ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
УХВАЛА
"06" березня 2023 р. Справа № 906/303/21.
Господарський суд Житомирської області у складі судді Прядко О.В.,
розглянувши заяву представника Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» про заміну сторони виконавчого провадження №214 від 20.02.2023 у справі №906/303/21
за позовом Державного підприємства "Лугинське лісове господарство"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтервуд-ЛТД"
про стягнення 17626,99 грн
за участю представників сторін:
від стягувача: не з`явився;
від заявника: не з`явився;
від боржника: не з`явився;
від Олевського відділу ДВС у Коростенському районі Житомирської області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький): не з`явився,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Житомирської області від 11.06.2021 позов Державного підприємства "Лугинське лісове господарство" задоволено повністю: стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтервуд-ЛТД" 17626,99грн основного боргу та 2270,00грн судового збору.
09.07.2021 на виконання вказаного рішення видано наказ №906/303/21.
23.02.2023 на поштову адресу суду від представника Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження №214 від 20.02.2023, згідно з якою останній просив замінити стягувача у виконавчому провадженні щодо виконання наказу Господарського суду Житомирської області №906/303/21 від 09.07.2021 Державне підприємство «Лугинське лісове господарство» на його правонаступника - Філію «Лугинське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України». До заяви додано документи згідно зазначеного у ній додатку, а також докази її надіслання боржнику і Олевському відділу ДВС у Коростенському районі Житомирської області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький).
В обґрунтування вказаної заяви заявник повідомив, що Наказом Державного агенства лісових ресурсів України №822 від 28.10.2022 вирішено припинити Державне підприємство "Лугинське лісове господарство" (код ЄДРПОУ 00991864), шляхом реорганізації, а саме приєднанням до "Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (код ЄДРПОУ 44768034). В подальшому Державним спеціалізованим господарським підприємством "Ліси України" на базі державного підприємства було створено відокремлені структурні підрозділи, зокрема 19.10.2023 було створено Філію "Лугинське лісове господарство" Державного підприємства "Ліси України" (код ЄДРПОУ 45039148). Відповідно наказу Державного агенства лісових ресурсів України від 05.01.2023 №56 було затверджено передавальний акт ДП "Лугинський лісгосп". Також відповідно до наказу від 05.01.2023 №223 закріплено за філією "Лугинське лісове господарство" Державного підприємства "Ліси України" код ЄДРПОУ, майно, права та обов`язки передані за передавальним актом.
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 27.02.2023, зокрема, заяву представника Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» про заміну сторони виконавчого провадження №214 від 20.02.2023 у справі №906/303/21 призначено до розгляду в судовому засіданні на "06" березня 2023 р. о 11:15.
Представники сторін та заявника в судове засідання не з`явилися. Про причини неявки не повідомили. Про дату, час та місце судового засідання повідомлялися завчасно та належним чином.
Відповідно до ч.3 ст.334 ГПК України, неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Враховуючи викладене і те, що явка представників сторін в судове засідання обов`язковою не визнавалася, суд дійшов висновку про можливість розгляду клопотання про заміну сторони у виконавчому провадженні за їх відсутності за наявними матеріалами.
Дослідивши заяву про заміну сторони у виконавчому провадженні, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд дійшов таких висновків.
Питання процесуального правонаступництва регламентовано ч.1 ст.52 ГПК України, згідно з якою у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Під час виконавчого провадження заміна сторони виконавчого провадження відбувається на підставі ч.ч.1 - 3, 5 ст.334 ГПК України, якими передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Вирішувати питання про заміну сторони виконавчого провадження слід з урахуванням норм Закону України "Про виконавче провадження", відповідно до ст.1 якого, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
За змістом ч.ч.1, 2 ст.15 Закону України "Про виконавче провадження", сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.
Частиною 5 ст.15 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
З аналізу наведеного можна зробити висновок про те, що виконавче провадження є самостійною стадією судового процесу, яка завершує його. Ця стадія розпочинається з набранням судовим рішенням законної сили або за інших умов, установлених законом. За законом на стадії виконавчого провадження можлива заміна сторони виконавчого провадження. Така заміна є прийнятною, зокрема, у правовідносинах, що допускають правонаступництво.
На стадії виконавчого провадження як на завершальній стадії судового провадження можлива заміна сторони виконавчого провадження правонаступником за наявності відкритого виконавчого провадження. Після відкриття виконавчого провадження та до його закінчення заміна сторони виконавчого провадження (з одночасною заміною відповідного учасника справи) правонаступником здійснюється у порядку, передбаченому ст.334 ГПК України, з урахуванням підстав, визначених ст.52 цього Кодексу. У такому випадку приписи ст.334 ГПК України, що містить процесуальні особливості здійснення правонаступництва на стадії виконання судового рішення, застосовуються разом із положеннями ст.52 цього Кодексу. Натомість як до відкриття виконавчого провадження, так і після його закінчення заміна учасника справи правонаступником здійснюється виключно на підставі ст.52 ГПК України. У такому випадку з огляду на відсутність відкритого виконавчого провадження заміна відповідної сторони виконавчого провадження правонаступником є неможливою. Єдиним винятком є заміна боржника або стягувача у виконавчому документі до відкриття виконавчого провадження, що окремо обумовлено у ч.5 ст.334 ГПК України (наведений правовий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.11.2020 у справі №916/617/17 та у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 25.03.2021 у справі №910/11030/18).
Верховний Суд у постанові №643/4902/14-ц від 05.02.2018 зазначив, що судові рішення, які набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України. Вибуття первісного кредитора і заміна його новим не скасовує обов`язковості виконання рішення суду, при цьому реалізувати право на примусове стягнення присуджених судом сум можливо лише шляхом заміни сторони стягувача у виконавчому провадженні, оскільки новий кредитор, без вирішення питання про заміну сторони у зобов`язанні, не має права звернутися до органу державної виконавчої служби із заявою про примусове виконання рішення суду.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні.
Таким чином, процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником), тому у кожному конкретному випадку для вирішення питань можливості правонаступництва господарському суду слід аналізувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права, які мали місце.
Так, за ч.1 ст.104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно з ч.1 ст.106 Цивільного кодексу України, злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
Порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення врегульований ст.107 ЦК України, відповідно до положень якої після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, установлених законом.
Згідно з правовими висновками, наведеними у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.06.2020 у справі № 910/5953/17, при реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво. При універсальному правонаступництві все майно особи як сукупність прав та обов`язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників, при цьому в цій сукупності переходять усі окремі права та обов`язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент.
Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду в постанові від 14.09.2020 у справі №296/443/16-ц зазначив, що у ст.ст.104, 107 ЦК України не визначається момент переходу прав та обов`язків від юридичної особи, яка припиняється шляхом приєднання. Такий момент не може пов`язуватися із внесенням запису до державного реєстру про припинення юридичної особи, яка приєднується. При реорганізації шляхом приєднання немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов`язків. Внаслідок приєднання правонаступником є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов`язків при такому виді реорганізації неможливий.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, Наказом Державного агенства лісових ресурсів України №822 від 28.10.2022 припинено Державне підприємство "Лугинське лісове господарство" (код ЄДРПОУ 00991864), шляхом реорганізації, а саме - приєднання до Спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (ЄДРПОУ 44768034) (а.с.102). Термін припинення визначено до 20.01.2023 (п.6 наказу). Пунктом 8 даного наказу визначено, що державне підприємство Спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" є правонаступником прав та обов`язків державного підприємства "Лугинське лісове господарство".
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо стану суб`єкта, "Лугинське лісове господарство" (код ЄДРПОУ 00991864) перебуває в стані припинення, а Спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" (код ЄДРПОУ 44768034) зареєстровано за адресою: Україна, 01601, місто Київ, вул.Руставелі Шота, будинок 9А.
Наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 05.01.2023 №56 «Про затвердження передавального акта державного підприємства "Лугинське лісове господарство" затверджено передавальний акт ДП "Лугинське лісове господарство".
Наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 05.01.2023 №223 закріплено за філією "Лугинське лісове господарство" державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" майно, права та обов`язки, які передані за передавальним актом.
Таким чином, враховуючи, що філія "Лугинське лісове господарство" державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" є правонаступником усіх майнових прав та обов`язків ДП "Лугинське лісове господарство" (реорганізованого шляхом приєднання), за висновками суду, наявні підстави для заміни сторони виконавчого провадження.
За наведених обставин, беручи до уваги і те, що судові рішення за ст.124 Конституції України є обов`язковими до виконання на всій території України, суд дійшов висновку, що клопотання про заміну сторони у виконавчому провадженні є обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 233-234, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву представника Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» про заміну сторони виконавчого провадження №214 від 20.02.2023 у справі №906/303/21 задовольнити.
2. Замінити стягувача у виконавчому провадженні щодо виконання наказу Господарського суду Житомирської області №906/303/21 від 09.07.2021 Державне підприємство «Лугинське лісове господарство» (вул.Павлова, буд.18, смт.Лугини, Лугинський район, Житомирська область, 11301, код ЄДРПОУ: 00991864) на його правонаступника - Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" (вул.Шота Руставелі, буд.9А, м.Київ, 01601, код ЄДРПОУ: 44768034) в особі філії "Лугинське лісове господарство" (вул.Вишневського, буд.18, смт.Лугини, Коростенський р-н, Житомирська обл., 11301, код ЄДРПОУ: 45039148).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та строки, визначені визначені ст.ст.256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали підписано 08.03.2023.
Суддя Прядко О.В.
Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5007/
Друк:
1 - в справу,
2 - 3 - сторонам (рек.);
4 - Філії «Лугинське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» (11301, Житомирська обл., Коростенський р-н, смт.Лугини, вул.Вишневського, буд.18) (рек.) + на ел.пошту: lygvv@ukr.net;
5 - Державному спеціалізованому господарському підприємству «Ліси України» (01601, м.Київ, вул.Руставелі Шота, буд.9А);
6 - Олевському відділу ДВС у Коростенському районі Житомирської області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) (11000, Житомирська обл., смт.Олевськ, вул.Володимирська, буд.5) + info@ol.zt.dvs.gov.ua
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 06.03.2023 |
Оприлюднено | 09.03.2023 |
Номер документу | 109422102 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Прядко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні