РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №348/2073/22
02 березня 2023 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
в складі головуючої-судді: Міськевич О.Я.
за участю секретаря судового засідання: Скоблей О.В.
представника позивача: Годзюр Г.М.
відповідача: ОСОБА_1
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні Надвірнянського районного суду цивільну справу за позовом Служби у справах дітей Пасічнянської сільської ради, як представника органу опіки та піклування, до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,-
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог:
Служба у справах дітей Пасічнянської сільської ради, як представник органу опіки та піклування, звернулась в суд з позовом до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.
Позовні вимоги мотивують тим, що відповідач ОСОБА_1 є батьком неповнолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Матір`ю дітей була ОСОБА_4
12.10.2010 батько дітей, ОСОБА_1 зареєстрував шлюб з матір`ю дітей, ОСОБА_5 .
Малолітні ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебувають на обліку Служби у справах дітей виконавчого комітету Пасічнянської сільської ради перебувають як діти, які опинилися у складних життєвих обставинах.
ІНФОРМАЦІЯ_3 мати дітей, ОСОБА_4 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим Виконкомом Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області.
До Служби у справах дітей Пасічнянської сільської ради неодноразово надходили усні скарги від сусідів про те, що ОСОБА_1 не займається вихованням та утриманням своїх малолітніх дітей - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, що виражається зокрема у тому, що він не піклується про їхній фізичний і духовний розвиток, зловживає алкоголем та застосовує фізичну силу до дітей.
Начальником Служби у справах дітей Пасічнянської сільської ради спільно із старостою смт. Битків неодноразово проводилися профілактично-роз`яснювальні бесіди щодо неналежного виконання батьківських обов`язків ОСОБА_1 , попереджено про наслідки, які наступають при не виконанні батьківських обов`язків, однак позитивного результату це не дало.
02.09.2022 Комісією у складі: начальника ССД Пасічнянської сільської ради, старости смт. Битків та старшого інспектора ЮП Надвірнянського РВП здійснено спільний виїзд у вище зазначену сім`ю, під час якого встановлено, зі слів дітей, що батько напередодні прийшов в стані алкогольного сп`яніння та вчинив скандал, застосувавши до ОСОБА_6 фізичну силу. Комісією прийнято рішення тимчасово вилучити дітей із сім`ї ОСОБА_1 та тимчасово влаштувати в сім`ю тітки ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: АДРЕСА_1 .
З повідомлення Надвірнянського РВП від 16.09.2022 № 6056/108/50/02 відомо, що працівниками Надвірнянського РВП ОСОБА_1 31.08.2022 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, та 02.09.2022 за ч. 1 ст. 184 КУпАП.
08.09.2022 ОСОБА_1 до ССД Пасічнянської с/р надав довідку від КНП «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров`я» про те, що він знаходився на лікуванні у відділенні коморбідних станів з приводу захворювання з 05.09.2022 по 07.09.2022, а також довідку з місця працевлаштування від 16.09.2022 № 15/09 про те, що він дійсно працює в ТОВ «ФІЛ-БУД».
22.09.2022 на засіданні комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Пасічнянської сільської ради розглядалося питання про неналежне виконання батьківських обов`язків ОСОБА_1 щодо малолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , де прийнято рішення повернути вище вказаних дітей батькові на виховання за адресою: АДРЕСА_2 , з умовою, що діти будуть продовжувати навчатися в Надвірнянській гімназії № 1, а службі у справах дітей Пасічнянської сільської ради здійснювати контроль за вище зазначеною сім`єю.
З акту обстеження умов проживання вище зазначеної сім`ї від 13.10.2022 стало відомо, що ОСОБА_1 вдома немає, зі слів дітей відомо, що батько часто не ночує вдома, а коли приходить додому в стані алкогольного сп`яніння вчиняє скандали, підвищує голос на них, інколи застосовує фізичну силу до дітей.
20.10.2022 у ОСОБА_1 відібрано розписку про те, що він зобов`язується належним чином здійснювати догляд за дітьми, не зловживати алкоголем.
Однак, 25.10.2022 близько 19.30 год. син ОСОБА_6 в телефонному режимі повідомив начальнику служби у справах дітей Пасічнянської сільської ради про те, що батько прийшов додому в стані алкогольного сп`яніння та влаштував скандал. Начальником було здійснено виклик поліції зателефонувавши на 102.
26.10.2022 начальником служби у справах дітей Пасічнянської сільської ради спільно з інспектором ЮП Надвірнянського РВП та старостою смт. Битків було здійснено виїзд в сім`ю ОСОБА_1 , де встановлено, що батька вдома немає, вікна в будинку вибиті. З метою безпеки, захисту прав та інтересів дітей, Комісією прийнято рішення про тимчасове влаштування малолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в сім`ю тітки по лінії матері, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , за адресою: АДРЕСА_3 .
Таким чином вважають, що відповідач ОСОБА_1 свідомо нехтує своїми батьківськими обов`язками, що є підставою для позбавлення його батьківських прав.
Щодо стягнення з відповідача аліментів на утримання неповнолітньої дитини зазначають, що оскільки було встановлено, що можливим біологічним батьком є інший чоловік, який бажає встановити своє батьківство щодо дівчинки, Служба у справах дітей не вбачає підстав для заявлення позовної вимоги про стягнення з відповідача аліментів на утримання дитини ОСОБА_9 .
Також вважають за необхідне при позбавленні відповідача батьківських прав стягнувати з нього аліменти на утримання неповнолітніх дітей.
Зазначають, що відповідач є особою працездатного віку, фізично здоровий, неофіційно підробляє на роботах, таким чином отримує нерегулярний і мінливий дохід, аліментів нікому не платить, тому зможе сплачувати аліменти на утримання неповнолітніх дітей у розмірі 1/3 частки з усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, до досягнення дітьми повноліття.
Відзив на позовну заяву не надходив.
Стислий виклад позиції сторін:
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю з підстав, зазначених у позовній заяві. Просила суд ухвалити рішення, яким позбавити відповідача батьківських прав щодо малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Також просила стягувати з відповідача в користь опікуна або закладу, в якому перебуває дитина, аліменти на утримання неповнолітніх дітей в розмірі 1/3 частки зі всіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, до досягнення дітьми повноліття.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково. Зазначив, що він дійсно зловживав алкогольними напоями, через що неналежним чином здійснював виховання своїх неповнолітніх дітей. Однак на даний час він змінив свою поведінку та пролікувався від алкогольної залежності. Тому він заперечує проти позбавлення його батьківських прав щодо малолітніх дітей, та вважає, що зможе належним чином виховувати та утримувати своїх дітей. Також він заперечує проти стягнення з нього аліментів на утримання дітей.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_10 повідомив, що є старостою Битківської сільської ради. ОСОБА_1 разом з неповнолітніми дітьми проживає в АДРЕСА_2 . До виконкому селищної ради неодноразово поступали в усній формі скарги від жителів селища на ОСОБА_1 про неналежне виховання ним малолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_11 , а саме зловживає алкогольними напоями та застосовує фізичну силу до дітей. Ним спільно з начальником Служби у справах дітей Пасічнянської сільської ради неодноразово проводились профілактично-роз`яснювальні бесіди щодо належного виконання ОСОБА_1 своїх батьківських обов`язків. 02.09.2022 ним у складі комісії було здійснено спільний виїзд по місцю проживання ОСОБА_1 , під час якого встановлено, зі слів дітей, що батько напередодні прийшов в стані алкогольного сп`яніння та вчинив скандал, застосувавши до ОСОБА_6 фізичну силу. Комісією прийнято рішення тимчасово вилучити дітей із сім`ї ОСОБА_1 та тимчасово влаштувати в сім`ю тітки ОСОБА_7 . В подальшому дітей було повернуто відповідачу з умовою, що діти будуть продовжувати навчатися в Надвірнянській гімназії № 1. 26.10.2022 ним в складі комісії було здійснено виїзд в сім`ю ОСОБА_1 , під час якого було встановлено, що батька вдома немає, вікна в будинку вибиті. Комісією було прийнято рішення про тимчасове влаштування малолітніх дітей в сім`ю тітки по лінії матері, ОСОБА_8 .
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_12 повідомила, що є матір`ю відповідача ОСОБА_1 , та проживає разом з ним та його малолітніми дітьми. Мати дітей померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . Зазначила, що її син ОСОБА_1 дійсно зловживає алкогольними напоями, в нетверезому стані влаштовує скандали, застосовує фізичну силу до дітей. Через це діти вже двічі вилучались із сім`ї та влаштовувались до інших родичів. Не заперечує проти позбавлення її сина батьківських прав щодо його малолітніх дітей.
В судовому засіданні було вислухано малолітнього ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який повідомив, що коли він проживав разом з батьком ОСОБА_14 та меншим братиком, тато часто був випивший, скандалив, кричав на них, бив його та застосовував силу. Вказав, що він більше не бажає проживати разом з батьком, йому краще проживати з опікунами, бабусею та у соціальному центрі, ніж з батьком. Не заперечує проти позбавлення тата батьківських прав.
Процесуальні дії у справі:
Ухвалою судді Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 22.11.2022 по даній справі відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 28.12.2022 по даній справі закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду по суті.
Фактичні обставини, встановлені судом:
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є батьком малолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження дітей. Матір`ю дітей записана ОСОБА_4 (а.с. 6-7).
ІНФОРМАЦІЯ_3 мати дітей, ОСОБА_4 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть, серія НОМЕР_1 , виданим Виконкомом Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області 02.10.2019 (а.с. 10).
05.08.2022 та 11.08.2022 начальником ССД Пасічнянської сільської ради спільно зі старостою смт. Битків, на підставі усних звернень бабусі дітей ОСОБА_12 , було проведено обстеження умов проживання відповідача ОСОБА_1 та малолітніх дітей, прт що складено відповідні акти. На час обстеження було проведено бесіди з бабусею та малолітніми дітьми, зі слів яких встановлено, що батько ОСОБА_1 зловживає алкогольними напоями, вихованням дітей не займається. З батьком ОСОБА_1 було проведено профілактично-роз`яснювальну бесіду щодо виконання батьківських обов`язків та попереджено про наслідки, які наступають за невиконання батьківських обов`язків (а.с. 18-19).
З копії письмових поясненнях ОСОБА_1 від 11.08.2022, наданих на ім`я ОСОБА_1 вбачається, що він зобов`язався належним чином здійснювати догляд за своїми дітьми, стежити за їх станом здоров`я, забезпечувати їх всім необхідним, не застосовувати до дітей фізичну силу, не зловживати алкоголем. Також працівниками Служби у справах дітей його попереджено про відповідальність за неналежне виконання батьківських обов`язків (а.с. 13).
02.09.2022 Комісією у складі начальника ССД Пасічнянської сільської ради, старости смт. Битків та старшого інспектора ЮП Надвірнянського РВП, здійснено спільний виїзд у сім`ю ОСОБА_1 , під час якого встановлено, зі слів дітей, що батько напередодні прийшов в стані алкогольного сп`яніння та вчинив скандал, застосувавши до малолітнього сина ОСОБА_6 фізичну силу. Комісією прийнято рішення тимчасово вилучити дітей із сім`ї ОСОБА_1 та тимчасово влаштувати в сім`ю тітки ОСОБА_7 , за адресою: АДРЕСА_1 . Дана обставина підтверджується копією акту обстеження умов проживання від 02.09.2022 (а.с. 20).
Згідно наказу Служби у справах дітей Пасічнянської сільської ради від 05.09.2022 № 7, малолітніх ОСОБА_2 та ОСОБА_3 взято на облік як дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах (а.с. 32).
ОСОБА_1 в період з 05.09.2022 по 07.09.2022 знаходився на лікуванні у відділенні коморбідних станів з приводу захворювання, що підтверджується копією довідки КНП «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров`я» від 08.09.2022 № 8160 (а.с. 31).
Згідно копії повідомлення Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області від 16.09.2022 № 6036/108/50/02 вбачається, що ОСОБА_1 працівниками Надвірнянського РВП 31.08.2022 притягнено до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, а 02.09.2022 ч. 1 ст. 184 КУпАП (а.с. 17).
Згідно характеристики від 21.09.2022 № 1Б/143, наданої Пасічнянською сільською радою на ОСОБА_1 вбачається, що ОСОБА_1 зареєстрований та проживає в АДРЕСА_2 . Скарги від жителів до виконкому сільської ради поступали в усній формі про неналежне виховання малолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , жорстоке поводження з дітьми (а.с. 14).
22.09.2022 на засіданні комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Пасічнянської сільської ради розглядалося питання про неналежне виконання батьківських обов`язків ОСОБА_1 щодо малолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , де прийнято рішення повернути дітей батькові на виховання за адресою: АДРЕСА_2 , з умовою, що діти будуть продовжувати навчатися в Надвірнянській гімназії № 1, а Службі у справах дітей Пасічнянської сільської ради здійснювати контроль за вище зазначеною сім`єю (а.с. 29).
13.10.2022 начальником ССД Пасічнянської сільської ради спільно зі старостою смт. Битків, було проведено планове обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_1 , про що було складено відповідний акт. На час обстеження батька ОСОБА_1 вдома не було. Зі слів малолітнього ОСОБА_15 встановлено, що батько продовжує зловживати алкоголем, піднімати голос на дітей, інколи застосовує фізичну силу до старшого сина ОСОБА_6 . Було прийнято рішення викликати ОСОБА_1 на Комісію з питань захисту прав дитини (а.с. 21).
20.10.2022 Начальником Служби у справах дітей Надвірнянської міської ради у ОСОБА_1 відібрано розписку про те, що він зобов`язується належним чином здійснювати догляд за дітьми, не зловживати алкоголем (а.с. 33).
26.10.2022 начальником служби у справах дітей Пасічнянської сільської ради спільно з інспектором ЮП Надвірнянського РВП та старостою смт. Битків було здійснено виїзд в сім`ю ОСОБА_1 , де встановлено, що батька вдома немає, вікна в будинку вибиті. З метою безпеки, захисту прав та інтересів дітей, Комісією прийнято рішення про тимчасове влаштування малолітніх дітей, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в сім`ю тітки по лінії матері, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , за адресою: АДРЕСА_3 (а.с. 22).
Як вбачається з характеристки Надвірнянської гімназії № 1, наданої на учня 1 класу ОСОБА_3 , ОСОБА_15 відповідально відноситься до навчання, на уроках уважний, активний, товариський, стриманий. Хлопчик самостійний, рішучий, школу відвідує систематично, на уроки не спізнюється. Має багато друзів, підтримує дружні стосунки з однолітками. З батьком хлопчика спілкування відсутнє. Хлопчик про батька розповідає неохоче і з болем, інколи з тремтінням в голосі (а.с. 15).
Як вбачається з характеристки Надвірнянської гімназії № 1, наданої на учня 6 класу ОСОБА_2 , ОСОБА_6 зарекомендував себе як не зовсім старанний учень, хоча має високий розумовий розвиток, логічне мислення, вміння висловлювати власну думку. На уроках не завжди уважний та старанний, навчається не в повну міру своїх можливостей. Учень дуже рухливий та активний, комуні кує з однокласниками, але має схильність до одностороннього впливу. У спілкуванні зі старшими проявляє повагу, правила поведінки виконує не завжди. З боку батька ставлення до виховання дитини не зовсім належне (а.с. 16).
Як вбачається з копії висновку Органу опіки та піклування Пасічнянської сільської рали про доцільність позбавлення батьківських прав, затвердженого рішенням виконавчого комітету Пасічнянської сільської ради від 01.11.2022 № 301, на засіданні комісії слухалося питання про доцільність позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав щодо малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .. Встановлено, що відповідач ОСОБА_1 ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, зловживає алкоголем, не виявляє до них батьківської турботи. Тому Комісією було прийняте рішення рекомендувати позбавити ОСОБА_1 батьківських прав щодо малолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с. 34-36).
Також до матеріалів справи надано копію виписки із медичної карти стаціонарного хворого КНП «ПОКЦПЗ ІФ ОР» № 778/23, з якої вбачається, що ОСОБА_1 в період з 12.02.2023 по 16.02.2023 перебував на стаціонарному лікуванні з діагнозом: розлади психіки та поведінки внаслідок вживання алкоголю, залежний синдром (а.с. 68).
Мотиви з яких виходить суд та застовані норми права:
Щодо позовної вимоги про позбавлення батьківських прав.
У статті 8 Конституції України закріплено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права, а норми Конституції України є нормами прямої дії.
Відповідно до частини третьої статті 51 Конституції України сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Згідно із частиною сьомою статті 7 СК України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Пунктами 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Верховною Радою України 27 лютого 1991 року, передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.
За правилами статті 9 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.
Відповідно до статті 18 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Відповідно до ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Статтею 150 СК України передбачений обов`язок батьків щодо виховання та розвитку дитини.
Згідно із частинами другою та четвертою статті 155 СК України батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до частини першої статті 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Пунктами 15, 16, 18 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» судам роз`яснено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Частиною четвертою статті 10 ЦПК України і статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» на суд покладено обов`язок під час розгляду справ застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці звертає увагу, що питання позбавлення батьківських прав мають ґрунтуватись на оцінці особистості заявника та його поведінці. Факт оскарження заявником заяви про позбавлення батьківських прав також міг свідчити про його інтерес до сина (справа «Хант проти України» від 7 грудня 2006 року). Зазначав, що позбавлення батьківських прав має бути виправдане інтересами дитини, і такі інтереси повинні мати переважний характер над інтересами батьків, між інтересами дитини та інтересами батьків має існувати справедлива рівновага. При цьому звертає увагу на те, що позивач у цій справі намагався побачити дитину та оскаржував заяву про позбавлення батьківських прав і цей факт міг свідчити про його інтерес до дитини.
Практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що питання позбавлення батьківських прав мають ґрунтуватись на оцінці особистості відповідача та його поведінці.
Так, 11 липня 2017 року Європейським Судом з прав людини було винесено рішення у справі «М.С. проти України», у якому суд зауважив, що при визначенні найкращих інтересів дитини у кожній конкретній справі необхідно враховувати, зокрема, два аспекти: по-перше, інтересам дитини найкраще відповідає збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я є особливо непридатною або неблагополучною; по-друге, у найкращих інтересах дитини є забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є не благодійним.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч.ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Враховуючи положення п. 8 ст. 7 Сімейного кодексу України, у відповідності до якого регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.
Як встановлено в судовому засіданні, відповідач ОСОБА_1 неналежно виконує свої батьківські обов`язки щодо малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме зловживає алкоголем, в нетверзому стані вчиняє скандали, підвищує голос на дітей, інколи застосовує фізичну силу та старшого сина ОСОБА_6 , часто залишає дітей самих вдома, а також не виявляє до них батьківської турботи та любові.
Факт неналежного виконання відповідачем своїх батьківських обов`язків підтверджується дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами, поясненнями свідків, тощо.
Вказані обставини свідчать про те, що з боку відповідача ОСОБА_1 мала місце винна поведінка, яка проявилась в свідомому ухиленні ним від виконання своїх батьківських обов`язків, а тому прийшов до висновку, що є передбачені п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України підстави для позбавлення відповідача батьківських прав щодо малолітніх дітей, що сприятиме захисту інтересів дітей.
Суд не бере до уваги твердження відповідача ОСОБА_1 про те, що він на даний час змінив свою поведінку та пролікувався від алкогольної залежності, оскільки такі твердження спростовуються дослідженими письмовими матеріалами, показаннями свідків, в тому числі малолітнього сина ОСОБА_6 , який вказав, що не бажає проживати з батьком, який часто був випивший, скандалив, кричав на нього, бив його та застосовував силу, часто залишав їх самих вдома. Долучена до матеріалів справи копія виписки із медичної карти свідчить про те, що після проходження лікування в період з 05.09.2022 по 07.09.2022 в КНП «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров`я», ОСОБА_1 продовжив зловживати алкогольними напоями, що призводить до розладів його психічного здоров`я. Поведінка ОСОБА_1 може негативно вплинути на фізичний та психічний стан здоров`я малолітнх дітей.
Щодо позовної вимоги про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини.
За змістом ч. 3 ст. 166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Згідно з частиною другою статті 193 СК України якщо батьки не беруть участі в утриманні дитини, влаштованої до державного або комунального закладу охорони здоров`я, навчального або іншого закладу, аліменти на дитину можуть бути стягнуті з них на загальних підставах.
Відповідно до частини другої статті 182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.
Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
У відповідності до частин першої та другої статті 27 Конвенції про права дитини держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Згідно з частинами першою та доугою статті 183 СК України, частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.
Згідно ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви.
Враховуючи вище наведене, з відповідача необхідно стягнути аліменти на утримання неповнолітніх дітей. Оскільки відсутній механізм перерахування аліментів на особистий рахунок дітей, та в суду відсутні дані про наявність відкритого такого рахунку, питання про постійне влаштування дітей не вирішене, тому аліменти з відповідача необхідно стягнути на користь опікуна або закладу, в якому перебуває дитина.
З урахуванням стану здоров`я та матеріального становища дитини, стану здоров`я та матеріального становища платника аліментів, інших обставин, передбачених статтею 182 СК України, зважаючи на обов`язок батьків утримувати дітей, суд вважає, що достатніми та фінансово можливими для відповідача, для забезпечення належного рівня життя дітей, будуть аліменти на утримання неповнолітніх дітей в розмірі 1/3 частки зі всіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму, та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку щомісячно, до досягнення дітьми повноліття.
Щодо розподілу судових витрат:
У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно ч. 6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
Позивача Службу у справах дітей звільнено від сплати судового збору за позовні вимоги про відібрання дитини без позбавлення відповідача батьківських прав, та стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини, позбавлення відповідача батьківських прав на підставі п. 14 ч. 2 ст. 3, п. 3 ст. 5 Закону України «Про судовий збір». Тому судовий збір за задоволення даних вимог підлягає стягненню з відповідача в користь держави.
Висновки суду:
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні у справі докази, давши оцінку належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємного зв`язку доказів у їх сукупності, застосовуючи до визначених правовідносин норми матеріального та процесуального права, суд встановив наявність достатніх підстав для застосування у даній справі такого крайнього заходу, як позбавлення відповідача батьківських прав відносно малолітніх дітей, що відповідатиме якнайкращим інтересам дітей. Тому суд дійшов висновку про задоволення позову про позбавлення відповідача ОСОБА_1 батьківських прав щодо малолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , матір`ю якої є ОСОБА_4 .
Позов в частині стягнення з відповідача аліментів на утримання неповнолітніх дітей також необхідно задоволити, та стягувати з ОСОБА_1 в користь опікуна або закладу, в якому перебувають діти, аліменти на утримання неповнолітніх ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/3 частки зі всіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму, та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку щомісячно, до досягнення дітьми повноліття.
Враховуючи положення ст. 191 СК України стягнення аліментів необхідно розпочати з часу пред`явлення позову, а саме з 11.11.2022.
У відповідності до ст. 141 ЦПК України судові витрати підлягають стягненню з відповідача, зокрема: 2147 грн. 20 коп. (дві позовні вимоги по 1073,60 грн. кожна) судового збору в дохід держави.
На підставі викладеного, ст.ст. 8, 51 Конституції України, ст.ст. 7, 150, 155, 164, 165, 166, 180, 182, 183, 191, 193СК України, Конвенції про права дитини від 20.11.1989, постанови № 3 Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», керуючись ст.ст. 4, 13, 19, 81, 141, 258, 263, 264, 265, 268, 273 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов Служби у справах дітей Пасічнянської сільської ради, як представника органу опіки та піклування, до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовільнити.
Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , батьківських прав відносно малолітніх дітей - сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Пасічна, Надвірнянського району, Івано-Франківської області, актовий запис про народження № 8 від 17.01.2011, складений Виконавчим комітетом Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області, та сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Пасічна, Надвірнянського району, Івано-Франківської області, актовий запис про народження № 97 від 01.12.2015, складений Виконавчим комітетом Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області, матір`ю яких є ОСОБА_4 .
Стягувати з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , в користь опікуна або закладу, в якому перебуває дитина, аліменти на утримання неповнолітніх ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/3 частки зі всіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму, та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку щомісячно, до досягнення дітьми повноліття.
Стягнення аліментів розпочати з 11.11.2022 року.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , на користь держави - 2147 грн. 20 коп. судового збору.
Рішення суду в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць підлягає до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 3 Розділу XII «Прикінцеві положення» ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Позивач: Служба у справах дітей Пасічнянської сільської ради, код ЄДРПОУ 44762624, місцезнаходження: вул. С.Галечко 127, с. Пасічна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78432.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації та проживання: АДРЕСА_4 .
Суддя Міськевич О.Я.
Повний текст рішення
складено 10.03.2023.
Суд | Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 02.03.2023 |
Оприлюднено | 15.03.2023 |
Номер документу | 109516238 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
Міськевич О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні