Справа №346/111/23
Номер провадження №2/351/317/23
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2023 року м. Снятин
Снятинський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Калиновського М.М.,
з участю: секретаря - Равлюк М.І.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Снятині справу за позовом адвоката Лейб`юк Оксани Василівни, яка представляє інтереси ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Відділ з питань Державного архітектурно-будівельного контролю Коломийської міської ради, про визнання права власності забудовника в порядку спадкування за заповітом, -
В С Т А Н О В И В:
Адвокат Лейб`юк О.В., яка діє в інтересах ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою про визнання права власності забудовника в порядку спадкування за заповітом.
В обгрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача, ОСОБА_3 , що стверджується свідоцтвом про смерть виданим виконавчим комітетом Гвіздецької селищної ради 19.11.2021р., актовий запис №19. На день смерті ОСОБА_3 - спадкодавця залишилось спадкове майно, а саме: житловий будинок з господарськими будівлями за адресою: АДРЕСА_1 , який за життя померла ОСОБА_3 , як забудовник не ввела в експлуатацію та не зареєструвала.
27 жовтня 2022 р., ОСОБА_1 , як спадкоємець за заповітом намагався оформити свої спадкові права у приватного нотаріуса Коломийського районного нотаріального округу Івано-Франківської області, однак йому було відмовлено за відсутністю у нього правовстановлюючого документу з державною реєстрацією права власності за померлою на спадкове майно.
Відтак, позивач з метою введення в експлуатацію вищевказаного житлового будинку з надвірними господарськими будівлями та спорудами звернувся до приватного нотаріуса Кіцул В.П., однак, оскільки він не являється власником даного будинку, йому було усно відмовлено.
Таким чином, до вирішення питання про прийняття будинку в експлуатацію і його державної реєстрації вказаний об`єкт не має юридичного статусу житлового будинку, тому у позивача виникла необхідність звернутись до суду з даним позовом.
Позивач та його представник у судове засідання не з`явились, однак від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.
Відповідач в судове засідання також не з`явилась, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги визнала.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, направив на адресу суду заяву про розгляд справи у його відсутності.
Згідно положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, та давши їм належну оцінку, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , його батьками записані ОСОБА_4 та ОСОБА_3 ( свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 ).
Згідно свідоцтва про народження Серія НОМЕР_2 , у ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 народилась донька ОСОБА_2 .
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 ( свідоцтво про смерть Серія НОМЕР_3 ).
Згідно заповіту від 18.05.2018 року, посвідченого секретарем Кулачківської сільської ради Снятинського району, ОСОБА_3 заповіла все своє майно синові ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Згідно довідки від 27.10.2022р. №263/02-14, виданої приватним нотаріусом Коломийського районного нотаріального округу Лахнюк О.М. слідує, що після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 , останнє місце проживання якої було зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 - заведена спадкова справа на підставі заяви про прийняття спадщини за заповітом ОСОБА_1 , 1976 р.н. Заяв від інших спадкоємців не надходило.
Постановою приватного нотаріуса Коломийського районного нотаріального округу Лахнюк О.М. від 27.10.2022р., ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з надвірними господарськими будівлями та спорудами, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , у зв`язку із відсутністю у спадкоємця правовстановлюючого документу з державною реєстрацією права власності за померлою на спадкове майно.
З довідки виданої Гвіздецькою селищною радою від 07.11.2022р. №471/02.2-20 слідує, що на момент смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у господарстві по АДРЕСА_1 проживали та були зареєстровані: син ОСОБА_1 , 1976 р.н. та онука ОСОБА_2 , 2007 р.н.
Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, відомості відсутні за буд. АДРЕСА_1 .
Згідно виписки з інвентаризаційних матеріалів наданих Коломийським міжрайонним бюро технічної інвентаризації від 22.09.2022р., вбачається, що в АДРЕСА_1 , згідно архівних даних станом на 31.12.2012р. в Коломийському міжрайонному бюро технічної інвентаризації право власності не зареєстровано.
26.09.2022 року КП «Коломийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації» було виготовлено технічний паспорт на будинок садибного типу з господарськими будівлями і спорудами по АДРЕСА_1 . Замовником технічного паспорта був ОСОБА_1 .
Відповідно до частини другої статті 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Відповідно до змісту п. 1 ст. 5 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Ураховуючи вищезазначені правові норми слід дійти висновку про те, що оскільки спадкодавець за своє життя не оформила право власності на житловий будинок по АДРЕСА_1 , не набула такого права власності, що підлягає обов`язковій державній реєстрації, то спірне майно (будинок) не може входити до складу спадщини, тому нотаріус обгрунтовано виніс постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Разом з тим слід зазначити, що до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до частини 1 статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Згідно із частиною 1 статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Пунктом 8 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 за № 7 визначено, що якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки як забудовника входять до складу спадщини.
Якщо об`єкт будівництва не був завершений спадкодавцем чи не був прийнятий в експлуатацію, або право власності не було за ним зареєстроване, то до складу спадщини входять усі належні спадкодавцеві як забудовнику права та обов`язки, а саме: право власності на будівельні матеріали та обладнання, які були використані спадкодавцем у процесі цього будівництва; право завершити будівництво (як правонаступник спадкодавця - замінений у порядку спадкування забудовник); право передати від свого імені для прийняття в експлуатацію завершений будівництвом об`єкт; право одержати на своє ім`я свідоцтво про право власності та зареєструвати право власності.
Таким чином, спадкоємець має право звернутись до суду з позовом про визнання за ним майнових прав забудовника як таких, що входять до складу спадщини.
Враховуючи встановлені судом обставини, а також беручи до уваги вищевикладене, суд доходить переконання, що померла ОСОБА_3 на день своєї смерті мала статус забудовника, оскільки житловий будинок по АДРЕСА_1 не ввела в експлуатацію та не зареєструвала право власності на цю нерухомість. Таким чином, позивач має право на успадкування прав та обов`язків, в тому числі право здачі та введення об`єкта нерухомого майна в експлуатацію, отримання свідоцтва про право власності, право на державну реєстрацію права власності на житловий будинок та господарські будівлі і споруди за адресою: АДРЕСА_1 , у порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_3 .
Керуючись ст.ст. 2, 7, 10, 81, 264, 265, 268, 279 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_6 , яка представляє інтереси ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: відділ з питань Державного архітектурно-будівельного контролю Коломийської міської ради про визнання права власності забудовника в порядку спадкування за заповітом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , жителем АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 у порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 - права та обов`язки забудовника, в тому числі право здачі та введення об`єкта нерухомого майна в експлуатацію, отримання свідоцтва про право власності, право на державну реєстрацію права власності на житловий будинок та господарські будівлі і споруди за адресою: АДРЕСА_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції з дня його проголошення. У разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий: Михайло КАЛИНОВСЬКИЙ
Суд | Снятинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 13.03.2023 |
Оприлюднено | 23.03.2023 |
Номер документу | 109694699 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Снятинський районний суд Івано-Франківської області
КАЛИНОВСЬКИЙ М.
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Третьякова І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні