Рішення
від 07.03.2023 по справі 570/3322/22
РІВНЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 570/3322/22

провадження № 2/570/190/2023

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

07 березня 2023 року

Рівненський районний суд Рівненської області

в особі судді Кушнір Н.В.,

з участю секретаря судового засідання Новоселецької М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в приміщенні Рівненського районного суду Рівненської області /м.Рівне, вул.С.Петлюри, 10/ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Відділ адміністративних послуг та цифрової трансформації Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області, ОСОБА_3 про виключення відомостей про батька дитини з актового запису про народження дитини,

в с т а н о в и в:

покликаючись на окреме проживання з відповідачем та відсутність спільного господарства, позивач у поданій до суду 06 вересня 2022 року позовній заяві просить виключити дані про ОСОБА_2 як батька з актового запису №62 від 10 серпня 2022 про народження ОСОБА_4 , вчиненого Відділом адміністративних послуг та цифрової трансформації Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області.

Обґрунтовуючи свої вимоги покликається на те, що біологічним батьком її доньки є третя особа, однак батьком дитини записаний її колишній чоловік -відповідач, так як дитина народилася до спливу 10 місяців після розірвання їх шлюбу, при цьому відповідач із-за відсутності в Україні та необхідності нотаріального посвідчення перекладу відповідної заяви несвоєчасно подав до відділу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про те, що не є батьком дитини.

У поданій до суду заяві позивач позов підтримує.

Відзив на позовну заяву відповідач не подав.

Сторін відповідно до ст.128-130 ЦПК України належним чином повідомлено про дату, час і місце розгляду справи.

Позивач, її представник адвокат Романчук І.І., третя особа ОСОБА_3 у поданих до суду заявах просять справу слухати у їх відсутність.

Начальник третьої особи: відділ адміністративних послуг та цифрової трансформації Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області Раїса Юхимчук у поданій 19 жовтня 2022 року заяві просить розглянути справу без участі представника.

Враховуючи достатність матеріалів справи для прийняття рішення та доказів про правовідносини сторін, відсутність необхідності заслуховувати їх особисті пояснення з приводу спору, суд, беручи до уваги встановлені строки розгляду цивільних справ, думку сторін, дійшов висновку про можливість розглянути справу у відсутність відповідача та представника третьої особи та у відповідності до ч.2 ст.247ЦПК України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, визначивши юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює, дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, дійшов таких висновків.

Вимоги ст.264 ЦПК України зобов`язують суд під час ухвалення рішення вирішити, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи та докази на їх підтвердження; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин. Звертаючись до суду, позивач за власним розсудом обирає спосіб захисту і, діючи на засадах змагальності, повинен переконливими, належними та припустимими доказами довести правову та фактичну підставу заявлених ним вимог. Розглядаючи справу, суд забезпечив сторонам рівні можливості щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Позивач скористалася правовою допомогою.

Судом встановлені такі обставини.

Сторони перебували у зареєстрованому шлюбі з 18 жовтня 2012 року по 14 квітня 2022 року, мають спільних дітей: доньку ОСОБА_5 та сина ОСОБА_6 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач народила доньку ОСОБА_7 .

27 червня 2022 року відповідач надіслав заяву про те, що він не є батьком даної дитини, цей факт підтвердила і позивач у цій же заяві.

Дана заява нотаріально посвідчена нотаріусом у Польщі, разом з тим письмовий переклад та нотаріальне посвідчення в Україні відбулося лише 12 грудня 2022 року.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 зареєстроване відділом адміністративних послуг та цифрової трансформації Зорянської сільської ради /а.з. №62/.

31 серпня 2022 року третя особа подав нотаріально засвідчену заяву про те, що є батьком цієї дитини.

До спірних правовідносин підлягають застосуванню такі норми права.

Ст.121 СК України визначено, що права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2, 3 ст.122 СК України дитина, яка народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним, походить від подружжя. Подружжя, а також жінка та чоловік, шлюб між якими припинено, у разі народження дитини до спливу десяти місяців після припинення їх шлюбу, мають право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану спільну заяву про невизнання чоловіка (колишнього чоловіка) батьком дитини. Така вимога може бути задоволена лише у разі подання іншою особою та матір`ю дитини заяви про визнання батьківства.

Згідно з ч.1, 2 ст.138 СК України жінці, яка народила дитину у шлюбі, надано право оспорити батьківство свого чоловіка, пред`явивши позов про виключення запису про нього як батька дитини з актового запису про народження дитини. Вимога матері про виключення запису про її чоловіка як батька дитини з актового запису про народження дитини може бути задоволена лише у разі подання іншою особою заяви про своє батьківство.

П.11, 12 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» роз`яснено, що оспорити батьківство має, зокрема жінка, котра народила дитину в шлюбі (ст.138 СК), - звернувшись із позовом про виключення із цього запису відомостей про її чоловіка як батька дитини. Предметом доказування в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною. У разі доведеності цієї обставини суд постановляє рішення про виключення оспорених відомостей з актового запису про народження дитини

Згідно з абзацами першим-третім пункту 20 глави 1 розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/2, якщо дитина народилася до спливу десяти місяців від дня припинення шлюбу (смерті, розірвання шлюбу) або визнання його недійсним, державна реєстрація народження дитини проводиться у такому самому порядку, як і державна реєстрація народження дитини, батьки якої перебувають між собою у шлюбі, за винятком випадків, передбачених абзацами другим, п`ятим та сьомим цього пункту. Якщо мати дитини під час державної реєстрації народження заявляє, що її колишній чоловік не є батьком дитини, і у зв`язку з цим просить не вказувати його батьком в актовому записі про народження дитини, її прохання може бути задоволене лише за наявності спільної заяви чоловіка та дружини (колишнього подружжя) про невизнання чоловіка (колишнього чоловіка) батьком дитини, а також спільної заяви батьків про державну реєстрацію народження. У разі подання заяви про державну реєстрацію народження одним із батьків або іншою особою походження дитини від батька визначається у порядку, передбаченому абзацом другим пункту 15 цієї глави.

За результатами аналізу встановлених обставин справи та вищенаведених правових норм можна дійти таких висновків.

Відповідно до ч.3 ст.51 Конституції України сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Ч.ч.1, 2 ст.3 Конвенції про права дитини, прийнятої 20 листопада 1989 року, яка набрала чинності для України 27 вересня 1991 року, передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом. Крім того, відповідно до ч.ч.1, 2 ст.27 Конвенції ООН про права дитини держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Згідно з Принципом 2 Декларації прав дитини від 20 листопада 1959 року дитині законом або іншими засобами повинен бути забезпечений спеціальний захист і надані можливості та сприятливі умови, які б дозволяли їй розвиватися фізично, розумово, морально, духовно та у соціальному розумінні здоровим та нормальним шляхом і в умовах свободи та гідності. Дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові та розуміння. Вона повинна, коли це можливо, рости під піклуванням і під відповідальністю своїх батьків та в будь-якому випадку в атмосфері любові та моральної і матеріальної забезпеченості.

За ч.2, 3 ст.11Закону України"Проохорону дитинства" кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Відповідно до ч.1-3 ст.5 СК України держава охороняє сім`ю, дитинство, материнство, батьківство, створює умови для зміцнення сім`ї. Держава створює людині умови для материнства та батьківства, забезпечує охорону прав матері та батька, матеріально і морально заохочує і підтримує материнство та батьківство. Держава забезпечує пріоритет сімейного виховання дитини. Згідно з ч.1, 8, 9 ст.7 СК України сімейні відносини регулюються цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї. Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства.

Відповідно до ч.2 ст.122 СК України дитина, народжена до спливу десяти місяців після, зокрема, розірвання шлюбу, походить від подружжя, а тому презумпція шлюбного батьківства не є ні предметом спору, ні предметом доказування. Оскільки зачаття вказаної дитини відбулося протягом дії презумпції батьківства її чоловіка - відповідача по справі, були підстави для запису його батьком дитини.

Спільна заява дружини та чоловіка про невизнання його батьком дитини могла бути подана при реєстрації дитини та у будь-який час після цього. Відповідач, який тривалий час перебуває за межами України, надіслав таку заяву, але вона не була прийнята при реєстрації народження дитини, оскільки не відповідала відповідним вимогам, особисто з"явитися для подачі такої заяви в Україну він не бажав у зв"язку з військовим станом в країні.

Відповідач підтверджує, що не є батьком дитини та визнав позовні вимоги. Також, як убачається з його пояснень, сторони припинили відносини, разом не проживають, а тому він не заперечує проти позову. Визнання позову відповідачем не суперечить вимогам закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, оскільки третя особа визнає своє батьківство щодо народженої позивачем дитини, подавши нотаріально посвідчену відповідну заяву та висловивши свою позицію у суді.

Згідно з ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Щодо порядку і строку виконання рішення, то сторонам повідомляємо наступне.

Згідно зі ст.134 СК України на підставі заяв осіб, зазначених у ст.126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.

Відповідно до п.2.13, 2.16 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану, різновидом яких є актовий запис про народження дитини, є серед іншого і рішення суду про виключення відомостей про батька дитини з актового запису про народження. Зміни, доповнення, виправлення, зазначені в рішенні суду, вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану.

В абз.12 п.20 глави 1 розділу ІІІ Правил № 52/2 зазначено, що при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Відповідно до п.2.12 Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану за наявності рішення суду щодо оспорювання батьківства в актовому записі про народження дитини виправляються відомості, про які зазначено в рішенні.

При вирішенні питання про розподіл судовихвитрат між сторонами суд виходить із положень ч.1 ст.141 ЦПК України, де зазначено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позивач не наполягав на відшкодуванні понесених судових витрат, суд, враховуючи принцип диспозитивності цивільного судочинства, що полягає у розгляді справи у межах заявлених вимог, не стягує з відповідача понесені позивачем документально підтверджені судові витрати у виді сплаченого судового збору.

З огляду на викладене, керуючись ст.263-265 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

задоволити цивільний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Відділ адміністративних послуг та цифрової трансформації Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області, ОСОБА_3 про виключення відомостей про батька дитини з актового запису про народження .

Виключити дані про ОСОБА_2 як батька з актового запису №62 від 10 серпня 2022 року про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , народження якої зареєстроване відділом адміністративних послуг та цифрової трансформації Зорянської сільської ради Рівненської області.

Рішення може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 /тридцяти/ днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексте рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Третя особа: Відділ адміністративних послуг та цифрової трансформації Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області місцезнаходження: пл.В.Плютинського 1, с.Зоря Рівненського району Рівненської області.

Третя особа: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Суддя Кушнір Н.В.

СудРівненський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення07.03.2023
Оприлюднено16.03.2023
Номер документу109544274
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —570/3322/22

Рішення від 07.03.2023

Цивільне

Рівненський районний суд Рівненської області

Кушнір Н.В.

Ухвала від 15.02.2023

Цивільне

Рівненський районний суд Рівненської області

Кушнір Н.В.

Ухвала від 07.02.2023

Цивільне

Рівненський районний суд Рівненської області

Кушнір Н.В.

Ухвала від 12.01.2023

Цивільне

Рівненський районний суд Рівненської області

Кушнір Н.В.

Ухвала від 01.12.2022

Цивільне

Рівненський районний суд Рівненської області

Кушнір Н.В.

Ухвала від 15.09.2022

Цивільне

Рівненський районний суд Рівненської області

Кушнір Н.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні