Рішення
від 22.03.2023 по справі 910/13567/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м. Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

22.03.2023Справа № 910/13567/22

За позовом Фізичної особи-підприємця Геренка Сергія Олександровича (м. Київ)

до Приватної організації (установи, закладу) "Приватний заклад позашкільної освіти "ІВІ на Виноградарі" (м. Київ)

про стягнення 898.344,44 грн,

Суддя Ващенко Т.М.

Секретар судового засідання Шаповалов А.М.

Представники сторін: не викликались

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Фізична особа-підприємець Геренко Сергій Олександрович звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Приватної організації (установи, закладу) "Приватний заклад позашкільної освіти "ІВІ на Виноградарі" про стягнення 898.344,44 грн заборгованості зі сплати орендних платежів за Договором оренди будівлі (за адресою: м. Київ, вул. Вітчизняна, 4) від 19.08.2021.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.12.2022 відкрито провадження у справі №910/13567/22, постановлено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання).

Копія ухвали про відкриття провадження у справі, яка направлялась відповідачу, повернута до суду без вручення отримувачем, тож відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи №910/13567/22, однак правом на подачу письмового відзиву не скористався, доказів на обґрунтування своєї правової позиції у справі не надав.

У разі неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 9 ст. 165 ГПК України).

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. 4 ст. 13 ГПК України).

Оскільки наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення, у відповідності до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними у справі матеріалами.

При цьому з моменту відкриття провадження у справі сплив достатній строк (з урахуванням воєнного стану на території України), для подання всіма учасниками справи своїх доводів, заперечень, відзивів, доказів тощо, у зв`язку з чим суд вважає за можливе здійснити розгляд даної справи по суті заявлених вимог.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

19.08.2021 між Фізичною особою-підприємцем Геренком Сергій Олександрович (Орендодавець) та Приватною організацією (установою, закладом) "Приватний заклад позашкільної освіти "ІВІ на Виноградарі" (Орендар) укладено договір оренди будівлі (далі - Договір), за умовами п. 2.1. якого Орендодавець зобов`язується передати Орендарю, а Орендар зобов`язується прийняти у тимчасове платне користування (оренду) приміщення, що знаходиться за адресою: місто Київ, вулиця Вітчизняна, будинок 4, загальною площею 390 м2, (надалі -Будівля).

Згідно з п. 4.1. Договору строк оренди починається з моменту прийняття Орендарем Будівлі за Актом приймання-передачі Будівлі в оренду та складає 35 (тридцять п`ять) місяців.

Відповідно до п. 5.1. Договору орендна плата за користування Будівлею складає 137.200 (сто тридцять сім тисяч двісті) гривень 00 копійок, що становить еквівалент 5000 (п`яти тисяч) доларів 00 центів США, згідно курсу НБУ день підписання Акту приймання-передачі Будівлі в оренду, без ПДВ. Орендна плата здійснюється у безготівковій формі на розрахунковий рахунок Орендодавця, що вказаний у цьому Договорі в національній валюті України - гривні.

У пункті 5.2. Договору сторони домовились, що сума щомісячної орендної плати, що підлягає сплаті у гривнях, еквівалент якої становить 5000 (п`ять тисяч) доларів 00 центів США, визначається за курсом продажу долара США Національним Банком України на день її платежу. Орендна плата сплачується Орендарем щомісяця до 15 числа за поточний місяць користування Будівлею.

За умовами п. 5.6. Договору всі комунальні платежі, платежі за електроенергію, водопостачання, опалення, утримання прибудинкової території та вивіз сміття, а також усі інші платежі, пов`язані з Будівлею, Орендар сплачує на підставі рахунків, які виставляє Орендодавець, або самостійно сплачує згідно з договорами, укладеними з постачальником послуг.

Цей Договір набирає чинності з моменту передачі Будівлі Орендодавцем Орендарю за Актом приймання-передачі Будівлі та діє протягом 35 місяців з моменту його укладення. Дія даного Договору може автоматично продовжуватися. У випадку, якщо жодна із сторін за 1 місяць до закінчення строку дії Договору не повідомить іншу письмового про бажання не продовжувати Договір на наступний строк, дія Договору продовжується кожного разу на 3 роки на ідентичних умовах (п. 12.1. Договору).

19.08.2021 між сторонами підписано Акт приймання-передачі будівлі, відповідно до якого позивач передав, а відповідач прийняв у користування об`єкт оренди.

За змістом ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

За приписами ст. ст. 11, 509 Цивільного кодексу України зобов`язання виникають, зокрема, з договору.

Згідно зі ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ст. ст. 6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Цивільного Кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Аналогічні положення містяться і в Господарському кодексі України. Так, відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договорів, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Приписами ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України встановлено, що в силу зобов`язання одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно із ч. 1 ст. 67 Господарського кодексу України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями і громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.

Тобто, згідно із положеннями чинного законодавства України, правовою підставою користування певним майном є відповідний договір оренди.

За своє правовою природою даний Договір є договором оренди.

До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цих Кодексом (ч. 6 ст. 289 ГК України).

Згідно з ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Як вказує позивач, відповідачем належним чином виконувались умови Договору до березня 2022 року.

У зв`язку з веденням активних бойових дій у Київській області сторони досягли домовленості про несплату орендної плати за березень та квітень 2022 року, що вбачається, зокрема, із листа позивача від 29.08.2022.

Пороте, відповідач сплату орендної плати за Договором не здійснює по теперішній час, у зв`язку з чим його заборгованість перед позивачем за період з 01.05.2022 по 15.10.2022 складає 898.344,44 грн (з розрахунку орендної плати по курсу НБУ на дату оплати згідно з п. 5.2. Договору).

16.08.2022 позивач отримав від відповідача лист із пропозицією розірвати Договір.

У відповідь на цей лист позивач 29.08.2022 направив повідомлення про незгоду з розірванням Договору та вимогою сплатити заборгованість з орендної плати.

15.10.2022 позивач направив на адресу відповідача проект додаткової угоди про розірвання Договору, проте даний лист відповідачем залишено без відповіді.

З огляду на вищевикладене, судом встановлено, що заборгованість відповідача перед позивачем за період з 01.05.2022 по 15.10.2022 у розмірі 898.344,44 грн підтверджується зібраними в матеріалах справи доказами. Будь-яких доказів сплати відповідачем вказаної суми або відсутності обов`язку з її сплати сторонами суду не надано.

Відповідно до частини 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно зі ст. ст. 76-77 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідач відзиву на позовну заяву чи будь-яких заперечень по суті спору не надав, тверджень позивача в установленому законом порядку не спростував.

Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наявність підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача 898.344,44 грн заборгованості.

Оскільки позивачем не визначено остаточного розміру витрат на професійну правничу допомогу, суд на разі не здійснює розподіл цих витрат.

Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-80, 86, 129, 165, 219, 232, 233, 236-238, 240, 241, 252 ГПК України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Приватної організації (установи, закладу) "Приватний заклад позашкільної освіти "ІВІ на Виноградарі" (01010, місто Київ, вул. Мазепи Івана, будинок 16, офіс 8; ідентифікаційний код 43986131) на користь Фізичної особи-підприємця Геренка Сергія Олександровича ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) 898.344 (вісімсот дев`яносто вісім тисяч триста сорок чотири) грн 44 коп. заборгованості та 13.475 (тринадцять тисяч чотириста сімдесят п`ять) грн 17 коп. судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили у відповідності до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Рішення господарського суду може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст. ст. 253, 254, 256-259 ГПК України.

Суддя Т.М. Ващенко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення22.03.2023
Оприлюднено27.03.2023
Номер документу109742565
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —910/13567/22

Рішення від 17.04.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

Ухвала від 03.04.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

Рішення від 22.03.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

Ухвала від 12.12.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні