Рішення
від 13.03.2023 по справі 564/329/23
КОСТОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 564/329/23

13 березня 2023 року

Костопільський районний суд Рівненської області в складі:

головуючої судді Грипіч Л. А.

з участю секретаря Вознюк Ю. В.

заявниці ОСОБА_1

представника заявниці - адвоката Рибака Ю. В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Костопіль в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім`єю, заінтересована особа - Гутянський старостинський округ Костопільської міської ради,

ВСТАНОВИВ:

Заявниця ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме встановлення факту, що вона - ОСОБА_1 є членом сім`ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування заяви заявниця посилається на те, що 24.04.2022 року захищаючи Батьківщину від військової агресії Російської Федерації, внаслідок військових дій, від вибухової травми у м. Золоте, Луганської області загинув її батько - ОСОБА_2 . На день смерті батько був зареєстрований та постійно проживав за адресою: АДРЕСА_1 . Батько являвся учасником АТО і коли почалася війна він знову пішов на службу. Вони з батьком завжди підтримували зв`язок, спілкувалися між собою, батько свої кошти, які отримував будучи на службі привозив або пересилав їй. За ці кошти вона оплачувала комунальні послуги, купувала дрова для опалення житлового будинку, в якому вони спільно проживали, купувала корми для тварин. В даному будинку вона проживала з батьком постійно, однак зареєстрованою за вказаною адресою не була.

Після загибелі батька відкрилася спадщина на належне йому майно, а саме на житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а також виникло право на отримання одноразової грошової допомоги, у зв`язку із загибеллю батька, пов`язаною із захистом Батьківщини. Зазначила, що коли вона звернулася до Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про призначення і виплату вказаної одноразової грошової допомоги та компесаційних сум, їй було повернуто документи на доопрацювання та надано роз`яснення про необхідність підтвердження постійного проживання разом з батьком, ведення з ним спільного господарства та наявність між ними взаємних прав та обов`язків у судовому порядку. Зазначена обставина перешкоджає їй у реалізації отримання соціального захисту та соціальних гарантій передбачених Законом України «Про соціальний захист і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» повнолітнім дітям загиблого батька, а також передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Про питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану».

В судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 та її представник - адвокат Рибак Ю. В. заяву підтримали з підстав викладених у ній та просили задовольнити її в повному обсязі. Крім того, представник заявниці в судовому засіданні уточнив вимоги та просив крім встановлення факту родинних відносин, встановити факт спільного проживання заявниці з її загиблим батьком.

Представник заінтересованої особи - Гутянського старостинського округу Костопільської міської ради Н. Корева в судове засідання не з`явилася, подала на адресу суду письмову заяву про розгляд справи у відсутності представника заінтересованої особи, проти задоволення заяви про встановлення факту не заперечує.

Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Суд, заслухавши пояснення заявниці та її представника, допитавши свідка ОСОБА_3 та дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 р. передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

У відповідності до абз.2 п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008р. №7, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутись в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.

Судом встановлено, що 24 квітня 2022 року під час захисту України від військової агресії Російської Федерації внаслідок військових дій загинув батько заявниці - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 28.04.2022 року Костопільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), актовий запис №248, сповіщенням про факт загибелі військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 головного сержанта ОСОБА_4 № НОМЕР_3 , виданим 26.04.2022 року т. в. о. начальника штабу - першим заступником командира військової частини НОМЕР_2 майором ОСОБА_5 , лікарським свідоцтвом про смерть №1456 від 27.04.2022 року та довідкою про причину смерті від 27.04.2022 року.

Після загибелі ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне йому майно, а саме на житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Статтею 1221 ЦК України передбачено, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Згідно ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Заявниця ОСОБА_1 є дочкою померлого ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження заявниці серії НОМЕР_4 , виданим 25.12.1991 року виконкомом Гутянської сільської ради Костопільського району, Рівненської області, де в графі «батько» вказаний ОСОБА_2 .

Із копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_5 , виданого 19.06.2012 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Костопільського районного управління юстиції у Рівненській області, вбачається, що заявниця 19.06.2012 року уклала шлюб з ОСОБА_6 , у зв`язку з чим змінила прізвище з ОСОБА_1 на ОСОБА_1 .

Згідно довідки №176, виданої 07.11.2022 року Гутянським старостинським округом Костопільської міської ради вбачається, що в будинку АДРЕСА_1 до дня своєї смерті був зареєстрований і постійно проживав ОСОБА_2 та вів спільне господарство із своєю донькою ОСОБА_1 , яка на території округу проживала без постійного місця реєстрації.

Заявниця ОСОБА_1 являється спадкоємцем за законом після загибелі батька та має право на отримання одноразової грошової допомоги, у зв`язку із загибелю батька, пов`язаною із захистом Батьківщини, однак юридично оформити своє право немає можливості, оскільки при зверненні до Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для оформлення призначення і виплати одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, у зв`язку із загибеллю батька їй було відмовлено та роз`яснено про необхідність підтвердження постійного проживання разом із батьком, ведення з ним спільного господарства та наявність між ними взаємних прав та обов`язків у судовому порядку.

Встановлення факту родинних відносин та проживання однією сім`єю між заявницею та її загиблим батьком ОСОБА_2 необхідне їй для можливості отримання одноразової грошової допомоги, у зв`язку із загибелю батька, пов`язаною із захистом Батьківщини.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 підтвердила родинні відносини між ОСОБА_1 та загиблим ОСОБА_2 , тобто, що вони є близькими родичами - дочкою та батьком. Зазначила, що ОСОБА_1 постійно проживала однією сім`єю разом з своїм батьком ОСОБА_2 в АДРЕСА_1 . Після того, як батько пішов на війну, вона самостійно доглядала за господарством, купувала дрова, корми для тварин, здійснювала догляд за будинком.

У суду не має підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених свідком. Дані про заінтересованість свідка в результаті розгляду справи відсутні, її показання об`єктивно підтверджуються і не суперечать іншим зібраним доказам у справі.

Ст. 3 СК України передбачає, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Коло осіб, які знаходяться між собою у сімейних стосунках, перераховується у ст. 2 СК України (подружжя, батьки, діти, усиновлювачі та усиновлені, баба, дід, прабаба, прадід, внуки, правнуки, рідні брати та сестри, мачуха, вітчим, падчерка, пасинок). Дитина належить до сім`ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.

Відповідно до ч. 4 ст. 3 СК України сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 644/6274/16-ц (провадження № 14-283цс18) вказано, що обов`язковими умовами для визнання особи членом сім`ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин. Отже, законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім`ю.

Пунктом 6 Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року N 5-рп/99 встановлено, що до членів сім`ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т. п.

Ознакою проживання спадкоємця однією сім`єю зі спадкодавцем є систематичне ведення з ним спільного господарства, тобто прийняття участі у спільних витратах, спрямованих на забезпечення життєдіяльності сім`ї.

За змістом ст.29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово, а відповідно до частини шостої даної статті фізична особа може мати кілька місць проживання.

У відповідності до ст.2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені цим Законом.

Оцінюючи у сукупності дослідженні докази, суд вважає доведеним в судовому засіданні факт родинних відносин та проживання заявниці однією сім`єю з її батьком ОСОБА_2 за однією адресою на час смерті останнього.

Оскільки чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту родинних відносин, проживання осіб однією сім`єю та виникнення між ними майнових прав, це згідно з ч.2 ст. 315 ЦПК України може зробити суд у порядку встановлення юридичного факту.

Враховуючи вищезазначене, а також те, що заява про встановлення факту родинних відносин та проживання однією сім`єю породжує юридичні наслідки для ОСОБА_1 , а встановити його іншим шляхом неможливо, суд вважає, що заява останньої підлягає до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 29, 1221, 1268 ЦК України, ст. 3 СК України, ст. ст. 4, 13, 247, 258-259, 263-265, 293-294, 315, 319, 354 ЦПК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім`єю, заінтересована особа - Гутянський старостинський округ Костопільської міської ради - задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_1 , (РНОКПП: НОМЕР_6 ) є членом сім`ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 та проживала з останнім ( ОСОБА_2 ) однією сім`єю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду через Костопільський районний суд Рівненської області шляхом подачі апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Рівненського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заявник:

ОСОБА_1 , (жителька АДРЕСА_1 ), ІПН: НОМЕР_7 .

Заінтересована особа:

Гутянський старостинський округ Костопільської міської ради (місце знаходження с. Гута, вул. Центральна, 3, Рівненський р-н., Рівненська обл.), код ЄДРПОУ: 04386159.

Повне рішення складено

17 березня 2023 року.

СуддяЛ. А. Грипіч

СудКостопільський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення13.03.2023
Оприлюднено20.03.2023
Номер документу109624306
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —564/329/23

Рішення від 13.03.2023

Цивільне

Костопільський районний суд Рівненської області

Грипіч Л. А.

Рішення від 13.03.2023

Цивільне

Костопільський районний суд Рівненської області

Грипіч Л. А.

Ухвала від 13.02.2023

Цивільне

Костопільський районний суд Рівненської області

Грипіч Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні