Справа № 548/265/23
Провадження № 2/548/205/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.03.2023 Хорольський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Старокожка В.П.,
за участю секретаря судового засідання Безносик Д. Ю.,
розглянувши упідготовчому судовому засіданні в залі суду м. Хорола в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Хорольської державної нотаріальної контори Лубенського району Полтавської області про визнання права на майнові права засновника фермерського господарства у порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
Позиція позивачів, відповідача та третьої особи, процесуальні дії, вчинені по справі.
Позивачі звернулисядо Хорольськогорайонного судузвищевказаним позовом.
На обґрунтування позову зазначають, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їхній батько ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , останнім місцем проживання та реєстрації якого було с. Штомпелівка Хорольського (наразі Лубенського) району Полтавської області. На момент смерті він був головою та одним із засновників ФГ «КИРИЛЕНКО». Після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно та майнові права, зокрема на майнові права засновника фермерського господарства «КИРИЛЕНКО» (код ЄДРПОУ 34170774), яке знаходиться за адресою: 37832 с.Штомпелівка Хорольська ОТГ Лубенського району Полтавської області.
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 також є засновниками вказаного ФГ «КИРИЛЕНКО».
22.10.2020 у Хорольській державній нотаріальній конторі було відкрито спадкову справу № 196/2020 до майна померлого ОСОБА_3 .
Усічні 2023року позивачізвернулись доХорольської державноїнотаріальної конториз метоюотримання свідоцтвапро правона спадщинуза закономна часткуспадкодавця уФГ «КИРИЛЕНКО».Листом нотаріусаза вих.№43/02-14від 03.02.2023їм буловідмовлено у вчиненні вказаної нотаріальної дії, оскільки ними не подано документів, які б підтверджували склад спадкового майна фермерського господарства, в поданих документах не зазначено, яким чином розподіляться складений капітал господарства між засновником та його членами, не виділені частки кожного з них, вказано про те, що ФГ " ОСОБА_4 " не зареєстроване як цілісний майновий комплекс і його успадкування неможливе. Нотаріусом роз`снено позивачам право на звернення до суду з позовом про визнання за ними права на майнові права засновника ФГ " ОСОБА_4 ".
У зв`язку із викладеним, позивачі звернулися до суду із цим позовом.
10.02.2023 у справі було відкрито провадження та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.
Позивачі в судове засідання не з`явилися, подали суду заяви, в яких прохали розглянути справу у їхню відсутність за наявними у справі матеріалами.
Представник відповідача Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області в судове засідання не з`явився, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що визнає позовні вимоги в повному обсязі.
Представник Хорольської державної нотаріальної контори в судове засідання також не з`вилася, до суду надала клопотання про розгляд справи за її відсутності, при вирішенні питання про задоволення позовних вимог поклалася на розсуд суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого судового провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно положень ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд, за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази по справі, суд вважає, що за результатами підготовчого судового провадження має бути ухвалене рішення, яким вимоги позивачів підлягають задоволенню з наступних підстав.
Фактичні обставини, встановлені судом.
З наданих до суду доказів, встановлено, що позивачі є синами та спадкоємцями померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копіями Свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_2 , а також Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , листа Хорольської державної нотаріальної контори від 03.02.2023.
Також судом встановлено, що 22.10.2020 у Хорольській державній нотаріальній конторі відкрито спадкову справу № 196/2020 до майна померлого ОСОБА_3 . З відповіді завідувача Хорольської державної нотаріальної контори Решти С. М. від 03.02.2023, наданої на звернення позивачів, вбачається, що останні бажають отримати свідоцтва про право на спадщину за законом на частку спадкодавця ОСОБА_3 у ФНГ "КИРИЛЕНКО" , одним із засновників якого був спадкодавець. Проте, оскільки спадкоємцями ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не надано нотаріусу документів, які б підтверджували склад спадкового майна фермерського господарства, статутний капітал якого становить 1000 грн, в поданих документах не зазначено яким чином розподіляється складений капітал господарства між засновником та його членами, відсутні частки кожного із них, а також ФГ "КИРИЛЕНКО" не зареєстроване як цілісний майновий комплекс і його успадкування неможливе, то за таких умов рекомендовано звернутися до суду з позовом про визнання права на майнові права засновника фермерського господарства у порядку спадкування за законом.
Норми права, застосовані судом.
Відповідно до ст.4ЦПКУкраїни кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Одним із принципів цивільного судочинства є диспозитивність, який полягає у тому, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявленою нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. Учасник справи, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд (ст. 13 ЦПК України).
Статтею 12ЦПКУкраїни передбачено, що учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом та кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Згідно ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до положень статті 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до статті 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 1219 Цивільного кодексу України передбачено, що не входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема: 1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; 3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; 5) права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.
Статтями 1268, 1269 Цивільного кодексу України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Положеннями статті 23 Закону України «Про фермерське господарство» установлено, що успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до частин 1, 4 статті 1 Закону України "Про фермерське господарство" фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
Фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа - підприємець. Фермерське господарство діє на основі установчого документа (для юридичної особи - статуту, для господарства без статусу юридичної особи - договору (декларації) про створення фермерського господарства). В установчому документі зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.
Частинами 1, 4 статті 4 ЗУ «Про фермерське господарство» визначено, що головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа. Голова фермерського господарства може письмово доручати виконання своїх обов`язків одному з членів господарства або особі, яка працює за контрактом.
Відповідно до норм ст.19 Закону України «Про фермерське господарство» до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.
Майно фермерського господарства належить йому на праві власності (частина перша статті 20 Закону України «Про фермерське господарство»). Фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, не розподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання (частина перша статті 22 цього Закону). Успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону (частина перша статті 23 того ж Закону).
Отже, фермерське господарство, як цілісний майновий комплекс, включає майно, передане до складеного капіталу, нерозподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання.
Відповідно до положень статті 35 Закону України "Про фермерське господарство" діяльність фермерського господарства припиняється: у разі реорганізації фермерського господарства; ліквідації фермерського господарства; визнання фермерського господарства неплатоспроможним (банкрутом); якщо не залишається жодного члена фермерського господарства або спадкоємця, який бажає продовжити діяльність господарства.
Із змісту зазначеної норми випливає, що таке немайнове право засновника фермерського господарства, як вирішення питання щодо господарського діяльності фермерського господарства може переходити до спадкоємців засновника.
В роз`ясненнях, що містяться в п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 20 від 22.12.1995року «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» зазначено, що успадкування майна селянського (фермерського) господарства здійснюється за загальними правилами спадкового права.
Відповідно до роз`яснень, що містяться в п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» вирішуючи спір про спадкування частки учасника підприємницького товариства, необхідно враховувати, що це допускається статтями 130, 147, 166 ЦК України, статтями 55, 69 Закону України від 19 вересня 1991 року №1576-XII «Про господарські товариства`і не підпадає під заборону пункту 2 частини першої статті 1219 ЦК України. При цьому спадкується не право на участь, а право на частку в статутному (складеному) капіталі.
У висновку Великої Палати Верховного Суду від 23 червня 2020 року у справі №179/1043/16-ц про те, що у випадку смерті засновника (члена) селянського (фермерського) господарства його спадкоємці мають право на спадкування цього господарства (прав засновника, члена). За наявності у фермерського господарства статутного (складеного) капіталу з розподілом часток між його засновником, членами спадкоємці засновника (члена) фермерського господарства спадкують відповідні права засновника (члена), якому належала відповідна частка у статутному (складеному) капіталі.
Мотивована оцінка аргументів сторін.
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є спадкоємцями першої черги за померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 батьком ОСОБА_3 , які прийняли після нього спадщину і набули право на її спадкування в рівних частках (по 1/2 частці кожен), що підтверджується відповіддю завідувача Хорольської державної нотаріальної контори від 03.02.2023. Позивачі бажають отримати свідоцтва про право на спадщину за законом на частку спадкового майна Фермерського господарств КИРИЛЕНКО" (код ЄДРПОУ34170774), якезнаходиться заадресою:37832с.Штомпелівка ХорольськаОТГ Лубенськогорайону Полтавськоїобласті,зареєстрованого Хорольськоюрайонною державноюадміністрацію Полтавськоїобласті 08.06.2006,номер записупро державнурестрацію -15801020000000316, статутний капітал якого становить 1000 грн. Нормами Закону України "Про фермерське господарство" передбачено, що об`єктом спадкування фермерських господарств може бути частка у статутному фонді (складеному капіталі). Відповідно до положень статті 35 Закону України "Про фермерське господарство" діяльність фермерського господарства припиняється: у разі реорганізації фермерського господарства; ліквідації фермерського господарства; визнання фермерського господарства неплатоспроможним (банкрутом); якщо не залишається жодного члена фермерського господарства або спадкоємця, який бажає продовжити діяльність господарства. Із змісту зазначеної норми випливає, що таке немайнове право засновника фермерського господарства, як вирішення питання щодо господарського діяльності фермерського господарства може переходити до спадкоємців засновника.
У зв"язкуіз вищевикладеним,зважаючи нате,що позивачі,як спадкоємціпомерлого засновникаФК "КИРИЛЕНКИ"бажають продовжитидіяльність фермерськогогосподарства,а йогосмерть неозначає припиненнядіяльності цієїюридичної особи,суд приходить до висновку про визнання права на майнові права засновника фермерського господарства у порядку спадкування за законом за позивачами.
Зважаючи на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 15, 16, 1218, 1235, 1277 ЦК України, ст. ст.3, 4, 12,13,76 81, 133, 200, 206,259,263-265,268,273 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Хорольської державної нотаріальної контори Лубенського району Полтавської області про визнання права на майнові права засновника фермерського господарства у порядку спадкування за законом задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_5 , право власності на майнові права засновника Фермерського господарства «КИРИЛЕНКО», статутний капітал якого складає 1000 гривень, код ЄДРПОУ 34170774, яке знаходиться за адресою: 37832 с. Штомпелівка Хорольська ОТГ Лубенського району Полтавської області, зареєстроване Хорольською районною державною адміністрацію Полтавської області 08.06.2006, номер запису про державну рестрацію 15801020000000316, по 1/2 частки за кожним у порядку спадкування за законом після смерті батька, ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржене протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення шляхом подачі відповідної заяви до Полтавського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Головуючий
Суд | Хорольський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 06.03.2023 |
Оприлюднено | 13.03.2023 |
Номер документу | 109451858 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Хорольський районний суд Полтавської області
Старокожко В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні