О.О.,
секретар - Паук Н.В.,
за участі заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Уланівська сільська рада Хмільницького району Вінницької області, про встановлення факту проживання однією сім"єю разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , заінтересована особа - Уланівська сільська рада Хмільницького району Вінницької області, звернулась до суду з заявою про встановлення факту проживання однією сім"єю разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, яка мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , з яким вона проживала однією сім"єю з липня 2008 р. і до дня його смерті. Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка, площею 1,59 га, кадастровий номер 0524886100:03:003:0766, що розташована на території Сальницької сільської ради Хмільницького району Вінницької області. Встановлення факту проживання однією сім"єю разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини їй потрібно для оформлення спадщини за законом (четверта черга). (а.с. 1)
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 заяву підтримала за викладених у ній обставин, просить її задоволити, додатково пояснила, що вони з ОСОБА_2 проживали, як подружжя, в неї в будинку по АДРЕСА_1 з літа 2008 р. Ще з ними до одруження проживали її дві дочки. У ОСОБА_2 сім"ї не було, з родини була сестра. В них з ОСОБА_2 був спільний бюджет, разом обробляли город, вели домашнє господарство, разом відпочивали, ходили у ліс, разом святкували свята. Помер ОСОБА_2 раптово, на роботі. Вона його поховала за свої кошти. Встановлення факту проживання однією сім"єю разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини їй потрібно для оформлення спадщини.
Представник заінтересованої особи - Уланівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд заяви у його відсутність. (а.с. 22)
Вислухавши пояснення заявника, показання свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , дослідивши та оцінивши докази у справі, суд вважає, що заява підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 3, 4)
Згідно довідки квартального комітету «Добробут» за №578 від 20.12.2022 р. заявник ОСОБА_1 проживала з ОСОБА_2 , 1957 р.н., по АДРЕСА_1 з липня 2008 р. по день його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 , вели спільне господарство. (а.с. 5)
На а.с. 6, 7 - копія довідки КП «Комбінат комунальних підприємств» від 29.09.2021 р., копія довідки Уланівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області №974 від 01.10.2021 р., згідно яких заявник ОСОБА_1 здійснила поховання ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за власні кошти.
На а.с. 24-31 - копія спадкової справи до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . Заявник ОСОБА_1 подала заяву від 02.03.2022 р. про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 (а.с. 25 зворот). Інших заяв про прийняття спадщини в матеріалах спадкової справи немає.
Приватний нотаріус Хмільницького районного нотаріального округу Вінницької області Дем`янюк Л.А. на усне звернення заявника повідомила про те, що на підставі ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті, а у разі його відсутності, особи визначені у ст.ст. 1261-1265 ЦК України. Згідно п.п. 4.2 п. 4 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України доказом родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем є: свідоцтво органів реєстрації актів цивільного стану, повний витяг з реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису, копії актових записів, копії рішень суду, що набрали законної сили, про встановлення факту родинних та інших відносин (факту проживання однією сім`єю з померлим не менше 5 років). (а.с. 13)
На а.с. 36-37 - фотознімки, з яких вбачається, що заявник ОСОБА_1 та ОСОБА_2 спільно святкували свята. Прокоментували фотознімки заявник і свідки ОСОБА_3 (дочка заявника), ОСОБА_4 (знайома заявника).
Свідок ОСОБА_3 (дочка заявника) суду пояснила, що з літа 2008 р. її матір і ОСОБА_2 проживали однією сім`єю, як чоловік і жінка, в будинку матері, мали спільний бюджет, разом працювали на городі, викопали криницю, зробили ремонт паркану.
Свідок ОСОБА_4 суду пояснила, що заявник і ОСОБА_2 проживали однією сім`єю з 2008 р. в будинку ОСОБА_1 , а до цього ОСОБА_2 був квартирантом її (свідка) сина. Вони разом ходили до неї в гості, як чоловік та жінка, часто вона їх відвідувала. Знає, що у заявника з її чоловіком ОСОБА_2 була окрема спільна кімната.
Стаття 315 ч. 2 ЦПК України передбачає, що в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (ст. 1264 ЦК України).
Згідно ст. 3 ч. 2 абз. 1 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Згідно постанови Верховного Суду від 12.11.2020 р. (справа №750/12880/19) при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила ст. 3 ч. 2 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.
На підставі викладеного судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , до часу відкриття спадщини проживала по АДРЕСА_1 з 2008 р. однією сім"єю із спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини заявнику ОСОБА_1 необхідно для оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Керуючись ст. 1264 ЦК України,
ст.ст. 89, 259, 263-265, 315-316, 319 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Заяву задоволити.
Встановити, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , до часу відкриття спадщини проживала по АДРЕСА_1 з 2008 р. однією сім"єю із спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня складення повного рішення до Вінницького апеляційного суду.
Згідно вимог ст. 265 ч. 5 п. 4 ЦПК України:
заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрована в АДРЕСА_1 ;
заінтересована особа Уланівська сільська рада Хмільницького району Вінницької області, ЄДРПОУ 04331834, Вінницька область, Хмільницький район, с. Уланів, вул. Миру, 9.
Повне рішення виготовлено 07.03.2023 р.
Суддя О.О.Венгрин
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2023 |
Оприлюднено | 08.03.2023 |
Номер документу | 109391167 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Вінницький міський суд Вінницької області
Венгрин О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні