ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
58000, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 14, тел. 55-09-34, е-mail: inbox@cv.arbitr.gov.ua
У Х В А Л А
п р о п о в е р н е н н я п о з о в н о ї з а я в и
м. Чернівці
14 березня 2023 року Справа № 926/730/23
Господарський суд Чернівецької області у складі судді Швеця М.В., розглянувши матеріали
за позовом Благодійної організації Благодійний фонд "Істина Добра"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Hydramed" (Hydramed Sp.z.o.o)
про стягнення грошових коштів та відшкодування моральної шкоди за невиконання договірних зобов`язань
В С Т А Н О В И В :
Благодійна організація Благодійний фонд "Істина Добра" звернулася до Господарського суду Чернівецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Hydramed" про стягнення грошових коштів за невиконання договірних зобов`язань в сумі 243492,81 доларів США з яких: 237500 доларів США основна заборгованість, 5992,81 доларів США 3% річних та моральної шкоди в сумі 50000 грн.
Протоколом автоматизованого розподілу справи між суддями від 20.02.2023 року позовну заяву вх. № 730 передано судді Швецю М.В.
Ухвалою суду від 22.02.2023 року постановлено: відмовити Благодійній організації Благодійний фонд "Істина Добра" у задоволенні клопотання про звільнення від сплати (зменшення, відстрочення або розстрочення) судового збору; позовну заяву залишити без руху, встановлено позивачу строк у десять днів усунути недоліки позовної заяви, а саме, надати докази надсилання відповідачу копії позовної заяви з усіма без виключення додатками, (опис вкладення у цінний лист з поіменним переліком документів доданих до позовної заяви) та докази сплати судового збору у сумі 134281,46 грн.
13.03.2023 року на адресу суду від представника Благодійної організації Благодійний фонд "Істина Добра" адвоката Худняка В.А. надійшла заява про усунення недоліків в позовній заяві та про відстрочення сплати судового збору вх. № 1032, згідно якої надає докази надсилання відповідачу копії позовної заяви з усіма без виключення додатками (опис вкладення у цінний лист з поіменним переліком документів доданих до позовної заяви) та поросить відстрочити сплату судового збору до 01.05.2023 року в зв`язку із тим, що майновий стан позивача не дозволяє сплатити судовий збір в повному обсязі, оскільки Фонд включений до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Також, позивач зазначає, що один із суб`єктів підприємницької діяльності надав гарантійний лист, що сума коштів необхідна для сплати судового збору буде перераховано Фонду до 01.05.2023 року.
Розглянувши заяву позивача про відстрочення сплати судового збору (повторно) суд зазначає наступне.
Згідно частини першої статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Наведеними нормами статті 8 Закону України "Про судовий збір" встановлено чіткий і вичерпний перелік умов, а також суб`єктних та предметних критеріїв, за наявності яких, з огляду на майновий стан сторони, суд може, зокрема, відстрочити сплату судового збору.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 14 січня 2021 року в справі № 0940/2276/18 дійшла висновку, що положення пунктів 1 та 2 частини першої статті 8 Закону України "Про судовий збір" не поширюються на юридичних осіб, незалежно від наявності майнового критерію (майнового стану учасника справи - юридичної особи), а положення пункту 3 частини першої статті 8 Закону України "Про судовий збір" можуть бути застосовані до юридичної особи за наявності майнового критерію, але тільки у справах, визначених цим пунктом, тобто предметом позову у яких є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Таким чином, склад сторін у даній справі та предмет позову не свідчать про наявність умов, визначених статтею 8 Закону України "Про судовий збір" для задоволення заяви Благодійної організації Благодійний фонд "Істина Добра" про відстрочення сплати судового збору за подання до суду позовної заяви.
Отже, виходячи з аналізу наведених норм, включення позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій, відсутність коштів для сплати судового збору не є підставою для відстрочення сплати судового збору, а тому у задоволені заяви про відстрочення сплати судового збору до 01.05.2023 року слід відмовити.
Необхідність сплати судового збору є певним обмеженням при зверненні до суду, однак таке обмеження є загальним для всіх суб`єктів і узгоджується зі статтею 129 Конституції України, якою як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Також слід зазначити, що згідно з ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Пункт 1 ст. 6 Конвенції гарантує кожному право на звернення до суду позовом щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
В рішенні Європейського суду з прав людини у справі Креуз проти Польщі, no.28249/95 від 19.06.2001р. зазначено, що вимога сплати зборів цивільними судами у зв`язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду.
Отже, обмеженням права на доступ до суду, зокрема, є визначений в ГПК України обов`язок заявника при зверненні до суду сплачувати судовий збір. Невиконання заявником наведених вимог процесуального законодавства наділяє суд правом не приймати до розгляду та повертати, залишати без руху позовну заяву.
Враховуючи вищевикладене, суд виходить з того, що позивач не усунув недоліки позовної заяви, а саме, не надав доказів сплати судового збору в сумі 134281,46 грн.
Відповідно до частини четвертої статті 174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
За приписом частини шостої статті 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи не пізніше п`яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Згідно частини сьомої статті 174 Господарського процесуального кодексу України про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу, яку може бути оскаржено. Копія позовної заяви залишається в суді.
На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку про повернення позовної заяви та доданих до неї документів Благодійній організації "Благодійний фонд Істина Добра".
Суд звертає увагу, що у відповідності до частини восьмої статті 174 Господарського процесуального кодексу України, повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до суду в загальному порядку після усунення недоліків.
Керуючись статтями 174, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
1. Відмовити Благодійній організації Благодійний фонд "Істина Добра" у задоволенні заяви про відстрочення сплати судового збору.
2. Повернути позовну заяву (вх. № 730 від 20.02.2023 року) та додані до неї документи Благодійній організації "Благодійний фонд Істина Добра".
Додатки: позовна заява вх. № 730 від 20.02.2023 року на 7 аркушах, додані до неї документи на 25 аркушах.
Згідно з ч. 2 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України дана ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та підлягає оскарженню у встановленому законом порядку.
Ухвала підписана 14.03.2023 року.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.
Суддя М.В. Швець
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 14.03.2023 |
Оприлюднено | 15.03.2023 |
Номер документу | 109524092 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Швець Микола Васильович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні