Рішення
від 10.03.2023 по справі 922/2460/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.03.2023м. ХарківСправа № 922/2460/22

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Калантай М.В.

при секретарі судового засідання Почуєвій А.А.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Акціонерного товариства "Укртелеком", м.Київ, в особі Харківської філії Акціонерного товариства "Укртелеком", м.Харків до Товариства з обмеженою відповідальністю "Скрамлонч Україна", м.Харків про стягнення 735 826,08грн. за участю представників:

від позивача: не з`явився

від відповідача: не з`явився

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Харківської філії Акціонерного товариства "Укртелеком" (надалі - позивач) звернулося до господарського суду Харківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Скрамлонч Україна" (надалі - відповідач) про стягнення 735826,08грн.

На підтвердження позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов`язань щодо внесення орендної плати та інших платежівза договором оренди нерухомого майна №63Е100-1789/20 від 01.07.2020.

Ухвалою від 12.12.2022 дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 11.01.2023.

У підготовчому засіданні 11.01.2023 судом постановлено ухвалу без виходу до нарадчої кімнати про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів та відкладення підготовчого засідання на 08.02.2023.

У підготовчому засіданні 08.02.2023 закрито підготовче провадження та призначено справи до судового розгляду по суті на 10.03.2023

У призначене на 10.03.2023 судове засідання представник позивача не з`явився. При цьому, слід зазначити, що відповідно до ухвали від 27.02.2023 було задоволено заяву представника позивача про участь у засіданні в режимі відеоконференції, проте з технічних причин (відсутність доступу до мережі інтернет) можливість організувати проведення відеоконференції у суду була відсутня. Згідно з частиною 5 статті 197 ГПК України ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву. Разом із тим, оскільки явка представника позивача у дане судове засідання обов`язковою судом не визнавалася і у минулому підготовчому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та повідомив, що надав всі наявні у нього докази, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника позивача.

Відповідач представника в судове засідання також не направив, відзиву не надав.

Господарським судом перевірено місцезнаходження відповідача. У відповідності до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань адресою відповідача є: 61010, м. Харків, Нетіченська набережна, 8. Дана адреса зазначена позивачем і у позовній заяві.

За вказаною адресою відповідачу направлялися копії ухвал у даній справі, які були повернуті до суду у зв`язку із відсутністю адресата за вказаною адресою, у тому числі ухвала від 08.02.2023 повернута до суду з відповідною довідкою поштової установи від 28.02.2023.

Згідно з частиною 4 статті 120 ГПК України ухвала господарського суду про дату, час та місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу, але не менше ніж п`ять днів, для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи чи вчинення відповідної процесуальної дії.

При цьому, відповідно до пунктів 4, 5 частини 6 статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Враховуючи наведені приписи чинного законодавства, копія ухвали від 08.02.2023 вважається врученою відповідачу 28.02.2023, а тому суд приходить до висновку про належне повідомлення відповідача про дату, час і місце судового засідання.

Пунктом 1 частини 3 статті 202 ГПК України встановлено, що у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання.

Частиною 9 статті 165 ГПК України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами та за відсутності представника відповідача.

З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно і повно дослідивши надані до матеріалів справи докази, суд встановив наступне.

01 липня 2020 року між позивачем, як орендодавцем, та відповідачем, як орендарем, укладено договір оренди нерухомого майна №63Е100-1789/20 від 01.07.2020 (надалі - Договір), за умовами якого орендодавець позивач передає, а орендар бере в строкове платне користування наступне майно: нерухоме майно, загальною площею 2937,2кв.м., розташоване за адресою: м. Харків, провулок Лопатинський, 9.

Відповідно до п. 11.1 Договору він набирає чинності після його підписання сторонами і діє протягом 2 років 11 місяців включно та до повного виконання сторонами своїх зобов`язань.

Додатком №1 до договору визначена план-схема орендованого майна.

Додатком №2 до договору є розрахунок вартості послуг з утримання орендованого майна.

Відповідно до акту приймання-передачі майна від 04.07.2020 орендодавець передав, а орендар прийняв у користування відповідно до умов Договору нерухоме майно, розташоване за адресою: м. Харків, провулок Лопатинський, 9. Технічний та санітарний стан орендованого майна задовільний.

Згідно з п. 5.3.11 Договору орендар зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату та інші платежі, передбачені цим договором.

За умовами п. 3.1 Договору за користування орендованим майном орендар зобов`язаний сплачувати орендодавцю орендну плату, що складається з:

3.1.1 плати за користування нерухомим майном:

- за приміщення п`ятиповерхової будівлі, визначеної за орендною ставкою у розмірі 50,89грн. за 1кв.м. за місяць (без урахування ПДВ та коефіцієнта загальних площ), що з урахуванням ПДВ та коефіцієнта загальних площ становить 154630,28грн. за 2532,10кв.м. за місяць;

- за нежитлові будівлі, розташовані на території подвір`я, визначеної за орендною ставкою у розмірі 11,05грн. за 1кв.м. за місяць (без урахування ПДВ та коефіцієнта загальних площ), що з урахуванням ПДВ та коефіцієнта загальних площ становить 5371,63грн. за 405,1кв.м. за місяць;

3.1.2 плати за надання орендодавцем послуг з утримання орендованого майна, порядок розрахунку та розмір якої зазначено в Додатку №2 до Договору. При визначенні такої плати підлягає застосуванню коефіцієнт загальних площ (якщо такий визначений договором).

Пунктом 3.7 Договору встановлено, що щомісячно не пізніше 10 числа місяця наступного за розрахунковим орендодавець надає орендарю рахунок-акт, яким підтверджується обсяг та вартість послуг оренди та послуг з утримання орендованого майна за розрахунковий місяць.

Відповідно до п. 3.8 Договору орендна плата сплачується орендарем щомісяця шляхом перерахування в безготівковому порядку на банківський рахунок орендодавця в наступному порядку:

- орендна плата (за виключенням плати за надання послуг з утримання орендованого майна) сплачується не пізніше 20 числа розрахункового (поточного) місяця;

- плата за надання послуг із утримання орендованого майна сплачується до 20 числа місяця наступного за розрахунковим.

Відповідно до п. 3.12 Договору починаючи з 2021 року, кожного 1 липня кожного року дії договору, орендна плата (за виключенням плати за послуги з утримання орендованого майна), автоматично індексується (збільшується) на 10% від орендної плати, що діяла за попередній рік оренди. При цьому сторони погодилися, що така зміна орендної плати відбуватиметься без укладення будь-яких змін та доповнень до цього Договору.

На виконання умов Договору позивачем за січень-лютий 2022 року було виставлено відповідачу рахунки-акти на загальну суму 735826,08грн. (рахунок-акт №ЛГС-22/01-01 к30 від 31.01.2022 та рахунок-акт №63-КІВ-22-1034 від 28.02.2022).

Як зазначив представник позивача у підготовчому засіданні, дані рахунки-акти направлялися відповідачу засобами електронного зв`язку.

Докази отримання даних рахунків відповідачем у справі відсутні.

В той же час, слід врахувати, що згідно з п. 3.9 Договору орендна плата сплачується на підставі рахунку-акту, що надається/надсилається/передається орендодавцем орендарю, в тому числі який надсилається орендодавцем за допомогою електронного сервісу обміну документами. У разі не отримання Орендарем рахунку-акту від Орендодавця Орендар зобов`язаний здійснити оплату орендної плати не пізніше 20 числа місяця, у якому має бути здійснена така оплата. При цьому, розмір плати за надання послуг з утримання Орендованого майна визначається у розмірі, що дорівнює попередній оплаті за надання таких послуг (з подальшим корегуванням переплати/недоплати Орендодавцем).

Отже, навіть у випадку неотримання рахунку-акту відповідач згідно з умовами Договору зобов`язаний здійснити оплату у вищевказаному порядку не пізніше 20 числа місяця, у якому має бути здійснена така оплата.

Проте, докази повної та своєчасної оплати відповідачем передбачених Договором орендних платежів за січень-лютий 2022 року в матеріалах справи відсутні.

06 жовтня 2022 року позивач направив відповідачу вимогу про сплату заборгованості на суму 735826,08грн. за період січень-лютий 2022 року, що підтверджується наявними у справі поштовими описом вкладення до цінного листа, накладною та фіскальним чеком. Однак, дана вимога повернулася до відповідача у зв`язку із закінченням встановленого терміну зберігання.

До даного часу вказана заборгованість з орендних платежів відповідачем не погашена.

Враховуючи невиконання відповідачем своїх договірних зобов`язань, позивач звернувся до Господарського суду Харківської області з даним позовом, у якому просить стягнути з відповідача на свою користь 735826,08грн. заборгованості за Договором.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Згідно зі статтею 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

Відповідно до статті 762 ЦК України встановлено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За умовами статті 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Судом встановлено, що у відповідача за умовами Договору виник обов`язок щодо сплати орендних платежів за січень-лютий 2022 року на загальну суму 735826,08грн.

Відповідно до статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно статей 76, 77 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідачем не надано суду та в матеріалах справи відсутні докази повної та своєчасної сплати передбачених Договором орендних платежів.

Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно з частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Частиною 1 статті 625 ЦК України встановлено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

У зв`язку з цим, суд вважає позовні вимоги про стягнення 735826,08грн. заборгованості законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись статтями 129, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Скрамлонч Україна" (61010, м. Харків, Нетіченська набережна, 8, код 43311220) на користь Акціонерного товариства "Укртелеком" (01601, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 18, код 21560766) в особі Харківської філії Акціонерного товариства "Укртелеком" (61010, м.Харків, Нетіченська набережна, 8, код 25614660) 735826,08грн. заборгованості та 8829,91грн. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено "20" березня 2023 р.

СуддяМ.В. Калантай

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення10.03.2023
Оприлюднено23.03.2023
Номер документу109672900
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/2460/22

Рішення від 10.03.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калантай М.В.

Ухвала від 27.02.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калантай М.В.

Ухвала від 08.02.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калантай М.В.

Ухвала від 23.01.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калантай М.В.

Ухвала від 11.01.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калантай М.В.

Ухвала від 10.01.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калантай М.В.

Ухвала від 19.12.2022

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калантай М.В.

Ухвала від 12.12.2022

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калантай М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні