Рішення
від 21.02.2023 по справі 199/7243/22
АМУР-НИЖНЬОДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 199/7243/22

(2/199/466/23)

РІШЕННЯ

Іменем України

21 лютого 2023 року Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська в складі

головуючого судді Богун О.О.,

при секретареві Буточкіній М.К.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в залі суду в м. Дніпрі цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Луговська, 255» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

До Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська звернувся позивач через свого представника із вищевказаним позовом, в обґрунтування якого послався на те, що відповідач є власником квартир: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , отримує від позивача послуги з утримання будинку та прибудинкової території, однак не здійснює оплату таких житлово-комунальних послуг, внаслідок чого у відповідача виникла заборгованість, розмір якої станом на серпень 2022 року становить 82660,25 гривень.

За таких обставин, посилаючись на те, що відповідач в добровільному порядку заборгованість не погашає, позивач просить суд стягнути з відповідача на його користь заборгованість по внескам та платежам співвласників об`єднання в сумі 82660,25 гривень, а також судові витрати по справі.

Ухвалою Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 21 листопада 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі, яку вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідачі не скористався правом надання відзиву.

Дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до наступного висновку на підставі нижчевикладеного.

Судом встановлені наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

В судовому засіданні встановлено, що 13 грудня 2017 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було зареєстровано Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Луговська, 255».

Відповідно до Статуту ОСББ метою створення об`єднання є забезпечення і захист співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та Статутом. Об`єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками. Господарче забезпечення діяльності об`єднання здійснює власними силами (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання.

Завданням та предметом діяльності Об`єднання, відповідно до його Статуту є забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном, забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово- комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами, забезпечення виконання співвласниками своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання, здійснення некомерційної господарської діяльності для забезпечення власних потреб.

Відносини з приводу створення та діяльності об`єднань співвласників багатоквартирних об`єднань регулюються Цивільним кодексом України, Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та Статутом ОСББ. Відповідно до ст.10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. До компетенції загальних зборів співвласників належить визначення розмірів платежів та внесків співвласників об`єднання.

Аналогічні повноваження загальних зборів ОСББ щодо затвердження платежів та внесків співвласників об`єднання передбачені в його статуті.

Відповідно до Протоколу (рішення) №1 від 10 березня 2018 року загальних зборів ОСББ був затверджений розмір внесків на утримання багатоквартирного б ринку та прибудинкової території в розмірі 7 грн. 50 коп. з 1 м. кв. для власників житлових та нежитлових приміщень + електроенергія відповідно до наданих Дніпрообленерго рахунків поділених на всіх співвласників ОСББ (по кількості належних їм квадратних метрів). Окрім цього, було вирішено укласти ОСББ з ДТЕК «Дніпрообленерго» договір на постачання електричної енергії для місць загального користування.

Вищевказане рішення ОСББ ніким не оскаржене, не скасоване і є чинним.

Отже, при наявності нескасованих судом рішень загальних зборів ОСББ, його співвласники зобов`язані сплачувати внески на підставі закону в обов`язковому порядку до поки є чинними відповідні рішення загальних зборів ОСББ. Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 22.05.2018 року по справді №910/12065/17.

Відповідно до ч. 2 ст. 382 ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.

Частиною 1 статті 385 ЦК України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку для забезпечення експлуатації такого будинку, користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку.

Кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

Боржник є співвласником багатоквартирного будинку, в якому створено ОСББ. ОСББ власними силами (шляхом самозабезпечення) здійснює утримання та обслуговування будинку.

У відповідності до ст. 13 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 11 травня 2018 року по справі №922/3087/17 і залишається незмінною.

Згідно абз.8 ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Згідно ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», Об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.

На підставі ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного а ремонтного фондів.

Статтею 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» врегульовано визначення часток внесків і платежів на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна. Так, частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Частка участі співвласника квартири та/або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки як співвласника квартири та/або нежитлового приміщення.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 грудня 2019 року по справі №910/6471/18 та постанові Верховного Суду від 11.05.2018 року по справі №922/3087/17.

Відповідачі не виконують обов`язків співвласників, що ставить під загрозу життєдіяльність усього будинку, адже розмір внеску в ОСББ розрахований з урахуванням розміру квартири Відповідачів, про що зазначається у всіх протоколах ОСББ, де чітко зазначається площа квартир і нежитлових приміщень.

Системний аналіз приписів статей 10, 13, 15, 16, 17, 20, 23 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" дозволяє зробити висновок про те, що зазначений закон передбачає комплекс взаємопов`язаних прав та обов`язків власників квартир та об`єднання співвласників, які в кінцевому мають забезпечити належне функціонування та утримання співвласниками житлового будинку їхньої спільної часткової власності. Зокрема, праву об`єднання в особі його загальних зборів, на встановлення порядку сплати, переліку та розміру внесків і платежів (статті 10, 16 Закону) кореспондує обов`язок співвласника виконувати рішення статутних органів об`єднання, своєчасно та в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, частка яких визначається пропорційно до загальної площі квартири (статті 15, 20 Закону).

Відповідно Інформаційної довідки №309912782 від 15.09.2022 року з державного реєстру речових прав на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_5 містяться відомості про зареєстроване право власності на квартиру АДРЕСА_1 площею 44,5м2 за ОСОБА_1 , на підставі договору купівлі-продажу від 19.11.2018 року, посвідченого приватним нотаріусом ДМНО Гуфман Я.С.

Відповідно Інформаційної довідки №309912554 від 15.09.2022 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_5 містяться відомості про зареєстроване право власності на квартиру АДРЕСА_2 площею 46,8м2 за Відповідачем, на підставі договору купівлі-продажу від 19.11.2018 року, посвідченого приватним нотаріусом ДМНО Гуфман Я.С.

Відповідно Інформаційної довідки №309912712 від 15.09.2022 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_5 містяться відомості про зареєстроване право власності на квартиру АДРЕСА_3 площею 44,4м2 за Відповідачем, на підставі договору купівлі-продажу від 19.11.2018 року, посвідченого приватним нотаріусом ДМНО Гуфман Я.С.

Відповідно Інформаційної довідки №309912814 від 15.09.2022 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_5 містяться відомості про зареєстроване право власності на квартиру АДРЕСА_6 площею 47,3м2 за Відповідачем, на підставі договору купівлі-продажу від 19.11.2018 року, посвідченого приватним нотаріусом ДМНО Гуфман Я.С.

Оскільки належні Відповідачу квартири розташовані у будинку, в якому створено ОСББ, чинним законодавством на Відповідача покладений обов`язок з оплати за обслуговування та утримання будинку та прибудинкової території.

Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Приписи ст. 525 ЦК України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов`язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами статті 629 Цивільного кодексу України щодо обов`язковості договору для виконання сторонами.

Згідно зі ст. 598 ЦК України, зобов`язання припиняються виконанням, проведеним належним чином.

У Відповідача як власника квартири АДРЕСА_2 , загальною площею 46,8м2, квартири АДРЕСА_3 , загальною площею 44,4м2, квартири АДРЕСА_6 , загальною площею 47,3м2 та квартири АДРЕСА_7 за період з березня 2018 року по серпень 2022 року перед ОСББ утворилась заборгованість в сумі 21140,80 + 20044,38 + 21367,24+20107,83 = 82 660,25 грн.

Відповідач свої зобов`язання, як співвласник ОСББ в повному обсязі не виконує.

Згідно ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Таким чином, за змістом ч.2 ст. 625 ЦК України нарахування інфляційних витрат на суму боргу та трьох процентів річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних витрат (збитків) кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Згідно ст.16 ЦК України однією із форм судового захисту цивільних прав та інтересів є примусове виконання обов`язку в натурі.

Оцінюючи дослідженні в судовому засіданні докази в їх сукупності та взаємозв`язку, суд вважає їх належними, допустимими, достовірними та достатніми для прийняття рішення у справі по суті.

Аналізуючи встановлені на підставі таких доказів фактичні обставини правовідносин сторін в контексті викладених вище норм законодавства, суд приходить до висновку про доведеність заявлених позивачем в обґрунтування позову фактичних обставин, які є обов`язковим для встановлення і доведення задля задоволення даного позову. Зокрема, в судовому засіданні підтверджено існування між сторонами у справі правовідносин, відповідно до яких відповідачі зобов`язані оплачувати спожиті ними та отримані від позивача житлово-комунальні послуги, однак цього належним чином не здійснюють, внаслідок чого у відповідачів перед позивачем виникла заборгованості в наведеному в позові розмірі, а відтак позов про стягнення такого боргу в загальному розмірі 82660,25 гривень підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, керуючись положеннями ст.ст.133, 137, 141 ЦПК України, враховуючи результат розгляду справи, характер спірних правовідносин та предмет позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача сплачений останнім при зверненні до суду із позовом судовий збір в розмірі 2481,00 гривень, а також витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 3000,00 гривень.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.11, 15, 16, 319, 322, 385, 525, 526, 530, 610-612, 625 ЦК України, ст.ст.1, 5, 7, 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст.1, 4, 6, 10, 13, 15-17, 20, 22, 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», ст.7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», п.7 Правил, ст.ст.2, 5, 12, 13, 76-81, 89, 95, 141, 223, 258, 259, 263-265, 268, 273, 280, 281, 289, 352, 354, 355 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Луговська, 255» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (остання відома адреса АДРЕСА_8 ), на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Луговська, 255» (ЄДРПОУ 41805298; адреса місцезнаходження: 49081, м. Дніпро, вул. Луговська, 255) заборгованість по внескам та платежам співвласників об`єднання в сумі 82660,25 грн.,

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 (остання відома адреса АДРЕСА_8 ), на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Луговська, 255» (ЄДРПОУ 41805298; адреса місцезнаходження: 49081, м. Дніпро, вул. Луговська, 255) судовий збір в розмірі 2481,00 гривень, витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 3000,00 гривень, а всього 5481,00 гривень.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.О.Богун

21.02.2023

СудАмур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення21.02.2023
Оприлюднено15.03.2023
Номер документу109512507
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —199/7243/22

Рішення від 21.02.2023

Цивільне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

БОГУН О. О.

Ухвала від 21.11.2022

Цивільне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

БОГУН О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні