Справа № 446/488/23
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
16.03.2023 м.Кам`янка-Бузька
Суддя Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області Котормус Т. І. перевіривши позовну заяву Жовківської окружної прокуратури (адреса: 80300, м. Жовква, вул. Св. Трійці, 10) в інтересах держави, в особі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (адреса: 79019, м. Львів, пр. Чорновола, 4) до ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) про конфіскацію земельної ділянки сільськогосподарського призначення,
встановив:
13.03.2023 до суду надійшла позовна заява Жовківської окружної прокуратури в інтересах держави, в особі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області до ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд конфіскувати у власність держави земельну ділянку відповідача. Судові витрати покласти на відповідача.
Позовна заява подана особою, яка наділена цивільною процесуальною дієздатністю, та відповідає вимогами ст. 175-177 ЦПК України.
Підстав для відмови у відкритті провадження, повернення позовної заяви, залишення позовної заяви без руху на момент відкриття провадження у справі не встановлено, а тому необхідно відкрити провадження у справі.
Враховуючи значення справи для сторін, обраний позивачем спосіб захисту, категорію та складність справи, обсяг та характер доказів у справі, суд дійшов висновку, що розгляд справи необхідно проводити за правилами загального позовного провадження, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 274 ЦПК України такий спір не може бути розглянутий в порядку спрощеного позовного провадження.
Як видно з матеріалів справи, відповідач ОСОБА_2 є громадянином Естонської Республіки та проживає за межами території України, а саме у АДРЕСА_1 .
Суд відзначає, що згідно з ч. 1 ст. 497 ЦПК України підсудність судам України цивільних справ з іноземним елементом визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Так, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про міжнародне приватне право", підсудність судам України є виключною у таких справах з іноземним елементом якщо нерухоме майно, щодо якого виник спір, знаходиться на території України, крім справ, що стосуються укладення, зміни, розірвання та виконання договорів, укладених в рамках державно-приватного партнерства, зокрема концесійних договорів, згідно з якими нерухоме майно є об`єктом такого партнерства, зокрема об`єктом концесії, а спір не стосується виникнення, припинення та реєстрації речових прав на такий об`єкт.
Враховуючи те, що нерухоме майно, земельна ділянка щодо якої виник спір у даній справі, знаходиться на території України, а саме на території Новояричівської сільської ради Львівського (колишнього Кам`янка-Бузького) району Львівської області, що належить до юрисдикції Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області, суд дійшов висновку, що дана справа підсудна Кам`янка-Бузькому районному суду Львівської області.
Водночас, оскільки у позовній заяві про конфіскацію земельної ділянки сільськогосподарського призначення відповідачем зазначений громадянин Естонської Республіки, суд дійшов висновку про необхідність направлення судового доручення про надання правової допомоги до компетентного органу іноземної держави, виходячи з такого.
Так, відповідно до частини першої статті 498 ЦПК України якщо в процесі розгляду справи суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, суд України може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Судове доручення про надання правової допомоги оформлюється українською мовою. До судового доручення додається засвідчений переклад офіційною мовою відповідної держави, якщо інше не встановлено міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Порядок вручення судових та позасудових документів на території Естонської Республіки регулюється Договором між Україною та Естонською Республікою про правову допомогу та правові відносини у цивільних та кримінальних справах (далі -Договір), ратифікованого законом №450/95-ВР від 22.11.1995 року, та який набрав чинності 17.05.1996.
Згідно статті 2 Договору, установи юстиції Договірних Сторін надають взаємно правову допомогу у цивільних та кримінальних справах відповідно до положень даного договору. Установи юстиції здійснюють правову допомогу й іншим установам, до компетенції яких відносяться справи, вказані у пункті 1 цієї статті. Інші установи, до компетенції яких відносяться справи, вказані у пункті 1 цієї статті, надсилають прохання про правову допомогу через установи юстиції.
Статтею 3 Договору передбачено, що правова допомога охоплює виконання процесуальних дій, що передбачені законодавством запитуваної Договірної Сторони, зокрема, допит сторін, обвинувачених та підсудних, потерпілих, свідків, експертів, проведення експертиз, судового огляду, передачу речових доказів, порушення кримінального переслідування та видачу осіб, які скоїли злочини, визнання та виконання судових рішень у цивільних справах, вручення та пересилання документів, надання на прохання другої Договірної Сторони відомостей про судимість обвинувачених.
При здійсненні правової допомоги установи Договірних Сторін зносяться одна з одною через Міністерство юстиції та Генеральну Прокуратуру України і Міністерство юстиції та Державну Прокуратуру Естонської Республіки, якщо даним Договором не передбачено інше (стаття 4 Договору).
За приписами статті 5 Договору прохання про здійснення правової допомоги та додатки до них складаються на мові запитуючої Договірної Сторони, до них також додаються завірені копії перекладу на мову другої Договірної Сторони або російську мову. Переклад засвідчується офіційним перекладачем або нотаріусом, або посадовою особою запитуючої установи, або дипломатичним представництвом чи консульською установою запитуючої Договірної Сторони.
За таких обставин, про розгляд даної справи, відповідача належить повідомляти в порядку передбаченому Договором між Україною та Естонською Республікою про правову допомогу та правові відносини у цивільних та кримінальних справах.
Враховуючи вищевикладені обставини, з метою повного та об`єктивного дослідження матеріалів справи та належного повідомлення відповідача про дату, час та місце судового засідання, суд вважає за необхідне направити процесуальні документи в порядку, передбаченому Договором та звернутись до Міністерства юстиції Естонської Республіки через Західне міжрегіональне управлінням Міністерства юстиції.
Водночас, згідно із ст. ст. 139, 140 ЦПК України витрати пов`язані із залученням перекладача та вчиненням інших дій необхідних для розгляду справи, у даному випадку пов`язаних з перекладом документів, направленням судового доручення та оплаті за їх вручення, несе заінтересована сторона, а після розгляду справи, згадані витрати будуть розподілятись відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.
За таких обставин, суд з метою подальшого звернення до Міністерства юстиції Естонської Республіки через Західне міжрегіональне управлінням Міністерства юстиції з приводу надання правової допомоги щодо вручення відповідачу по даній справі копії вищевказаних документів вважає за необхідне зобов`язати позивача надати до суду нотаріально засвідчений переклад на естонську мову необхідних для вручення відповідачу документів.
Разом з тим, відповідно до пункту 8 частини першої статті 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках: звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Згідно з пунктом 12 частини першої статті 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 8 частини першої статті 252 цього Кодексу, до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів.
Оскільки у даній справі суд ухвалює рішення про звернення із судовим дорученням, то провадження у справі необхідно зупинити до моменту надходження відповіді від компетентного органу іноземної держави.
Керуючись ст. 19, 187, 252-253, 274, 497-498 Цивільного процесуального кодексу України,
ухвалив:
Відкрити провадження у цивільній справі за позовною заявою Жовківської окружної прокуратури в інтересах держави, в особі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області до ОСОБА_1 про конфіскацію земельної ділянки сільськогосподарського призначення.
Розгляд справи буде проводитись за правилами загального позовного провадження.
Підготовче засідання відбудеться 15травня 2023року о10.00 год. в приміщенні Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області за адресою: 80400, Львівська область, м. Кам`янка-Бузька, вул. Незалежності, 29 (третій поверх).
У разі, якщо повідомлення відповідачу про день розгляду справи надійде несвоєчасно встановити резервну дату підготовчого засідання 19червня 2023року о10.00 год.
Встановити відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання суду відзиву на позовну заяву, який має відповідати вимогам ст. 178 ЦПК України та до якого додаються докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем та документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Роз`яснити відповідачу, що в строк для подання відзиву він має право пред`явити зустрічний позов.
Зобов`язати Жовківську окружну прокуратуру у строк до 14 квітня 2023 року надати суду нотаріально засвідчений переклад на естонську мову в двох примірниках:
- ухвалу про відкриття провадження у справі від 16 березня 2023 року;
- позовну заяву з додатками.
Суд звертає увагу позивача, що в силу статті 84 Цивільного процесуального кодексу України ненадання витребуваних судом документів є підставою для залишення позову без розгляду.
Звернутися до відповідного компетентного органу Естонської Республіки через Західне міжрегіональне управлінням Міністерства юстиції з судовим дорученням про надання правової допомоги, а саме про вручення ухвали суду та позовної заяви з додатками.
Зупинити провадження у цивільній справі за позовом Жовківської окружної прокуратури в інтересах держави, в особі Головного управління Держгеокадастру у Львівській областідо Кулика Івана про конфіскацію земельної ділянки сільськогосподарського призначення до отримання відповіді на судове доручення про надання правової допомоги.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://court.gov.ua/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Дата складання ухвали 16.03.2023.
Суддя Т.І. Котормус
Суд | Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 16.03.2023 |
Оприлюднено | 22.03.2023 |
Номер документу | 109648705 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: спори про припинення права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області
Котормус Т. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні