Рішення
від 10.03.2023 по справі 914/3285/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.03.2023 Справа № 914/3285/22

м. Львів

За позовом: Акціонерного товариства «Оператор ринку», м. Київ

до відповідача: Дочірнього сервісного підприємства «Водомір» Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», м. Львів

про стягнення 11377,00 грн

Суддя Олена ЩИГЕЛЬСЬКА

Представники сторін не викликались

Заяв про відвід судді не надходило. У відповідності до ст.222 ГПК України, фіксування судового процесу за допомогою підсистеми відеоконференцзв`язку vkz.court.gov.ua. не здійснювалося.

ІСТОРІЯ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

Акціонерне товариство «Оператор ринку» звернулося до Господарського суду Львівської області з позовом до Дочірнього сервісного підприємства «Водомір» Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» про стягнення 11377,00 грн, з яких 10858,29 грн сума основного боргу та 518,71 грн пеня.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.12.2022 року справу передано судді Щигельській О.І.

Ухвалою суду від 26.12.2022 позовну заяву Акціонерного товариства «Оператор ринку» залишено без руху. Встановлено позивачу строк 10 (десять) днів з дня вручення ухвали на усунення недоліків позовної заяви.

06.01.2023 в системі документообігу суду за вх.№378/23 зареєстровано заяву позивача про усунення недоліків.

Ухвалою суду від 09.01.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи №914/3285/22 ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судових засідань та повідомлення (виклику) сторін. Проінформовано сторони, що розгляд справи по суті починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, оскільки судове засідання не проводиться, а тому процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до Господарського процесуального кодексу України обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Заперечень від сторін проти розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження у встановлений чинним процесуальним законом строк не надходило.

06.02.2023 в системі документообігу суду за вх.№2900/23 зареєстровано відзив на позовну заяву.

14.02.2023 до суду надійшла відповідь на відзив, яка зареєстрована в системі документообігу суду за вх.№33724/23.

Відповідно до ч.4 ст.13 ГПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 252 ГПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Судом встановлено, що зібраних в матеріалах справи доказів достатньо для з`ясування обставин справи і прийняття судового рішення, у відповідності до ст.13 ГПК України, судом створювались сторонам необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Аргументи позивача

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 13.01.2021 між ДП «Оператор ринку» та ДСП «Водомір» укладено Договір про участь у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку № 561/01 (зі змінами). У зв`язку з неналежним виконанням умов Договору (несплата послуг) ДП «Оператор ринку» листом від 10.09.2021 № 02/22-2283 повідомлено ДСП «Водомір» про призупинення участі ДСП «Водомір» у РДН/ВДР з 11 вересня 2021 року.

Оскільки, порушення ДСП «Водомір» не були усунуті, AT «Оператор ринку» листом від 10.08.2022 № 03-31/1150 повідомило ДСП «Водомір» про припинення з 11.08.2022 участі у РДН/ВДР та розірвання Договору з 11.08.2022.

Разом з тим, відповідач не виконав у повному обсязі своїх зобов`язань за Договором, чим порушив умови пунктів 33 та. 3.5 Договору щодо сплати фіксованого платежу за участь у РДН/ВДР, внаслідок чого виникла заборгованість за послуги Оператора ринку за жовтень, листопад, грудень 2021 року, що разом складає 10 858,29 грн.

Також позивач вказує, що з відповідача за порушення умов пункту 4.2 Договору щодо прострочення строку оплати фіксованого платежу за участь у РДН/ВДР підлягає стягненню 518,71 грн пені.

У відповіді на відзив позивач зазначає, що відзив ДПС «Водомір» від 02.02.2023 поданий з пропуском встановленого строку не містить заяви про відновлення строку подання відзиву з додатками з обґрунтуванням про неможливість його подання у строк, а тому на думку позивача відзив ДПС «Водомір» від 02.02.2023 не може бути прийнятим судом до розгляду на підставі частини восьмої статті 80 та частини дев`ятою статті 165 Господарського процесуального кодексу України.

Щодо посилання відповідача на п. 3.6. Договору, позивач звертає увагу, що відповідно до пункту 3.6 Договору та пункту 4.4.9 глави 4.4 розділу IV Правил РДН/ВДР передбачено не нарахування Оператором ринку плати за його послуги лише у разі призупинення участі за заявою самого учасника. В інших випадках, у тому числі призупинення Оператором ринку участі у РДН/ВДР учасника у зв`язку з несплатою послуг, положення Правил РДН/ВДР та Договору про участь у РДН/ВДР зобов`язують Оператора ринку нараховувати учаснику РДН/ВДР відповідні платежі за участь у РДН/ВДР, а учасника РДН/ВДР - оплачувати їх. При цьому, як вбачається з Правил РДН/ВДР та умов Договору така оплата має бути здійснена незалежно від того приймав учасник РДН/ВДР участь у торгах, чи ні.

Аргументи відповідача

У поданому відзиві відповідач з викладеним у позовній заяві не погоджується та вважає усі вимоги надуманими. Зокрема вказує, що відповідач - ДСП «Водомір» більше трьох років жодної господарської діяльності не веде як і не отримував жодного разу послуг котрі надає позивач.

Зазначає, що ДСП «Водомір» 08.09.2021 року подано заяву (вих. № 1/9) до ДП «Оператор ринку» про призупинення участі у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку.

ДП «Оператор ринку» вже після отримання заяв від відповідача, про призупинення участі у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, прийняв рішення про призупинення. Зокрема 21.09.2021 канцелярією водоканалу за вх.№ ВД-7749 зареєстровано лист ДП «Оператор ринку» від 10.09.2021щодо призупинення участі РДН/ВДР підприємства - відповідача ДСП «Водомір» з 11 вересня 2021року.

Таким чином, на переконання відповідача позивач призупинив участь ДСП «Водомір» у РДН/ВДР з вересня і вимагає плату за послуги котрі не надавав а відповідач не отримував.

У зв`язку з наведеним відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог повному обсязі.

ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

15.12.2020 року Дочірнє сервісне підприємство «Водомір» Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» (відповідач по справі) звернулося до Державного підприємства «Оператор ринку» (правонаступником якого є Акціонерне товариство «Оператор ринку», позивач по справі) з Заявою №1/12 про участь у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку (далі РДН/ВДР).

У вказаній заяві зазначено, що юридична особа/ФОП Дочірнє сервісне підприємство «Водомір» Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» (Заявник) бажає стати учасником РДН/ВДР та пропонує укласти Договір про участь у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку відповідно до Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 308.

13.01.2021 року між Дочірнім сервісним підприємством «Водомір» Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» (учасник за договором) та Державним підприємством «Оператор ринку» (ОР за договором) укладено Договір про участь у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку №561/01.

Відповідно до п. 1.1. Договору ОР забезпечує функціонування ринку «на добу наперед» (далі РДН) та внутрішньодобового ринку (далі - ВДР), створює організаційні, технологічні, інформаційні та інші умови для здійснення регулярних торгів за Правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 308 (далі - Правила РДН/ВДР), укладання і виконання договорів про купівлю-продаж електричної енергії на РДН/ВДР та розрахунків за ними, а Учасник використовує такі умови з метою участі у торгах, купівлі-продажу електричної енергії та врегулювання відповідних фінансових зобов`язань згідно з Правилами РДН/ВДР.

Відповідно до п.п. 3.1.- 3.2. Договору оплата послуг ОР, що надаються за цим Договором і пов`язані із провадженням діяльності зі здійснення функцій оператора ринку, складається з фіксованого платежу за участь у РДН/ВДР та платежу за здійснення операцій купівлі-продажу на РДН/ВДР. ОР розраховує розміри фіксованого платежу за участь у РДН/ВДР та тарифу на здійснення операцій купівлі-продажу на РДН/ВДР відповідно до Правил РДН/ВДР та повинен оприлюднити їх на власному вебсайті не пізніше 30 днів до введення в дію.

Постановою НКРЕКП від 18.11.2020 № 2124 погоджено фіксований платіж за участь на ринку «на добу наперед» та внутрішньо добовому ринку на 2021 рік у розмірі 3 619,43 грн з ПДВ.

Фіксований платіж за участь у РДН/ВДР оплачується щомісяця шляхом здійснення повної попередньої оплати. ОР у перший робочий день кожного календарного місяця надає Учаснику рахунок на сплату фіксованого платежу за участь у РДН/ВДР за відповідний місяць (п. 3.3. Договору).

Згідно з п. п. 3.5.-3.6. Договору учасник зобов`язаний оплатити рахунки, що надаються ОР відповідно до пункту 3.3 цього Договору, протягом трьох робочих днів з дати їх формування. У разі призупинення участі на РДН Учасника за його заявою ОР на час дії такого призупинення не нараховує Учаснику оплату послуг ОР.

Відповідно до підпунктів 1 та 4 пункту 1.6.1 глави 1.6 розділу І Правил РДН/ВДР обмін інформацією між ОР та учасниками РДН/ВДР здійснюється через програмне забезпечення ОР із застосуванням КЕП та поштою. Програмним забезпеченням АТ «Оператор ринку» є система ХМtrade®/PXS.

Відповідно до Витягу з програмного комплексу Оператора ринку:

-01.10.2021 сформовано рахунок-фактуру № 7438711040 на оплату послуг (фіксований платіж за участь РДН/ВДР) за жовтень 2021 року у розмірі 3 619,43 грн,

-01.11.2021 сформовано рахунок-фактуру № 7438711140 на оплату послуг (фіксований платіж за участь РДН/ВДР) за листопад 2021 року у розмірі 3 619,43 грн,

-01.12.2021 сформовано рахунок-фактуру № 7438711240 на оплату послуг (фіксований платіж за участь РДН/ВДР) за грудень 2021 року у розмірі З 619,43 грн.

ОР надає Учаснику Акт приймання-передачі наданих послуг за формою, наведеною у додатку 1 до цього Договору, та інші фінансові документи в терміни, передбачені Правилами РДН/ВДР (п. 3.7. Договору).

На виконання пункту 3.7 Договору позивачем було підготовлено Акти приймання-передачі наданих послуг за жовтень, листопад та грудень 2021 року, які були направлені на адресу відповідача рекомендованим листами від 01.11.2021 № 02-21/2764, від 01.12.2021 № 02-21/3040, від 04.01.2022 № 02-21/1.

Листи від 01.11.2021 № 02-21/2764, від 01.12.2021 № 02-21/3040 отримано відповідачем, про що свідчать завірені копії рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень, виплат поштового перекладу № 0103279679109, № 0103279011582 та завірена копія списку № 1453 від 05.01.2022 згрупованих поштових відправлень з фіскальним чеком.

Відповідно до п. 4.2. Договору у разі прострочення Учасником оплати послуг ОР більше ніж на календарний місяць ОР має право призупинити його участь у РДН і ВДР у порядку, встановленому Правилами РДН/ВДР.

21.07.2021 року сторонами укладено Додаткову угоду №1, якою зокрема пункт 2.1 Договору після підпункту 5 доповнено новим підпунктом 6 в такій редакції: « 6) надавати Учаснику Акти приймання-передачі наданих послуг у порядку та строки, встановлені Правилами РДН/ВДР;».

Пункт 2.3 Договору після підпункту 8 доповнено новим підпунктом 9 в такій редакції: « 9) підписати та повернути ОР один примірник Акта приймання-передачі наданих послуг у порядку та строки, визначені Правилами РДН/ВДР;».

Пункт 4.2 Договору викладено в такій редакції: « 4.2. У разі прострочення Учасником строку оплати послуг ОР, установленого цим Договором, з наступного дня після закінчення строку оплати Учаснику нараховується пеня в розмірі 0,1% від суми простроченого платежу (але не більше облікової ставки НБУ, яка діє на день прострочення) за кожен день прострочення.»

Пункт 8.4 Договору викладено в такій редакції: « 8.4. Розірвання цього Договору не звільняє Сторони від повного виконання ними своїх зобов`язань за цим Договором, у тому числі в частині розрахунків, що виникли до його розірвання.»

Листом №02-22/572 від 30.12.2021 року позивач повідомляв відповідача про внесення змін до глави 11 «Юридичні реквізити та підписи Сторін» Договору щодо банківських реквізитів ОР.

10.09.2021 позивач звернувся до відповідача з Листом №02-22/2283, яким повідомляв, що відповідно до пункту 2.4.4 (2) глави 2.4 розділу її Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, ДП «Оператор ринку» за власної ініціативи призупиняє участь у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку ДСП «Водомір» з 11 вересня 2021 року у зв`язку з несплатою послуг ДП «Оператор ринку».

З долученої копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового перекладу № 0103276661365 встановлено, що вказаний лист отримано відповідачем 17.09.2021.

13.09.2021 до ДП «Оператор ринку» надійшла заява ДСП «Водомір» від 08.09.2021 № 1/9 про призупинення участі у РДН/ВДР. В якій зазначено, що юридична особа - Дочірнє сервісне підприємство «Водомір» Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» бажає призупинити участь у РДН/ВДР.

У відповідь на вказану заяву позивач надіслав відповідачу Лист №02-22/2380 від 15.09.2021 року, яким зазначалося, що ДП «Оператор ринку» листом від 10.09.2021 №02-22/2283 повідомлено ДСП «Водомір» про призупинення за власною ініціативою ДП «Оператор ринку» участі ДСП «Водомір» у РДН/ВДР з 11 вересня 2021 року у зв`язку з несплатою послуг ДП «Оператор ринку». Станом на 15.09.2021 ДСП «Водомір» має заборгованість за послуги ДП «Оператор ринку» (заборгованість за вересень 2021 року складає 3 619,43 грн. з ПДВ). Тому, призупинити участь у РДН/ВДР за ініціативою ДСП «Водомір» можна буде лише після усунення причини, що призвели до призупинення його участі у РДН/ВДР, відповідного поновлення участі ДСП «Водомір» у РДН/ВДР та наступного надання до ДП «Оператор ринку» належним чином оформленої заяви ДСП «Водомір» про призупинення участі у РДН/ВДР.

З долученої копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового перекладу № 0103278135784 встановлено, що вказаний лист отримано відповідачем 23.09.2021.

Листом №03-21/1150 від 10.08.2022 року позивач повідомив відповідача, що АТ «Оператор ринку», відповідно до пункту 2.4.5 (4) глави 2,4 розділу II Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, припиняє участь у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку ДСП «Водомір» з 11 серпня 2022 року у зв`язку з тим, що ДСП «Водомір» протягом 11 місяців не усунуто порушення, що призвели до призупинення його участі у РДН/ВДР. Враховуючи викладене, договір про участь у ринку - «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку від 13.01.2021 №561/01 розривається з 11 серпня 2022 року. При цьому, розірвання договору не звільняє ДСП «Водомір» від повного виконання ним своїх зобов`язань за договором, у тому числі в частині розрахунків, що виникли до його розірвання.

З долученої копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового перекладу № 0103279009740 встановлено, що вказаний лист отримано відповідачем 16.08.2022.

06.10.2022 року позивач звертався до відповідача з Вимогою про сплату фіксованого платежу за участь на РДН/ВДР №01-42/1391, якою просив в триденний термін з моменту отримання письмової вимоги та рахунків-фактур від 01.10.2021 № 7438711040, від 01.11.2021 №7438711140, від 01.12.2021 № 7438711240 сплатити заборгованість по сплаті фіксованого платежу за жовтень, листопад, грудень 2021 року у розмірі 10 858,29 грн з ПДВ.

На підтвердження скерування на адресу відповідача вимоги та рахунків-фактур позивачем долучено копію опису вкладення у цінний лист, фіскальний чек та поштову накладну АТ «Укрпошта» від 03.11.2022 року.

ОЦІНКА СУДУ

Згідно ст.509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Відповідно до ст.11 ЦК України, однією з підстав виникнення зобов`язань, є зокрема договори та інші правочини.

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначено Законом України «Про ринок електричної енергії».

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 324 утворено державне підприємство «Оператор ринку». На виконання ч.8 ст. 51 Закону наказом Міністерства енергетики України від 20.12.2021 № 344, створено акціонерне товариство «Оператор ринку» у процесі перетворення державного підприємства «Оператор ринку».

Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону оператор ринку забезпечує функціонування ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, а також здійснює організацію купівлі-продажу електричної енергії для доби постачання на підставі ліцензії. Оператор ринку створює організаційні, технологічні, інформаційні та інші умови для здійснення регулярних торгів за правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, укладання і виконання договорів та розрахунків за ними, зокрема визначає уповноважений банк.

Відповідно до ч. 1 ст. 67 Закону в Україні функціонує єдиний ринок "на добу наперед" та внутрішньодобовий ринок. Для участі на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку учасники ринку укладають з оператором ринку договір про участь у ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку, типова форма якого є невід`ємною частиною правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку. Оператор ринку не має права відмовити в укладенні договору про участь у ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку, якщо учасник ринку належним чином виконав усі умови правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку щодо доступу до ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку.

Як встановлено судом вище, 15.12.2020 року Дочірнє сервісне підприємство «Водомір» Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» звернулося до Державного підприємства «Оператор ринку» з Заявою №1/12 про участь у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку (далі РДН/ВДР).

13.01.2021 року між сторонами укладено Договір про участь у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку №561/01.

Відповідно до пункту 2.1.2 глави 2.1 розділу II Правил РДН/ВДР ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 308 (в редакції станом на дату спірних правовідносин), учасник ринку набуває статусу учасника РДН/ВДР з дати набрання чинності договором про участь у РДН та ВДР.

Частиною 5 п.1.7.10 глави 1.7 розділу І Правил РДН/ВДР визначено, що Оператор ринку зобов`язаний оприлюднювати інформацію, що не є конфіденційною, в тому числі, реєстр учасників РДН/ВДР.

Пунктом 2.1.7 глави 2.1 розділу II Правил РДН/ВДР закріплено, що після отримання ОР підписаного зі сторони заявника договору про участь у РДН та ВДР у двох примірниках ОР за 2 робочі дні: підписує, реєструє та повертає один примірник договору заявнику; реєструє учасника РДН/ВДР; інформує Регулятора та інших учасників РДН/ВДР про реєстрацію нового учасника РДН/ВДР шляхом розміщення відповідної інформації на власному вебсайті.

Реєстрація нового учасника РДН/ВДР здійснюється Оператором ринку шляхом включення інформації про Учасника до реєстру учасників рдн/вдр.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідач був включений до реєстру учасників рдн/вдр.

Разом з тим у зв`язку з несплатою відповідачем послуг ДП «Оператор ринку», за ініціативою ОР було призупинено участь відповідача у РДН/ВДР, про що було повідомлено відповідача Листом №№02-22/2283 від 10.09.2021 року.

Відповідно до п. 2.4.1. Правил призупинення або припинення участі у РДН/ВДР можливе за ініціативою учасника РДН/ВДР або за ініціативою ОР на підставах, передбачених цими Правилами.

Пунктом 2.4.4. Правил встановлено, що ОР за власною ініціативою призупиняє участь у РДН/ВДР учасника РДН/ВДР у разі виявлення щодо такого учасника хоча б однієї з таких обставин:

1) повторного протягом року порушення будь-якого з положень цих Правил;

2) несплати за послуги ОР та/або штрафних санкцій у терміни, встановлені цими Правилами та договорами.

Матеріалами справи підтверджено отримання вказаного вище листа відповідачем, відтак суд приходить до висновку, що відповідач був обізнаний про призупинення участі у РДН/ВДР за ініціативою ОР.

Водночас 13.09.2021 до ДП «Оператор ринку» надійшла заява ДСП «Водомір» від 08.09.2021 № 1/9 про призупинення участі у РДН/ВДР в якій зазначено, що юридична особа Дочірнє сервісне підприємство «Водомір» Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» бажає призупинити участь у РДН/ВДР.

Правилами встановлено, що учасник РДН/ВДР має право призупинити участь у РДН/ВДР за власною ініціативою шляхом подання ОР заяви про призупинення участі у РДН/ВДР із зазначенням періоду, на який планується таке призупинення, з урахуванням пункту 2.4.3 цієї глави. Учасник РДН/ВДР має право достроково відновити участь у РДН/ВДР шляхом направлення ОР письмового повідомлення та здійснення оплати фіксованого платежу за участь у РДН/ВДР у порядку, визначеному цими Правилами.

Суд зазначає, що Лист відповідача № 1/9 від 08.09.2021 про призупинення участі у РДН/ВДР всупереч вимогам п. 2.4.2. Правил не містив інформації щодо періоду, на який планується таке призупинення і чіткої дати, з якої планується таке призупинення.

Про вказані недоліки було зазначено позивачем у Листі №02-22/2380 від 15.09.2021 року, зокрема вказано, що призупинити участь у РДН/ВДР за ініціативою ДСП «Водомір» можна буде лише після усунення причини, що призвели до призупинення його участі у РДН/ВДР, відповідного поновлення участі ДСП «Водомір» у РДН/ВДР та наступного надання до ДП «Оператор ринку» належним чином оформленої заяви ДСП «Водомір» про призупинення участі у РДН/ВДР.

Пункт 2.4.7. Правил встановлює, що ОР зобов`язаний припинити участь учасника РДН/ВДР, якщо учасник РДН/ВДР протягом строку, зазначеного в абзаці другому пункту 2.4.6 цієї глави, не усунув порушення, що призвели до призупинення його участі у РДН/ВДР.

Оскільки ДСП «Водомір» не було усунуто порушення, що призвели до призупинення його участі у РДН/ВДР, позивачем було припинено участь у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку ДСП «Водомір» з 11 серпня 2022 року, а Договір про участь у ринку - «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку від 13.01.2021 №561/01 розірвано з 11 серпня 2022 року, що підтверджується листом №03-21/1150 від 10.08.2022.

Рішення щодо призупинення або припинення участі у РДН/ВДР за ініціативою ОР вступає в силу з 00:00 години доби, наступної за днем відправлення відповідного повідомлення ОР (п. 2.4.9. Правил).

Пунктом 2.4.5. Правил визначено, що призупинення участі у РДН/ВДР за ініціативою учасника РДН/ВДР або за ініціативою ОР не звільняє учасника РДН/ВДР від виконання зобов`язань, передбачених договором про участь у РДН та ВДР, договорами про купівлю-продаж електричної енергії на РДН та/або на ВДР.

Відповідно до п. 4.4.1. Правил ОР має право на відшкодування учасниками РДН/ВДР його економічно обґрунтованих витрат, пов`язаних із провадженням діяльності зі здійснення функцій оператора ринку.

Згідно з п. 4.4.2. Правил вартість послуг ОР, що надаються на РДН/ВДР, складається із:

1) фіксованого платежу за участь на РДН/ВДР;

2) платежу за здійснення операцій купівлі-продажу на РДН/ВДР.

Крім того п.п. 3.1. Договору визначено, що оплата послуг ОР, що надаються за цим Договором і пов`язані із провадженням діяльності зі здійснення функцій оператора ринку, складається з фіксованого платежу за участь у РДН/ВДР та платежу за здійснення операцій купівлі-продажу на РДН/ВДР.

Постановою НКРЕКП від 18.11.2020 № 2124 погоджено фіксований платіж за участь на ринку «на добу наперед» та внутрішньо добовому ринку на 2021 рік у розмірі 3 619,43 грн з ПДВ.

Фіксований платіж за участь у РДН/ВДР оплачується щомісяця шляхом здійснення повної попередньої оплати. ОР у перший робочий день кожного календарного місяця надає Учаснику рахунок на сплату фіксованого платежу за участь у РДН/ВДР за відповідний місяць (п. 3.3. Договору).

Відповідно до Витягу з програмного комплексу Оператора ринку позивачем були сформовані рахунки-фактури, зокрема:

-01.10.2021 сформовано рахунок-фактуру № 7438711040 на оплату послуг (фіксований платіж за участь РДН/ВДР) за жовтень 2021 року у розмірі 3 619,43 грн,

-01.11.2021 сформовано рахунок-фактуру № 7438711140 на оплату послуг (фіксований платіж за участь РДН/ВДР) за листопад 2021 року у розмірі 3 619,43 грн,

-01.12.2021 сформовано рахунок-фактуру № 7438711240 на оплату послуг (фіксований платіж за участь РДН/ВДР) за грудень 2021 року у розмірі 3 619,43 грн.

А також на виконання пункту 3.7 Договору позивачем було підготовлено Акти приймання-передачі наданих послуг за жовтень, листопад та грудень 2021 року, які були направлені на адресу відповідача рекомендованим листами від 01.11.2021 № 02-21/2764, від 01.12.2021 № 02-21/3040, від 04.01.2022 № 02-21/1.

Доказів оплати відповідачем фіксованого платежу за участь у РДН/ВДР матеріали справи не містять.

Щодо твердження відповідача про те, що плата за вказаний період не може бути нарахована відповідно до п. 3.6. Договору, суд звертає увагу, що відповідно до п. 3.6. Договору у разі призупинення участі на РДН Учасника за його заявою ОР на час дії такого призупинення не нараховує Учаснику оплату послуг ОР.

Однак як зазначалося вище призупинення участі у РДН/ВДР відповідача відбулося не за його заявою, а за ініціативою ОР.

З Правил РДН/ВДР та умов Договору випливає, що така оплата має бути здійснена учасником незалежно від того приймав учасник РДН/ВДР участь у торгах, чи ні, відтак позивачем правомірно нараховано учаснику РДН/ВДР відповідні платежі за участь у РДН/ВДР.

Відповідно до частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

У силу положень статті 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Частиною 1 статті 627 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно з положеннями статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Суд зазначає, що укладені між сторонами договори у розумінні статей 173, 174 Господарського кодексу України та статей 11, 509 Цивільного кодексу України є належною підставою для виникнення у його сторін кореспондуючих прав і обов`язків.

У силу статей 525, 526 Цивільного кодексу України та статті 193 Господарського кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору та вимог зазначених Кодексів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно зі статтею 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Враховуючи наведене суд приходить до висновку, що вимога позивача про стягнення з Дочірнього сервісного підприємства «Водомір» Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» 10 858,29 грн (фіксованого платежу за участь на РДН/ВДР за жовтень, листопад, грудень 2021 року) є обґрунтованою та підлягає до задоволення.

Щодо нарахованої та заявленої до стягнення пені в розмірі 518,71 грн пені, суд зазначає, що згідно положень ст. 229 ГК України, учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов`язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов`язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов`язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами.

Штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання (ч. 1 ст. 230 ГКУкраїни).

Штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором. Розмір штрафних санкцій, що застосовуються у внутрішньогосподарських відносинах за порушення зобов`язань, визначається відповідним суб`єктом господарювання - господарською організацією (ч.6-7 ст.231 ГК України).

Суд зазначає, що 21.07.2021 року сторонами укладено Додаткову угоду №1, якою пункт 4.2 Договору викладено в такій редакції: « 4.2. У разі прострочення Учасником строку оплати послуг ОР, установленого цим Договором, з наступного дня після закінчення строку оплати Учаснику нараховується пеня в розмірі 0,1% від суми простроченого платежу (але не більше облікової ставки НБУ, яка діє на день прострочення) за кожен день прострочення.»

Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань», платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін; розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Згідно ч. 6 ст. 232 ГК України Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Перевіривши правильність розрахунку пені за заявлений позивачем період суд встановив, що такий проведено вірно відтак, сума належної до стягнення з відповідача пені становить 518,71 грн.

Статтею 13 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

У відповідності з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та ч.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно зі ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Відповідно до ст.77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст.79 ГПК України).

Стандарт доказування вірогідності доказів, який на відміну від достатності доказів, підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу. На суд покладено обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються скоріше були (мали місце), аніж не були. Вказаної позиції дотримується Верховний Суд, зокрема у постанові від 21 серпня 2020 року у справі №904/2357/20.

У відповідності до ч.ч. 1,2 ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи те, що позивачем подано достатньо об`єктивних, допустимих та переконливих доказів в підтвердження своїх позовних вимог, які відповідачем не спростовані, виконавши вимоги процесуального права, всебічно і повно перевіривши обставини справи в їх сукупності, дослідивши представлені докази, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Акціонерного товариства «Оператор ринку» до Дочірнього сервісного підприємства «Водомір» Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» про стягнення 11377,00 грн, з яких 10858,29 грн сума основного боргу та 518,71 грн пеня підлягають задоволенню в повному обсязі.

СУДОВІ ВИТРАТИ

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відтак, судовий збір в розмірі 2481,00 грн покладається на відповідача в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 13, 74, 76, 77, 78, 86, 129, 233-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Дочірнього сервісного підприємства «Водомір» Львівського міського комунального підприємства «Львівво доканал» (79017, Львівська обл., місто Львів, вулиця Зелена, будинок 62 А; ідентифікаційний код 23958071) на користь Акціонерного товариства «Оператор ринку» (01032, місто Київ, вул. Петлюри Симона, будинок 27; ідентифікаційний код 43064445) 11377,00 грн заборгованості, з яких 10858,29 грн сума основного боргу та 518,71 грн пеня, а також 2481,00 грн судового збору.

3. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили в порядку ст. 327 ГПК України.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписано 20.03.23р.

Суддя Щигельська О.І.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення10.03.2023
Оприлюднено22.03.2023
Номер документу109672451
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —914/3285/22

Ухвала від 02.10.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Вронська Г.О.

Постанова від 13.07.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 01.05.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Рішення від 10.03.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Щигельська О.І.

Ухвала від 09.01.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Щигельська О.І.

Ухвала від 26.12.2022

Господарське

Господарський суд Львівської області

Щигельська О.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні