Рішення
від 24.02.2023 по справі 202/10836/22
ІНДУСТРІАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 202/10836/22

Провадження № 2/202/762/2023

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2023 року м. Дніпро

Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська у складі судді Михальченко А.О.,

секретар судового засідання Голобородько О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

цивільну справу № 202/10836/22 за позовом

ОСОБА_1

до

ОСОБА_2 , ОСОБА_3

про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

19.12.2022 ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом, який мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , смерть якого зареєстрована Краматорським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про що в книзі реєстрації смертей 04 листопада 2021 року зроблено відповідний актовий запис за № 4024 та видано свідоцтво про смерть Серія НОМЕР_1 .

Після смерті чоловіка відкрилася спадщина, до складу якої входить Приватне підприємство «АКАНТ» (код ЄДРПОУ 19378149, місцезнаходження Україна, 84318, Донецька область, місто Краматорськ, селище міського типу Біленьке, вулиця Брянська, будинок 135).

Крім позивача спадкоємцями померлого є їх спільні діти - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Інших спадкоємців крім неї та дітей немає.

З метою прийняття спадщини вона звернулася до приватного нотаріуса Краматорського районного нотаріального округу Донецької області Костенка Сергія Олександровича, який прийняв її заяву та видав їй Свідоцтво про призначення її управителем корпоративними правами Приватного підприємства «АКАНТ».

У свою чергу, ОСОБА_3 та ОСОБА_2 подали до вказаного вище нотаріуса Заяви про відмову від прийняття спадщини.

В подальшому, вона зателефонувала нотаріусу, який відкрив спадкову справу, для призначення дати та часу для подання Заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на Приватного підприємства «АКАНТ», але нотаріус повідомив їй, що він більш не є нотаріусом Краматорського районного нотаріального округу Донецької області та не може у зв`язку з цим видати Свідоцтво про право на спадщину за законом на Приватне підприємство «АКАНТ». Також він пояснив, що всі нотаріальні справи та архів будуть ним передані до іншого нотаріуса та архіву тільки після завершення воєнного стану.

Вона, як дружина померлого ОСОБА_4 , згідно статті 1261 ЦК України, є спадкоємицею першої черги за законом, яка у встановлений законом шестимісячний строк подала Заяву про прийняття спадщини та відповідно до статті 1296 ЦК України є такою, що прийняла її після померлого чоловіка.

Визнання за нею в порядку спадкування після смерті чоловіка майнових прав Власника (Засновника) ПП «АКАНТ» є ефективним способом захисту її прав як спадкоємця ОСОБА_5 ), оскільки без визнання за нею майнових прав Власника (Засновника) ПП «АКАНТ», вона позбавлена можливості розпоряджатися зазначеними майновими правами і приймати Рішення про викладення Статуту в новій редакції, продаж підприємства, його ліквідацію та інші питання, прийняття рішень по яким відноситься до виключної компетенції Власника (Засновника) Підприємства.

Враховуючи викладене, а також те, що у позасудовому порядку вона позбавлена можливості оформити свої спадкові права, просила суд визнати за нею в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , права Власника (Засновника) Приватного підприємства «АКАНТ» у обсязі 100% корпоративних прав, державну реєстрацію якого проведено 20.02.1996 року, номер запису 12701200000000574; зобов`язати суб`єкта реєстрації, визначеного Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань", провести державну реєстрацію зміни Власника (Засновника) Приватного підприємства «АКАНТ», а саме - зареєструвати Власником (Засновником) Приватного підприємства «АКАНТ» її, ОСОБА_1 .

Ухвалою від 29.12.2022 по справі відкрите загальне позовне провадження. Відповідачу визначено строк для подання відзиву на позов.

Ухвалою від 30.01.2023 підготовче провадження закрите, справа призначена до судового розгляду.

23.01.2023 через канцелярію суду надійшов відзив відповідача ОСОБА_2 на позов.

01.02.2023 через канцелярію суду надійшов відзив відповідача ОСОБА_3 на позов.

09.02.2023 на електронну адресу суду надійшла відповідь Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції на запит суду щодо діяльності приватного нотаріуса Краматорського нотаріального округу Костенка С.О. та надання копії спадкової справи після смерті ОСОБА_4 .

Позивачка у судове засідання не з`явилась, про дату, час і місце судового засідання була належним чином повідомлена.

Відповідачі у судове засідання не з`явилися з невідомих суду причин, про дату, час і місце судового засідання були повідомлені належним чином. Через канцелярію суду подали відзиви на позов у яких позовні вимоги визнали у повному обсязі.

Відповіднодо ч. 1 ст. 223 ЦПК України,неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Краматорську Донецької області помер ОСОБА_4 , про що Краматорським ВРАЦС у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) зроблено відповідний актовий запис №4024, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 від 04.11.2021.

Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). (ст.1216 ЦК України)

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. (ст.1218 ЦК України)

Приписами ст.113 Господарського кодексу України визначено, що приватним підприємством визнається підприємство, що діє на основі приватної власності одного або кількох громадян, іноземців, осіб без громадянства та його (їх) праці чи з використанням найманої праці.

Відповідно до ч. 1 ч. З ст. 191 ЦК України підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом. Підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю.

Приватне підприємство, як цілісний майновий комплекс, включає майно, передане до складеного капіталу, нерозподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання.

З даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search/person-result) судом встановлено, що після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина, яка складається із належних йому майнових прав засновника Приватного підприємства «Акант» (коротка назва - ПП «Акант»; ЄДРПОУ 19378149; дата реєстрації 20.02.1996 року; місцезнаходження: АДРЕСА_1 ). Розмір статутного капіталу 0 грн. 00 коп.

З пункту 1.5 розділу І Статуту ПП «Акант» судом встановлено, що власником ПП «Акант» є ОСОБА_4 .

За таких обставин, суд приходить до висновку, що предметом спадкування є право засновника такого підприємства.

З копії свідоцтва про шлюб НОМЕР_3 від 17.09.1983 випливає, що ОСОБА_1 , позивач по справі, є дружиною померлого ОСОБА_4 .

Відповідачі по справі ОСОБА_2 є донькою померлого, а ОСОБА_3 сином, що підтверджується копіями свідоцтв про народження.

Згідно зі ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Статтею 1261 ЦК України встановлено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Отже, відповідно до ст. 1261 ЦК України, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є спадкоємцями за законом першої черги після смерті ОСОБА_4 .

Відповідно до ст.1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Приписами ст.1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

На момент смерті ОСОБА_4 , тобто на час відкриття спадщини, відповідач ОСОБА_3 не проживав разом із батьком, що не заперечується сторонами, і крім того, 15.11.2021 подав приватному нотаріусу Краматорського районного нотаріального округу Костенку С.О. заяву про відмову від прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_4 .

Відповідач ОСОБА_2 також відмовилась від прийняття спадщини після смерті батька, що підтверджується копією заяви про відмову від прийняття спадщини від 15.11.2021.

У той же день, 15.11.2021, ОСОБА_1 подала приватному нотаріусу Краматорського районного нотаріального округу Костенку С.О. заяву про прийняття спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_4 , що підтверджується її копією.

15.11.2021 приватним нотаріусом Краматорського районного нотаріального округу Костенком С.О. зареєстрована спадкова справа до майна померлого ОСОБА_4 (номер у спадковому реєстрі 68650427).

Крім того, судом встановлено, що 15.11.2021, на підставі заяви ОСОБА_1 , нотаріусом Костенком С.О. ОСОБА_1 призначено управителем корпоративними правами, а саме правом на участь в управлінні підприємством, передбачене статутом ПП «Акант», про що видане свідоцтво, яке зареєстроване в реєстрі за №4385.

Таким чином судом встановлено, що померлий ОСОБА_4 був єдиним засновником ПП «Акант», діяльність якого не припинена, а позивач є єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину після смерті ОСОБА_4 і має намір продовжити діяльність підприємства.

Крім того, загальновідомим є факт, що Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану і Україні» (зі змінами), затвердженим Законом України №2102-ІХ від 24.02.2022, в Україні введено воєнний стан, який триває.

З відповіді Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції №5074/5405-10-23/15.5 від 07.02.2023 судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2022 року № 912 «Про реорганізацію міжрегіональних територіальних органів Міністерства юстиції» Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків) реорганізовано шляхом його приєднання до Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) з перейменуванням у Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції.

Наказом Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 03 серпня 2022 року № 115/В «Про припинення нотаріальної діяльності ОСОБА_6 » приватна нотаріальна діяльність приватного нотаріуса Костенка С.О. по Краматорському районному нотаріальному округу Донецької області припинена з 04 серпня 2022 року.

Відповідно до п.п.2.7. п.2 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, у разі припинення, зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, тимчасового блокування або анулювання доступу нотаріуса до Державного реєстру прав за заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкова справа може бути передана до іншого(ї) приватного нотаріуса (державної нотаріальної контори) в межах одного нотаріального округу після закінчення встановленого законодавством строку для прийняття спадщини. Приватний нотаріус (державна нотаріальна контора), якому (якій) передається спадкова справа, зобов`язаний(а) прийняти її у провадження.

При цьому, пунктом другим наказу від 03 серпня 2022 року № 115/В «Про припинення нотаріальної діяльності ОСОБА_6 », приватного нотаріуса Костенка С.О. зобов`язано здійснити всі необхідні дії, передбачені чинним законодавством України, пов`язані з припиненням нотаріальної діяльності, зокрема, передати всі документи нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса до Донецького обласного державного нотаріального архіву після закінчення дії воєнного стану та обставин, які створюють загрозу життю та здоров`ю на території Донецької області.

Документи нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса Краматорського районного нотаріального округу Костенка С.О. іншому нотаріусу або на зберігання до Донецького обласного державного нотаріального архіву не передавались та не були вивезені з адреси розташування робочого місця приватного нотаріуса у зв`язку із веденням активних бойових дій на території Донецької області.

Відповідно до відомостей Єдиного реєстру нотаріусів ОСОБА_7 здійснює приватну нотаріальну діяльність за адресою: АДРЕСА_2 .

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 позбавлена можливості оформити своє право на спадщину, у порядку ст. 1296 ЦК України, а саме отримати свідоцтво про право на спадщину, так як нотаріус Костенко С.О., який відкрив спадкову справу, припинив свою діяльність, але до закінчення воєнного стану не зобов`язаний передавати спадкові справи.

В зв`язку з наведеним, суд приходить до переконання, що до позивача, як до спадкоємця за законом, який висловив бажання продовжити діяльність підприємства, повинні перейти права засновника ПП «Акант», а відтак позов в частині визнання за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , права засновника Приватного підприємства «АКАНТ» у обсязі 100% корпоративних прав, державну реєстрацію якого проведено 20.02.1996 року, номер запису 12701200000000574.

Щодо позовних вимог про зобов`язання суб`єкта реєстрації, визначеного Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань", провести державну реєстрацію зміни засновника Приватного підприємства «АКАНТ», а саме - зареєструвати Власником (Засновником) Приватного підприємства «АКАНТ» ОСОБА_1 , суд зазначає, що вони задоволенню не підлягають виходячи з наступного.

Частиною 1 статті 25 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань" визначено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно доЗакону України"Провиконавче провадження"щодо: визнанняповністю абочастково недійснимирішень засновників(учасників)юридичної особиабо уповноваженогоними органу; визнанняповністю абочастково недійснимизмін доустановчих документівюридичної особи; заборони(скасуваннязаборони)вчинення реєстраційнихдій; накладення/зняттяарешту корпоративнихправ; зобов`язаннявчинення реєстраційнихдій; скасуванняреєстраційної дії/записув Єдиномудержавному реєстрі; виділуюридичної особи; провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно доЗакону України"Провідновлення платоспроможностіборжника абовизнання йогобанкрутом"; припиненняюридичної особи,що непов`язано збанкрутством юридичноїособи; відмінидержавної реєстраціїприпинення юридичноїособи; припиненняпідприємницької діяльностіфізичної особи-підприємця,що непов`язано збанкрутством юридичноїособи; відмінидержавної реєстраціїприпинення підприємницькоїдіяльності фізичноїособи -підприємця; відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження судового рішення, на підставі якого вчинено реєстраційну дію.

Частиною 5цієї жстатті визначено,що суб`єктдержавної реєстраціїне пізнішенаступного робочогодня здати отриманнясудового рішення,передбаченого пунктом2частини першоїцієї статті: 1)звертається досуду зароз`ясненням судовогорішення -у разіякщо судоверішення єнезрозумілим длясуб`єкта державноїреєстрації; 2)повідомляє судабо державнувиконавчу службупро неможливістьвиконання рішенняіз зазначеннямпідстав -у разінеможливості виконаннясудового рішення; 3)проводить відповіднуреєстраційну діюшляхом внесеннязапису доЄдиного державногореєстру (крімвипадків,передбачених пунктами1та 2цієї частини); 4) формує виписку для її оприлюднення на порталі електронних сервісів або з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг - у разі зміни відомостей, що містяться у виписці.

Таким чином, судове рішення про задоволення позовних вимог про визнання за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , права засновника Приватного підприємства «АКАНТ» у обсязі 100% корпоративних прав, державну реєстрацію якого проведено 20.02.1996 року, номер запису 12701200000000574, є підставою для державної реєстрації змін до відомостей про засновників ПП «АКАНТ» за умови дотримання заявником вимог, передбачених ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань".

Керуючись ст. ст. 2, 10, 13, 141, 264, 265 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , права засновника Приватного підприємства «АКАНТ» у обсязі 100% корпоративних прав, державну реєстрацію якого проведено 20.02.1996 року, номер запису 12701200000000574.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено суддею 24.02.2023

Суддя А. О. Михальченко

СудІндустріальний районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення24.02.2023
Оприлюднено09.03.2023
Номер документу109408026
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —202/10836/22

Рішення від 24.02.2023

Цивільне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Михальченко А. О.

Ухвала від 30.01.2023

Цивільне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Михальченко А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні