Справа № 574/203/23
Номер провадження 2/585/387/23
У Х В А Л А
21 березня 2023 року м.Ромни
Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Цвєлодуб Г.О., при вирішенні питання про прийняття позовної заяви ОСОБА_1 до Буринської міської ради Конотопського району Сумської області про встановлення юридичного факту, визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Буринської міської ради Конотопського району Сумської області про встановлення юридичного факту, визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом.
Під час вивчення матеріалів справи було встановлено, що позовна заява подана з порушенням вимог ст.ст. 175, 177 ЦПК України.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст.175ЦПК України позовна заява повинна містити: зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.
Згідно п.2 ч.1 ст.176ЦПК України ціна позову визначається: у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна.
Згідност.3Закону України«Про оцінкумайна,майнових правта професійнуоціночну діяльністьв Україні» незалежною оцінкою майна вважається оцінка майна, що проведена суб`єктом оціночної діяльності суб`єктом господарювання.
Процедури оцінки майна встановлюються нормативно-правовими актами з оцінки майна. У випадках проведення незалежної оцінки майна складається звіт про оцінку майна. У випадках самостійного проведення оцінки майна органом державної влади або органом місцевого самоврядування складається акт оцінки майна. Ціна позову визначається від ринкової вартості майна на момент звернення до суду та повинна бути підтверджена відповідними відомостями (оцінкою відповідної установи), а щодо земельних ділянок на підтвердження ціни позову має бути надано відомості про нормативну грошову оцінку земельних ділянок за відповідною адресою (витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки).
Позивачкою у позовній заяві вказана нормативно грошова оцінка землі 104760,630 грн. згідно показників нормативно грошової оцінки сільськогосподарських угідь в Україні станом на 01.01.2023 за даними офіційного веб-сайту Держгеокадастру України.
Відповідно до ст.5Закону України«Про оцінкуземель» визначає, що грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення поділяється на два типи: нормативну та експертну.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, і т.д.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об`єкта оцінки.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами.
Довідник показників нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь в Україні станом на 01.01.2023 рік не є Витягом про нормативно грошову оцінку.
Відповідно до ч. 5 ст.177ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Разом із тим, позивачкою до позовної заяви не надано підтвердження саме дійсної вартості майна (земельних ділянок) станом на день звернення із даним позовом до суду, а в разі неможливості встановити таку вартість надати підтверджуючі документи.
Згідно пп.1 п.1 ч.2 ст.4Закону України"Просудовий збір" за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою, розмір ставки судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У зв`язку з відсутністю відомостей про дійсну вартість спірних земельних ділянок, суд позбавлений можливості визначити розмір судового збору, який повинна сплатити (доплатити) позивач за подання до суду даної позовної заяви.
Крім того, главою 13 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012 року, передбачені обставини, при наявності яких нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії.
Згідно із п.3 Глави 13 цього Порядку нотаріус на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, зобов`язаний викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. У цих випадках нотаріус протягом трьох робочих днів виносить постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Свою позицію з цього приводу висловив в інформаційному листі від 16 травня 2013 року №24-753/0/4-13 Вищий спеціалізований Суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, зокрема, увагу суддів звернуто на те, що слід звертати увагу на наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. У разі якщо відсутність умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину не підтверджена належними доказами, а саме відмовою нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину, це може бути підставою для відмови у позові.
Як вбачається з п.9 узагальнення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07 лютого 2014 року «Про судову практику розгляду справ про оскарження нотаріальних дій або відмову в їх вчиненні» отримання постанови про відмову вчиненні нотаріальної дії має важливе значення, оскільки з часу відмови обчислюється строк для звернення до суду, і надання належної оцінки обґрунтованості вимог позивача неможливо без з`ясування причин та мотивів відмови у вчиненні нотаріальної дії.
Зокрема, до матеріалів позовної заяви не додано: постанови нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Також позивачем не зазначено: наявність чи відсутність інших спадкоємці. Відтак, для вирішення заявлених позовних вимог важливим є встановлення наявності/відсутності інших спадкоємців. Ці обставини визначають і як фактичне підґрунтя позову, так і суб`єктний склад відповідачів.
Крім того, згідно приписів ст. 48 ЦПК України, сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.
З позовної заяви вбачається, що спірні земельні ділянки розташовані на території Смілівської сільської ради Роменського району Сумської області.
Враховуючи викладене, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави, позивачу необхідно надати позовну заяву, в якій уточнити склад учасників справи, залучити в якості відповідача Смілівську сільську раду Роменського району Сумської області, вказавши дані про них у відповідності до п. 2 ч. 3 ст.175ЦПК Україна.
Щодо вимоги про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , позивачем в позовній заяві не наведено будь-які посилання на докази та не додано до позовної заяви такі докази, зокрема щодо набуття нерухомого майна у власність у порядку спадкування ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_3 .
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених уі 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 175, 177, 185 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И Л А :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Буринської міської ради Конотопського району Сумської області про встановлення юридичного факту, визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом - залишити без руху, надавши строк для усунення недоліків протягом десяти календарних днів з дня отримання позивачем ухвали.
Роз`яснити позивачу, що в разі невиконання ухвали суду у встановлені строки позовна заява буде вважатись неподаною та підлягає поверненню позивачеві, що не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини,що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ Г.О.ЦВЄЛОДУБ
Суд | Роменський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 21.03.2023 |
Оприлюднено | 23.03.2023 |
Номер документу | 109706642 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Роменський міськрайонний суд Сумської області
Цвєлодуб Г. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні