№ 207/1206/16-ц
№ 2-п/207/9/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2023 року м. Кам`янське .
Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі головуючого судді Скиби С.А. , при секретареві Куцевол Л.В. , розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кам`янське справу № 207/1206/16-ц за позовом Дніпропетровського обласного комунального підприємства «Спецавтобаза» до ОСОБА_1 про стягнення суми ,
В С Т А Н О В И В
У квітні 2016 року Дніпропетровське обласне комунальне підприємство «Спецавтобаза» звернулося до суду з позовною заявою , у якій просило стягнути з ОСОБА_1 на його користь інфляційні втрати у сумі 29734 гривні 61 копійку , 3 % річних в сумі 5300 гривень 54 копійки , оскільки згідно рішення Апеляційного суду Дніпропетровської області від 6 квітня 2009 року з відповідача ОСОБА_1 на користь підприємства стягнуто відшкодування матеріальної шкоди в результаті дорожньо-транспортної пригоди 25083 гривні 60 копійок . Рішення суду відповідачем не виконано , боржник прострочив виконання грошового зобов`язання , у зв`язку з чим сума інфляційних втрат склала 29734 гривні 61 копійка, 3 % річних - 5300 гривень 54 копійки .
Представник позивача у судове засідання не явився , письмово просив розглядати справу без його участі , заявлений позов підтримав повністю .
Представник відповідача у судове засідання не явився , письмово просив розглядати справу без його участі та без участі відповідача . Просив застосувати позовну давність до спірних правовідносин .
Суд , вивчивши матеріали справи , вважає , що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити з наступних підстав .
У судовому засіданні встановлено , що згідно рішення Апеляційного суду Дніпропетровської області від 6 квітня 2009 року з відповідача ОСОБА_1 на користь Дніпропетровського обласного комунального підприємства «Спецавтобаза» стягнуто відшкодування матеріальної шкоди в результаті дорожньо-транспортної пригоди 25083 гривні 60 копійок . Рішення суду відповідачем не виконано .
Відповідно до ч. ч. 1 , 2 ст. 509 ЦК України 2003 року зобов`язанням є правовідношення , в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно , виконати роботу , надати послугу , сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії , а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку . Зобов`язання виникають з підстав , встановлених статтею 11 ЦК України .
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 11 ЦК України 2003 року однією з підстав виникнення зобов`язання встановлює завдання майнової та моральної шкоди іншій особі .
Таке зобов`язання зводиться до сплати грошей , відтак , є грошовим зобов`язанням .
Згідно ч. 2 ст. 625 ЦК України 2003 року в разі порушення грошового зобов`язання боржник , який прострочив його виконання , на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановлено індексу інфляції за весь час прострочення , а також три проценти річних від простроченої суми , якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом .
За змістом цієї норми закону нарахування інфляційних втрат на суму боргу та трьох процентів річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання , оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу , який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами , належними до сплати кредиторові .
Згідно ст. 256 ЦК України 2003 року позовна давність - це строк , у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу .
Згідно ст. 267 ЦК України 2003 року особа , яка виконала зобов`язання після спливу позовної давності , не має права вимагати повернення виконаного , навіть якщо вона у момент виконання не знала про сплив позовної давності . Заява про захист цивільного права або інтересу має бути прийнята судом до розгляду незалежно від спливу позовної давності . Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі , зробленою до винесення ним рішення . Сплив позовної давності , про застосування якої заявлено стороною у спорі , є підставою для відмови у позові .
Представником відповідача ОСОБА_2 подано заяву про застосування позовної давності до спірних правовідносин до винесення рішення суду .
Згідно ст. 257 ЦК України 2003 року загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки .
Згідно ст. 258 ЦК України 2003 року позовна давність в один рік застосовується , зокрема , до вимог про стягнення неустойки ( штрафу , пені ) .
Згідно ст. 261 ЦК України 2003 року перебіг позовної давності починається від дня , коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу , яка його порушила .
Таким чином , початок перебігу позовної пов`язується не стільки зі строком дії ( припинення дії ) договору , як з певними моментами ( фактами ) , які свідчать про порушення прав особи . Початок перебігу позовної давності співпадає з моментом виникнення у зацікавленої сторони права на позов , тобто можливості реалізувати своє право у примусовому порядку через суд .
Згідно ст. 264 ЦК України 2003 року перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії , що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов`язку . Позовна давність переривається у разі пред`явлення особою позову до одного із кількох боржників , а також якщо предметом позову є лише частина вимоги , право на яку має позивач . Після переривання перебіг позовної давності починається заново .
Судом не встановлено , переривання перебігу позовної давності за даними правовідносинами , оскільки відповідачем не вчинено особою дій , що свідчить про визнання ним свого боргу .
Згідно позовної заяви , інфляція нараховується за період з травня 2009 року по квітень 2016 року , 3 % нараховується за період з 6 квітня 2009 року по 20 квітня 2016 року . З матеріалів справи вбачається , що позивач заявляє позовні вимоги щодо 3 % з 6 квітня 2009 року ( дата винесення постанови Апеляційного суду Дніпропетровської області від 6 квітня 2009 року ) , а також позовні вимоги щодо індексу інфляції з травня 2009 року . Таким чином , загальний строк позовної давності стягнення 3 % річних сплинув 6 квітня 2012 року , загальний строк позовної давності на позовну вимогу про стягнення індексу інфляції сплинув у травні 2012 року . Позивачем подано позовну заяву до суду 28 квітня 2016 року , тобто з пропуском строку позовної давності , яка визначена ст. 257 , 258 ЦК України 2003 року , є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог Дніпропетровського обласного комунального підприємства «Спецавтобаза» .
При розподілі судових витрат суд враховує , що у задоволенні позову відмовлено , тому судові витрати не підлягають стягненню з відповідача на користь позивача .
Керуючись ст. 256 - 258 , 261 , 267 , 509 , 625 ЦК України 2003 року , ст. 10 , 19 , 81 ЦПК України , суд
В И Р І Ш И В
У задоволенні позовних вимог Дніпропетровського обласного комунального підприємства «Спецавтобаза» , місцезнаходження : м. Дніпро , вулиця Мостова , 3 А , ідентифікаційний код юридичної особи : 04011621 , до ОСОБА_1 , місце проживання : АДРЕСА_1 , номер облікової картки платника податків : НОМЕР_1 , про стягнення заборгованості , відмовити .
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
Суддя С.А. Скиба
Суд | Баглійський районний суд м.Дніпродзержинська |
Дата ухвалення рішення | 15.03.2023 |
Оприлюднено | 27.03.2023 |
Номер документу | 109763702 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої внаслідок ДТП |
Цивільне
Баглійський районний суд м.Дніпродзержинська
Скиба С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні