ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.03.2023м. ДніпроСправа № 904/4160/22
Суддя Господарського суду Дніпропетровської області Панна С.П. при секретарі судового засідання Арнаутовій А.О., розглянувши матеріали справи
за позовом ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1
до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченківський 55", 49000, м.Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, будинок 55, код ЄДРПОУ 40411680
про визнання недійсними рішення загальних зборів, які оформлені у вигляді протоколу установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку
Представники сторін:
від позивача: Богдан Лариса Миколаївна, посвідчення № 1334 від 10.04.2007, адвокат
від відповідача Ткаченко Денис Володимирович, посвідчення № 3086 від 03.09.2021, адвокат
СУТЬ СПОРУ:
ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченківський 55" з позовною заявою, в якій просить суд визнати недійсними рішення загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку "Шевченківський 55" від 06.09.2022р., які оформлені у вигляді протоколу № 06-09-22 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 .
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням прийняття рішень загальними зборами співвласників багатоквартирного будинку в частині процедури скликання та проведення загальних зборів, порядку голосування на них та переобрання правління об`єднання, порядку обрання ревізійної комісії.
Ухвалою суду від 16.11.2022р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
18.01.2023р. до суду від відповідача надійшов відзив, в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Відповідач зазначає, що збори 06 вересня 2022 року були проведені з повідомленням в порядку, встановленому статутом ОСББ «Шевченківський 55» та ст. 6 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», оскільки оголошення про дату та час їх проведення було розміщено на дошках оголошень при вході до кожного з під`їздів за 14 днів до дати проведення зборів та ініціативною групою проведено відповідне сповіщення співвласників шляхом надіслання повідомлення у загальний чат об`єднання у messenger viber. Відповідач зазначає, що позивач на збори не з`явився, після проведення зборів, співвласники, які не були присутні, опитані ініціативною групою шляхом поквартирного обходу у відповідності до вимог Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та у порядку, передбаченому Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
03.02.2023р. до суду від позивача надійшла відповідь на відзив в якій зазначає, що Законом України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено два можливі способи повідомлення співвласника про проведення загальних зборів: або шляхом вручення безпосередньо співвласнику під розписку, або шляхом надіслання поштового відправлення рекомендованим листом. Аналогічний порядок скликання загальних зборів і повідомлення співвласників визначено Статутом ОСББ «Шевченківський 55». Також відповідачем не надано до суду відомість повідомлення про проведення загальних зборів 06.09.2022 року, в якій містяться підписи повідомлених осіб навпроти номерів квартир із зазначенням дати повідомлення.
03.03.2023р. до суду від відповідача надійшли заперечення в яких вважає доводи позивача про проведення зборів без необхідного кворуму безпідставними. Відповідач звертає увагу суду на те, що письмових звернень до ОСББ з приводу порушення порядку скликання та проведення загальних зборів 06.09.2022р. не надходило.
В судовому засіданні, 21.02.2023р., сторонами була подана спільна заява відповідно до ч.6 ст.183 ГПК України щодо розгляду справи по суті.
Ухвалою суду від 21.02.2023р., закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 02.03.2023р.
В судове засідання, 02.03.2023р., з`явились представники позивача та відповідача.
В судовому засіданні, 02.03.2023р., оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх в судовому засіданні представників, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Рішеннями загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченківський 55" від 10.03.2019 року, оформленим протоколом № 03-18/19, був затверджений Статут Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченківський 55" у новій редакції.
Відповідно до пункту 1 розділу І Статуту, ОСББ "Шевченківський 55" створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 , відповідно до Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Згідно з пункту 1 розділу III Статуту, органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління та ревізійна комісія (ревізор) об`єднання.
Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори вправі приймати рішення з усіх питань діяльності об`єднання. Загальні збори скликаються не рідше одного разу на рік. (пункт 2 розділу III Статуту)
До виключної компетенції загальних зборів належить: затвердження Статуту об`єднання, внесення змін до нього; обрання членів правління об`єднання; питання про використання спільного майна; затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; попередні (до їх укладення) погодження умов договорів, які укладаються на суму , що перевищує 200 000 (двісті тисяч) гривень, а також договорів, предметом яких є цінні папери, майнові права або спільне майно співвласників чи їх частина; визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників; прийняття рішення про реконструкцію та ремонт будинку або про зведення господарських споруд; визначення розміру матеріального та іншого заохочення голови та членів правління; визначення обмежень на користування спільним майном; обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном будинку повністю або частково асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку; прийняття рішень про заснування інших юридичних осіб або участь у товариствах; прийняття рішень про припинення об`єднання, виділ із нього інших юридичних осіб. (пункт 3 розділу III Статуту)
Загальні збори скликаються і проводяться правлінням об єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників. Правління (ініціативна група) не менше ніж за 14 днів до дати проведення загальних зборів вручає кожному співвласнику під розписку або направляє рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в будинку, письмове повідомлення про проведення загальних зборів. У повідомленні про проведення загальних зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного. Час і місце проведення загальних зборів обираються зручними для більшості можливих учасників зборів (п.5 розділу III Статуту).
Згідно з п. 6 розділу III Статуту, у загальних зборах мають право брати участь усі співвласники. Інтереси співвласника, який особисто не бере участі в зборах, може представляти його представник, який у такому разі має право голосувати від імені такого співвласника.
Загальні збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників.
У пункті 7 розділу III Статуту зазначено, що кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у будинку. Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більше як 50% загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень будинку, кожний співвласник має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Загальні збори можуть встановити інший порядок визначення кількості голосів, що належать кожному співвласнику на загальних зборах.
Відповідно до п.8 розділу III Статуту, рішення на загальних зборах приймаються шляхом відкритого поіменного голосування.
Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували співвласники (їхні представники), які разом мають більше половини від загальної кількості голосів співвласників.
Рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників. З інших питань рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості співвласників.
Рішення загальний зборів викладається письмово та засвідчується особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату його голосування («за» чи «проти»).
Загальні збори можуть встановити інший порядок голосування на зборах та прийняття рішень на них.
Згідно з п.9 розділу III Статуту, якщо в результаті проведення загальних зборів для прийняття рішення не набрано кількість голосів «за» або «проти», встановленої пунктом 8 цього розділу, ініціатором зборів (правлінням або ініціативною групою) проводиться письмове опитування серед співвласників, які не голосували на загальних зборах.
У пункті 10 розділу III Статуту встановлено, що під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення загальних зборів, і голоси, подані під час письмового опитування.
Згідно з п. 11 розділу III Статуту, рішення загальних зборів, прийняте відповідно до цього Статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Рішення загальних зборів мають вищу силу щодо рішень інших органів управління об`єднання. Загальні збори своїм рішенням можуть у будь-який час скасувати або визнати таким, що втратило чинність, рішення будь-якого іншого статутного органу об`єднання, зокрема, правління та ревізійної комісії (ревізора) об`єднання.
Рішення з питань, передбачених абзацами другим (обрання членів правління об`єднання), шостим, сьомим, дев`ятим, двадцятим та чотирнадцятим пункту 3 розділу III цього Статуту, а за рішенням загальних зборів - і з інших питань, надаються співвласникам під розписку або направляються поштою (рекомендованим листом) ініціатором загальних зборів) правлінням або ініціативною групою).
Співвласники мають право знайомитися з рішеннями (протоколами) загальних зборів, затвердженими такими рішеннями документами та за власний рахунок робити з них копії та виписки.
Рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку.
Згідно з пункту 12 розділу III Статуту, виконавчим органом об`єднання є правління, яке обирається загальними зборами та підзвітне їм. Правління здійснює керівництво поточною діяльністю об "єднання та має право приймати рішення з питань діяльності об`єднання, за винятком тих, які належать до виключної компетенції загальних зборів.
Порядок обрання та відкликання членів правління, їх кількісний склад та строки обрання встановлюються загальними зборами. Загальні збори своїм рішенням вправі в будь-який час припинити повноваження правління чи окремих його членів. У разі смерті члена правління, визнання його померлим, безвісно відсутнім або недієздатним, повноваження такого члена правління припиняються. (п.13 розділу ІІІ Статуту).
15.08.2022р. відбулось засідання ініціативної групи про скликання і проведення чергових зборів ОСББ «Шевченківський 55», яке було оформлено протоколом № 1.
На засіданні ініціативної групи були присутні співвласники: 1. ОСОБА_2 , власник квартири АДРЕСА_3 ; 2. ОСОБА_3 , власник квартири АДРЕСА_4 ; 3. ОСОБА_4 , власник квартири АДРЕСА_5 ; 4. ОСОБА_5 , власник квартири АДРЕСА_6 ; 5. ОСОБА_6 власник квартири АДРЕСА_7 .
Порядком денним було створення ініціативної групи із скликання і проведення чергових зборів ОСББ «Шевченківський 55» за адресою: АДРЕСА_2 (1 питання); затвердження плану роботи ініціативної групи щодо підготовки чергових зборів (2 питання); затвердження порядку денного чергових зборів ОСББ «Шевченківський 55» у зв`язку із
загальним запитом власників на їх проведення, виходячи с ситуації, яка склалась відносно діяльності правління. (3 питання).
На засіданні ініціативної групи були прийняті (вирішено) наступне:
- про створення ініціативної групи із скликання і проведення чергових зборів ОСББ "Шевченківський 55" у складі: 1. ОСОБА_2 , власник квартири АДРЕСА_3 ; 2. ОСОБА_3 , власник квартири АДРЕСА_4 ; 3. ОСОБА_4 , власник квартири АДРЕСА_5 ; 4. ОСОБА_5 , власник квартири АДРЕСА_6 ; 5. ОСОБА_6 , власник квартири АДРЕСА_7 ; (голосували "за" - одноголосно).
- сповіщення всіх співвласників про проведення чергових загальних зборів ОСББ «Шевченківський 55» та вручення під особистий розпис повідомлення всім власникам квартир і нежитлових приміщень у будинку, а також розклеювання на дошках оголошень у під`їздах будинку та сповіщення в загальному чаті ОСББ; підготування чергових загальних зборів ОСББ; підготування проект протоколу чергових загальних зборів та листка голосування на зборах; вирішення питання про місце проведення чергових зборів; проведення чергових загальних зборів ОСББ; (голосували "за" - одноголосно);
- підставою для проведення чергових загальних зборів ОСББ «Шевченківський 55» є наступне: загальні збори ОСББ протягом останніх трьох років не проводились у жодному вигляді; вимоги співвласників щодо проведення капітальних та профілактичних ремонтів систем комунікації будинку, що перебувають в аварійному стані, постійно ігнорувалося членами правління; вимоги до правління, надати конкретизований звіт про рух фінансових коштів постійно ігнорувалося членами правління, хоча це є їх прямим обов`язком; витрати утримання будинку не узгоджувалися членами правління із співвласниками будинку; плани та кошториси на плановані роботи з утримання будинку не надавалися співвласникам, незважаючи на постійні вимоги останніх; в умовах гіперінфляції, обумовленої економічною кризою в результаті війни з РФ, фінансові кошти співвласників ОСББ заморожені на рахунку або витрачаються не за цільовим призначенням. Вищезазначене порушує норми ЗУ «Про ОСББ», ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», інших законодавчих актів та Статут ОСББ «Шевченківський 55»;
- щодо відсутності перешкод відносно проведення чергових загальних зборів ОСББ, Указ Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», ухвалений Законом № 2102-ІХ від 24.02.2022 та ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» не перешкоджають і не суперечать проведенню чергових загальних зборів ОСББ, оскільки збори не кваліфікуються як масовий захід. Зокрема, термін «масові заходи» у законодавчих та інших нормативних актах України використовується тільки у зв`язку з правоохоронною діяльністю органів внутрішніх справ. Масові заходи - це заходи громадсько-політичного, релігійного, спортивного, культурно-зрелищного характеру за участю значної кількості громадян, що проводяться з нагоди відзначення офіціальних (державних), професійних, релігійних свят, пам`ятних дат, а також з ініціативи політичних партій, рухів, громадських об`єднань, релігійних конфесій, громад, окремих громадян, спортивних організацій, закладів культури тощо;
- запропоновано такий проект порядку денного чергових загальних зборів ОСББ «Шевченківський 55»: 1.Фінансовий звіт чинного правління за 2020-2021 р.р.; 2. Перевибори правління ОСББ «Шевченківський 55»; 3.Пропозиції щодо створення ревізійної комісії; 4.Інші питання;
- встановлено, що в разі необхідності, наступні засідання ініціативної групи скликаються за ініціативою будь-кого із членів ініціативної групи та вважаються правомірними в разі присутності не менш як половини її членів. (голосували "за" - одноголосно).
06 вересня 2022р. відбулися установчі збори співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням АДРЕСА_2 , яке було оформлено протоколом № 06-09-22.
В Протоколі № 06-09-22 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням АДРЕСА_2 від 06.09.2022р. вказано, що на зборах були присутні всього 54 особи, які представляли всі під`їзди будинку, від чинного правління був присутній один представник - ОСОБА_7 , загальна кількість квартир будинку: АДРЕСА_8 , загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку: 12308,58 м2 , у письмовому опитуванні взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 76 осіб з 73 квартир, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 7262,06 м2, тобто 59%.
Порядком денним вказаних вище зборів були наступні питання:
1.Фінансовий звіт чинного правління за 2020-2021 р.р.;
2. Перевибори правління ОСББ «Шевченківський 55»;
3. Пропозиції щодо створення ревізійної комісії;
4. Інші питання.
На зборах установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку від 06.09.2022р. були прийняті наступні рішення:
- обрати лічильну комісію в составі ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_8 . Пропозиція, яка ставиться на голосування щодо питання порядку денного: при визначенні кількості голосів при голосуванні у нищеозначенному питанні кожен співвласник має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності;
- при визначенні кількості голосів при голосуванні у нищеозначених питаннях кожен співвласник має один голос, незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності;
- виразити недовіру чинному правлінню через відмову надання звітності співвласникам квартир, проведення внутрішнього аудиту діяльності правління та створення ревізійної комісії;
- вивести з членів правління ОСББ «Шевченківський 55» через неефективну роботу правління, що полягає у відсутності розшифрованих фінансових звітів про витрати коштів на розрахунковий рахунок ОСББ "Шевченківський 55", виконання робіт, не погоджених загальними зборами на користь окремих членів правління - ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та ввести ОСОБА_8 (кв 83), ОСОБА_4 (кв 48), ОСОБА_14 (кв 14), ОСОБА_2 (кв 118), ОСОБА_3 (кв 7).
Позивач не погоджується з прийнятими рішеннями загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку "Шевченківський 55" від 06.09.2022р., які оформлені у вигляді протоколу № 06-09-22 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , просить визнати їх недійсними. Позивач стверджує, що під час проведення 06.09.2022р. загальних зборів було недотримано передбаченого законодавством порядку щодо порядку обрання ревізійної комісії об`єднання, прийняті із порушенням вимог статуту і законодавства щодо процедури скликання та проведення загальних зборів, порядку голосування на них та переобрання правління об`єднання.
Дослідивши наявні матеріали справи, оцінюючи надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з наступних підстав.
Частиною 1 статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Тобто розпорядження своїм правом на захист є диспозитивною нормою цивільного законодавства, яке полягає у наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.
При цьому, предметом позову є матеріально-правова вимога позивача до відповідача, а підставою - посилання на належне йому право, юридичні факти, що призвели до порушення цього права, та правове обґрунтування необхідності його захисту.
Предметом розгляду у даній справі є вимога позивача про визнання недійсними рішень установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку "Шевченківський 55" від 06.09.2022р., які оформлені у вигляді протоколу № 06-09-22 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до статті 385 Цивільного кодексу України, власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначаються Законом України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" (в редакції, що діяла станом на дату скликання та проведення загальних зборів; надалі - Закон України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку"), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Співвласники багатоквартирного будинку (далі - співвласники) - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
Частиною 2 статті 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" встановлено, що об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об`єднання визначається цим Законом та іншими законами України.
Основна діяльність ОСББ полягає в здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Отже, вищезазначений Закон визначає ОСББ як юридичну особу, створену власниками для сприяння використання їх власного майна, управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Згідно із частиною 1 статті 85 Цивільного кодексу України, непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками.
Частиною 1 статті 98 та частиною 1 статті 99 Цивільного кодексу України передбачено, що загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що належать до компетенції інших органів товариства. Загальні збори товариства своїм рішенням створюють виконавчий орган та встановлюють його компетенцію і склад.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі №462/2646/17 наведено правовий висновок, відповідно до якого правовідносини між власником нерухомого майна у житловому будинку та ОСББ, яке створене у тому ж будинку, найбільш подібні до спорів, пов`язаних із діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи (пункт 3 частини 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України).
Водночас, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
враховуючи суб`єктний склад сторін спору та характер спірних правовідносин, спір належить до юрисдикції господарських судів.
При цьому згідно із статтею 2 Господарського процесуального кодексу України, метою господарського судочинства є ефективний захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Стаття 15 Цивільного кодексу України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
За змістом наведених норм права та відповідно до усталеної судової практики право на позов у особи виникає лише тоді, коли її право, свобода чи інтерес або порушені, або невизнані, або оспорюються.
Тобто, навіть у разі обґрунтованого позову, але якщо жодне право особи, яка звернулася із позовом, не порушене і не оспорюється, то правових підстав для задоволення такого позову немає.
Відповідно до постанови Пленуму ВГСУ від 25.02.2016 №4 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" господарським судам під час вирішення спорів, що виникають з корпоративних відносин, рекомендовано з`ясовувати наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного права або законного інтересу в правовідносинах, на захист яких подано позов, а також питання про наявність чи відсутність факту їх порушення, невизнання або оспорювання.
Суди мають враховувати, що для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову (постанова Пленуму ВСУ від 24.10.2008 № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" надавалися аналогічні рекомендації щодо розгляду конкретної категорії корпоративних спорів - спорів про визнання недійсними рішень загальних зборів.
Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду неодноразово акцентує увагу на тому, що для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову (постанови від 16.05.2018 у справі №923/567/17, від 17.07.2018 у справі №916/2386/17, від 24.10.2018 у справі №925/973/17, від 24.10.2018 у справі №925/644/17).
У постанові КГС ВС, прийнятій за результатами перегляду судових рішень у справі №910/22291/16, колегією суддів зазначено, що безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів є:
- прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення;
- прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства;
- прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації.
При вирішенні питання про недійсність рішень загальних зборів у зв`язку з іншими порушеннями, тобто з підстав, які не є безумовними згідно із законом, допущеними під час скликання та проведення загальних зборів, необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства, а також оцінити, наскільки ці порушення могли вплинути на прийняття загальними зборами відповідного рішення.
Для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову.
Отже, виходячи із наведеного, на момент звернення із тим чи іншим позовом, права та інтереси, на захист яких поданий позов вже мають бути порушені особою, до якої пред`явлений позов, тобто, законодавець пов`язує факт звернення до суду із наявністю вже порушених прав та інтересів позивача. Метою ж позову є розгляд спору і захист вже порушених суб`єктивних прав або законних інтересів позивача.
Тобто для вирішення питання щодо наявності чи відсутності правових підстав для визнання недійсним спірного рішення ОСББ слід дослідити чи відповідає вимогам чинного законодавства це рішення, і у випадку його невідповідності законодавству, слід дослідити чи були порушені відповідним рішенням права та законні інтереси позивача, саме як учасника товариства.
Як вбачається з матеріалів справи, Статут Об`єднання затверджено загальними зборами об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченківський 55", яке оформлене протоколом № 03-18/19 від 10 березня 2019р. (нова редакція) та зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
ОСОБА_1 є власником 1/5 частини квартири житловою площею 67,3 кв.м. за адресою: АДРЕСА_9 , що підтверджується свідоцтвом про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів від 14 січня 2019 року, номер в реєстрі № 83, виданого приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Кучмій Наталією Валентинівною.
З протоколу № 06-09-22 від 06.09.2022 року вбачається, що питання щодо обрання голови цих зборів та секретаря не входить до порядку денного зборів, тоді як вже було вирішено на час проведення цих зборів. Так, вирішено обрати головою зборів ОСОБА_2 , секретарем - ОСОБА_14 .
Як вбачається з протоколу від 06.09.2022р. загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку не була зазначена; загальна кількість квартир будинку - АДРЕСА_8 , загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку - 12308,58 кв.м.; всього на зборах були присутні 54 особи (без зазначення загальної площі квартир та/або нежитлових приміщень, яка належить цим 54-м співвласникам), у письмовому опитуванні взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 76 осіб з 73 квартир, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 7262,06 кв.м., тобто 59%.
За підсумками голосування по першому питанню денному, з урахуванням голосів, поданих на зборах співвласників, тобто без урахуванням голосів співвласників, отриманих під час проведення письмового опитування, вирішено (одразу, без пропозиції) виразити недовіру чинному правлінню через відмову надання звітності співвласникам квартир, проведення внутрішнього аудиту діяльності правління та створення ревізійної комісії: «за» - 52 співвласників, «проти» - 2 співвласників; «утримався» - 0 співвласників.
По другому питанню денному було запропоновано наступне:
- Через неефективну роботу правління, що полягає у відсутності розшифрованих фінансових звітів про витрати коштів з розрахункового рахунка ОСББ "Шевченківський 55", виконання робіт, не погоджених загальними зборами та на користь окремих членів правління, а також нецільовим використанням коштів співвласники ОСББ дійшли згоди про необхідність зміни чинного правління, а збори позиціонувати як підготовчі до перевиборів, які мали своїми цілями висування кандидатур у правління для подальшого поіменного голосування у вигляді письмового опитування.
Запропоновано ввести до складу правління 5 осіб.
Загальними зборами співвласників були надані наступні кандидатури членів правління:
- ОСОБА_8 (кв 83)
- ОСОБА_4 (кв 48)
- ОСОБА_14 (кв 14)
- ОСОБА_2 (кв 118)
- ОСОБА_3 (кв 7)
- ОСОБА_15 (кв. 116, нежитлове приміщення Банк «Глобус»)
- ОСОБА_16 (кв 4)
- ОСОБА_9 (кв 113)
Пропозиція, яка ставиться на голосування щодо питання порядку денного: провести перевибори чинного правління.
Підсумки голосування (з урахуванням голосів, поданих на зборах співвласників, і голосів співвласників, отриманих під час проведення письмового опитування):
1. ОСОБА_8 (кв 83): за - 66, проти - 5, утрималось - 0
2. ОСОБА_4 (кв 48): за - 52, проти - 15, утрималось - 0
3. ОСОБА_14 (кв 14): за - 62, проти - 7, утрималось -1
4. ОСОБА_2 (кв 118) : за- 44, проти - 19, утрималось - 2
5. ОСОБА_3 (кв 7): за - 58, проти - 13, утрималось - 2
6. ОСОБА_15 (кв. 116): за - 17, проти - 30, утрималось - 16
7. ОСОБА_16 (кв 4): за- 20, проти - 39, утрималось - 13
8. ОСОБА_9 (кв 113): за - 11, проти - 34, утрималось - 11.
Позивач звертає увагу на те, що за підсумками голосування по другому питанню (з урахуванням голосів, поданих на зборах співвласників і голосів співвласників, отриманих під час проведення письмового опитування): ОСОБА_8 (кв. 83): за- 66, проти - 5, утрималось - 0 (загалом - 71 особа, в преамбулі протоколу № 06-09-22 від 06.09.2022 лише тільки у письмовому опитуванні взяли участь 76 осіб, не враховуючи присутніх на зборах 54 особи); ОСОБА_4 (кв. 48): за - 52, проти - 15, утрималось - 0 (загалом - 67 осіб) ОСОБА_14 (кв. 14): за - 62, проти - 7, утрималось -1 (загалом - 70 осіб) ОСОБА_2 (кв.118): за - 44, проти - 19, утрималось - 2 (загалом - 65 осіб) ОСОБА_3 (кв. 7): за - 58, проти - 13, утрималось - 2 (загалом - 73 особи) ОСОБА_17 (кв. 116): за - 17, проти - 30, утрималось -16 (загалом - 63 особи) ОСОБА_16 (кв. 4): за - 20, проти -39, утрималось - 13 (загалом - 72 особи) ОСОБА_9 (кв. 113): за - 11, проти - 34, утрималось -11 (загалом - 56 осіб).
Також було вирішено вивести з членів правління ОСББ «Шевченківський 55» ОСОБА_9 , ОСОБА_10 (за нього навіть не голосували), ОСОБА_11 (не голосували), ОСОБА_12 (не голосували), ОСОБА_13 (не голосували) та ввести ОСОБА_8 (кв. 83), ОСОБА_4 (кв. 48), ОСОБА_14 (кв. 14), ОСОБА_2 (кв.118), ОСОБА_3 (кв. 7).
Як вбачається із голосування по питанню другому порядку денного, проти перебування в складі правління об`єднання ОСОБА_18 (кв. 4) проголосували 39 співвласників будинку, проте його залишено в складі нового правління (останній є головою цього ОСББ).
По третьому питанню пропозиції щодо створення ревізійної комісії вирішено: «прийняти рішення щодо створення ревізійної комісії новим складом правління».
За підсумками голосування (з урахуванням голосів, поданих виключно на зборах співвласників): «за» - 52 співвласників, «проти» - 2 співвласників; «утримався» - 0 співвласників.
Щодо повідомлення позивача про скликання та проведення загальних зборів ОСББ 06.09.2022р.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Згідно із частинами 1, 2 та 3 статті 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об`єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників.
Скликання і проведення установчих зборів об`єднання передбачено статтею 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Так, відповідно до частини 3 статті 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень.
Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного.
У п.45 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22.10.2019 у справі №923/876/16 зазначено, що своєчасне і належне повідомлення учасника товариства про скликання загальних зборів є важливим для формування волі при прийнятті рішень загальними зборами, аби кожен з учасників міг належним чином підготуватися і сформувати своє бачення щодо питань, які розглядаються на зборах, та повноцінно взяти участь у їх обговоренні. Для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника товариства та з`ясувати дотримання порядку скликання загальних зборів, зокрема, щодо належного повідомлення позивача про такі збори, а також щодо відповідності питань порядку денного зборів питанням порядку денного, які перелічені в отриманому учасником запрошенні на загальні збори учасників товариства.
Верховний Суд неодноразово зазначав, що ст.6 Закону "Про ОСББ" визначає лише способи повідомлення співвласників про проведення установчих зборів - або шляхом вручення безпосередньо співвласнику під розписку або шляхом надіслання поштового відправлення рекомендованим листом (два способи повідомлення), а норми ст.10 Закону "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку" встановлюють порядок здійснення такого повідомлення (шляхом надсилання на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику у багатоквартирному будинку) (постанови Верховного Суду від 22.06.2021 у справі №910/9672/20, від 02.12.2020 у справі №916/86/20, від 23.02.2022 у справі №914/807/20).
Відповідач стверджує, що ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про проведення зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, скликаних на 06.09.2022р., результати яких оформлені протоколом № 06-09-22 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку шляхом розміщення оголошення про дату та час їх проведення на дошках оголошень при вході до кожного з під`їздів за 14 днів до дати проведення зборів та ініціативною групою було проведено відповідне сповіщення співвласників шляхом надіслання повідомлення у загальний чат об`єднання у messenger viber.
Також відповідач зазначає, що позивач на збори не з`явився, після проведення зборів, співвласники, які не були присутні, опитані ініціативною групою шляхом поквартирного обходу у відповідності до вимог Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та у порядку, передбаченому Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Як свідчать матеріали справи, відповідачем не доведено суду, що ним було розміщено об`яву при вході до кожного з під`їздів за 14 днів до дати проведення зборів на дошці про дату, місце, час проведення таких зборів.
Суд звертає увагу, що надіслання повідомлення у загальний чат об`єднання у messenger viber не передбачено ані Статутом, ані Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та не Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Крім того, відповідачем до матеріалів справи не надано таких доказів.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об`єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників.
Згідно з частинами третьою та четвертою статті 6 вказаного Закону скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень. Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного.
Указана норма права імперативно визначає порядок і спосіб повідомлення власників: форма повідомлення обов`язково письмова; повідомляється кожен власник; таке повідомлення вручається власнику або під розписку, або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом).
З наведеного слідує, що Законом передбачено два можливі способи повідомлення співвласника про проведення загальних зборів: або шляхом вручення безпосередньо співвласнику під розписку, або шляхом надіслання поштового відправлення рекомендованим листом.
Аналогічний порядок скликання загальних зборів і повідомлення співвласників визначено Статутом ОСББ «Шевченківський 55».
Суд враховує, що обраний особою, що скликає загальні збори учасників товариства, спосіб повідомлення про їх проведення повинен забезпечити реальне персональне повідомлення учасника і не бути лише формальним направленням такого повідомлення. У випадку заперечення учасником факту повідомлення його про проведення загальних зборів, обов`язок доказування обставин повідомлення позивача про проведення загальних зборів покладається на відповідача, як особу, рішення органу управління якої оспорюється.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 11.12.2019 у справі № 916/2584/18, від 06.02.2020 у справі № 906/307/19.
Матеріалами справи не доведено, що ОСОБА_1 було вручено повідомлення про скликання загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку, яке відбулось 06.09.2022р. з порядком денним, вручення під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом) не менше ніж за 14 днів до дати проведення таких зборів.
Отже, відповідачем суду не надано жодного належного та допустимого доказу на підтвердження того, що позивача було повідомлено про проведення 06.09.2022р. зборів ОСББ за порядком денним, по якому приймались рішення.
Частиною 3 статті 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», ст.10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та пунктом 5 розділу III Статуту об`єднання передбачено, що загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об`єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників.
Як вбачається з матеріалів справи, до складу ініціативної групи з п`ятьох осіб із скликання і проведення чергових виборів увійшли три фізичні особи, які не мають у власності житлове та/або нежитлове приміщення (або їх частину) в будинку АДРЕСА_2 , а саме: ОСОБА_2 , яку в протоколі засідання ініціативної групи від 15.08.2022 року зазначено як власника квартири АДРЕСА_3 , ОСОБА_4 , якого в протоколі зазначено як власника квартири АДРЕСА_5 та ОСОБА_6 , яку зазначено в протоколі як власника квартири АДРЕСА_7 .
Доказом відсутності у вказаних вище прав власності на зазначені квартири підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 04.10.2022 року.
Отже, з вище зазначеного свідчить, що склад ініціативної групи зі скликання і проведення чергових виборів утворено лише з двох співвласників ОСББ «Шевченківський 55», що є порушенням вказаних вище вимог діючого законодавства та Статуту об`єднання.
Відповідно до пункту 7 ст.10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» рішення зборів співвласників оформляється протоколом, який підписується усіма співвласниками (їх представниками), які взяли участь у зборах, кожен з яких ставить підпис під відповідним варіантом голосування ("за", "проти", "утримався"), за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики.
У протоколі обов`язково зазначається така інформація про співвласників (їх представників), які взяли участь у зборах співвласників: прізвище, ім`я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представника).
Форму протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку затверджено Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.08.2015 року № 203, який є чинним на сьогоднішній день.
Позивач зазначає, що протокол № 06-09-22 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку від 06 вересня 2022 року не відповідає затвердженій Міністерством формі, а саме, на кожній сторінці протоколу загальних зборів відсутні обов`язкові підпис(и), прізвище(а), ініціали особи (осіб), що склала(и) цей протокол; не містяться обов`язкові в протоколі загальних зборів підписи співвласників по кожному з питань порядку денного, які брали участь у голосуванні на зборах (54 особи, як зазначено в оскаржуваному протоколі); не вказані підсумки голосування з урахуванням голосів, поданих на зборах співвласників, і голосів співвласників, отриманих під час проведення письмового опитування; не зазначено у якості додатку до цього протоколу листки письмового опитування, заповнені відповідно до вимог абзацу четвертого частини восьмої статті 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», які мають бути пронумеровані та прошнуровані із зазначенням кількості аркушів.
Суд погоджується з доводами позивача, оскільки пунктом 8 ст.10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що якщо під час проведення зборів співвласників для прийняття рішення не набрано встановленої частиною шостою цієї статті кількості голосів "за" або "проти", проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення зборів співвласників. Якщо протягом цього строку необхідної кількості голосів "за" не набрано, рішення вважаються неприйнятими.
Письмове опитування може проводитися щодо одного або декількох питань одночасно. Питання - це текст, у якому викладається пропозиція у вигляді резолюції, щодо якої учаснику опитування пропонується відповісти "за", "проти" або "утримався". Питання повинно мати чітке і зрозуміле формулювання, що не допускає різних тлумачень.
Письмове опитування співвласників проводиться шляхом власноручного заповнення ними листків опитування, в яких зазначаються день опитування, прізвище, ім`я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представників), відповідь співвласника на питання "так", "ні" або "утримався", особистий підпис співвласника та особи, яка проводила опитування.
Голосування від імені співвласника представником здійснюється в порядку представництва згідно з вимогами цивільного законодавства.
За результатами підрахунку результатів письмового опитування співвласників особи, які проводили письмове опитування, вносять його результати до протоколу зборів та підводять загальні підсумки голосування щодо всіх питань. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані на зборах співвласників, і голоси співвласників, отримані під час проведення письмового опитування.
Листки письмового опитування співвласників пронумеровуються, прошнуровуються та додаються до відповідного протоколу зборів.
Як свідчить з листків письмового опитування було зазначено лише одне питання порядку денного - перевибори правління ОСББ «Шевченківський 55», без зазначення пропозиції, яка ставилась на розгляд загальних зборів щодо якої учаснику опитування пропонується відповісти "за", "проти" або "утримався".
Листки не містять інформацію про документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення.
Також з матеріалів справи вбачається, що під час письмового опитування взяли участь з наданням голосу фізичні особи, які не є власниками житлових та/або не житлових приміщень будинку АДРЕСА_2 , а саме:
- ОСОБА_19 , квартира АДРЕСА_4 , тоді як згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 04.10.2022 року є ОСОБА_20 1/9 частки та ОСОБА_3 2/9 частки (№ записів про право власності 38120345,38117075);
- ОСОБА_21 , квартира АДРЕСА_10 , голосувала ОСОБА_22 , документ, що надає право підпису під час голосування не вказано, тоді як згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 04.10.2022 року є ОСОБА_23 1/2 частки та ОСОБА_24 1/2 частки (№ записів про право власності 23245673, 23245725);
- ОСОБА_25 , квартира АДРЕСА_11 , тоді як згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 04.10.2022 року є ОСОБА_26 володіє 1/1 частки;
- ОСОБА_27 , квартира АДРЕСА_12 , тоді як згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 04.10.2022 року є ОСОБА_28 (№ запису про право власності 15293069);
- ОСОБА_29 , квартира АДРЕСА_13 , тоді як згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 04.10.2022 року є ОСОБА_30 (№ запису про право власності 11891712);
- АДРЕСА_14 , тоді як згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 04.10.2022 року є ОСОБА_31 (№ запису про право власності 15846985);
- ОСОБА_32 , квартира АДРЕСА_15 , тоді як згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 04.10.2022 року є ОСОБА_33 (№ запису про право власності 28318396);
- АДРЕСА_16 , тоді як згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 04.10.2022 року є ОСОБА_34 1/9 частина, ОСОБА_35 1/9 частина, ОСОБА_36 1/9 частина (№ записів про право власності 15630235, 15630137, 15630167);
- ОСОБА_2 , квартира АДРЕСА_3 , тоді як згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 04.10.2022 року є ОСОБА_1 1/5 частки (№ запису про право власності 29840059);
- ОСОБА_37 , квартира АДРЕСА_17 , голосувала онука, ПІБ якої не вказано, документ, що надає право підпису під час голосування не вказаний, тоді як згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 04.10.2022 року є ОСОБА_38 1/3 частина.
Отже, результати письмового опитування не внесені до протоколу зборів від 06.09.2022 року, загальні підсумки голосування щодо всіх питань не підведені.
Позивач звертає увагу суду на те, що згідно письмових опитувань не всі співвласники квартир голосували особисто, за деяких осіб підписи ставили інші особи, не надаючи при цьому документів, на підставі яких вони здійснюють представництво (квартири АДРЕСА_17 , АДРЕСА_10 ; АДРЕСА_18 та АДРЕСА_19 - один підпис за 3-х власників). Однак всупереч приписам законодавства ці голоси були враховані та включені в загальний перелік осіб, що брали участь у голосуванні, чим було порушено регламент голосування та зроблено невірний підрахунок кількості голосів.
Дані протоколу щодо голосування по питанням порядку денного не відповідають дійсності, оскільки при обчисленні підсумків голосування було допущено помилки.
Як вбачається з оскаржуваного протоколу від 06.09.2022р., на зборах були присутні 54 особи (без зазначення кількості квартир), у письмовому опитуванні взяли участь 76 осіб з 73 квартири. Всього квартир в будинку АДРЕСА_8 .
Також судом встановлено, що оскаржуваний протокол від 06.09.2022р. містить запис про те, що він складений та підписаний головою та секретарем зборів 06 вересня 2022 року, що суперечить його змісту, оскільки письмове опитування співвласників будинку проводилось з 13 по 15 вересня 2022 року.
Матеріалами справи встановлено, що оформлення письмового опитування відповідачем було здійснено із порушенням вимог до Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.08.2015 року № 203.
Також, відповідно до статті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирних будинків» та пункту 17 розділу III Статуту об`єднання для здійснення контролю за фінансово-господарською діяльністю правління об`єднання на загальних зборах обирається з числа співвласників ревізійна комісія (ревізор) або приймається рішення про залучення аудитора. Порядок діяльності ревізійної комісії та її кількісний склад затверджуються загальними зборами.
В порушення вище зазначених вимог Закону та Статуту на загальних зборах ОСББ «Шевченківський 55», які були проведені 06.09.2022р., з третього питання порядку денного про створення ревізійної комісії на загальних зборах не вирішено, кількісний склад цієї комісії не затверджено, а вирішено передати прийняти відповідне рішення новим складом правління.
Отже, під час проведення 06.09.2022 року загальних зборів було недотримано передбаченого законодавством порядку щодо обрання ревізійної комісії об`єднання.
Таким чином, суд констатує, що внаслідок недотримання порядку повідомлення про проведення загальних зборів ОСББ, встановленого ч.4 ст.6 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», ч.4 ст.10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та п. 5 розділу III Статуту ОСББ «Шевченківський 55», проведення оскаржуваних зборів, а також, під час голосування з питань порядку денного зборів, було порушення права позивача, на участь в загальних зборах, що позбавило позивача право приймати участь в обговоренні питань порядку денного, голосувати, тощо, а тому є підставою для задоволення заявленого позову в повному обсязі.
Прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму є безумовною підставою для визнання такого рішення недійсним. Подібного висновку дотримується Верховний Суд в постановах від 03.03.2012 у справі № 922/756/19.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Приписами статей 73, 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Європейський суд з прав людини у справі «Мантованеллі» проти Франції звернув увагу суду на те, що одним із складників справедливого судового розгляду у розумінні ст.6 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод» є право на змагальне провадження.
Стаття 13 ГПК України передбачає, що судочинство у господарських судах України здійснюється на засадах змагальності сторін. Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних у повному обсязі, а саме, визнання недійсними рішення загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку "Шевченківський 55" від 06.09.2022р., які оформлені у вигляді протоколу № 06-09-22 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір у розмірі 2 481,00грн. покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст.2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Визнати недійсними рішення загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку "Шевченківський 55" від 06.09.2022р., які оформлені у вигляді протоколу № 06-09-22 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 .
Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченківський 55", 49000, м.Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, будинок 55, код ЄДРПОУ 40411680 на користь ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 судовий збір у розмірі 2 481,00грн.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 08.03.2023р.
Суддя С.П. Панна
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 02.03.2023 |
Оприлюднено | 09.03.2023 |
Номер документу | 109421931 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про визнання недійсними установчих документів, внесення змін до них |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Панна Світлана Павлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні