Рішення
від 09.03.2023 по справі 393/602/20
ДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 393/602/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.03.2023 року Долинський районний суд Кіровоградської області

у складі: головуючого судді Баранського Д.М.,

за участю секретаря Поліщук Т.І.,

представників ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,

розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Долинській цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Госпрозрахункове підприємство Новгородківської селищної ради «Комфорт» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Госпрозрахункове підприємство Новгородківської селищної ради «Комфорт» (далі КП «Комфорт») звернулось до суду з цим позовом до відповідачки та просить з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог: 1) стягнути з відповідачки на свою користь заборгованість за договором найму (оренди) житлової кімнати у гуртожитку в розмірі 18246,97 грн; 2) виселити відповідачку з гуртожитку без надання іншого житлового приміщення.

Ухвалою Долинського районного суду Кіровоградської області від 23 серпня 2022 року цей позов залишено без розгляду у частині вимог про виселення з гуртожитку без надання іншого житлового приміщення.

Позивач позов мотивує тим, що відповідачка ОСОБА_3 згідно з договорами найму (оренди) житлової кімнати у гуртожитку № 023 від 10 жовтня 2017 року, № 253 від 17 травня 2019 року, № 101 від 17 травня 2018 року, № 177 від 17 листопада 2018 року та додаткової угоди № 328/18 від 17 листопада 2019 року (далі Договір) проживала у гуртожитку КП «Комфорт».

Відповідно до п. 1.1 Договору для проживання відповідачці надавалась кімната № НОМЕР_1 загальною площею 13,7 кв. м та відповідачка зобов`язувалась здійснювати оплату за проживання в гуртожитку.

Пунктом 3.2 Договору передбачено, що плата за житло встановлюється у розмірі вартості встановленої на підставі затверджених планових розрахунків.

Тепер відповідачка має заборгованість, попереджалась про наявність заборгованості, однак зобов`язання не виконує.

Відповідачка надіслала до суду відзив на позовну заяву. Позов не визнає та просить відмовити у ньому.

Зазначає, що позивач не має права вимагати усунення перешкод у користуванні гуртожитком.

ОСОБА_3 указує, що є внутрішньо переміщеною особою.

На думку відповідачки їй не було видано ордер на проживання у гуртожитку, а укладено із нею договір найму (оренди) житлової кімнати у гуртожитку.

Відповідачка стверджує, що дійсно з жовтня 2017 року проживала в гуртожитку на підставі договору найму (оренди) житлової кімнати у гуртожитку. З 17 травня 2020 року через численні порушення норм чинного законодавства з боку орендодавця, договір найму (оренди) кімнати не укладала.

ОСОБА_3 також зазначає, що їй не було надано позивачем повністю, а також неналежної якості житлово-комунальні послуги, а тому має право на зменшення розміру плати за них, а також на відшкодування збитків.

Відповідачка вважає, що доданий позивачем розрахунок заборгованості не є належним доказом наявності заборгованості.

У судовому засіданні представник позивача КП «Комфорт» Репело О.В. позов підтримав та просив його задовольнити.

Представник відповідачки ОСОБА_3 , ОСОБА_2 у судовому засіданні позов не визнала, просила відмовити у ньому.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку про задоволення позову з таких підстав.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків (ч. 1 ст. 76 ЦК України).

Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви (чч. 1, 2 ст. 83 ЦПК України).

Судом установлено, що Комунальне підприємство «Госпрозрахункове підприємство Новгородківської селищної ради «Комфорт» розташоване за адресою: вул. Криворізька, 44-а, смт. Новгородка, Кропивницький район, Кіровоградська область та здійснює діяльність, зокрема готелів і подібних засобів тимчасового розміщування, інших засобів тимчасового розміщення.

За змістом Положення про гуртожиток, затвердженого рішенням Новгородківської селищної ради від 5 грудня 2019 року № 875, основним призначенням гуртожитку є тимчасове проживання внутрішньо переміщених осіб, за умови відсутності в них іншого житла. Поселення до гуртожитку здійснюється на підставі Договору тимчасового найму (оренди) житлового приміщення відповідно до Житлового кодексу України. Договір є єдиною підставою проживання на надану житлову площу та надання комунальних послуг. Вартість місця проживання в гуртожитку складається з вартості утримання місця проживання та вартості обов`язкових побутових послуг, що надаються мешканцям, які проживають у гуртожитку. Конкретний розмір оплати за проживання в гуртожитку встановлюється виконавчим комітетом Новгородківської селищної ради за поданням директора комунального підприємства (коменданта гуртожитку). Плата за житло та послуги здійснюється залежно від їх вартості встановленої рішенням виконавчого комітету Новгородківської селищної ради.

З огляду на вищезазначене, можливо дійти висновку, що вартість проживання в гуртожитку складається з вартості утримання місця проживання та вартості обов`язкових побутових послуг, що надаються мешканцям.

Відповідачка ОСОБА_3 згідно з довідкою від 12 жовтня 2017 року № 00003647777 взята на облік як внутрішньо переміщена особа. Фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_1 (т. 1 а. с. 18).

10 жовтня 2017 року, 17 травня 2018 року, 17 листопада 2018 року, 17 травня 2019 року між КП «Комфорт» та ОСОБА_3 було укладено договори найму (оренди) житлової кімнати у гуртожитку, а також 17 листопада 2019 року додаткову угоду до договору оренди найму житлової кімнати у гуртожитку від 17 травня 2019 року (т. 1 а. с. 20-28). За цими правочинами КП «Комфорт» (Наймодавець) надає, а ОСОБА_3 (Наймач) приймає у строкове платне користування для проживання кімнату АДРЕСА_2 та зобов`язується проводити оплату за проживання у гуртожитку у розмірі та порядку, передбаченому цим Договором. Житло надається Наймачу для тимчасового проживання без права приватизації. Плата за проживання та комунальні послуги встановлюється у розмірі вартості встановленої на підставі затверджених планових розрахунків (тарифів). Розмір оплати може змінюватися, у випадках змін чинного законодавства та в зв`язку зі зміною цін і тарифів на комунальні послуги.

Згідно з розрахунками заборгованості щодо ОСОБА_3 за період з липня 2020 року по липень 2022 року, заборгованість становить 18246,97 грн (т. 2 а. с. 122, 123). За цими розрахунками за проживання у гуртожитку нараховувалась плата за: проживання у кімнаті; використання води; водовідведення; електроенергію у кімнаті; загальну електроенергію; вивезення сміття.

Окремо слід зазначити, що за проживання у кімнаті, використання води, водовідведення; електроенергію у кімнаті, загальну електроенергію, вивезення сміття в період з липня 2020 року по липень 2022 року, ОСОБА_3 нараховано плату на загальну суму 36104,51 грн, а нею добровільно сплачено плату на загальну суму 18886 грн, тобто нею частково здійснювалось виконання зобов`язання, яке нею не визнається, тобто її поведінка є суперечливою.

Рішеннями виконавчого комітету Новгородківської селищної ради від 25 травня 2017 року № 47, від 28 травня 2020 року № 35, від 27 серпня 2020 року № 57, від 25 лютого 2021 року № 3, затверджено розмір плати за найм (оренду) житла та управління гуртожитком, розрахунок комунальних послуг, порядок формування тимчасового проживання, плату за управління будинком.

З матеріалів справи також слідує встановлений розмір комунальних послуг.

За положеннями ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.

Закон України «Про житлово-комунальні послуги» регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

За змістом ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком; комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

За правилами ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ч. 1 ст. 526 ЦК України).

За змістом статей 66, 67, 68, 162 ЖК України плата за користування житлом (квартирна плата) обчислюється виходячи із загальної площі квартири (одноквартирного будинку). Плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Наймач зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги. Плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін. Плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Строки внесення квартирної плати і плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін. Наймач зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування.

Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч. 1 ст. 530 ЦК України).

Як свідчить тлумачення ст. 526 ЦК Україницивільне законодавство містить загальні умови виконання зобов`язання, що полягають у його виконанні належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодекс, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Це правило є універсальним і підлягає застосуванню як до виконання договірних, так і недоговірних зобов`язань. Недотримання умов виконання призводить до порушення зобов`язання.

Аналізуючи зміст фактичних даних, що містяться в цій цивільній справі, можливо дійти висновку, що за проживання у гуртожитку підлягають сплаті житлово-комунальні послуги, що складаються з плати за управління гуртожитком, водопостачання, водовідведення, вивезення сміття, постачання та розподілу електричної енергії.

Відповідачка проживає в гуртожитку за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно зобов`язана оплачувати отримані житлово-комунальні послуги у встановлених розмірах.

Матеріали справи не містять будь-яких фактичних даних, що свідчать про протилежне.

Оскільки відповідачка не здійснює добровільно сплату отриманих комунальних послуг у повному обсязі, відповідно позивач має право вимагати їх стягнення в судовому порядку.

Відповідачка у цій справ також не надала суду доказів, що свідчать про сплату цих комунальних послуг або звільнення від їх сплати, або відсутність у неї обов`язку їх сплачувати з якихось інших підстав.

Матеріали справи не містять фактичних даних, тобто рішення уповноваженого суб`єкта, що гуртожиток належить саме до фонду житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб.

ЄСПЛ вказав, що п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(далі - Конвенція) зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суді, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо надання обґрунтування, що випливає зі ст. 6 Конвенції, може бути визначено тільки з огляду на конкретні обставини справи (§ 23 рішення ЄСПЛ від 18 липня 2006 року у справі «Проніна проти України», заява № 63566/00).

Отже, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовної вимоги про стягнення заборгованості за договором найму (оренди) житлової кімнати у гуртожитку.

За змістом ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

КП «Комфорт» у цій справі понесло судові витрати за вимогу про стягнення боргу в розмірі 2102 грн зі сплати судового збору, що підлягають стягненню з відповідачки на його користь.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 15, 16, 20, 322, 526, 530 ЦК України, ст. ст. 4, 12, 13, 19, 42, 48, 76, 81, 82, 83, 95, 133, 141, 258, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов Комунального підприємства «Госпрозрахункове підприємство Новгородківської селищної ради «Комфорт» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (проживає за адресою: АДРЕСА_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 ) на користь Комунального підприємства «Госпрозрахункове підприємство Новгородківської селищної ради «Комфорт» (вул. Криворізька, 44-а, смт. Новгородка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 28200, ідентифікаційний код: 41211515) 18246,97 грн (вісімнадцять тисяч двісті сорок шість гривень дев`яносто сім копійок) заборгованості та 2102 грн (дві тисячі сто дві гривні) понесених судових витрат.

Апеляційна скарга подається до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 13 березня 2023 року.

Суддя Долинського районного суду Д. М. Баранський

СудДолинський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення09.03.2023
Оприлюднено15.03.2023
Номер документу109505406
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про виселення (вселення)

Судовий реєстр по справі —393/602/20

Ухвала від 24.04.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Пророк Віктор Васильович

Постанова від 21.02.2024

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Письменний О. А.

Постанова від 21.02.2024

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Письменний О. А.

Ухвала від 07.07.2023

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Письменний О. А.

Ухвала від 31.05.2023

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Письменний О. А.

Ухвала від 15.05.2023

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Письменний О. А.

Ухвала від 19.04.2023

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Письменний О. А.

Ухвала від 10.04.2023

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Письменний О. А.

Рішення від 09.03.2023

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Баранський Д. М.

Рішення від 09.03.2023

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Баранський Д. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні