Київський районний суд м. Полтави
Справа № 552/1510/23
Провадження №2-о/552/99/23
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.03.2023 Київський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого - судді Самсонової О.А.,
присяжних - Завори О.В., Кужика І.Я.,
секретар судового засідання Лебедева Х.В.,
учасники справи:
заявник - лікар-психіатр, завідувач 2-Б відділення Комунального підприємства «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради» Єгоров Василь Володимирович,
заінтересована особа - ОСОБА_1 ,
прокурор ОСОБА_2 ,
розглянувши цивільну справу за заявою завідувача 2-Б відділення Комунального підприємства «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради» Єгорова Василя Володимировича про госпіталізацію в примусовому порядку ОСОБА_1 , -
В С Т А Н О В И В :
Завідувач 2-Бвідділення Комунальногопідприємства «Обласнийзаклад знадання психіатричноїдопомоги Полтавськоїобласної ради» ОСОБА_3 звернувся до суду із заявою про госпіталізацію хворого ОСОБА_1 до психіатричного стаціонару в примусовому порядку.
Заява обґрунтована тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , поступив на стаціонарне лікування у дану лікарню за направленням військового лікаря-психіатра в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 о 18 год. 00 хв. з діагнозом: «Гострий поліморфний психотичний розлад». ОСОБА_1 хворіє на тяжкий психічний розлад, внаслідок якого він вчиняє дії, що являють собою безпосередню небезпеку для нього та оточуючих. Від добровільної госпіталізації та лікування хворий відмовляється.
Тому лікар просив суд винести рішення про примусову госпіталізацію ОСОБА_1 до психіатричного стаціонару.
В судовому засіданні лікар-психіатр ОСОБА_3 заяву підтримав. Пояснив, що ОСОБА_1 поступив на лікування в Обласний заклад з надання психіатричної допомоги 20 березня 2023 року. Його лікування можливе лише в умовах стаціонару, оскільки він хворіє на тяжкий психічний розлад, внаслідок якого вчиняє дії, що являють собою безпосередню небезпеку для нього та оточуючих, але добровільно лікуватися відмовляється. Тому лікар просив заяву задовольнити.
Особа, щодо якої внесено заяву про госпіталізацію, - ОСОБА_1 , в судовому засіданні пояснив, що він не потребує медичної допомоги. Тому в задоволенні заяви просить відмовити. Випадки агресивної поведінки заперечує.
Прокурор ОСОБА_2 в судовому засіданні проти задоволення заяви не заперечувала.
Суд, заслухавши учасників справи, вивчивши докази у справі, приходить до висновку про те, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , поступив на стаціонарне лікування до Комунального підприємства «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради» 20 березня 2023 року о 18 год. 00 хв. за направленням військового лікаря-психіатра в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_4 з діагнозом: «Гострий поліморфний психотичний розлад».
Оглянутий лікарем приймального відділення КП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги ПОР» Т.В.Борисенко.
При огляді лікарем-психіатром висловлював маячні ідеї переслідування, відношення: стверджував, що за ним хтось слідкує, переслідує, що його хочуть посадити в тюрму, що він хоче застрелитись.
Лікарем приймального відділення встановлений діагноз: «Гострий поліморфний психотичний розлад з симптомами шизофренії».
Оскільки на приймальному відділенні добровільної письмової згоди на отримання стаціонарної психіатричної допомоги не надав, тому госпіталізований у порядку примусової госпіталізації.
Як вбачається з даних заяви, ОСОБА_1 є солдатом в/ч НОМЕР_2 ЗСУ. У зв`язку з неадекватною агресивною поведінкою 20 березня 2023 року був доставлений на огляд до військового психіатра в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_4 та направлений на госпіталізацію з діагнозом: «Гострий поліморфний психотичний розлад».
Як вбачається зі службової характеристики ОСОБА_1 , наданої військовою частиною, у військовій частині ОСОБА_1 поводить себе неадекватно, постійно намагається проникнути у місце збройової кімнати, на зауваження не реагує, поводить себе небезпечно, провокує своєю поведінкою проти себе військовослужбовців, що охороняють зброю. Неодноразово були помічені галюцинаторні бачення. Стверджує, що його оточують російські шпигуни та йому поступають накази інопланетних служб для виконання поставлених завдань, для чого він прибув у ЗСУ (а.с.9).
Згідно заяви військовослужбовця в/ч НОМЕР_3 ОСОБА_5 від 19 березня 2023 року, ввечері 18 березня 2023 року ОСОБА_1 накинувся на нього з кулаками, погрожував розбити голову об косяк дверей. Про це ОСОБА_5 доповів черговому лейтенанту Побегуну. Солдат ОСОБА_1 , не зважаючи на зауваження, накинувся зі стільцем на чергового лейтенанта ОСОБА_6 (а.с. 7).
Згідно заявилейтенанта ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 він виконувавобов`язки черговогочастини. В цей день солдат ОСОБА_1 кидався з кулаками , погрожував розбити головую стіну. Незважаючи на зауваження, бився ногами від стіну. Накинувся на нього зі стільцем (а.с. 8).
На підставі ст. 16 Закону України «Про психіатричну допомогу» 21 березня 2023 року о 13 год. 00 хв. був оглянутий комісією лікарів-психіатрів Комунального підприємства «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради». Встановлено діагноз: «Гострий поліморфний психотичний розлад з симптомами шизофренії».
Зважаючи на наявність у ОСОБА_1 тяжкого психічного розладу, відмову від добровільного лікування, внаслідок чого він вчиняє реальнідії,що являютьсобою безпосереднюнебезпеку длянього таоточуючих (нападавна військовослужбовців,бився кулаками,стільцем,намагався проникнутиу збройовукімнату),лікування означеного тяжкого психічного розладу можливо лише в умовах стаціонару, комісією зроблений висновок про необхідність примусової госпіталізації ОСОБА_1 до психіатричного стаціонару.
Як вбачається з вказаного висновку комісії лікарів-психіатрів, під час огляду ОСОБА_1 стверджував, що «у вас тут встановлені диктофони, моя розповідь записується, я це знаю». На запитання не завжди відповідає по суті. В часі, та власній особі орієнтований вірно, частково в місці: «мені ні хто не казав де я знаходжуся». При поясненні пацієнтові, що перебуває у закладі з надання психіатричної допомоги стверджує «ні, це не лікарня, це кмб». При детальному роз`яснені в якому закладі перебуває стверджує, що «це не проста психіатрична лікарня, а дослідна лікарня».
Судячи з поведінки можна припустити наявність галюцинаторної симптоматики: завмирає, замовкає, озирається, висловлює маячні ідеї переслідування, відношення, прослуховування.
Стверджує, що «американські агенти встановили на телефон якесь програмне забезпечення». Вважає, що піддається впливу якоїсь програми «3-D...віртуальна реальність...4-G...». Розгублено пояснює, що «я не можу зрозуміти чи я перебуваю у віртуальній реальності, чи це навколо реальне. На стінах встановленні датчики, які роблять так, що людина опиняється у віртуальній реальності». Висловлює маячні ідеї релігійно-містичного змісту «зі мною спілкується Бог...я пішов у божий похід...до мене звертаються послідовники Бога, я це відчуваю в душі». Вважає, що на його мозок пливають якісь «датчики»,які перетворюють оточуючу обстановку «на віртуальну реальність».
В ході бесіди помітно напружується, стає більш підозрілим та недовірливим «ви зараз це все запишете, я потім встановити мені неіснуючий діагноз. На мене впливає програма і вже на телефоні немає, я її видалив, але вона вливає на мої відповіді , мені встановили прослушку».
Стосовно своєї неадекватною та агресивної поведінки намагається її раціоналізувати або заперечувати, психічно хворим себе не вважає. Стверджує, що ні на кого не нападав.
Добровільної згоди на госпіталізацію ОСОБА_1 не надав (а.с.3-4).
Згідно ст. 14 Закону України Про психіатричну допомогу особа, яка страждає на психічний розлад, може бути госпіталізована до закладу з надання психіатричної допомоги без її усвідомленої письмової згоди або без письмової згоди її законного представника, якщо її обстеження або лікування можливі лише в стаціонарних умовах, та при встановленні в особи тяжкого психічного розладу, внаслідок чого вона: вчиняє чи виявляє реальні наміри вчинити дії, що являють собою безпосередню небезпеку для неї чи оточуючих, або неспроможна самостійно задовольняти свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність.
ОСОБА_1 хворіє на тяжкий психічний розлад, внаслідок якого вчиняє реальні дії, що являють собою безпосередню небезпеку для нього та оточуючих (нападав на військовослужбовців, бився кулаками, стільцем, намагався проникнути у збройову кімнату).
Зазначене підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами.
Оскільки встановлено, що ОСОБА_1 хворіє на тяжкий психічний розлад, внаслідок своєї хвороби вчиняє дії, що являють собою безпосередню небезпеку для оточуючих, суд приходить до висновку, що згідно вимог ст.14 Закону України «Про психіатричну допомогу» наявні підстави для його примусової госпіталізації до психіатричного стаціонару.
Зважаючи на наявність у хворого тяжкого психічного розладу, внаслідок чого він вчиняє дії, що являють собою безпосередню небезпеку для нього та оточуючих (нападав на військовослужбовців, бився кулаками, стільцем, намагався проникнути у збройову кімнату), відсутність його усвідомленої згоди на госпіталізацію, оскільки за медичним призначенням лікування хворого можливо лише в умовах психіатричного стаціонару, суд приходить до висновку, що заява лікаря-психіатра підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку.
Тому дане рішення необхідно допустити до негайного виконання.
Судові витрати у справі віднести за рахунок держави.
На підставі викладеного та керуючись ст.342 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Заяву задовольнити.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , госпіталізувати в примусовому порядку до психіатричного стаціонару Комунального підприємства «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради».
Судові витрати у справі віднести за рахунок держави.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду через Київський районний суд м. Полтави шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
заявник - лікар-психіатр, завідувач 2-Б відділення Комунального підприємства «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради» ОСОБА_3 , адреса: АДРЕСА_1 ,
заінтересована особа - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючий: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків судом не встановлено,
прокурор ОСОБА_2 ,адреса:м.Полтава, вул. В.Козака, 1.
Повне судове рішення виготовлено 22 березня 2023 року.
Головуючий О.А. Самсонова
присяжні О.В. Завора
І.Я. Кужик
Суд | Київський районний суд м. Полтави |
Дата ухвалення рішення | 22.03.2023 |
Оприлюднено | 05.04.2024 |
Номер документу | 109705249 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку |
Цивільне
Київський районний суд м. Полтави
Самсонова О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні