21.03.2023
Провадження №2-о/389/25/23
ЄУН 389/505/23
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2023 року Знам`янський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді - Берднікової Г.В.,
за участю секретаря судового засідання Чуканової О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду міста Знам`янка Кіровоградської області, в порядку окремого провадження, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дмитрівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області про встановлення факту, що має юридичне значення,-
В С Т А Н О В И В:
Представник заявника звернувся до суду з даною заявою, в якій заявник просить встановити факт її постійного проживання з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .
Вимоги заяви обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , який проживав разом із співмешканкою - ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 . Вони вели спільне господарство, мали спільний бюджет, здійснювали покупки, утримували житло та сплачували комунальні послуги. Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, що складається з житлового будинку розташованого за вищевказаною адресою та земельної ділянки № НОМЕР_1 , кадастровий номер 3522288500:02:000:0666, що розташована на території Цибулівської сільської ради. Звернувшись до Другої Знам`янської державної нотаріальної контори з приводу прийняття спадщини заявник отримала роз`яснення про те, що вона повинна звернутись до суду з заявою про встановлення факту проживання однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини. В зв`язку з тим, що після смерті ОСОБА_2 спадкоємці за законом і за заповітом відсутні, а також те, що встановлення факту про який просить заявник породжує юридичні наслідки і не пов`язується з наступним вирішенням спору про право вона змушена звернутись з даною заявою до суду.
Заявник та її представник - адвокат Новіков О.М. у судове засідання не з`явились, останній надав заяву, в якій заяву про встановлення факту, що має юридичне значення підтримує у повному обсязі і просить суд розглядати справу за його відсутності та відсутності заявника.
Представник заінтересованої особи у судове засідання також не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав витребувану судом інформацію.
Відповідно до ч.3 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені ІV розділом цього кодексу.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 (прізвище до рєстрації шлюбу - ОСОБА_1 ) та ОСОБА_2 перебували в зареєстрованому шлюбі, який розірвано рішенням Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 28 листопада 2018 року (справа ЄУН 389/2294/18). Вказане рішення суду не оскаржувалося та набрало законної сили (а.с.15;16).
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 та лікарського свідоцтва про смерть №86, ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Цибулеве, Кропивницького району, Кіровоградської областіпомер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець міста Чигирин Черкаської області, , про що Виконавчим комітетом Дмитрівської сільської ради Кропивницького району, Кіровоградської області, складено актовий запис за №25 (а.с.9;17).
За життя ОСОБА_2 , на підставі розпорядження Знам`янської районної державної адміністрації від 24 травня 2002 року №186-р, на праві приватної власності належала земельна ділянка № НОМЕР_1 , кадастровий номер 3522288500:02:000:0666 площею 4,30 га, що розташована на території Цибулівської сільської ради (а.с.14).
Після смерті ОСОБА_2 , у Другій Знам`янській державній нотаріальній конторі Кіровоградської області заведено спадкову справу за №68/2022, номер у спадковому реєстрі: 69246416 з якої вбачається, що із заявою про прийняття його спадщини звернулась ОСОБА_1 . Інші особи з заявами прийняття спадщини не звертались.
Роз`ясненням нотаріуса заявнику відмовлено у прийнятті заяви про оформлення спадщини після померлого ОСОБА_2 оскільки при подачі заяви вона не вказала родинний статус спадкодавця відносно себе та не надала доказів родинних та інших відносин між ними. Нотаріусом запропоновано звернутись до суду із заявою про встановлення факту проживання її та ОСОБА_2 однією сім`єю не менш як п`ять років (а.с.8).
З довідки Дмитрівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 27 лютого 2023 року, наданої на виконання ухвали суду, встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , був зареєстрований та проживав з 17 липня 2015 року до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Довідка видана Цибулівським старостинським округом Дмитрівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 14 квітня 2022 року та довідка видана виконавчим комітетом Дмитрівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 20 лютого 2023 року свідчать про те, що ОСОБА_2 , з 17 травня 2015 року та по день своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . На день смерті разом з ним з 17 травня 2015 року проживала та була зареєстрована його співмешканка - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Заповіт від імені посерлого Цибулівською сільською радою не посвідчувався. За вищевказаною адресою ОСОБА_1 разом із ОСОБА_2 вели спільне господарство. Також ОСОБА_1 здійснила поховання ОСОБА_2 (а.с.10;23).
На підтвердження фатку реєстрації за однією адресою заявником надано копію паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 та копію паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 ОСОБА_2 з яких вбачається, що починаючи з 17 липня 2015 року вони були зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.18-19; 20-21).
В своїх письмових поясненнях ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , кожен окремо, підтвердили той факт, що ОСОБА_2 з 2015 року по день його смерті був зареєстрований та проживав разом з ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 також була зареєстрована та проживала за вищевказаною адресою з 2015 року (а.с.24-27; 28-32; 33-36).
Встановлення факту спільного проживання її та ОСОБА_2 необхідно заявнику для реалізації права на оформлення спадкового майна після смерті останнього.
Згідно частини другої статті 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
В силу статей 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до статей 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
Згідно зі статтею 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Відповідно до статті 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Пленум Верховного Суду України у пункті 21 постанови від 30.05.2008 № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" роз`яснив судам, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки.
Тлумачення вказаних норм права дає підстави для висновку, що для набуття права на спадкування за законом на підставі статті 1264 ЦК України необхідне встановлення двох юридичних фактів, а саме: 1) проживання однією сім`єю із спадкодавцем; 2) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім`єю.
Статтею 3 СК України встановлено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
В пункті 6 рішення Конституційного Суду від 03.06.1999 №5-рп/99 зазначено, що до членів сім`ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках.
Обов`язковою умовою для визнання осіб членами сім`ї, крім факту спільного проживання, є наявність спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у спільних витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Зазначене узгоджується з правовим висновком, викладеним Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 22.08.2018 у справі №644/6274/16-ц (провадження №14-283цс18), та Верховним Судом у постановах: від 21.03.2019 у справі №461/4689/15-ц (провадження №61-43735св18); від 10.10.2019 у справі №520/8495/17 (провадження №61-7058св19); від 17.10.2019 у справі №712/1294/17 (провадження №61-34351св18); від 09.01.2020 у справі №186/421/17 (провадження №48280св18); від 09.06.2021 у справі №346/5702/18 (провадження №61-17111св20).
Відповідно частини першої статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Факт постійного проживання ОСОБА_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_2 однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, тобто на день його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 , знайшов своє підтвердження у судовому засіданні на підставі досліджених судом доказів. Метою встановлення факту спільного проживання заявника та ОСОБА_2 є необхідність заявнику реалізації права на оформлення спадкового майна після смерті останнього. Чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення вказаного факту.
Враховуючи вищевикладене, а також, що встановлення факту постійного проживання заявника та ОСОБА_2 однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини породжує юридичні наслідки, а саме його підтвердження необхідне заявнику для реалізації права на спадщину, чинним законодавством не передбачено іншого порядку його встановлення, і встановлення зазначеного факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право, суд вважає за необхідне дану заяву задовольнити.
Керуючись ст.ст. 293,294,315,319,259,263-265 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, а саме в період з 17 липня 2015 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подана апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заявник - ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_5 , зареєстрована по АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа - Дмитрівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, ЄДРПОУ 04365267, місце знаходження вулиця Перемоги, 4 село Дмитрівка, Кропивницького району, Кіровоградської області.
Суддя Г.В. Берднікова
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 21.03.2023 |
Оприлюднено | 23.03.2023 |
Номер документу | 109690425 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Берднікова Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні