Справа № 481/521/23
Провадж.№ 2/481/145/2023
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
/про відмову у відкритті провадження у справ/
"14" березня 2023 р. м. Новий Буг
Суддя Новобузького районного суду Миколаївської області Васильченко-Дрига Н.О. розглянувши матеріали позовної заяви представника Акціонерного Товариства Комерційний Банк «Приват Банк» Ляр Дмитра Юрійовича до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Представник АТ КБ «АТ «Приват Банк» Ляр Д.Ю. звернувся до суду із позовом ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості, в якому просить стягнути з останньої заборгованість за кредитним договором №б/н від 02.04.2010 в розмірі 32888,45 грн. та витрати пов`язані зі сплатою судового збору в сумі 2684,00грн..
Вивчивши матеріали справи, вважаю, що необхідно відмовити у відкритті провадження у справі з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Цивільного процесуального кодексу України позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Звертаючись з позовом до суду, представник позивача зазначив адресу відповідача ОСОБА_1 АДРЕСА_1 , що відноситься до територіальної юрисдикції Новобузького районного суду Миколаївської області.
На виконання вимог ч. 6 ст. 187 Цивільного процесуального кодексу України, суддею в порядку досудової підготовки справи здійснено запит до Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання Новобузької міської об`єднаної територіальної громади Миколаївської області. Відповідно до наданої інформації від 10.03.2023 р., ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знята з реєстраційного обліку за адресою: АДРЕСА_1 з 12.10.2021 року у зв`язку зі смертю.
Виходячи з положень ч. 1 ст. 55 Цивільного процесуального кодексу України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку із вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки право попередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.
Відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 251 Цивільного процесуального кодексу України, суд зобов`язаний зупинити провадження у справі, серед іншого, у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.
Таким чином, з наведеного вбачається, що дана норма закону підлягає застосуванню виключно в разі коли відповідач (боржник) на момент відкриття провадження мав цивільну процесуальну дієздатність, однак помер після відкриття провадження у цивільній справі.
Цивільний процесуальний кодекс України не містить норм, які б передбачали здійснення провадження у справах щодо осіб, які померли до відкриття провадження у справі. Навпаки, ЦПК України визначає порядок процесуального правонаступництва лише у тих справах, де сторона - учасник процесу вибула з певних причин, у тому числі й у зв`язку зі смертю, після відкриття провадження у справі.
В позовному провадженні процесуальне правонаступництво відбувається в тих випадках, коли права або обов`язки одного із суб`єктів спірного матеріального правовідношення в силу тих або інших причин переходять до іншої особи, яка не брала участі у цьому процесі.
Отже, матеріальне правонаступництво тісно пов`язане з процесуальним, оскільки процесуальне правонаступництво передбачає перехід суб`єктивного права або обов`язку від однієї особи до іншої в матеріальному праві. При цьому, незалежно від підстав матеріального правонаступництва процесуальне правонаступництво допускається лише після того, як відбудеться заміна в матеріальному правовідношенні.
Залучення правонаступників особи, яка померла до відкриття провадження у справі, суперечить принципам цивільного судочинства, є порушенням права, свобод та інтересів третіх осіб.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі №183/4229/14-ц.
За вказаних обставин, відкриття провадження у цивільній справі за відсутності у відповідача цивільної процесуальної дієздатності свідчить про неправомірність виникнення цивільного процесу та відсутність підстав для відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 186 Цивільного процесуального кодексу України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі якщо, серед іншого, настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які звернулися із позовною заявою або до яких пред`явлено позов, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
З огляду на викладене, суд відмовляє у відкритті провадження у цивільній справі за позовом представника Акціонерного Товариства Комерційний Банк «Приват Банк» до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості, оскільки суду стало відомо про смерть відповідача до відкриття провадження у справі, тобто цивільна правоздатність відповідача у відповідності до ст. 46 ЦК України припинилась до звернення позивача до суду із вказаним позовом, в той же час представник Акціонерне товариство Комерційний банк «ПриватБанк» не позбавлений права відповідно до ст. 1281 ЦК України звернутися до суду з позовом до спадкоємців, які прийняли спадщину, що є самостійним предметом доказування.
Відповідно до положень п.3 ч.1 статті 7 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.
Враховуючи наведене та керуючись статями 46, 47, 186, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за позовом представника Акціонерного Товариства Комерційний Банк «Приват Банк» до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості.
Зобов`язати фінансовий орган, Управління Державної казначейської служби України у Новобузькому районі Миколаївської області, код ЄДРПОУ36340504, що розташоване за адресою: вул. Гребеннікова, 1, м. Новий Буг Миколаївської області повернути позивачу - Акціонерне товариство Комерційний банк «ПриватБанк», Код ЄДРПОУ:14360570, суму сплаченого судового збору у сумі 2684,00грн., згідно платіжного доручення №PROM4B3E8U від 14 лютого 2023 року.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Миколаївського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Наталя ВАСИЛЬЧЕНКО-ДРИГА
Суд | Новобузький районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 14.03.2023 |
Оприлюднено | 15.03.2023 |
Номер документу | 109521604 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту |
Цивільне
Новобузький районний суд Миколаївської області
Васильченко-Дрига Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні