Рішення
від 22.02.2023 по справі 348/1572/22
НАДВІРНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №348/1572/22

22 лютого 2023 року м. Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

в складі головуючої-судді: Міськевич О.Я.

за участю секретаря судового засідання: Скоблей О.В.

представника позивача: Годзюр Г.М.

відповідача: ОСОБА_1

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні Надвірнянського районного суду цивільну справу за позовом Служби у справах дітей Пасічнянської сільської ради, як представника органу опіки та піклування, до ОСОБА_1 про відібрання дитини без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини,-

УСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог:

Служба у справах дітей Пасічнянської сільської ради, як представник органу опіки та піклування, звернулась в суд з позовом до ОСОБА_1 про відібрання дитини без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини.

Позовні вимоги мотивують тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , є матір`ю неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відомості про батька записано згідно з ч. 1 ст. 135 СК України.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 взято на облік дітей, що опинилися в складних життєвих обставинах згідно з розпорядженням Пасічнянської сільської ради від 09.02.2022 № 9-Р/2.

08.02.2022 працівниками Надвірнянського РВП ГУНП було виявлено неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який займався бродяжництвом та жебракуванням, та доставлено в Міжрегіональний центр соціально-психологічної реабілітації дітей в Івано-Франківській області, де він пройшов курс психологічної реабілітації, і за зразкову поведінку 14.06.2022 його було повернуто в сім`ю ОСОБА_1

03.08.2022 працівниками Надвірнянського РВП ГУНП під час проведення профілактичного рейду на території Надвірнянського району, знову виявлено неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який займався бродяжництвом та жебракуванням.

Інспектором ювенальної превенції Надвірнянського РВП спільно з начальником служби у справах дітей Пасічнянської сільської ради ОСОБА_2 було тимчасово вилучено та влаштовано в Івано-Франківський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей.

Відповідно до довідки про склад сім`ї Пасічнянської сільської ради від 04.08.2022 року № 1Б/630, ОСОБА_1 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та має на утриманні двох неповнолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за даною адресою також зареєстровані повнолітні діти: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Згідно з актом обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_1 , складеного начальником служби у справах дітей Пасічнянської сільської ради та старостою смт. Битків від 10.08.2022, відомо, що умови для проживання незадовільні, будинок потребує косметичного ремонту, однак продуктами харчування забезпечені. Будинок належить ОСОБА_1 на праві проживання та користування.

З характеристики на ОСОБА_1 від старости смт. Битків Пасічнянської сільської ради від 15.08.2022р. № 1Б/114 відомо, що скарги від жителів та сусідів селища Битків поступали в усній формі про неналежне виховання сина ОСОБА_2 , який порушував громадський порядок, бродягував та жебракував.

З характеристики учня Надвірнянської гімназії № 1 ОСОБА_2 відомо, що мати мало цікавиться навчально-виховним процесом свого сина, рідко підтримує зв`язок із класним керівником, немає жодного впливу на сина. ОСОБА_2 школу відвідує рідко. Почуває себе самотнім, цурається колективу і не хоче проживати в пришкільному гуртожитку, не йде на контакт з вчителями та однокласниками.

Згідно з повідомленням від 17.08.2022 № 5263/108/50/01 з Надвірнянського районного відділу поліції відомо, що ОСОБА_1 було притягнено до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП.

Начальником Служби у справах дітей Пасічнянської сільської ради неодноразово проводилися профілактично-роз`яснювальні бесіди щодо неналежного виконання батьківських (материнських) обов`язків ОСОБА_1 , попереджено про наслідки, які наступають при не виконанні батьківських обов`язків, однак позитивного результату це не дало. З пояснення ОСОБА_1 від 04.08.2022, написаного в присутності начальника Служби у справах дітей Пасічнянської сільської ради відомо, що проблеми із поведінкою сина почалися тоді, коли він почав навчатися в Надвірнянській гімназії № 1 і зв`язався з поганою компанією.

25.08.2022 на засіданні Комісії з питань захисту прав дитини Пасічнянської сільської ради розглянуто питання про доцільність відібрання дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , без позбавлення батьківських (материнських) прав ОСОБА_1 . На засіданні Комісії відповідачка не була присутня.

ОСОБА_1 належним чином вихованням та утриманням свого сина не займається, ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, що виражається, зокрема, у тому, що вона не піклується про його фізичний і духовний розвиток, не створила належні умови для його нормального життя та розвитку, ніякого впливу на дитину немає.

За таких обставин, виходячи з інтересів неповнолітньої дитини, Служба у справах дітей Пасічнянської сільської ради, як представник органу опіки та піклування, вважає за доцільне в інтересах неповнолітньої дитини звернутись до суду з позовом про відібрання дитини, ОСОБА_2 від матері, ОСОБА_1 ,без позбавлення її батьківських прав.

Також вважають за необхідне при відібранні у відповідача дитини без позбавлення її батьківських прав, стягувати з відповідача аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_2 , в твердій грошовій сумі в розмірі 1500 грн. щомісячно, які будуть достатніми для задоволення першочергових потреб дитити та її гармонійного розвитку.

Відзив на позовну заяву не надходив.

Стислий виклад позиції сторін:

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повністю з підстав, зазначених у позовній заяві. Просила суд ухвалити рішення, яким відібрати у ОСОБА_1 неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , без позбавлення матері ОСОБА_1 батьківських (материнських) прав. Також просила стягувати з ОСОБА_1 , в користь опікуна або закладу, в якому перебуває дитина, аліменти на утримання неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в твердій грошовій сумі розмірі по 1500 грн. щомісячно, до досягнення дитиною повноліття.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги визнала частково. Зазначалила, що її неповнолітній син ОСОБА_2 після переведення на навчання до Надвірнянської гімназії зв`язався з поганою компанією, почав тікати з дому без її дозволу. бродягувати. Вона намагається повпливати на сина, щоб він змінив свою негативну поведінку, однак син на її зауваження не реагує, її слова не спиймає та не слухає її. При цьому вона бажає, щоб її син ОСОБА_2 проживав разом з нею. Також вона заперечує проти стягнення з неї аліментів на утримання сина, оскільки перебуває у скрутному матеріальному становищі.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_9 повідомив, що є старостою Битківської сільської ради. ОСОБА_1 разом з неповнолітніми дітьми проживає в АДРЕСА_1 . До виконкому селищної ради неодноразово поступали в усній формі скарги від жителів селища на ОСОБА_1 про неналежне виховання нею неповнолітнього сина ОСОБА_2 , який порушує громадський порядок в селищі, займається бродяжництвом та ждебракуванням. 10.08.2022 ним спільно з начальником Служби у справах дітей Пасічнянської сільської ради було проведено обстеження умов проживання ОСОБА_1 , під час якого встановлено, що умови проживання незадовільні, в будинку брудно, розкидані речі, умови проживання для дітей не створені.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_10 повідомила, що працює на посаді інспектора ювенальної превенції Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківської області. Зазначила, що працівниками Надвірнянського районного відділу поліції під час проведення профілактичних рейдів на території Надвірнянського району неодноразово виявлявся неповнолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який займався бродяжництвом та жебракуванням. В зв`язку з цим нею спільно з начальником Служби у справах дітей Пасічнянської сільської ради було тимчасово вилучено неповнолітнього ОСОБА_2 з сім`ї та та влаштовано в Івано-Франківський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей. Працівниками Надвірнянського районного відділу поліції неодноразово проводилась профілактична робота ОСОБА_1 щодо посилення нагляду за поведінкою сина. Також ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП, за неналежне виконання батьківських обов`язків.

Процесуальні дії у справі:

Ухвалою судді Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 16.09.2022 по даній справі відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 29.09.2022 по даній справі закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду по суті.

Фактичні обставини, встановлені судом:

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є батьком неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження дитини від 16.01.2008 (а.с. 6).

Відомості про батька ОСОБА_2 записано згідно з ч. 1 ст. 135 СК України, що підтверджується копією повідомлення Надвірнянського відділу ДРАЦС у Надвірнянському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 10.08.2022 № 2060/25.15.6-18/171 (а.с. 10).

Згідно розпорядження Пасічнянської сільської ради від 09.02.2022 № 9-Р/2, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , взято на облік як дитину, що опинилась в складних життєвих обставинах (а.с. 11).

03.08.2022 Начальником Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області направлено голові Пасічнянської територіальної громати подання про усунення причин та умов, що сприяли неналежному виконанню батьківських обов`язків ОСОБА_1 відносно її неповнолітнього сина.Як вбачається з даного повідомлення, до Надвірнянського РВП ГУНП неодноразово надходили усні скарги, що неповнолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , займається бродягуванням та жебракуванням на території Надвірнянського району. Мати фактично усунулась від виконання своїх батьківських обов`язків, оскільки не здійснює належний догляд за неповнолітнім сином. Працівниками ЮП Надвірнянського РВП неодноразово проводилась робота у межах компетенції з ОСОБА_1 та неповнолітнім ОСОБА_2 . Вказаним поданням рекомендовано Комісії з захисту прав дитини Пасічнянської сільської ради розглянути питання про відібрання неповнолітнього ОСОБА_2 з сім`ї (а.с. 9).

Інспектором ЮП Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області Глуханюк А.М., спільно з начальником служби у справах дітей Пасічнянської сільської ради Годзюр Г.М., неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було тимчасово вилучено з сім`ї та влаштовано в Івано-Франківський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей, що підтверджується копіями акту про тимчасове вилучення та подальше влаштування дитини від 03.08.2022, та акту прийому дитини до центру від 03.08.2022. У вказаних актах вказано причину вилучення та влаштування дитини: бродягування (а.с. 17, 20).

Відповідно до копії довідки про склад сім`ї від 04.08.2022 року № 1Б/630, виданої Пасічнянською сільською радою, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та має на утриманні двох неповнолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за даною адресою також зареєстровані повнолітні діти: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 18).

Як вбачається з копії акту обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_1 від 10.08.2022, складеного начальником служби у справах дітей Пасічнянської сільської ради та старостою смт. Битків, умови для проживання незадовільні, в будинку брудно, речі розкидані, будинок потребує косметичного ремонту, однак продукти харчування є в наявності. Умови проживання для дітей не створені (а.с. 15).

Згідно копії характеристики на ОСОБА_1 , виданої старостою смт. Битків Пасічнянської сільської ради 15.08.2022 за № 1Б/114, вбачається, що скарги від жителів та сусідів селища Битків до виконкому селищної ради поступали в усній формі про неналежне виховання, бродяжництво, жебракування дитини ОСОБА_2 , який порушував громадський порядок в смт. Битків (а.с. 13).

З копії характеристики на учня 8 класу Надвірнянської гімназії № 1 ОСОБА_2 вбачається, що в школі ОСОБА_2 не виявляв інтересу до знань, систематично пропускав заняття, внаслідок чого програмовий матеріал не засвоїв. ОСОБА_2 впертий, замкнутий, тримається осторонь колективу, не цікавиться його життям. Почуває себе самотнім, не хоче проживати в пришкільному гуртожитку, не йде на контакт з вчителями та однокласниками. Мати мало цікавиться навчально-виховним процесом свого сина, рідко підтримує зв`язок із класним керівником, немає жодного впливу на сина (а.с. 14).

Згідно копії повідомлення Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області від 17.08.2022 № 5263/108/50/01 вбачається, що ОСОБА_1 працівниками Надвірнянського РВП 30.11.2021 притягнено до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП (а.с. 16).

З копії письмового пояснення ОСОБА_1 від 04.08.2022 написаного начальнику Служби у справах дітей Пасічнянської сільської ради, вбачається, що проблеми із поведінкою сина ОСОБА_2 почалися тоді, коли він почав навчатися в Надвірнянській гімназії № 1 і зв`язався з поганою компанією. Працівники Служби у справах дітей Пасічнянської сільської ради її неодноразово попереджали про наслідки, які наступають при не виконанні батьківських обов`язків (а.с. 12).

25.08.2022 на засіданні Комісії з питань захисту прав дитини Пасічнянської сільської ради розглянуто питання про доцільність відібрання дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , без позбавлення батьківських (материнських) прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . На засіданні Комісії відповідачка не була присутня. На засіданні Комісії було встановлено, що ОСОБА_1 належним чином вихованням та утриманням свого сина не займається, ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, що виражається, зокрема, у тому, що вона не піклується про його фізичний і духовний розвиток, не створила належні умови для його нормального життя та розвитку, ніякого впливу на дитину немає. За результатами засідання Комісія дійшла висновку про доцільність відібрання неповнолітнього ОСОБА_2 у матері ОСОБА_1 без позбавлення її батьківських (материнських) прав. Даний висновок затверджено рішенням виконавчого комітету Пасічнянської сільської ради від 30.08.2022 № 236 (а.с. 23-25).

Мотиви з яких виходить суд та застовані норми права:

Щодо позовної вимоги про відібрання дитини без позбавлення матері батьківських прав.

Згідно з частиною третьої статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Відповідно до частини першої статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Згідно з роз`ясненнями, які містяться у п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

У відповідності до статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України. Такий обов`язок батьків передбачений і частиною другою статті 150 СК України.

За змістом частини першої статті 170 СК України суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених пунктами 2-5 частини першої статті 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання. У цьому разі дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам - за їх бажанням або органові опіки та піклування. Під час ухвалення рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них без позбавлення їх батьківських прав суд бере до уваги інформацію про здійснення соціального супроводу сім`ї (особи) у разі здійснення такого супроводу.

Згідно з пунктами 2-5 частини першої статті 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва тощо.

Відповідно до пунктів 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.

У відповідності до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У справі «Мамчур проти України» (заява № 10383/09, рішення від 17.07.2015) Європейський суд з прав людини зауважував, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним.

Під час розгляду справи судом установлено, що відповідач ОСОБА_1 ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків щодо неповнолітнього сина ОСОБА_2 , оскільки вона не піклується про його фізичний і духовний розвиток, не створила належні умови для його нормального життя та розвитку, ніякого впливу на дитину немає. Дитина займається бродягуванням та жебракуванням.

Зазначене свідчить про наявність випадку, передбаченого пунктом 2 частини першої статті 164 СК України, що є підставою відібрання дитини від його матері відповідно до частини першої статті 170 СК України.

Суд враховує безумовне право батьків на виховання дітей, однак вважає, що у даному випадку неможливо надати перевагу саме цьому праву, оскільки воно суперечить інтересам дитини на належне його виховання, які мають першочергове значення при вирішенні справи.

З урахуванням обставин справи, суд вважає, що для забезпечення якнайкращих інтересів дитини ОСОБА_2 , доцільним є відібрати його від матері ОСОБА_1 , не позбавляючи відповідача батьківських прав, забезпечивши таким чином можливість у подальшому піклуватися про дитину та брати участь у його вихованні.

Більш того, згідно з вимогами частини третьої статті 170 СК України, якщо відпадуть причини, які перешкоджали належному вихованню дитини відповідачем, суд за її заявою може постановити рішення про повернення її дитини. Відтак відповідачі не позбавлена можливості змінити своє відношення та ставлення до виконання батьківських обов`язків та повернути дитину у встановленому законом порядку.

Щодо позовної вимоги про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини.

Статтею 180 СК України визначено, що батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно з частиною другою статті 193 СК України якщо батьки не беруть участі в утриманні дитини, влаштованої до державного або комунального закладу охорони здоров`я, навчального або іншого закладу, аліменти на дитину можуть бути стягнуті з них на загальних підставах.

Відповідно до частини четвертої статті 170 СК України при задоволенні позову про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав суд вирішує питання про стягнення з них аліментів на дитину.

Згідно з частиною другою статті 182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

У відповідності до частин першої та другої статті 27 Конвенції про права дитини держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Згідно з частиною першою статті 184 СК України суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

Згідно ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви.

Враховуючи вище наведене, з відповідача необхідно стягнути аліменти на утримання неповнолітнього сина. Оскільки відсутній механізм перерахування аліментів на особистий рахунок дитини, та в суду відсутні дані про наявність відкритого такого рахунку, питання про постійне влаштування дитини не вирішене, тому аліменти з відповідача необхідно стягнути на користь опікуна або закладу, в якому перебуває дитина.

З урахуванням стану здоров`я та матеріального становища дитини, інших обставин, передбачених статтею 182 СК України, зважаючи на обов`язок батьків утримувати дітей, суд вважає, що достатніми та фінансово можливими для відповідача, для забезпечення належного рівня життя дити, будуть аліменти у твердій грошовій сумі в розмірі по 1500 грн. щомісячно, до досягнення дитиною повноліття.

Щодо розподілу судових витрат:

У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно ч. 6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.

Позивача Службу у справах дітей звільнено від сплати судового збору за позовні вимоги про відібрання дитини без позбавлення відповідача батьківських прав, та стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини, позбавлення відповідача батьківських прав на підставі п. 14 ч. 2 ст. 3, п. 3 ст. 5 Закону України «Про судовий збір». Тому судовий збір за задоволення даних вимог підлягає стягненню з відповідача в користь держави.

Висновки суду:

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні у справі докази, давши оцінку належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємного зв`язку доказів у їх сукупності, застосовуючи до визначених правовідносин норми матеріального та процесуального права, суд вважає, що позов в частині відібрання дитини ОСОБА_2 без позбавлення матері ОСОБА_1 батьківських прав, підлягає до задоволення.

Позов в частині стягнення з відповідача аліментів на утримання неповнолітнього сина також необхідно задоволити, та стягувати з ОСОБА_1 в користь опікуна або закладу, в якому перебуває дитина, аліменти на утримання неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в твердій грошовій сумі розмірі по 1500 грн. щомісячно, до досягнення дитиною повноліття.

Враховуючи положення ст. 191 СК України стягнення аліментів необхідно розпочати з часу пред`явлення позову, а саме з 09.09.2022.

У відповідності до ст. 141 ЦПК України судові витрати підлягають стягненню з відповідача, зокрема: 2141 грн. 20 коп. (дві позовні вимоги по 1073,60 грн. кожна) судового збору в дохід держави.

На підставі викладеного, ст.ст. 51 Конституції України, ст. 3 Конвенції про права дитини, ст. 17 ЗУ «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», ст.ст. 150, 164, 170, 180, 182, 193, 184, 191 СК України, ст.ст. 8, 12 ЗУ «Про охорону дитинства», п. 16 Постанови Пленуму ВСУ «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», керуючись ст.ст. 4, 13, 19, 81, 141, 258, 263, 264, 265, 268, 273 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов Служби у справах дітей Пасічнянської сільської ради, як представника органу опіки та піклування, до ОСОБА_1 про відібрання дитини без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини - задовільнити.

Відібрати у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , без позбавлення матері ОСОБА_1 батьківських (материнських) прав.

Стягувати з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , в користь опікуна або закладу, в якому перебуває дитина, аліменти на утримання неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в твердій грошовій сумі розмірі по 1500 грн. щомісячно, до досягнення дитиною повноліття.

Стягнення аліментів розпочати з 09.09.2022 року.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави - 2147 грн. 20 коп. судового збору.

Рішення суду в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць підлягає до негайного виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 3 Розділу XII «Прикінцеві положення» ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Позивач: Служба у справах дітей Пасічнянської сільської ради, код ЄДРПОУ 44762624, місцезнаходження: вул. С.Галечко 127, с. Пасічна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78432.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 .

Суддя Міськевич О.Я.

Повний текст рішення

складено 06.03.2023.

СудНадвірнянський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення22.02.2023
Оприлюднено09.03.2023
Номер документу109417113
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —348/1572/22

Рішення від 22.02.2023

Цивільне

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Міськевич О. Я.

Рішення від 22.02.2023

Цивільне

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Міськевич О. Я.

Ухвала від 29.09.2022

Цивільне

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Міськевич О. Я.

Ухвала від 15.09.2022

Цивільне

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Міськевич О. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні