Рішення
від 08.03.2023 по справі 910/14574/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

08.03.2023Справа № 910/14574/22

Господарський суд міста Києва у складі судді Шкурдової Л.М., розглянувши матеріали справи №910/14574/22

За позовом: Національного банку України

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Здорові Коммунікації»

про стягнення 45 168,09 грн

Без виклику представників сторін.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Національний банк України звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Здорові Коммунікації» про стягнення заборгованості за договором оренди нежилих приміщень б/н від 22.03.2019 у розмірі 45 168,09 грн.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди нежилих приміщень №б/н від 02.04.2018 в частині оплати платежів, передбачених цим договором, та несвоєчасним поверненням орендодавцю об`єкта оренди.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.01.2023 р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

23.01.2023 до Господарського суду міста Києва від відповідача надійшов відзив на позов, в якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Відповідач стверджує, що свій обов`язок щодо документального оформлення закінчення орендних відносин та повернення об`єкту оренди по Акту приймання-передачі орендодавцеві виконав своєчасно, уклавши 22.01.2020 з первісним орендодавцем - ПАТ «Експобанк» додаткову угоду до договору оренди про дострокове припинення договору та склавши Акт приймання-передачі приміщення. Також відповідач посилається на те, що позивач своєчасно не повідомив про набуття ним прав та обов`язків орендодавця за договором оренди, тим самим позбавивши відповідача можливості виконувати свої права відносно належного орендодавця та, крім того, сам позивач не здійснив оформлення Акту приймання-передачі об`єкту оренду після закінчення строку дії такого договору, як то передбачено п. 2.5 договору. Стосовно заявлених до стягнення комунальних послуг відповідач вказує на те, що жодних доказів які могли ідентифікувати обсяг та час споживання саме відповідачем електроенергії та інших комунальних послуг позивачем не надано.

01.02.2023 до Господарського суду міста Києва від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач заперечуючи проти доводів відповідача, викладених у відзиві, вказує, що ПАТ "КБ "Експобанк" в момент укладення додаткової угоди та акту приймання-передачі до договору не мав необхідного обсягу цивільної дієздатності на вчинення відповідних дій, так як 11.01.2020 Національний банк набув усі права та обов`язки ПАТ "КБ "Експобанк" (орендодавця) за договором.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва,

ВСТАНОВИВ:

22.03.2019 між Публічним акціонерним товариством «Комерційний банк "Експобанк» (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Здорові Коммунікації» (орендар) укладено Договір оренди нежилих приміщень № б/н.

Відповідно до п. 1.1 договору орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування окремо визначене майно - нежитлове приміщення площею 85,23 кв.м., що розташоване на третьому поверсі нежитлової будівлі за адресою: м. Київ, вул. Дмитрівська, 18/24 (надалі - об`єкт оренди). Для визначення меж об`єкту оренди, сторони можуть додавати план розміщення нежитлового приміщення з позначенням на ньому контурів об`єкту оренди, що є невід`ємною частиною даного договору у разі підписання його сторонами.

Відповідно до п. 2.1 договору об`єкт оренди надається в оренду для використання орендарем для розміщення офісу орендаря (цільове призначення).

За приписами пунктів 3.1, 3.2 договору, орендодавець передає орендарю об`єкт оренди за актом приймання-передачі. В акті приймання-передачі сторони зазначають склад об`єкту оренди, його стан на момент передачі у користування та інше. Орендар вступає в строкове платне користування об`єктом оренди з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі об`єкту оренди.

Відповідно до п. 4.1 договору орендна плата за користування одним квадратним метром об`єкту оренди становить 220,00 грн., в тому числі податок на додану вартість у сумі 36,67 грн., всього за один місяць оренди 18750,60 грн. з ПДВ.

Орендна плата за об`єкт оренди підлягає щомісячній індексації з урахуванням індексу споживчих цін на товари та послуги (індекс інфляції), а розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за попередній місяць (наростаючим підсумком). Якщо значення індексу інфляції менше 100%, орендна плата за відповідний місяць не індексується.

Згідно з п. 4.2 договору нарахування орендодавцем орендної плати за цим договором здійснюється з дня прийняття орендарем об`єкту оренди за актом приймання-передачі. Нарахування орендодавцем орендної плати за цим договором припиняється з дня наступного за днем повернення орендарем об`єкту оренди орендодавцю та підписання сторонами відповідного акту приймання-передачі.

Згідно з п. 5.1 договору цей договір набуває чинності з 22.03.2019 та діє по 24.01.2020 (включно).

У п. 7.1.3 договору визначено, що орендодавець зобов`язується у разі закінчення строку дії оренди або в разі дострокового розірвання договору - прийняти об`єкт оренди на умовах, визначених у цьому договорі на підставі відповідного акту приймання-передачі.

На виконання умов Договору орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування частину нежитлових приміщень площею 85,23 кв. м, що розташоване на третьому поверсі нежитлової будівлі за адресою: м. Київ, вул. Дмитрівська, 18/24 за актом приймання-передачі від 22.03.2019 до Договору.

Судом встановлено, що 11.01.2020 Національний банк України набув право власності на нерухоме майно, яке є об`єктом оренди за Договором, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

13.03.2020 між позивачем та відповідачем підписано акт приймання-передачі, в якому зазначено, що у зв`язку з припиненням договору оренди від 22.03.2019 орендар передав, а орендодавець прийняв нежитлове приміщення загальною площею 85,23 кв. м., розташоване за адресою; м. Київ, вул. Дмитрівська, 18/24.

Звертаючись до суду з цим позовом, позивач зазначає, що він набув усі права та обов`язки орендодавця за Договором, а тому відповідач зобов`язаний сплатити позивачу як орендодавцю несплачену орендну плату за користування об`єктом оренди за період з 12.01.2020 по 13.03.2020 у розмірі 40046,46 грн, відшкодувати вартість комунальних послуг за Відповідно до ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Згідно з ч. 1 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

За приписами ч. 4 ст. 286 ГК України строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Частиною 1 ст. 770 ЦК України передбачено, що у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов`язки наймодавця.

Відповідно ст. 526 ЦК України та ч. 1 ст. 193 ГК України зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтею 74 ГПК України на сторони покладено обов`язок доказування обставин, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень.

В контексті вказаного, суд зазначає, що згідно з ч. 1 ст. 770 Цивільного кодексу України, у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов`язки наймодавця. Сторони можуть встановити у договорі найму, що у разі відчуження наймодавцем речі договір найму припиняється.

Тобто у разі зміни власника майна, переданого в оренду, до нового власника переходять усі права та обов`язки орендодавця. Таким чином законодавство України гарантує незмінність прав орендаря у разі зміни власника орендованого майна, а відповідно зміна власника речі (майна) не є підставою для зміни або припинення договору найму (оренди).

Враховуючи викладене, з моменту набуття права власності на приміщення (11.01.2020) Національний банк України набув статусу орендодавця за договором оренди нежитлових приміщень № б/н від 22.03.2019.

Суду доведено належним чином, що відповідачем було звільнено орендоване приміщення лише 13.03.2020, при цьому термін дії договору встановлений до 24.01.2020.

Таким чином, після закінчення дії договору відповідач продовжував користуватись нежитловим приміщенням площею 85,23 кв.м, що розташоване на третьому поверсі за адресою: м. Київ, вул. Дмитрівська, 18/24.

Доводи відповідача про те, що уклавши 22.01.2020 з первісним орендодавцем - ПАТ «Експобанк» додаткову угоду до договору оренди про дострокове припинення договору та склавши 22.01.2020 Акт приймання-передачі орендованого приміщення ним було виконано обов`язок щодо повернення орендованого майна не береться судом до уваги, оскільки, ПАТ "КБ "Експобанк" в момент укладення додаткової угоди та акту приймання-передачі до договору вже не мав необхідного обсягу цивільної дієздатності на вчинення відповідних дій, так як 11.01.2020 Національний банк набув усі права та обов`язки ПАТ "КБ "Експобанк" за договором.

Згідно з п. 4.2 Договору, нарахування орендодавцем орендної плати за цим договором здійснюється з дня прийняття орендарем об`єкту оренди за актом приймання-передачі. Нарахування орендодавцем орендної плати за цим договором припиняється з дня наступного за днем повернення орендарем об`єкту оренди орендодавцю та підписання сторонами відповідного акту приймання-передачі.

За встановлених обставин, враховуючи зміну 11.01.2020 власника об`єкту оренди та закінчення строку дії Договору 24.01.2020, а також відсутність в матеріалах справи доказів на підтвердження того, що відповідачем було сплачено орендну плату за спірний період в порядку п. 4.6. Договору (до 10-го числа поточного місяця оренди), враховуючи п. 4.2 Договору, суд вважає, що позивачем правомірно розраховано та заявлено до стягнення орендну плату у розмірі 40046,46 грн за період з 12.01.2020 по 13.03.2020.

Також, позивачем заявлено до стягнення заборгованість за відшкодування вартості комунальних послуг за період січень - березень 2020 у сумі 5121,63 грн.

На підтвердження існуючої заборгованості за відшкодування комунальних послуг у відповідача позивачем надано до суду договір № 101965 від 28.02.2020, укладений між НБУ та Асоціацією "Наш Дім", відповідно до умов якого Асоціація приймає на себе зобов`язання по наданню комунальних послуг та утримання нежилих приміщень НБУ (власника), розташованих за адресою: м. Київ, вул. Дмитрівська, буд. 18/24, в тому числі і по об`єкту оренди за договором; підписані Акти узгодження розміру витрат на оплату комунальних послуг і витрат, пов`язаних з утриманням орендованих приміщень, за січня 2020 р., лютий 2020 р. та березень 2020 р., а саме: від 10.04.2020 № ОУ-0000017, від 26.03.2020 № ОУ-0000032, від 10.04.2020 № 0000052; довідку про розмір заборгованості за відшкодування комунальних та експлуатаційних послуг орендарями № 61-0013/32836 від 15.04.2021 за адресою: м. Київ, вул. Дмитрівська, буд. 18/24, з якої вбачається, що розрахунок заборгованості здійснений пропорційно займаній площі та на підставі актів узгодження розміру витрат на оплату комунальних послуг і витрат, пов`язаних з утриманням орендованих приміщень, складених відповідно до договору від 28.02.2020 №101965, укладеного між позивачем та Асоціацією «Наш дім».

Таким чином, твердження відповідача, що позивачем не надано доказів, які могли ідентифікувати обсяг споживання комунальних послуг відповідачем, не знайшло свого підтвердження.

Відповідно до п. 4.9 договору експлуатаційні витрати орендодавця та вартість комунальних послуг (водопостачання, водовідведення, центральне опалення, електроенергія тощо) не включаються до орендної плати та відшкодовуються орендарем орендодавцю окремо, відповідно до виставлених орендодавцем рахунків пропорційно займаній орендарем площі, у триденний строк з дня отримання орендарем таких рахунків, але не пізніше 15 числа місяця, наступного за місяцем оренди.

Відшкодування вартості комунальних і експлуатаційних послуг та інших витрат, які споживає орендар в об`єкті оренди, здійснюється окремо від орендної плати, на підставі рахунку наданого орендодавцем (п. 4.10 договору).

Як встановлено у п. 4.15 договору рахунки на оплату орендної плати, експлуатаційних витрат та комунальних послуг надаються орендарю/його представнику під підпис на їх копіях із зазначенням прізвища та ініціалів особи, яка отримує такі рахунки. Неотримання орендарем рахунків від орендодавця не є підставою для звільнення від сплати орендної плати/інших платежів чи їх затримання.

Доказів відшкодування вартості комунальних послуг за Договором у спірний період відповідачем до суду не подано.

З огляду на те, що відповідачем не надано доказів належного виконання зобов`язань за Договором та не спростовано доводів позивача щодо розміру заборгованості, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову у повному обсязі.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до ч. 1 статті 129 ГПК України покладаються судом на відповідача.

Керуючись ст. ст. 74, 76 - 80, 129, 236 - 240 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Здорові Коммунікації» (01054, м. Київ, Ярославів Вал, 13/2, літера Б; код ЄДРПОУ: 38824258) на користь Національного банку України (01601, м. Київ, вул. Інститутська, 9; код ЄДРПОУ: 00032106) 45168 (сорок п`ять тисяч сто шістдесят вісім) грн 09 коп. заборгованості та 2481(дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили через 20 днів з моменту виготовлення повного тексту рішення в разі не оскарження його в установленому порядку. Рішення може бути оскаржене в 20-денний строк до Північного апеляційного господарського суду.

Суддя Людмила ШКУРДОВА

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення08.03.2023
Оприлюднено10.03.2023
Номер документу109439910
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі) про державну власність щодо оренди

Судовий реєстр по справі —910/14574/22

Рішення від 08.03.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Шкурдова Л.М.

Ухвала від 03.01.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Шкурдова Л.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні