Рішення
від 08.03.2023 по справі 905/1031/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649


Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

08.03.2023р. Справа №905/1031/22

за позовом: Томашпільської селищної ради (24200, Вінницька область, смт Томашпіль, площа Тараса Шевченка, 1, код ЄДРПОУ 04326218)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Асервіс Плюс» (85114, Донецька область, м.Костянтинівка, вул.Стекольна, 8, код ЄДРПОУ 42175960)

про зобов`язання повернути майно

Суддя: Паляниця Ю.О.

СУТЬ СПОРУ:

Позивач, Томашпільська селищна рада, смт Томашпіль звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю «Асервіс Плюс», м.Костянтинівка про зобов`язання повернути майно за договором відповідального зберігання №1 від 29.12.2021р. на суму 102274 грн, доставивши майно за адресою: смт Томашпіль, площа Тараса Шевченка, 1.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов`язань за договором відповідального зберігання №1 від 29.12.2021р. в частині своєчасного повернення майна.

Ухвалою суду від 27.12.2022р. за вказаним позовом відкрито провадження у справі №905/1031/22, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач відзиву у встановлений судом строк не надав, будь-яких пояснень по суті спору не представив. Одночасно, за висновками суду, Товариство з обмеженою відповідальністю «Асервіс Плюс» було належним чином повідомлено про розгляд справи №905/1031/22 з огляду на наступне.

Частиною 5 ст.176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст.242 цього Кодексу, та з додержанням вимог ч.4 ст.120 цього Кодексу.

Відповідно до ч.11 ст.242 Господарського процесуального кодексу України, у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Нормами ч.4 ст.89 Цивільного кодексу України передбачено, що відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.

За приписами ч.1 ст.7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 27.12.2022р. була направлена рекомендованим листом з повідомленнями про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 85114, Донецька область, м.Костянтинівка, вул.Стекольна, 8.

Вказана ухвала була повернута відділенням поштового зв`язку на адресу суду із позначкою «за закінченням терміну зберігання».

Оскільки приписами чинного законодавства не передбачено повернення рекомендованих листів з відміткою «за закінченням терміну зберігання», така відмітка не передбачена як причина невручення судової кореспонденції, вона не розкриває суті причини неможливості вручення адресату відповідного рекомендованого листа, господарський суд звернувся до директора Донецької дирекції Акціонерного товариства «Укрпошта» з листом №905/1031/22 від 28.02.2023р. про надання інформації щодо причини повернення поштового відправлення №6102271055420 від 04.01.2023р., адресованого Товариству з обмеженою відповідальністю «Асервіс Плюс».

У відповідь на зазначений лист вказаною посадовою особою повідомлено суд про те, що відповідний рекомендований лист був переданий листоношою в доставку та не вручений так як адресат за адресою фактично не знаходиться.

За змістом ч.6 ст.242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Таким чином, враховуючи, що ухвала суду була направлена відповідачу на зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань адресу місцезнаходження останнього, матеріали справи не містять доказів повідомлення іншої адреси перебування відповідача, з огляду на приписи ч.6 ст.242 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку, що вищенаведений процесуальний документ по справі вважається таким, що був вручений відповідачу.

Окрім того, судом вчинялись дії, направлені на встановлення телефонного зв`язку з відповідачем (телефонограма від 31.01.2023р.) з метою повідомлення про розгляд справи №905/1031/22.

У цьому випадку судом також враховано, що згідно з ч.ч.1, 2 ст.3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч.1 ст.4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).

Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач мав право та дійсну можливість ознайомитись, з ухвалою суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

З огляду на наведене, приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзиву на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до вимог ч.2 ст.178 вказаного нормативно-правового акту.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив:

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

За приписами ст.ст.11, 509 Цивільного кодексу України, ст.174 Господарського кодексу України зобов`язання виникають, зокрема, з договору.

В силу норм ч.1 ст.936 Цивільного кодексу України за договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов`язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності.

Як свідчать матеріали справи, 29.12.2021р. між позивачем (поклажодавець) та відповідачем (зберігач) був підписаний договір відповідального зберігання №1, за змістом п.п.1.1, 1.2 якого в порядку та на умовах, визначених цим договором, поклажодавець передає, а зберігач приймає на відповідальне зберігання протягом строку цього договору: комплект спортивних тренажерів (жим ногами горизонтальний шпагат 1 шт, повітряний ходок 1 шт, гіперекстензія під кутом 45 градусів 1 шт, тренажер маятник-твистер 1 шт, комбі-тренажер «Жим від грудей, Тяга зверху» 1 шт), пісочниця 1 шт, дитячий ігровий майданчик 1 шт. Адреса зберігання: Україна, м.Харків вул.Тракторобудівників, 114в.

Цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін. Строк цього договору починає свій перебіг у момент, визначений у п.6.1 цього договору та закінчується 31.12.2022р. (п.п.6.1-6.2 наведеного правочину).

Вказаний договір підписаний представниками сторін та скріплений печатками юридичних осіб без зауважень та заперечень, що зумовило виникнення у поклажодавця та зберігача взаємних цивільних прав та обов`язків.

За приписом ч.3 ст.937 Цивільного кодексу України, прийняття речі на зберігання може підтверджуватися видачею поклажодавцеві номерного жетона, іншого знака, що посвідчує прийняття речі на зберігання, якщо це встановлено законом, іншими актами цивільного законодавства або є звичним для цього виду зберігання.

Відповідно до п.п.1.3, 1.4 вказаного договору на відповідальне зберігання та повернення його з відповідального зберігання здійснюється сторонами за актами приймання-передачі, які є невід`ємною частиною цього договору. Перелік майна, яке передається на відповідальне зберігання згідно з цим договором його кількість, вартість та комплексність визначаються сторонами у актах приймання-передачі.

Як встановлено, відповідно до актів приймання-передачі №1 від 29.12.2021р. та №2 від 29.12.2021р. Томашпільською селищною радою було передано на відповідальне зберігання Товариству з обмеженою відповідальністю «Асервіс Плюс» наступне майно:

- комплект спортивних тренажерів (жим ногами горизонтальний шпагат 1 шт, повітряний ходок 1 шт, гіперекстензія під кутом 45 градусів 1 шт, тренажер маятник-твистер 1 шт, комбі-тренажер «Жим від грудей, Тяга зверху» 1 шт), вартістю 72500 грн;

- пісочниця 1 шт, дитячий ігровий майданчик 1 шт, вартістю 29774 грн.

Вказані акти підписані представниками сторін та скріплені печатками юридичних осіб.

Згідно із вимогами ст.ст.525, 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна умов договору не допускаються.

За приписами ст.526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За змістом ст.193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно з ч.1 ст.938 Цивільного кодексу України зберігач зобов`язаний повернути поклажодавцеві річ, яка була передана на зберігання, або відповідну кількість речей такого самого роду та такої самої якості.

Зберігач зобов`язаний на першу вимогу поклажодавця повернути річ, навіть якщо строк її зберігання не закінчився (ч.1 ст.953 Цивільного кодексу України).

Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Як визначено у п.3.2 договору №1 від 29.12.2021р., поклажодавець має право у будь-який час вимагати у зберігача повернення майна, яке знаходиться на зберіганні (всього або його частини).

За приписами п.2.1.4 укладеного сторонами правочину зберігач зобов`язаний повернути майно поклажодавцеві за першою вимогою останнього, доставивши майно за адресою смт Томашпіль, площа Тараса Шевченка, 1.

Листом №02-18-14/2140 від 22.09.2022р. позивач звернувся на до відповідача з вимогою про повернення переданого за договором №1 від 29.12.2021р. майна. Вказаний лист був направлений на поштову адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Асервіс Плюс», проте повернувся з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання», про що свідчить поштове відправлення №2420001192449.

Згідно з відомостями, які наявні на офіційному веб-порталі Акціонерного товариства «Укрпошта» наведене відправлення не було вручено під час доставки.

Поряд з цим, вказане звернення 22.09.2022р. було скеровано на електронну адресу відповідача, яка зазначена у договорі відповідального зберігання №1 від 29.12.2021р.

За твердженням заявника позову, відповідач не відреагував на вищезазначене звернення, майно Томашпільській селищній раді не повернув.

За таких обставин, з огляду на приписи законодавства, а також умови договору відповідального зберігання №1 від 29.12.2021р., суд дійшов висновку, що строк повернення майна настав.

З метою повного та всебічного з`ясування всіх обставин справи ухвалою господарського суду від 27.12.2022р. відповідача було зобов`язано надати відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову (за наявності).

Відповідач вимоги суду не виконав, відзиву на позовну заяву не надав, докази належного виконання зобов`язань з повернення майна не представив.

Таким чином, приймаючи до уваги, що позивач зобов`язання за договором відповідального зберігання №1 від 29.12.2021р. виконав належним чином, враховуючи, що відповідачем порушені взяті на себе за договором обов`язки в частині строку їх виконання та у повному обсязі, суд дійшов висновку, що вимоги Томашпільської селищної ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Асервіс Плюс» про зобов`язання повернути майно за договором відповідального зберігання №1 від 29.12.2021р. на суму 102274 грн, доставивши майно за адресою: смт Томашпіль, площа Тараса Шевченка, 1 є правомірними та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно зі ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір в сумі 2481 грн підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.86, 129, 210, 236-238, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Асервіс Плюс» (85114, Донецька область, м.Костянтинівка, вул.Стекольна, 8, код ЄДРПОУ 42175960) повернути Томашпільській селищній раді (24200, Вінницька область, смт Томашпіль, пл.Тараса Шевченка, 1, код ЄДРПОУ 04326218) майно за договором відповідального зберігання №1 від 29.12.2021р. на суму 102274 грн, доставивши майно за адресою: смт Томашпіль, площа Тараса Шевченка, 1.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Асервіс Плюс» (85114, Донецька область, м.Костянтинівка, вул.Стекольна, 8, код ЄДРПОУ 42175960) на користь Томашпільської селищної ради (24200, Вінницька область, смт Томашпіль, площа Тараса Шевченка, 1, код ЄДРПОУ 04326218) судовий збір у розмірі 2481 грн.

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено 08.03.2023р.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ю.О.Паляниця

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення08.03.2023
Оприлюднено09.03.2023
Номер документу109422061
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань зберігання

Судовий реєстр по справі —905/1031/22

Судовий наказ від 31.03.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Паляниця Юлія Олександрівна

Судовий наказ від 31.03.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Паляниця Юлія Олександрівна

Рішення від 08.03.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Паляниця Юлія Олександрівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні