ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" березня 2023 р. Cправа №902/1063/22
Господарський суд Вінницької області у складі головуючої судді Нешик О.С., при секретарі судового засідання Шаравській Н.Л.,
за участю представника позивача Городецької А.Д. (ордер серії АА №1240362 від 29.09.2022),
інші учасники справи правом участі в судовому засіданні не скористались,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн", м.Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Векта-Він", с.Селище Тиврівського району Вінницької області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - Товариство з обмеженою відповідальністю "Вектор Ойл Трейд", м.Чернівці
про стягнення 1676923,59 грн заборгованості за договором поруки та звернення стягнення на предмет застави за договором застави, якими забезпечено виконання зобов`язань за договором складського зберігання
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Господарського суду Вінницької області перебуває справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Векта-Він" про:
- стягнення 1676923,59 грн заборгованості за договором поруки б/н від 05.06.2020, який укладений між сторонами задля забезпечення виконання зобов`язань за основним правочином (договором складського зберігання №2 від 01.07.2019, який підписаний між Товариства з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Вектор Ойл Трейд"), що складається з: 1229144,55 грн - основного боргу, 447779,04 - пені;
- звернення стягнення на предмет застави на підставі договору застави б/н від 05.06.2020 (автомобіль марки MAN TGS26430, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з причепом, реєстраційний номер НОМЕР_2 ; автомобіль марки MAN TGS26430, реєстраційний номер НОМЕР_3 , з причепом, реєстраційний номер НОМЕР_4 );
- нарахування на суму заборгованості 1229144,55 грн та стягнення з відповідача пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення протягом періоду з 13.09.2022 до моменту фактичного виконання судового рішення в частині сплати грошових коштів у сумі 1229144,55 грн.
Ухвалою суду від 31.10.2022 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №902/1063/22, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 06.12.2022.
Ухвалою суду від 06.12.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу №902/1063/22 до судового розгляду по суті на 31.01.2023.
Однак, 31.01.2023 слухання справи №902/1229/22 не відбулось у зв`язку з виникнення технічних проблем, що унеможливили фіксування судового засідання в режимі відеоконференції за допомогою звукозаписуючої техніки, що підтверджується наявною в матеріалах справи службовою запискою №62/2023 від 31.01.2023, що складена секретарем судового засідання Шаравською Н.Л. Враховуючи наведене, ухвалою суду від 31.01.2023 відкладено розгляд справи №902/1063/22 до 02.03.2023.
На визначену судом дату, 02.03.2023, з`явився представник позивача.
Інші учасники справи представників в судове засідання не направили, хоча про дату, час та місце його проведення повідомлені належним чином, зокрема, відповідач та третя особа - шляхом надіслання примірників ухвали від 31.01.2023 за адресами місцезнаходження останніх, що зазначені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, які повернулись до суду з відміткою оператора поштового зв`язку "адресат відсутній за вказаною адресою".
Враховуючи викладене, а також те, що інші засоби зв`язку суду не відомі, є достатні підстави вважати, що судом вжито належних заходів до повідомлення учасників справи про дату, час та місце слухання справи.
Суд зауважує, що відповідно до положень ч.1 ст.202 ГПК України, неявка належним чином повідомлених учасників справи, не перешкоджає розгляду справи по суті.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала та просила призначити судове засідання для вирішення питання про судові витрати.
Відповідно до положень ч.2 ст.178 ГПК України у зв`язку з ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин судом вирішено спір за наявними матеріалами справи.
На оголошення вступної та резолютивної частини рішення учасники справи не з`явились.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
01.07.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Вектор Ойл Трейд" (надалі за текстом також - Зерновий склад) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" (надалі за текстом також - Поклажодавець) укладено договір складського зберігання №2 (надалі за текстом також - Договір зберігання) (а.с.25-31, т.1).
За умовами п.1.1. Договору зберігання: Зерновий склад зобов`язується за плату прийняти на відповідальне зберігання сільськогосподарську продукцію (зернові, олійні, технічні культури), яка йому передається Поклажодавцем, надавати послуги з доведення отриманої на зберігання продукції до показників згідно чинних в Україні стандартів для забезпечення її зберігання та повернути Поклажодавцеві продукцію в строки і на умовах передбачених цим Договором зберігання.
Згідно з п.2.1. Договору зберігання: на відповідальне зберігання приймається сільськогосподарська продукція урожаю 2019 року, види продукції, кількість, періоди завозу та відвантаження/переоформлення визначаються згідно Додатку №3 до цього Договору зберігання.
Приписами п.2.5., 2.6. Договору зберігання визначено, що термін зберігання сільськогосподарської продукції не повинен перевищувати періоди, узгоджені в Додатку №3 до цього Договору зберігання. Приймання продукції за кількістю здійснюється шляхом зважування Продукції на вагах Зернового складу, за якістю - шляхом проведення аналізу лабораторією Зернового складу відповідно до методик, передбачених державними стандартами і діючими інструкціями. В підтвердження приймання продукції або її частини Зерновий склад, не пізніше ніж на наступний день, видає Поклажодавцю реєстр накладних, в якому вказується залікова вага. За вимогою Поклажодавця на основі реєстрів Поклажодавцю також видається складська квитанція, просте, або подвійне складське свідоцтво згідно з формою, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України №510 від 11 квітня 2003 року.
Пунктом 3.1.3. Договору зберігання його сторони дійшли згоди, що Зерновий склад зобов`язується на першу вимогу Поклажодавця видати чи переоформити Продукцію за умови повного розрахунку Поклажодавця із Зерновим складом за цим договором за приймання, доробку, зберігання та відвантаження/переоформлення Продукції та за наявності нижче вказаних документів, наданих Поклажодавцем:
- оригінального листа з проханням видати або переоформити Продукцію, підписаного керівником Поклажодавця, при цьому підпис має бути завіреним оригінальною печаткою Поклажодавця;
- оригіналу Складського Документу на Продукцію, виданого Зерновим складом;
- довіреністю суворої звітності на отримання або переоформлення Продукції. Видача / переоформлення Продукції здійснюється за фактичною кількістю та якістю, що склалися на складах Зернового складу станом на дату видачі / переоформлення за вирахуванням кількісних втрат та покращення якості Продукції внаслідок зберігання та (якщо проводилася) доробки Продукції, відповідно до акту-розрахунку.
Пунктами 4.1.-4.2. сторонами погоджено, що оплата за цим договором здійснюється до проведення видачі Продукції або її переоформлення, відповідно до актів виконаних робіт та розрахунків, наданих Зерновим складом. Поклажодавець оплачує послуги Зернового складу за Тарифами на послуги, які вказані у Додатках до цього Договору зберігання. Сторони погодили, що діючі Тарифи на послуги Зернового складу діють до 01.08.2019, після чого можуть бути в односторонньому порядку змінені Зерновим складом. За отримані послуги Поклажодавець зобов`язаний здійснити розрахунок не пізніше 10 числа кожного місяця за послуги, надані протягом попереднього місяця, згідно актів виконаних робіт та рахунків, наданих Зерновим складом. Розрахунок за відвантаження Продукції здійснюється Поклажодавцем не пізніше дати відвантаження.
Згідно з п.5.1. Договору зберігання: Зерновий склад несе відповідальність за передану йому на зберігання Продукцію, а також несе відповідальність при погіршенні якості зерна при зберіганні. В разі понаднормативної нестачі Продукції при її виданні/переоформленні Зерновий склад відшкодовує Поклажодавцю вартість Продукції, якої не вистачає, за середньою ринковою ціною продажу Продукції в Вінницькій області на елеваторі Зернового складу на день такого відшкодування.
Пунктом 6.1. Договору зберігання визначено, що він вступає в силу з моменту його підписання сторонами і діє не пізніше "30" червня 2020 року, на цю дату Поклажодавець зобов`язаний повністю вивезти свою сільськогосподарську продукцію із складських приміщень Зернового складу.
01.07.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Вектор Ойл Трейд" та Товариством з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" укладено Додаткову угоду №1 до Договору зберігання (а.с.32-34, т.1), якою внесено зміни та доповнення до останнього, зокрема:
"1.2. При прийманні Зерна на зберігання Зерновий склад зобов`язаний не пізніше наступного робочого дня видати Поклажодавцеві оригінал складського документа. Оформлення складського документа Зерновим складом повинно здійснюватися у відповідності з формами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №510 від 11.04.2003р. "Про затвердження Порядку випуску бланків складських документів на зерно, їх передачі та продажу зерновим складам та типового договору складського зберігання зерна" та Наказом Міністерства аграрної політики №198 від 27 червня 2003р. "Про затвердження Положення про обіг складських документів";
1.3. Зерновий склад зобов`язаний, у передбачений законом (письмова та електронна) формі надавати інформацію, що пов`язана з господарськими відносинами Сторін за даним договором, до Реєстру складських документів на зерно, згідно ст. 45 Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні" від 04.07.2002р. №37-IV, Порядку ведення основного реєстру складських документі на зерно та зерна, прийнятого на зберігання, і реєстру зернового складу, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики України від 11.08.2005р. №374;
1.4. Зерновий склад зобов`язаний здійснити переоформлення чи відвантаження Зерна, що належить Поклажодавцеві, виключно у відповідності з наступними документами, наданими особою, уповноваженою Поклажодавцем: - оригінал складського документа на Зерно; - оригінал листа Поклажодавця з проханням переоформити чи відвантажити Зерно; - довіреність, видана представникові Поклажодавця;
1.5. При відборі проб з елеватора Зерновий склад надає Поклажодавцеві витратні документи, завірені печаткою;
1.6. Зерно вважається переданим Зерновим складом і прийнятим Поклажодавцем з моменту підписання Поклажодавцем товарно-транспортних накладних на відвантажену кількість Зерна. (Товарно-транспортні накладні, видані Зерновим складом, повинні бути завірені печаткою (штампом) Зернового складу. Також на ТТН повинен стояти підпис уповноваженої Поклажодавцем особи і також завірена печаткою.)"
На виконання своїх зобов`язань за Договором зберігання Зерновим складом прийнято від Поклажодавця кукурудзу 3 класу для кормових потреб врожаю 2019 року, заліковою вагою 667760,00 кг зі строком зберігання "до запитання", про що видано Поклажодавцеві складську квитанцію на зерно №2720 від 05.05.2020, серія та номер БА 814495 (а.с.152, т.1). Вказана складська квитанція зареєстрована в Реєстрі складських документів на зерно та на момент ухвалення цього рішення має стан "зареєстрований", що підтверджується роздруківкою з реєстру (а.с.153-154, т.1).
Також, у зв`язку з прийняттям Зерновим складом на зберігання від Поклажодавця кукурудзи 3 класу для кормових потреб врожаю 2019 року, заліковою вагою 934490,00 кг зі строком зберігання "до запитання", Поклажодавцю видано складську квитанцію на зерно №2732 від 28.05.2020, серія та номер БА 814508 (а.с.161, т.1). Вказана складська квитанція зареєстрована в Реєстрі складських документів на зерно та на момент ухвалення цього рішення має стан "зареєстрований", що підтверджується роздруківкою з реєстру (а.с.162-163, т.1).
Листом №28-05 від 28.05.2020 (а.с.37, т.1) Товариство з обмеженою відповідальністю "Вектор Ойл Трейд" (Зерновий склад) повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" (Поклажодавець), що за результатами проведеної інвентаризації виявлено недостачу кукурудзи в кількості 1602,250 тонн, яка була прийнята на зберігання від Поклажодавця у відповідності до складських квитанцій на зерно №2732 від 28.05.2020 (серія та номер БА 814508) та №2720 від 05.05.2020 (серія та номер БА 814495). Враховуючи зазначене Товариство з обмеженою відповідальністю "Вектор Ойл Трейд" підтвердило свої зобов`язання по відшкодуванню вартості втраченої кукурудзи в термін до 31.08.2020. Також Зерновий склад запропонував на вибір Поклажодавця, в рахунок забезпечення зобов`язань по відшкодуванню вартості втраченої кукурудзи, надати:
- поруку юридичних осіб, які входять в групу компаній "Вектор Ойл Трейд", в тому числі Товариства з обмеженою відповідальністю "Селищанське";
- заставу на вантажний автотранспорт;
- заставу на корпоративні права Товариства з обмеженою відповідальністю "Векта-Він".
У відповідь на вказаний вище лист Товариство з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" листом №438/3 від 29.05.2020 (а.с.36, т.1) заявлено претензію, в якій повідомлено, що вартість втраченої кукурудзи в кількості 1602,250 тонн становить 7525272,55 грн. На підставі наведеного Поклажодавець вимагав Зерновий склад відшкодувати завдані збитки протягом 3 банківських днів на розрахунковий рахунок Поклажодавця.
Листом №02-06 від 02.06.2020 (а.с.38, т.1) Товариство з обмеженою відповідальністю "Вектор Ойл Трейд" повідомило, що у зв`язку з необхідністю виконання умов Договору зберігання, а також відповідно до ст.34 Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні", Товариство з обмеженою відповідальністю "Вектор Ойл Трейд" підтверджує свої зобов`язання та згоду компенсувати Товариству з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" суму збитків в розмірі 7525272,55 грн.
05.06.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Селищанське" (поручителем), Товариством з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" (кредитором), а також Товариством з обмеженою відповідальністю "Вектор Ойл Трейд" (боржником) укладено договір поруки (а.с.39-42, т.1), умовами якого визначено наступне:
- Поручитель поручається перед Кредитором за виконання Боржником зобов`язання, що виникло за Договором складського зберігання №2 від 28.05.2020, укладеним між Кредитором та Боржником, а також претензією вих. №438/3 від 29.05.2020, листом від Боржника вих. №02-06 від 02.06.2020 та всіма заявками, додатками та додатковими угодами до Договору зберігання, та зобов`язується у повному обсязі відповідати перед Кредитором за виконання Боржником вказаного зобов`язання. Поручитель гарантує та підтверджує, що йому відомо зміст Договору зберігання (п.1.1. договору);
- У випадку порушення Боржником зобов`язання, яке забезпечується порукою відповідно до цього Договору, Боржник та Поручитель відповідають перед Кредитором як солідарні боржники, при цьому Поручитель відповідає у тому ж обсязі, що й Боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, пені, відшкодування збитків. Підставами для відповідальності Поручителя є будь-яка (будь-які) або всі з перерахованих нижче: 1) невиконання, неповне або несвоєчасне виконання Боржником зобов`язання по погашення заборгованості за Основним зобов`язанням, зазначеним в п. 2.1 та інші супутні та додаткові послуги, оплаті додаткових витрат, пов`язаних із виконанням вказаного зобов`язання; 2) невиконання, неповне або несвоєчасне виконання Боржником зобов`язання по оплаті пені за прострочення платежів; 3) невиконання, неповне або несвоєчасне виконання Боржником зобов`язання по оплаті процентів за прострочення виконання грошового зобов`язання; 4) невиконання, неповне або несвоєчасне виконання Боржником зобов`язання по відшкодуванню збитків, завданих Кредиторові порушенням зобов`язання Боржника (п.2.1. договору);
- При настанні випадків, зазначених у п.2.1. цього Договору, Поручитель зобов`язується сплатити Кредитору відповідну суму коштів протягом 10 (десяти) календарних днів з дати отримання письмового повідомлення Кредитора про порушення Боржником зобов`язання, яке забезпечується порукою за цим Договором (п.2.2. договору);
- Протягом 15 (п`ятнадцяти) робочих днів з дати виконання Поручителем зобов`язання, встановленого п.2.2. цього Договору, у повному обсязі Кредитор вручає Поручителеві документи, які засвідчують право вимоги Кредитора до Боржника. До Поручителя, який виконав зобов`язання, встановлене п.2.2. цього Договору, переходять усі права, які мав Кредитор щодо Боржника по зобов`язанню, що забезпечується порукою відповідно до цього Договору, в обсязі вимог, фактично задоволених Поручителем (п.2.3. договору);
- Цей Договір і передбачені ним зобов`язання сторін набувають чинності з дня його підписання обома Сторонами і діє до повного виконання Поручителем своїх зобов`язань за Договором. Сторони домовились, що Основне зобов`язання має бути виконане в строк до 31 серпня 2020 року включно (п.4.1. договору);
- Дія цього Договору припиняється у разі: 1) припинення зобов`язання, яке забезпечується порукою, включаючи припинення у зв`язку із повним виконанням зобов`язання Боржником; 2) у випадку неправомірної відмови Кредитора прийняти належне виконання від Боржника або від Поручителя після настання строку виконання зобов`язання, що забезпечується порукою (п.4.2. договору).
Також 05.06.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Селищанське" (заставодавцем) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" (заставодержателем) укладено договір застави (а.с.43-47, т.1), за умовами якого Заставодержатель має право у разі невиконання Заставодавцем своїх зобов`язань за Договором поруки від 05.06.2020 одержати задоволення своїх вимог за рахунок передбаченого в пункті 1.5 цього Договору заставленого майна, переважно перед іншими кредиторами Заставодавця.
Відповідно до п.1.2. договору застави від 05.06.2020 під "Основним договором" в цьому Договорі розуміються: Договір поруки від 05 червня 2020 року, укладений між Заставодержателем та Заставодавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю "Селищанське", та усіх додатків, специфікацій, доповнень та змін до нього, які можуть бути укладені до закінчення строку дії Основного договору.
За умовами п.1.4., 1.5. договору застави від 05.06.2020 строк виконання зобов`язання по Основному договору - до 31 серпня 2020 року, або до повного виконання зобов`язань. Предметом застави є рухоме майно, що може бути відчужене Заставодавцем і на яке може бути звернене стягнення, а саме:
- MAN TGA 24.440 НОМЕР_5 , причіп НОМЕР_6 ;
- MAN TGA 26.430 НОМЕР_7 , причіп НОМЕР_8 ;
- MAN TGA 26.430 НОМЕР_9 , причіп НОМЕР_10 ;
- MAN TGA 24.440 НОМЕР_11 , причіп НОМЕР_12 .
Як вказано в п.1.10. договору застави від 05.06.2020 предмет застави зберігається у Заставодавця і використовується ним за призначенням.
Згідно з п.2.1.-2.4. договору застави від 05.06.2020: у випадку порушення Заставодавцем зобов`язань, що забезпечується заставою відповідно до цього Договору, Заставодержатель набуває переважне право отримати задоволення із Предмету застави шляхом звернення на нього стягнення у встановленому чинним в Україні законодавством порядку. Стягнення може бути звернено на весь Предмет застави або на будь-яку з його складових за вибором Заставодержателя. У випадку, якщо суми, вирученої від продажу Предмету застави, в ході звернення стягнення, недостатньо для повного задоволення вимог Заставодержателя, одержати суму, якої не вистачає за рахунок іншого майна Заставодавця шляхом звернення стягнення. Звернення стягнення на заставлене майно здійснюється за вибором Заставодержателя шляхом його продажу з публічних торгів, або будь-яким іншим способом згідно чинного законодавства України.
Приписами п.6.2., 6.4. договору застави від 05.06.2020 визначено, що останній вважається укладеним та набирає чинності з моменту укладання цього Договору. Строк цього Договору починає свій перебіг у момент, визначений у п.6.2. цього Договору, та закінчується з моменту повного виконання зобов`язань перед Заставодержателем за умовами Основного договору. Договір застави втрачає силу в разі невиконання Заставодержателем умов Основного договору або його розірвання з підстав передбачених Основним договором.
05.06.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Векта-Він" (поручителем), Товариством з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" (кредитором), а також Товариством з обмеженою відповідальністю "Вектор Ойл Трейд" (боржником) укладено договір поруки (а.с.48-51, т.1), відповідно до п.1.1. якого визначено, що Поручитель поручається перед Кредитором за виконання Боржником зобов`язання, що виникло за Договором складського зберігання №2 від 28.05.2020, укладеним між Кредитором та Боржником, а також претензією вих. №438/3 від 29.05.2020, листом від Боржника вих.№02-06 від 02.06.2020 та всіма заявками, додатками та додатковими угодами до Договору зберігання, та зобов`язується у повному обсязі відповідати перед Кредитором за виконання Боржником вказаного зобов`язання. Поручитель гарантує та підтверджує, що йому відомо зміст Договору зберігання.
Відповідно до п.2.1. договору поруки від 05.06.2020 у випадку порушення Боржником зобов`язання, яке забезпечується порукою відповідно до цього Договору, Боржник та Поручитель відповідають перед Кредитором як солідарні боржники, при цьому Поручитель відповідає у тому ж обсязі, що й Боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, пені, відшкодування збитків. Підставами для відповідальності Поручителя є будь-яка (будь-які) або всі з перерахованих нижче: 1) невиконання, неповне або несвоєчасне виконання Боржником зобов`язання по погашення заборгованості за Основним зобов`язанням, зазначеним в п.2.1 та інші супутні та додаткові послуги, оплаті додаткових витрат, пов`язаних із виконанням вказаного зобов`язання; 2) невиконання, неповне або несвоєчасне виконання Боржником зобов`язання по оплаті пені за прострочення платежів; 3) невиконання, неповне або несвоєчасне виконання Боржником зобов`язання по оплаті процентів за прострочення виконання грошового зобов`язання; 4) невиконання, неповне або несвоєчасне виконання Боржником зобов`язання по відшкодуванню збитків, завданих Кредиторові порушенням зобов`язання Боржника.
Згідно з п.2.2. договору поруки від 05.06.2020 при настанні випадків, зазначених у п.2.1. цього Договору, Поручитель зобов`язується сплатити Кредитору відповідну суму коштів протягом 10 (десяти) календарних днів з дати отримання письмового повідомлення Кредитора про порушення Боржником зобов`язання, яке забезпечується порукою за цим Договором.
За умовами п.2.3., 4.1., 4.2. договору поруки від 05.06.2020: протягом 15 (п`ятнадцяти) робочих днів з дати виконання Поручителем зобов`язання, встановленого п.2.2. цього Договору, у повному обсязі Кредитор вручає Поручителеві документи, які засвідчують право вимоги Кредитора до Боржника. До Поручителя, який виконав зобов`язання, встановлене п.2.2. цього Договору, переходять усі права, які мав Кредитор щодо Боржника по зобов`язанню, що забезпечується порукою відповідно до цього Договору, в обсязі вимог, фактично задоволених Поручителем. Цей Договір і передбачені ним зобов`язання сторін набувають чинності з дня його підписання обома Сторонами і діє до повного виконання Поручителем своїх зобов`язань за Договором. Сторони домовились, що Основне зобов`язання має бути виконане в строк до 31 серпня 2020 року включно. Дія цього Договору припиняється у разі: 1) припинення зобов`язання, яке забезпечується порукою, включаючи припинення у зв`язку із повним виконанням зобов`язання Боржником; 2) у випадку неправомірної відмови Кредитора прийняти належне виконання від Боржника або від Поручителя після настання строку виконання зобов`язання, що забезпечується порукою.
31.08.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Векта-Він" (поручителем), Товариством з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" (кредитором), а також Товариством з обмеженою відповідальністю "Вектор Ойл Трейд" (боржником) укладено додаткову угоду №1 до договору поруки від 05.06.2020 (а.с.52, т.1), якою викладено п.4.1. договору поруки від 05.06.2020 в такій редакції: "Цей Договір і передбачені ним зобов`язання Сторін набувають чинності з дня його підписання обома Сторонами і діє повного виконання Поручителем своїх зобов`язані за Договором. Сторони домовились, що основне зобов`язання має бути виконано в строк до 30 вересня 2020 включно."
Надалі, 21.09.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Векта-Він" (поручителем) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" (кредитором), а також Товариством з обмеженою відповідальністю "Вектор Ойл Трейд" (боржником) укладено додаткову угоду №2 до договору поруки від 05.06.2020 (а.с.53, т.1), якою викладено п.4.1. договору поруки від 05.06.2020 в такій редакції: "Цей Договір і передбачені ним зобов`язання Сторін набувають чинності з дня його підписання обома Сторонами і діє повного виконання Поручителем своїх зобов`язані за Договором. Сторони домовились, що основне зобов`язання має бути виконано в строк до 15 грудня 2020 включно."
В подальшому, 10.12.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Векта-Він" (поручителем) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" (кредитором), а також Товариством з обмеженою відповідальністю "Вектор Ойл Трейд" (боржником) укладено додаткову угоду №3 до договору поруки від 05.06.2020 (а.с.54, т.1), якою продовжено строк виконання зобов`язань за договором поруки від 05.06.2020 до 31.01.2021 включно.
05.06.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Векта-Він" (заставодавцем) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" (заставодержателем) укладено договір застави (а.с.55-59, т.1), за умовами якого Заставодержатель має право у разі невиконання Заставодавцем своїх зобов`язань за Договором поруки від 04.06.2020 одержати задоволення своїх вимог за рахунок передбаченого в пункті 1.5 цього Договору заставленого майна, переважно перед іншими кредиторами Заставодавця.
Відповідно до п.1.2. договору застави від 05.06.2020: під "Основним договором" в цьому Договорі розуміються: Договір поруки від 04 червня 2020 року, укладений між Заставодержателем та Заставодавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю "Вектор Ойл Трейд", та усіх додатків, специфікацій, доповнень та змін до нього, які можуть бути укладені до закінчення строку дії Основного договору.
За умовами п.1.4., 1.5. договору застави від 05.06.2020: строк виконання зобов`язання по Основному договору - до 31 серпня 2020 року, або до повного виконання зобов`язань. Предметом застави є рухоме майно, що може бути відчужене Заставодавцем і на яке може бути звернене стягнення, а саме:
- MAN TGS 26.430 НОМЕР_1 , причіп НОМЕР_2 ;
- MAN TGS 26.430 НОМЕР_3 , причіп НОМЕР_4 ;
- MAN TGX 26.440 НОМЕР_13 , причіп НОМЕР_14 ;
- MAN TGA 24.413 НОМЕР_15 , причіп НОМЕР_16 ;
- MAN TGA 26.430 НОМЕР_17 , причіп НОМЕР_18 ;
- MAN TGA 26.430 НОМЕР_19 , причіп НОМЕР_20 ;
- MAN TGA 26.430 НОМЕР_21 , причіп НОМЕР_22 ;
- MAN TGA 26.480 НОМЕР_23 , причіп НОМЕР_24 .
Як вказано в п.1.10. договору застави від 05.06.2020 - предмет застави зберігається у Заставодавця і використовується ним за призначенням.
Згідно з п.2.1.-2.4. договору застави від 05.06.2020 у випадку порушення Заставодавцем зобов`язань, що забезпечується заставою відповідно до цього Договору, Заставодержатель набуває переважне право отримати задоволення із Предмету застави шляхом звернення на нього стягнення у встановленому чинним в Україні законодавством порядку. Стягнення може бути звернено на весь Предмет застави або на будь-яку з його складових за вибором Заставодержателя. У випадку, якщо суми, вирученої від продажу Предмету застави, в ході звернення стягнення, недостатньо для повного задоволення вимог Заставодержателя, одержати суму, якої не вистачає за рахунок іншого майна Заставодавця шляхом звернення стягнення. Звернення стягнення на заставлене майно здійснюється за вибором Заставодержателя шляхом його продажу з публічних торгів, або будь-яким іншим способом згідно чинного законодавства України.
Приписами п.6.2., 6.4. договору застави від 05.06.2020 визначено, що останній вважається укладеним та набирає чинності з моменту укладання цього Договору. Строк цього Договору починає свій перебіг у момент визначений у п.6.2. цього Договору та закінчується з моменту повного виконання зобов`язань перед Заставодержателем за умовами Основного договору. Договір застави втрачає силу в разі невиконання Заставодержателем умов Основного договору або його розірвання з підстав передбачених Основним договором.
31.08.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Векта-Він" та Товариством з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" укладено додаткову угоду №1 до договору застави від 05.06.2020 (а.с.60, т.1), умовами якої викладено в такій редакції п.1.4. договору застави від 05.06.2020: "Строк виконання зобов`язання по Основному договору - до 30 вересня 2020 року."
Надалі 21.09.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Векта-Він" та Товариством з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" укладено додаткову угоду №2 до договору застави від 05.06.2020 (а.с.61, т.1), умовами якої викладено в такій редакції п.1.4. договору застави від 05.06.2020: "Строк виконання зобов`язання по Основному договору - до 15 грудня 2020 року."
В подальшому, 10.12.2020 Товариством з обмеженою відповідальністю "Векта-Він" та Товариством з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" укладено додаткову угоду №3 до договору застави від 05.06.2020 (а.с.62, т.1), умовами якої викладено в такій редакції п.1.4. договору застави від 05.06.2020: "Строк виконання зобов`язання по Основному договору - до 31 січня 2021 року."
Листом №21/09-1 від 21.09.2020 (а.с.63,т.1) Товариство з обмеженою відповідальністю "Вектор Ойл Трейд" повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" про неможливість компенсувати збитки у розмірі, який був підтверджений згідно листів №02-06 від 02.06.2020 та №17/08-3 від 17.08.2020, а тому просило звернутись за компенсацією завданих збитків до поручителів (Товариства з обмеженою відповідальністю "Векта-Він" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Селищанське").
В матеріалах справи наявні банківські виписки (а.с.64-71, т.1), якими підтверджується виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Селищанське" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" своїх зобов`язань за договором поруки від 05.06.2020 (а.с.39-42, т.1) на загальну суму 6296128,00 грн.
22.02.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Векта-Він" та Товариством з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" укладено додаткову угоду №4 до договору застави від 05.06.2020 (а.с.72, т.1), якою сторони дійшли згоди, що: - автомобіль марки MAN TGS 26.430, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з причепом, реєстраційний номер НОМЕР_2 ; автомобіль марки MAN TGS 26.430, реєстраційний номер НОМЕР_3 , з причепом, реєстраційний номер НОМЕР_4 , які є Предметом застави за даним Договором, передаються Заставодержателю до моменту повного виконання Заставодавцем своїх зобов`язань по Основному договору, та зберігаються Заставодержателем на території Філії "Хмільницький елеватор" ТОВ "АДМ Юкрейн", розташованої за адресою: 22000, Вінницька обл., м.Хмільник, вул.Василя Порика, буд.26. Передача та повернення вищезазначених автомобілів оформлюється Актом приймання - передачі, який має бути підписаний Сторонами.
Згідно з актом приймання-передачі транспортних засобів від 22.02.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю "Векта-Він" передало, а Товариство з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" прийняло - автомобіль марки MAN TGS 26.430, реєстраційний номер НОМЕР_1 (номер шасі: НОМЕР_25 ), з причепом, реєстраційний номер НОМЕР_2 (номер шасі: НОМЕР_26 ); автомобіль марки MAN TGS 26.430, реєстраційний номер НОМЕР_3 (номер шасі: НОМЕР_27 ), з причепом, реєстраційний номер НОМЕР_4 (номер шасі: НОМЕР_28 ).
В матеріалах справи наявні вимога №290/1 від 01.04.2021 позивача до відповідача (а.с.75, т.1), якою позивач вимагає протягом 10 календарних днів погасити заборгованість в розмірі 1229144,55 грн. Також в матеріалах справи наявна повторна вимога позивача №1314/1 від 22.11.2021 (а.с.76, т.1), якою позивач вимагає у відповідача протягом 10 календарних днів погасити заборгованість в розмірі 1229144,55 грн.
Непогашення відповідачем залишку заборгованості в розмірі 1229144,55 грн стало підставою звернення позивача із цим позовом до суду.
Враховуючи встановлені обставини суд дійшов до таких висновків.
Спір між сторонами виник у зв`язку із порушенням відповідачем умов договору поруки від 05.06.2020, укладеного для забезпечення зобов`язань за Договором зберігання.
Відповідно до ст.553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.
Вирішуючи питання стосовно наявності порушення боржником (Товариством з обмеженою відповідальністю "Вектор Ойл Трейд") своїх зобов`язань за Договором зберігання суд враховує наступне.
Частиною 1 ст.936 ЦК України визначено, що за договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов`язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності.
Відповідно до положень ст.24 Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні" зерно підлягає зберіганню у зернових складах. Власники зерна мають право укладати договори складського зберігання зерна на зберігання зерна у зернових складах з отриманням складських документів на зерно, а також зберігати зерно у власних зерносховищах. При прийманні зерна на зберігання зерновий склад зобов`язаний здійснити аналіз його якості. Зерновий склад зобов`язаний вживати усіх заходів, передбачених цим Законом, нормативно-правовими актами, договором складського зберігання зерна, для забезпечення схоронності зерна, переданого йому на зберігання. Видача зерна володільцеві складського документа на зерно здійснюється в обмін на виписані на це зерно складські документи.
Згідно зі ч.1-4 ст.37 Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні" зерновий склад на підтвердження прийняття зерна видає один із таких документів: подвійне складське свідоцтво; просте складське свідоцтво; складську квитанцію. Складський документ на зерно виписується після передачі зерна на зберігання не пізніше наступного робочого дня. Після заповнення обов`язкових реквізитів простого або подвійного складського свідоцтва на зерно, реєстрації їх у реєстрі з присвоєнням порядкового номера заповнений бланк простого або подвійного складського свідоцтва на зерно передається особі, яка здала зерно на зберігання. Зерновий склад зобов`язаний виписувати окремо складські документи на зерно для партій зерна, що належать різним товарним класам, відповідно до нормативно-правових актів.
Як встановлено судом: на виконання умов Договору зберігання Товариством з обмеженою відповідальністю "Вектор Ойл Трейд" прийнято на зберігання кукурудзу 3 класу для кормових потреб врожаю 2019 року, заліковою вагою 667760,00 кг зі строком зберігання "до запитання", про що видано Поклажодавцеві складську квитанцію на зерно №2720 від 05.05.2020, серія та номер БА 814495 (а.с.152, т.1), а також кукурудзу 3 класу для кормових потреб врожаю 2019 року, заліковою вагою 934490,00 кг зі строком зберігання "до запитання", про що Поклажодавцю видано складську квитанцію на зерно №2732 від 28.05.2020, серія та номер БА 814508 (а.с.161, т.1).
Відповідно до ст.32 Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні" зерновий склад зобов`язаний повернути поклажодавцеві або особі, зазначеній ним як одержувач, зерно у стані, передбаченому договором складського зберігання та законодавством.
Матеріалами справи підтверджується та сторонами не заперечується, що внаслідок проведеної інвентаризації виявлено втрату кукурудзи 3 класу для кормових потреб врожаю 2019 року в кількості 1602,250 тонн, яка була прийнята на зберігання від Поклажодавця у відповідності до складських квитанцій на зерно №2732 від 28.05.2020 та №2720 від 05.05.2020.
Статтею 951 ЦК України передбачено, що збитки, завдані поклажодавцеві втратою (нестачею) або пошкодженням речі, відшкодовуються зберігачем у разі втрати (нестачі) речі - у розмірі її вартості.
Відповідно до ст.33 Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні" за втрату, нестачу чи пошкодження зерна, прийнятого на зберігання, зерновий склад несе відповідальність на підставах, передбачених законодавством.
Згідно зі ст.34 Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні" збитки, завдані поклажодавцеві втратою, нестачею чи пошкодженням зерна, відшкодовуються зерновим складом: за втрату та нестачу зерна - у розмірі вартості втраченого або такого, що його не вистачає, зерна; за пошкодження зерна - у розмірі суми, на яку знизилася його вартість.
Враховуючи наведене, беручи до уваги визнання сторонами обставин втрати майна, переданого на зберігання, суд доходить висновку, що внаслідок неповернення отриманого на зберігання майна Товариством з обмеженою відповідальністю "Вектор Ойл Трейд" були порушені взяті на себе зобов`язання за Договором зберігання, внаслідок чого утворилась заборгованість перед позивачем в розмірі 7525272,55 грн.
Суд також враховує, що відповідно до ст.46 Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні" після видачі зерна володільцям складських документів на зерно зернові склади повинні погасити прийняті складські документи на зерно шляхом відмітки на складському документі - "погашено". Погашені складські документи на зерно в повторний обіг не допускаються і виключаються з реєстру складських документів на зерно, про що робиться відповідний запис. Погашені складські документи зберігаються зерновим складом протягом трьох років.
Відповідно до п.9 Порядку ведення реєстру складських документів на зерно та зерна, прийнятого на зберігання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1569 від 17 листопада 2004 року підставою для внесення зміни до запису у реєстрі зернового складу є погашення раніше виданого складського документа у зв`язку з відвантаженням або переоформленням зерна.
При цьому, з огляду на Реєстр складських документів (а.с.153-154, 162-163, т.1) складські квитанції на зерно №2732 від 28.05.2020 та №2720 від 05.05.2020 мають статус "зареєстрований", а не "погашений", що підтверджує факт неповернення Товариством з обмеженою відповідальністю "Вектор Ойл Трейд" прийнятого на зберігання майна.
Стосовно визначеної суми збитків за втрату майна, прийнятого на зберігання, в сумі 7525272,55 грн суд зауважує, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Вектор Ойл Трейд" визнано претензію позивача та дано згоду на компенсацію збитків в розмірі 7525272,55 грн, що підтверджується матеріалами справи. Під час розгляду справи її учасники не висловили будь-яких заперечень стосовно визначеної вартості втраченого зерна. При цьому Товариство з обмеженою відповідальністю "Селищанське" добровільно виконало зобов`язання за договором поруки від 05.06.2020 шляхом перерахування коштів на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" на загальну суму 6296128,00 грн (а.с. 64-70, т.1).
Суд також враховує, що до дій, які свідчать про визнання боргу або іншого обов`язку, з урахуванням конкретних обставин справи, також можуть належати: визнання пред`явленої претензії; зміна договору, з якої вбачається, що боржник визнає існування боргу, а так само прохання боржника про таку зміну договору; письмове прохання відстрочити сплату боргу; підписання уповноваженою на це посадовою особою боржника разом з кредитором акта звіряння взаєморозрахунків, який підтверджує наявність заборгованості в сумі, щодо якої виник спір; письмове звернення боржника до кредитора щодо гарантування сплати суми боргу; часткова сплата боржником або з його згоди іншою особою основного боргу та/або сум санкцій. Зазначений висновок викладено у постанові Верховного Суду від 10.09.2019 у справі №916/2403/18.
Сукупність встановлених судом обставин - ряд вчинених учасниками справи та Товариством з обмеженою відповідальністю "Селищанське" дій в рамках виконання договору складського зберігання №2 від 01.07.2019 (а саме: визнання пред`явленої позивачем претензії; укладення 05.06.2020 договорів поруки та договорів застави, а також змін до них, якими, зокрема, відстрочено сплату боргу; часткове відшкодування вартості втраченого зерна) свідчить про визнання боржниками боргу - вартості втраченого майна в розмірі 7525272,55 грн.
Частинами 1, 2 ст.543 ЦК України визначено, що у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Кредитор, який одержав виконання обов`язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників. Солідарні боржники залишаються зобов`язаними доти, доки їхній обов`язок не буде виконаний у повному обсязі.
Частиною 1 ст.553 ЦК України визначено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
Відповідно до ч.1 ст.554 ЦК України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. В частині 2 названої статті встановлено, що поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Як зазначено вище: Товариством з обмеженою відповідальністю "Селищанське" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" в рахунок виконання зобов`язань за договором поруки від 05.06.2020 здійснено платежі на загальну суму 6296128,00 грн, в зв`язку з чим залишок заборгованості складає 1229144,55 грн.
Положеннями п.4.1. договору поруки від 05.06.2020 визначено, що цей Договір і передбачені ним зобов`язання сторін набувають чинності з дня його підписання обома Сторонами і діє до повного виконання Поручителем своїх зобов`язань за Договором. Сторони домовились, що Основне зобов`язання має бути виконане в строк до 31 січня 2021 року включно.
Враховуючи невиконання відповідачем своїх зобов`язань за договором поруки від 05.06.2020 у визначений строк, позовні вимоги про стягнення 1229144,55 грн заборгованості підлягають задоволенню як правомірні та обґрунтовані.
Щодо вимог про стягнення пені, розрахованої в сумі 447779,04 грн, суд дійшов таких висновків.
У відповідності до вимог ч.1 ст.216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ст.230 ГК України штрафними санкціями є господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Згідно із вимогами ч.6 ст.231 та ч.6 ст.232 ГК України штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою НБУ, за увесь час користування чужими коштами.
Порушенням зобов`язання, згідно ст.610 ЦК України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно ч.1 ст.612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Так, умовами договору поруки від 05.06.2020, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Векта-Він", Товариством з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн", а також Товариством з обмеженою відповідальністю "Вектор Ойл Трейд" з урахуванням додаткових угод №1 від 31.08.2020, №2 від 21.09.2020, №3 від 10.12.2020 визначено строк виконання зобов`язань по Договору зберігання разом з претензією №438/3 від 29.05.2020 та листом №02-06 від 02.06.2020 до 31.01.2021 включно.
Враховуючи наведене, відповідач є таким, що прострочив з 01.02.2021.
У відповідності до п.3 ст.611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Згідно ч.1 ст.550 ЦК України право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов`язання.
Відповідно до пп. 1, 2 ст.549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Частиною 6 статті 232 ГК України визначено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено договором або законом, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Таким чином, законодавець передбачив право сторін визначати у договорі розмір санкцій і строки їх нарахування за прострочення виконання зобов`язання. У разі відсутності таких умов у договорі нарахування штрафних санкцій припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано відповідно до частини 6 статті 232 ГК України.
Згідно з п.3.2., 3.3. договору поруки від 05.06.2020, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Векта-Він", Товариством з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн", а також Товариством з обмеженою відповідальністю "Вектор Ойл Трейд" у випадку несвоєчасного виконання Поручителем зобов`язання, встановленого пп.2.2., цього Договору, Поручитель на вимогу Кредитора сплачує на користь Кредитора пеню у розмірі подвійної ставки НБУ, що діє у період прострочення, від суми, оплату якої прострочено, за кожен день прострочення. Сторони дійшли згоди про те, що до вимог про сплату пені, яка нараховується за порушення зобов`язань за цим Договором, застосовується строк позовної давності в 3 (три) роки, а також, що пеня, яка підлягає стягненню за порушення зобов`язань за цим Договором нараховується за весь період прострочення виконання відповідного зобов`язання, починаючи з дня порушення строку виконання зобов`язання та закінчуючи днем повного виконання відповідного зобов`язання.
Суд враховує правову позицію щодо застосування норм ст.232 ГК України, викладену у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 20.08.2021 у справі №910/13575/20, згідно якої у кожному конкретному випадку господарські суди повинні належним чином проаналізувати умови укладених між сторонами договорів щодо нарахування штрафних санкцій, та встановити, чи містить відповідний пункт договору або певний термін, шляхом вказівки на подію (день сплати заборгованості, день фактичної оплати, фактичний момент оплати), або інший строк, відмінний від визначеного ч.6 ст.232 ГК України, який є меншим або більшим шести місяців.
Суд вважає, що зазначена умова договору (п.3.3.) може розцінюватися як установлення цим договором іншого, ніж передбачений частиною шостою статті 232 ГК України, строку (терміну), за який нараховуються штрафні санкції.
Здійснивши перевірку правильності здійсненого розрахунку пені, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду часу, протягом якого, на його думку, мало місце невиконання основного зобов`язання, суд дійшов висновку про правомірність позову в частині стягнення 447779,04 грн пені.
Стосовно вимог позивача про звернення стягнення на предмет застави на підставі договору застави від 05.06.2020, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, предметом застави за договором застави від 05.06.2020 є рухоме майно, що може бути відчужене Заставодавцем (Товариством з обмеженою відповідальністю "Векта-Він") і на яке може бути звернене стягнення, а саме:
- MAN TGS 26.430 НОМЕР_1 , причіп НОМЕР_2 ;
- MAN TGS 26.430 НОМЕР_3 , причіп НОМЕР_4 ;
- MAN TGX 26.440 НОМЕР_13 , причіп НОМЕР_14 ;
- MAN TGA 24.413 НОМЕР_15 , причіп НОМЕР_16 ;
- MAN TGA 26.430 НОМЕР_17 , причіп НОМЕР_18 ;
- MAN TGA 26.430 НОМЕР_19 , причіп НОМЕР_20 ;
- MAN TGA 26.430 НОМЕР_21 , причіп НОМЕР_22 ;
- MAN TGA 26.480 НОМЕР_23 , причіп НОМЕР_24 .
За умовами п.2.2. договору застави від 05.06.2020 стягнення може бути звернено на весь Предмет застави або на будь-яку з його складових за вибором Заставодержателя.
За приписами ст.546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема, заставою.
Відповідно до ст.572 ЦК України та статті 1 Закону України "Про заставу" в силу застави кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов`язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави).
Статтею 589 ЦК України передбачено, що у разі невиконання зобов`язання, забезпеченого заставою, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави. За рахунок предмета застави заставодержатель має право задовольнити в повному обсязі свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи сплату процентів, неустойки, відшкодування збитків, завданих порушенням зобов`язання, необхідних витрат на утримання заставленого майна, а також витрат, понесених у зв`язку із пред`явленням вимоги, якщо інше не встановлено договором.
За приписами статті 590 ЦК України звернення стягнення на предмет застави здійснюється за рішенням суду, якщо інше не встановлено договором або законом. Заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, коли зобов`язання не буде виконано у встановлений строк (термін), якщо інше не встановлено договором або законом.
Під час розгляду справи судом встановлено факт прострочення відповідачем свого зобов`язання щодо сплати заборгованості за договором поруки від 05.06.2020.
Слід вказати, що звернення стягнення на предмет застави не призводить до заміни основного зобов`язання на забезпечувальне. Тому задоволення вимог за дійсним основним зобов`язанням одночасно зі зверненням стягнення на предмет застави не зумовлює подвійного стягнення за основним зобов`язанням, оскільки домовленість сторін про його заміну забезпечувальним зобов`язанням відсутня.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.05.2020 у справі №361/7543/17.
Оскільки судом встановлено, що позовні вимоги є обґрунтованими вимога позивача про звернення стягнення на заставне майно підлягає задоволенню, із зазначенням про звернення стягнення на предмет застави в рахунок погашення боргу.
Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Положення ст. 76, 77 ГПК України передбачають, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно до ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З огляду на вищевикладене, оцінивши подані докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Крім того, суд зазначає, що в позовній заяві позивач просить зазначити в резолютивній частині рішення наступне: "Нараховувати на суму заборгованості 1229144,55 грн та стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Векта-Він" (ЄДРПОУ 31601948, адреса: 23316, Вінницька обл., Тиврівський р-н, село Селище, вул. Шевченка, буд. 136"В") на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" (ЄДРПОУ 20027449, адреса: 04070, м. Київ, вул. Петра Сагайдачного, буд. 16-А) - пеню у розмірі подвійної ставки НБУ за кожен день прострочення перерахування грошових коштів протягом періоду з 13.09.2022 р. до моменту виконання судового рішення в частині повної сплати грошових коштів у сумі 1 229 144,55 грн."
Розглянувши дану вимогу суд зазначає наступне.
Стаття 238 ГПК України визначає зміст судового рішення та встановлює, що саме повинно/може бути зазначено в судовому рішенні.
Згідно з приписами ч.10 ст.238 ГПК України, суд, приймаючи рішення про стягнення боргу, на який нараховуються відсотки або пеня, може зазначити в рішенні про нарахування відповідних відсотків або пені до моменту виконання рішення з урахуванням приписів законодавства України, що регулюють таке нарахування. Остаточна сума відсотків (пені) у такому випадку розраховується за правилами, визначеними у рішенні суду, органом (особою), що здійснює примусове виконання рішення суду і відповідні дії (рішення) якого можуть бути оскаржені в порядку, передбаченому розділом VI цього Кодексу.
Тобто, вимога про зазначення в рішенні про нарахування відповідних відсотків або пені до моменту виконання рішення не є самостійною позовною вимогою немайнового характеру, яка повинна оплачуватись судовим збором в розумінні норм ГПК України, оскільки вказана вимога заявляється безпосередньо не до відповідача у справі, а є за своєю правовою природою клопотанням позивача заявленими до суду про використання останнім передбаченого ч.10 ст.238 ГПК України відповідного права.
Таким чином, зазначаючи в тексті судового рішення про нарахування відповідних відсотків або пені до моменту виконання рішення, суд лише використовує своє право на вчинення дії встановленої ч.10 ст.238 ГПК України.
Відповідно до ч.11,12 ст.26 Закону України "Про виконавче провадження", якщо у виконавчому документі про стягнення боргу зазначено про нарахування відсотків або пені до моменту виконання рішення, виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження розраховує остаточну суму відсотків (пені) за правилами, визначеними у виконавчому документі. До закінчення виконавчого провадження виконавець за заявою стягувача перераховує розмір остаточної суми відсотків (пені), які підлягають стягненню з боржника, не пізніше наступного дня з дня надходження заяви стягувача про такий перерахунок, про що повідомляє боржника не пізніше наступного дня після здійснення перерахунку.
За таких обставин, клопотання позивача про зазначення у резолютивній частині рішення формули про нарахування та стягнення на користь позивача пені - до моменту виконання судового рішення підлягає задоволенню.
За правилами ст.129 ГПК України на відповідача покладається відшкодування судового збору, пропорційно розміру задоволених позовних вимог, в сумі 25153,85 грн.
Представник позивача в судовому засіданні (02.03.2023) заявила усне клопотання про призначення судового засідання для вирішення питання щодо розподілу судових витрат після ухвалення рішення.
Так, відповідно до ст.221 ГПК України, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Відповідно до ч.8 ст.129 ГПК України, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Згідно з п.5 ч.6 ст.238 ГПК України, у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про призначення судового засідання для вирішення питання про судові витрати, дата, час і місце його проведення; строк для подання стороною, за клопотанням якої таке судове засідання проводиться, доказів щодо розміру, понесених нею судових витрат.
Таким чином, суд вважає за доцільне задовольнити клопотання представника позивача адвоката Городецької А.Д. та призначити окреме судове засідання для вирішення питання стосовно розподілу понесених судових витрат на професійну правничу допомогу.
Керуючись ст. 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42, 45, 46, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 80, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326, 327 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Векта-Він" (ідентифікаційний код юридичної особи: 31601948; адреса місцезнаходження: 23316, Вінницька обл., Тиврівський район, с.Селище, вул.Шевченка, буд.136В) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" (ідентифікаційний код юридичної особи: 20027449; адреса місцезнаходження: 04070, м.Київ, вул.Петра Сагайдачного, буд.16-А) 1229144,55 грн - основного боргу; 447779,04 - пені; 25153,85 грн відшкодування витрат зі сплати судового збору.
3. Звернути стягнення на предмет застави - автомобіль марки MAN TGS 26.430, 2012 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 (номер шасі: НОМЕР_25 ), з причепом Fliegl DSK 240, реєстраційний номер НОМЕР_2 (номер шасі: НОМЕР_26 ); автомобіль марки MAN TGS 26.430, 2012 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_3 (номер шасі: НОМЕР_27 ), з причепом Fliegl DSK 240, реєстраційний номер НОМЕР_4 (номер шасі: НОМЕР_28 ), що належить на праві власності Товариству з обмеженою відповідальністю "Векта-Він" (ідентифікаційний код юридичної особи: 31601948; адреса місцезнаходження: 23316, Вінницька обл., Тиврівський район, с.Селище, вул.Шевченка, буд.136В), в рахунок погашення заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю "Векта-Він" (ідентифікаційний код юридичної особи: 31601948; адреса місцезнаходження: 23316, Вінницька обл., Тиврівський район, с.Селище, вул.Шевченка, буд.136В) перед Товариством з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" (ідентифікаційний код юридичної особи: 20027449; адреса місцезнаходження: 04070, м.Київ, вул.Петра Сагайдачного, буд.16-А), яка станом на 02.03.2023 становить 1676923,59 грн шляхом продажу вказаного автомобіля з публічних торгів відповідно до положень Закону України "Про виконавче провадження".
4. Нараховувати на суму заборгованості 1229144,55 грн (або її непогашену частину) та стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Векта-Він" (ідентифікаційний код юридичної особи: 31601948; адреса місцезнаходження: 23316, Вінницька обл., Тиврівський район, с.Селище, вул.Шевченка, буд.136В) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" (ідентифікаційний код юридичної особи: 20027449; адреса місцезнаходження: 04070, м.Київ, вул.Петра Сагайдачного, буд.16-А) пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення перерахування грошових коштів протягом періоду з 14.09.2022 до моменту виконання судового рішення в частині повної сплати грошових коштів у сумі 1229144,55 грн.
5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
6. Призначити судове засідання для вирішення питання про понесені позивачем судові витрати у справі №902/1063/22 на 04.04.2023 на 11 год. 00 хв. у приміщенні Господарського суду Вінницької області (вул.Пирогова, 29, м.Вінниця, 21018, 3-й поверх, зала судових засідань №2), про що повідомити сторони.
7. Копію рішення направити згідно переліку.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1, 2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.256, 257 ГПК України).
Повне рішення складено 13 березня 2023 р.
Суддя Нешик О.С.
кількість прим. рішення:
1 - до справи;
2 - Товариство з обмеженою відповідальністю "АДМ Юкрейн" (kristina.tatarintseva@adm.com);
3 - представник ТОВ "АДМ Юкрейн" адвокат Городецька А.Д. ( ІНФОРМАЦІЯ_1 );
4 - Товариство з обмеженою відповідальністю "Векта-Він" (вул.Шевченка, буд.136"В", с.Селище, Тиврівський р-н, Вінницька обл., 23316) - рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення;
5 - Товариство з обмеженою відповідальністю "Вектор Ойл Трейд" (вул.Шевченка Тараса, буд.28, офіс211, м.Чернівці, Чернівецький р-н, Чернівецька обл., 58001) - рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 02.03.2023 |
Оприлюднено | 16.03.2023 |
Номер документу | 109558230 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань інші договори |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Нешик О.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні