Рішення
від 03.03.2023 по справі 214/979/21
САКСАГАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРИВОГО РОГУ

Справа № 214/979/21

2/214/1688/23

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

03 березня 2023 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Прасолова В.М.

при секретарі Петренко К.І.

за участю позивача ОСОБА_1

за участю представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до комунального підприємства «Кривбасводоканал» про покладення зобов`язання виконати певні дії, суд-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до КП «Кривбасводоканал» в якому просить: зобов`язати КП «Кривбасводоканал» вчинити певні дії щодо укладання типового договору відповідно до Правил № 630 від 21 липня 2005 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає наступне. Він, ОСОБА_1 ,є власником нежилого приміщення, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Приміщення розташоване в споруді торгівельного центру з декількома співвласниками.Вказане приміщення було придбано ним у фізичної особи-підприємця, саме як фізичною особою (без статусу підприємця). З часом постало питання переоформлення договорів на поставку електроенергії, водопостачання та водовідведення. І якщо договір на постачання електроенергії було переоформлено з попереднього власника без проблем, то при переоформленні договору на водопостачання та водовідведення почалися проблеми, у вигляді перешкод з боку надавача комунальних послуг по водопостачанню та водовідведенню у м. Кривому Розі - комунального підприємства «Кривбасводоканал» (надалі підприємство). У Кривому Розі зазначене підприємство є монопольним. При зверненні до вказаного підприємства йому було відмовлено в укладанні договору, відмова була мотивована відсутністю належним чином оформленої технічної документації, що регламентована чиним законодавством, що позбавляє можливості підприємство укладати договори на водопостачання та водовідведення. Звертає увагу, що ч.1.1 у Правилах №190 від 27.06.2008 р., (на які посилається відповідач у своїй відмові) передбачено, що ці Правила є обов`язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб-підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об`єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод. Як під час купівлі зазначеного вище приміщення, так і під час звернення щодо укладання договору він не мав статусу приватного підприємця, про що було повідомлено підприємство. Виконавець плутає сферу застосування НПА у правовідносинах, неправомірно відмовляє йому в укладанні договору, так як він не був і не є приватним підприємцем і на нього норми Про затвердження Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України від 27.06.2008 року (далі Правила №190) не розповсюджуються. Звертає окремо увагу суду на той факт, що у попереднього власника ФОП ОСОБА_3 (в якого він купив приміщення) був договір на водопостачання та водовідведення з «Кривбасводоканал» №807 від 26.09.2008 року, також відповідачем було відкрито йому особовий рахунок на його ім`я № НОМЕР_1 , послуги він отримував в повному обсязі та сплачував за них.В час, коли ФОП ОСОБА_3 приєднувався до мереж водопостачання та водовідведення (2008 р.) порядок приєднання абонентів до міських мереж водопостачання та водовідведення було регламентовано «Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України» затверджених наказом Державного Комітету України по житлово-комунальному господарству від 01.07.1994 року № 65 (надалі Правила № 65). Відповідно до яких на приєднання абонентів до міських мереж водопостачання та водовідведення Водоканал видає технічні умови, які повинні містити заходи спрямовані на підвищення стійкості роботи систем водопостачання та водовідведення (будівництво насосних станцій, резервуарів, пунктів регулювання та інших споруд й обладнання), відповідно до діючих нормативних актів. Приєднання об`єктів до комунальних водопроводів і каналізацій може бути здійснено лише після виконання технічних умов Водоканалу. Невиконання виданих технічних умов є підставою для відмови абоненту в приєднанні до систем комунального водопостачання та водовідведення.

Тобто, Правила № 65 вимагали надання переліку технічної документації для приєднання до міських мереж водопостачання та водовідведення. Без надання зазначених вище документів абоненту відмовляли у приєднанні до комунального водопроводу.

Таким чином можна стверджувати напевно, що свого часу попередній власник ( а власником він був першим і єдиним до позивача) надавав свого часу всі необхідні документи для укладання договору, інакше підприємство не уклало б з ним договір. Вузол розподільного обліку в приміщенні було взято свого часу на облік відповідачем, а отже останній здійснював абонентський облік вузла обліку (процедура реєстрації та періодичний огляд вузлів обліку для використання показань вузлів обліку метою комерційного або розподільного обліку). Отже, підприємство видавало йому технічні умови, узгоджувало схему та Акт розподілу балансової належності та меж обслуговування мереж водопостачання та водовідведення, пломбувало на об`єкті прилад обліку водопостачання тощо. Проте, на даний час для нового власника підприємство відповідача почало створювати перешкоди у користуванні комунальними послугами, шляхом змушення надати документи, з посиланням на нормативно-правові акти, які не чинять юридичний вплив на нього, а отже не зобов`язують його до вчинення дій як власника, та надавати зазначені документи передбачені у п.4.1, п.5.7 тощо Правил №190 , так як він не є юридичною особою, та фізичною особою-підприємцем, вказані норми регулюють порядок дій щодо нового приєднання, а в даному випадку в приміщенні стоїть лічильник, опломбований та взятий вже на облік відповідачем, тобто про приєднання мова йти не може. Тобто відповідач намагається нав`язати протиправні вимоги. Зазначив, що на даний час в його приміщенні встановлений, та опломбований прилад обліку водопостачання, який свого часу встановлював попередній власник, та брав на абонентський облік відповідач. Номер приладу обліку водопостачання КВ-1,5 (1/2) № НОМЕР_2 , пломба КП КРВК № 09086705, який було зафіксовано ще 16.04.2008 р., було складено акт про те, що була виконана перевірка водопостачання в нежитловому приміщенні АДРЕСА_2 . Перевіркою було встановлено, що на водомірному вузлі встановлений водомір КВ-1,5 (1/2) № 491252, фланці водоміра припломбовано до фланців з`єднувальної труби пломбою. Тобто, вказаним актом було зафіксовано приєднання абонента ( на той час власник вказаного приміщення СПД ОСОБА_3 ) до міських мереж водопостачання та водовідведення, а отже і правомірність такого приєднання.Після зміни власника, 24.04.2020 р. представниками відповідача було проведено в приміщенні огляд приєднання, та складено акт технічного обстеження систем водопостачання а також складено акт контрольного зняття показників лічильника при зміні власника, чим підтверджено, що в приміщенні нічого з 2008 року не змінилося. Стверджує, що не може на даний час отримувати належним чином комунальні послуги з водопостачання та водовідведення з причини того, що відповідно дост. 12 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги»,ч. 8 Правил №630 від 21липня 2005 року, п. 6 Правил № 690 від 05 липня 2019 року надання послуг здійснюється на договірних засадах, але виконавець ухиляється від переукладання договору (укладання нового тощо) з ним, порушуючи вимоги чинного законодавства, а також його права відповідно до норм ст.ЗУ «Про питну воду» де зазначено, що споживачі питної води, послуг з питного водопостачання та водовідведення мають право на забезпечення послугами з централізованого водовідведення, підключення в установленому порядку до централізованого водопостачання та водовідведення. Також відповідач відмовляє йому довключити в діючий на сьогодні між ним та КП «Кривбасводоканал» договір №545 від 26.10.2015р. про надання послуг з централізованого постачання холодної води і відведення прилад обліку, встановлений за адресою АДРЕСА_3 (відповідь № 9447 від 09.09.2019р.) та проводити таким чином облік водоспоживання та водовідведення. Крім того зауважує, що ч.1Закону України «Про житлово-комунальні послуги»вказаноп.5житлово-комунальні послуги- результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг. В законодавстві широко використовується термін «нежитлове приміщення», проте не дивлячись на це, саме поняття нежитлового приміщення або нормативно не сформульоване, або використовується у вузькому значенні тільки щодо нежитлових приміщень, які розташовані в житловому будинку. Узагальненого визначення поняття нежитлове приміщення, яке охоплює одночасно нежитлові приміщення у житловій та нежитловій сфері не існує. Отже, відповідач повинен впорядкувати відносини відповідно до норм ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», Правил № 630 від 21липня 2005 року, ч. 6 Правил № 690 від 5 липня 2019 р. та ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» тощо, для належного бухгалтерського обліку наданих споживачу комунальних послуг і укласти із споживачем договір на водопостачання та водовідведення. Виконавець займаючи монопольне положення в місті грубо порушив імперативні норми ч.2 ст. ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», де зазначено, що виконавець комунальної послуги, який займає монопольне становище на ринку, за наявності у нього технічних можливостей надання комунальної послуги не вправі відмовити в укладанні відповідного договору споживачеві чи іншій особі, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, якщо інше не передбачено законом. Відповідно до ч.1,3,4ст.334 ЦК Україниправо власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Отже при придбанні ним приміщення право власності на прилад обліку встановленого в цьому приміщенні також перейшло йому. Згідно з ч.1 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. У зв`язку з чим просить суд зобов`язати Комунальне підприємство «Кривбасводоканал» вчинити дії щодо укладання з ним типового договору відповідно до Правил № 630 від 21 липня 2005 року.

Від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, з якого вбачається, що відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог в повному обсязі, вважає їх безпідставними, необґрунтованими з огляду на наступне. Відповідно достатті 1Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» індивідуальнийспоживач -фізична абоюридична особа,яка євласником (співвласником)нерухомого майна,або зазгодою власникаінша особа,яка користуєтьсяоб`єктом нерухомогомайна іотримує житлово-комунальнупослугу длявласних потребта зякою абовід іменіякої укладеновідповідний договірпро наданняжитлово-комунальноїпослуги.Статтею 12Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» встановлено,що наданняжитлово-комунальнихпослуг здійснюєтьсявиключно надоговірних засадах.Договори пронадання житлово-комунальнихпослуг укладаютьсявідповідно дотипових абопримірних договорів,затверджених КабінетомМіністрів Україниабо іншимиуповноваженими закономдержавними органамивідповідно дозакону.Такі договориможуть затверджуватисяокремо длярізних моделейорганізації договірнихвідносин (індивідуальнийдоговір таколективний договірпро наданнякомунальних послуг)та длярізних категорійспоживачів (індивідуальнийспоживач,колективний споживач).Як передбаченонормами ПостановиКабінету МіністрівУкраїни від05липня 2019р.№690«Про затвердженняПравил наданняпослуг зцентралізованого водопостачаннята централізованоговодовідведення ітипових договорівпро наданняпослуг зцентралізованого водопостачаннята централізованоговодовідведення» ці Правила регулюють відносини між суб`єктом господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (далі - виконавець), та індивідуальним і колективним споживачем (далі - споживач), який отримує або має намір отримувати послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - послуги), а також визначеною власником (співвласниками) особою, що здійснює розподіл обсягів послуг. Пунктом 6 вищезазначених правил встановлено, що надання послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання комунальних послуг з урахуванням вимог Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (далі - договір). Відповідно ст.628 Цивільного кодексу Українизміст договору становлять умови (пункти),визначені на розсуд сторін і погоджені ними,та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до положень ДБН В.2.2-15-2019 "Житлові будинки. Основні положення"- Нежитлове приміщення - приміщення в структурі житлового будинку, що не відноситься до житлового фонду.Після отримання дозволу на переведення житлового приміщення в нежитлове (без визначення функціонального призначення) необхідно визначитися з функціональним призначенням (магазин, аптека і тд). Відповідно до положень ДБНА.2.2-3-2014 ?"Склад та зміст проектної документації на будівництво ?" реконструкція це перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об`єкту будівництва, що передбачає зміну и?ого геометричних розмірів та/абофункціонального призначення, в наслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукціі?, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення и?ого техніко- економічного рівня та якості продукціі?, що виготовляється, поліпшення умов експлуатаціі? та якості послуг. Реконструкція передбачає повне або часткове збереження елементів несучих і огороджувальних конструкціи? та призупинення на час виконання робіт експлуатаціі? об`єкту в цілому або и?ого частин (за умови і?х автономності). Зазначає, що зважаючи на те, що приміщення за адресою: АДРЕСА_1 відноситься до нежитлових приміщень,позивач отримує послугу з централізованого водопостачання та водовідведення не для власних потреб, а для здійснення господарської діяльності, не вказуючи при цьому яке саме функціональне призначення має вказане нежитлове приміщення. Крім того, п.13.1 ДБН В.2.5-64:2012 ДБН «Внутрішній водопровід і каналізація» передбачено, що лічильники води слід встановлювати на вводах трубопроводів холодного водопостачання. З огляду на викладене, договірні відносини у сфері водопостачання та водовідведення мають свої особливості, що пов`язані із специфікою предмету договору та спеціальним порядком його укладення за наявності відповідних дозволів і технічних умов на підключення споживачів до систем централізованого питного водопостачання та водовідведення. Згідно частини 2 статті 3 Закону України від 22.06.2017 №2119-VIII «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» забороняється приєднання житлових і нежитлових будівель до зовнішніх інженерних мереж без оснащення таких будівель вузлами комерційного обліку відповідних комунальних послуг відповідно до вимог цього Закону. Такими вузлами обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у будівлі, крім випадків, передбачених цим Законом. Місце встановлення вузла комерційного обліку визначається відповідно до будівельних норм і правил. Для споживача комунальних послуг, якому комунальна послуга постачається для групи нежитлових будівель та/або споруд, що є єдиним майновим комплексом, зовнішніми інженерними мережами, що належать споживачу, вузол комерційного обліку встановлюється на межі майнової належності в кожній точці приєднання до зовнішніх інженерних мереж. Пунктом 2 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Мінжитлокомунгоспу №190 від 27.06.2008р., визначено, що термін «межа майнової належності» означає точки розмежування зовнішніх теплових мереж (крім мереж систем автономного теплопостачання), зовнішніх мереж гарячого водопостачання (крім мереж систем автономного гарячого водопостачання), зовнішніх водопровідних мереж (крім мереж систем автономного водопостачання) від приєднаних до них відповідних мереж будівлі за ознаками права власності або іншого речового права. Звертає увагу,що позивачемне доведенофакт розташуванняприладу облікуводи,встановленого унежитловому приміщені№19будинку АДРЕСА_3 відповідно вимогчинного законодавства,тобто намежі майновоїналежності вкожній точціприєднання дозовнішніх інженернихмереж.Отже приладобліку води,встановлений увказаному нежитловомуприміщенні неможе вважатисякомерційним.Відповідно доп.11наказу Міністерстварегіонального розвитку,будівництва тажитлово-комунальногогосподарства України№ 206від 09.08.2018Про затвердженняПорядку оснащеннябудівель вузламикомерційного облікута обладнаннямінженерних системдля забезпеченнятакого обліку Оснащеннябудівель вузламикомерційного облікута обладнаннямінженерних системдля забезпеченнятакого облікуздійснюється відповіднодо проектноїдокументації здотриманням будівельнихнорм іправил таз урахуваннямЗакону України«Про комерційнийоблік тепловоїенергії таводопостачання» іне потребуєвидачі технічнихумов таінших вимогдо встановленнявузла комерційногообліку,а такожпогодження здержавними органами,органами місцевогосамоврядування,їхніми посадовимиособами,операторами зовнішніхінженерних мереж,виконавцями комунальнихпослуг.Пунктом 13зазначеного вищенаказу передбачено,що вузламикомерційного облікуобладнуються усівводи зовнішніхінженерних мережу житловихта нежитловихбудівлях.Вузол комерційногообліку встановлюєтьсяна стороніспоживача намежі майновоїналежності уточці приєднання(вводу)до зовнішніхінженерних мережвідповідних внутрішньобудинковихінженерних систембудівлі,а вразі неможливостівстановлення -в іншомумісці якомогаближче доточки приєднання.Таким чином,відсутність належнимчином оформленоїтехнічної документаціївідповідно довимог чинногозаконодавства України,унеможливлює опломбування приладу обліку води, розташованого у нежитловому приміщені №19 будинку АДРЕСА_3 , та прийняття його на абонентський облік КП «Кривбасводоканал». Зазначає, що з огляду на вищевикладене, твердження позивача, що у зв`язку з діями КП «Кривбасводоканал» порушені його права, за захистом яких він звернувся до суду, і що він, як споживач не в змозіотримати комунальні послуги, вважає безпідставними, а обраний позивачем спосіб захисту не визначений чинним законодавством України, а тому і не підлягає судовому захисту, оскільки позивачу не було відмовлено в укладенні договору, а було роз`яснено, які дії має вжити позивач з метою укладення договору та які подати документи. Вказаного висновку дійшов Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу у рішенні від 14.09.2020р. по справі №214/2116/20. Враховуючи зазначене, вважає, що доводи викладені у позовній заяві є необґрунтованими та спростовуються вищезазначеними обставинами, оскільки позивачем не підтверджено вчинення відповідачем будь-яких дій, які б свідчили про порушення прав позивача, у зв`язку із чим правові підстав для задоволення позовних вимог відсутні, тому просить відмовити в задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Комунального підприємства КП «Кривбасводоканал» про захист прав споживачів в повному обсязі.

Представником відповідача разом з відзивом на позовну заяву до суду було подано клопотання про зупинення провадження у справі. Дану заяву представник відповідача аргументувала тим, що 14.09.2020 року Саксаганським районним судом м. Кривого Рогу Дніпропетровської області ухвалено рішення у справі № 214/2116/20, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Кривбасводоканал» про захист прав споживачів відмовлено у повному обсязі. Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 23.10.2020 р. по справі 214/2116/20 відкрито провадження за апеляційною скаргою позивача ОСОБА_1 на вказане вище рішення суду. При цьому предметомпозовної заяви ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Кривбасводоканал» про захист прав споживачів у справі №214/2116/20 є взяття на абонентський облік вузла обліку, встановленого у нежитловому приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , а також включення зазначеного вузла обліку до умов договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення №545 від 26.10.2015р., укладеного між Позивачем та КП «Кривбасводоканал». Отже, розгляд даної справи неможливий до вирішення цивільної справи №214/2116/20, оскільки в справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав, заявлених у даній справі вимог, чи умов, від яких залежить можливість її розгляду.

Ухвалою суду від 24.03.2021 року провадження по справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішення по справі № 214/2116/20 за позовом ОСОБА_1 до КП «Кривбасводоканал» про зобов`язання вчинити певні дії.

16.03.2021 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, згідно якої він зазначає, що приміщення вказане в позовній заяві (приміщення АДРЕСА_2 ) не знаходиться у складі багатоквартирного будинку, ніколи не знаходилося і не виводилося (переводилося) із житлового фонду, так як постійно було у нежитловому фонді. Будівля по АДРЕСА_3 є торговельним центром та є окремо розташованим нерухомим об`єктом, також зазначає, що на думку відповідача ним не доведено факт розташування приладу обліку згідно чинного законодавства, але доводити даний факт не потрібно, так як юридичний факт легітимного (санкціонованого свого часу з боку відповідача) встановленого лічильника є встановлений. Перший (до нього він був єдиний) власник ФОП ОСОБА_3 приєднувався до мереж водопостачання та водовідведення у 2008 р., він це робив із санкцій Відповідача, встановленийним прилад обліку водопостачання КВ-1,5 (1/2) № 491252, був опломбований пломбою Відповідача КП КРВК № 09086705 ще 16 квітня 2008р., про що було складено акт про те, що була виконана перевірка водопостачання в нежитловому приміщенні АДРЕСА_2 . Перевіркою було встановлено, що на водомірному вузлі встановлений водомір КВ -1,5 (1/2) № 491252. Фланці водоміра припломбовано до фланців з`єднувальної труби пломбою. Копія акта додавалась до позовної заяви, а оригінал (другий примірник) повинен бути у відповідача. Тобто відповідач достовірно знає про правомірне приєднання свого часу до мережі водопостачання лічильника в спірному приміщенні № 19. Отже, приєднання до мереж водопостачання свого часу було зроблено правомірне, із санкцій відповідача, лічильник опломбований в законний спосіб та перебуває на даний час на абонентському обліку у відповідача.Також зазначає, що він не просив роз`яснювати йому порядок дій, у заяві він ставив конкретне завдання укласти з ним договір на водопостачання та водовідведення і якщо відповідач вважав за потрібне роз`яснити порядок дій, тоді він повинен був роз`яснити як його права та обов`язки так і свої права та обов`язки, а не змушувати (зобов`язувати) його виконувати вимоги, що не передбачені законодавством для нього, як для фізичної особи нормами права, якими аргументувалася відмова. Вважає, що в даному випадку була конкретна відмова, так як роз`яснень прав та обов`язків сторін у вказаній відповіді не було, а було вказано лише вимоги, які він повинен був виконати в односторонньому порядку, ще й протиправні (без посилань на конкретну норму чинного законодавства України, яка зобов`язує саме фізичних осіб виконувати норми Правил № 190). Ще раз звертає увагу на те, що ніякого приєднання в даному випадку не повинно відбуватись, так лічильник, що встановлений у приміщенні АДРЕСА_2 опломбований в законний спосіб та перебуває на даний час на абонентському обліку у відповідача, а в Правилах № 190 мова йде про нове приєднання. А отже вказана відповідь-відмова із посиланням у ній на норми права (Правила № 190),які регулюють нове приєднання та окрім того чинять юридичний вплив лише на юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та не є юридичнозначимим для фізичних осіб є прямою відмовою та ухиленням відповідача від укладання договору.

23.03.2021 року від представника відповідача до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву. Ознайомившись з доводами, викладеними у відповіді на відзив, відповідач заперечує проти вищезазначених доводів позивача та вважає їх безпідставними, необґрунтованими з огляду на наступне. Відповідно до статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги. Проте позивач не спростовує той факт, що має намір укласти договір не з метою постачання води для власних потреб, а для ведення господарської діяльності у нежитловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 .Зазначає, що позивач у відповіді на відзив не заперечує факт розташування вказаного нежитлового приміщення у складі торгівельного центру, який являється нерухомим об`єктом, що впливає на визначення об`ємів водопостачання за відповідними тарифами.Згідно з частиною першою статті 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.Відповідно до статті 42 Господарського кодексу (далі - ГК) України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.Відтак, підприємець - це юридичний статус фізичної особи, який засвідчує право цієї особи на заняття самостійною, ініціативною, систематичною, на власний ризик господарською діяльністю з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.Власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності (частина перша статті 320 ЦК України).Тобто, фізична особа, яка є власником, зокрема, нерухомого майна, має право використовувати його для здійснення підприємницької діяльності.Відповідно до частини першої статті 58 ГК України суб`єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа-підприємець у порядку, визначеному законом.Згідно з частиною першою статті 128 ГК України громадянин визнається суб`єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 цього Кодексу.Фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом (частина друга статті 50 ЦК України).Відповідно до частини третьої статті 128 ГК України громадянин може здійснювати підприємницьку діяльність безпосередньо як підприємець або через приватне підприємство, що ним створюється.Фізична особа, яка в установленому законом порядку набула статус підприємця, не втрачає свого статусу фізичної особи. Зазначає, що позивач обґрунтовує позовні вимоги з посиланням на Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630, які регулюють відносини між суб`єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг, і фізичною та юридичною особою, яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення.Статтею 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).Між сторонами до 01 травня 2019 року не було укладено договору про надання комунальних послуг на умовах, які діяли до цієї дати, враховуючи те, що на даний час законом не передбачена можливість укладання індивідуального договору про надання комунальної послуги між виконавцем та споживачем відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630.Вважає, що за таких обставин, підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Кривбасводоканал» про захист прав споживачів відсутні.Наголошує на тому, що твердження позивача, що у зв`язку з діями КП «Кривбасводоканал» порушені його права, за захистом яких він звернувся до суду, і що він, як споживач не в змозі отримати комунальні послуги, є безпідставними, а обраний Позивачем спосіб захисту не визначений чинним законодавством України, а тому і не підлягає судовому захисту, оскільки позивачу не було відмовлено в укладенні договору, а було роз`яснено, які дії має вжити позивач з метою укладення договору та які подати документи.

24.03.2021 року представником відповідача до суду було подано клопотання про приєднання документів та додаткові пояснення по справі, в якому зазначає, що 19.03.2021 року представниками КП «Кривбасводоканал» в присутності позивача ОСОБА_1 складено акт технічного обстеження системи водопостачання та водовідведення №881/21ТІ, згідно з яким під час обстеження виявлено, що у нежитловому приміщені АДРЕСА_2 , здійснюються підприємницька діяльність (салон краси). Вказаний акт просила долучити до матеріалів справи. Зважаючи на те, що приміщення за адресою: АДРЕСА_1 відноситься до нежитлових приміщень,позивач, являючись власником вказаного нежитлового приміщення, отримує послугу з централізованого водопостачання та водовідведення не для власних потреб, а для здійснення господарської діяльності, навмисно приховуючи від виконавця послуг яке саме функціональне призначення має вказане нежитлове приміщення. Таким чином, вважає, що доводи позивача, що на нього, як на фізичну особу, не розповсюджуються норми Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджені Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства №190 від 27.06.2008р., спростовуються вищевикладеними обставинами та Актом технічного обстеження системи водопостачання та водовідведення №81/21ТІ від 19.03.2021 року.Зауважує, що позивач, вводячи в оману виробника послуг, звертаючись з вимогами щодо зобов`язання КП «Кривбасводоканал» вчинити дії щодо взяття на абонентський облік вузла обліку за адресою: АДРЕСА_1 , та включення зазначеного приладу обліку до умов договору №545 від 26.10.2015р. та, одночасно, до ухвалення рішення по справі №214/2116/20, розгляд якої на даний час продовжується, звертається з позовною заявою, предметом якої є зобов`язання КП «Кривбасводоканал» вчинити дії щодо укладення типового договору за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21.07.2005 року.Відповідно до статті 3 ГК України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.Частиною першою статті 58 ГК України встановлено, що суб`єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа-підприємець у порядку, визначеному законом.Відповідно до статті 42 ГК України, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.Власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності (частина перша статті 320 ЦК України).Зауважує, що ОСОБА_1 має намір укласти договір не з метою постачання води для власних потреб, а для ведення господарської діяльності шляхом надання в оренду нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , що суперечить вимогам статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», згідно з якою індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги. Крім того, звертає увагу, що підпунктом 19 пункту 2.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених постановою НКРЕКП від 22.03.2017 № 307, передбачено, що при провадженні господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідведення ліцензіат повинен надавати послуги з централізованого водопостачання за наявності встановлених приладів обліку в кожній точці розподілу послуг, які відповідають вимогам Технічного регламенту засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 163. Невиконання КП «Кривбасводоканал» вищезазначених вимог є порушенням ліцензійних умов з провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, що передбачає накладення штрафу на підприємство або позбавлення його ліцензії з централізованого водопостачання та водовідведення. Пунктом 5.2. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Мінжитлокомунгоспу №190 від 27.06.2008р.(надалі за текстом Правила №190) регламентовано, що вузли обліку повинні розташовуватись на мережі споживача, як правило, на межі балансової належності мереж виробника та споживача, або за згодою виробника в приміщеннях, розташованих безпосередньо за зовнішньою стіною будівлі в місці входу водопровідного вводу.Відповідно до пункту 4.1. Правил користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 27.06.2008 №190, для приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення замовнику таких послуг надаються технічні умови. Форма технічних умов наведена в додатку 1 до цих Правил. Для одержання технічних умов замовник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення подає до виробника таких послуг: заяву; опитувальний лист за формою згідно з додатком 2; ситуаційний план з визначенням місця розташування земельної ділянки на відповідній території.Технічні умови мають містити графічний матеріал із нанесенням відповідних інженерних мереж та місць приєднання до них об`єкта будівництва.Виробник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення видає замовнику технічні умови згідно з поданою заявою протягом десяти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви з урахуванням потужностей споруд та пропускної спроможності мереж систем централізованого водопостачання та водовідведення, із зазначенням умов для проектування вводу: місця приєднання, місця розташування водомірного вузла, умов для влаштування проміжного резервуара і насосів - підвищувачів тиску.Згідно частини 2 статті 3 Закону України від 22.06.2017 №2119-VIII «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» забороняється приєднання житлових і нежитлових будівель до зовнішніх інженерних мереж без оснащення таких будівель вузлами комерційного обліку відповідних комунальних послуг відповідно до вимог цього Закону.Такими вузлами обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у будівлі, крім випадків, передбачених цим Законом.Місце встановлення вузла комерційного обліку визначається відповідно до будівельних норм і правил.Для споживача комунальних послуг, якому комунальна послуга постачається для групи нежитлових будівель та/або споруд, що є єдиним майновим комплексом, зовнішніми інженерними мережами, що належать споживачу, вузол комерційного обліку встановлюється на межі майнової належності в кожній точці приєднання до зовнішніх інженерних мереж.Пунктом 2 вищезазначених правил визначено, що термін «межа майнової належності» означає точки розмежування зовнішніх теплових мереж (крім мереж систем автономного теплопостачання), зовнішніх мереж гарячого водопостачання (крім мереж систем автономного гарячого водопостачання), зовнішніх водопровідних мереж (крім мереж систем автономного водопостачання) від приєднаних до них відповідних мереж будівлі за ознаками права власності або іншого речового права. Відповідно до абз 6 розділу VІ Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 01.12.2017 №316 Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, споживачі зобов`язані мати та своєчасно оновлювати технічну документацію, яка характеризує стан систем водопостачання та водовідведення споживача, а саме відомості про системи водопостачання та водовідведення споживача, характеристику їх технічних параметрів і фактичного стану, графічний матеріал (генеральний план (топографічний план)) з нанесеними мережами водопостачання і водовідведення та місцем розташування контрольного колодязя, нормативний розрахунок водоспоживання та водовідведення споживача, технологічні креслення насосних станцій, план та схему локальних очисних споруд і наявність приладів обліку, відомості про категорії стічних вод споживача (промислові, господарсько-побутові, поверхневі тощо), характеристику якості стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення, інші документи, визначені місцевими правилами приймання, крім тих, що мають дозвільний характер.Однак, прилад комерційного обліку, встановлений у нежитловому приміщені №19 будинку АДРЕСА_3 з порушенням вимог Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджені Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства №190 від 27.06.2008р., без отримання технічної документації відповідно до вимог чинного законодавства України.

26.08.2021 року позивачем було подано клопотання про поновлення провадження по справі. Зазначає, що Дніпровським апеляційним судом 30.03.2021 року справу № 214/2116/20 було розглянуто, тому судовий розгляд даної справи потрібно продовжити.

Ухвалою суду від 06.09.2021 року провадження по справі поновлено.

20.09.2021 року від представника відповідача було надіслано додаткові пояснення щодо окремого питання, яке виникло при розгляді справи. Представник відповідача зазначає, що 06.09.2021 року в судовому засіданні виникло питання стосовно того чи є на теперішній час діючим договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення № 807 від 26.09.2008 року, укладений між КП «Кривбасводоканал» та ФОП ОСОБА_3 , щодо об`єкту користування водопостачанням та водовідведенням за адресою: АДРЕСА_1 .Як убачається з п. 9.1 зазначеного вище договору, договір набирає чинності з 26.09.2008 року і діє в частині надання послуг водопостачання і водовідведення до 31.12.2010 року.Згідно з п. 9.2 договору якщо за місяць до закінчення договору жодна зі сторін не заявить про намір його розірвати або внести до нього зміни він продовжує свою дію на наступний рік. Договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення №807 від 26.09.2008 року, щодо об`єкту користування водопостачанням та водовідведенням за адресою: АДРЕСА_1 , є діючим. Будь-яких заяв від споживача щодо розірвання договору до КП «Кривбасводоканал» не надходило. Отже, жодна зі сторін договору до теперішнього часу письмово не зверталась ані щодо розірвання вищезазначеного договору, ані щодо укладення додаткових угод до договору. Копію договору просила долучити до матеріалів справи.

Позивачем у відповідь на додаткові пояснення відповідача щодо дії Договору № 807 від 26.09.2008 року, укладеного між ФОП ОСОБА_3 , щодо об`єкту користування водопостачанням та водовідведенням за адресою: АДРЕСА_1 , було надіслано заяву про долучення доказів.

Зазначає, що під час розгляду справи було з`ясовано, що вище вказаний договір не розірвано, тому судом було надано час для пошуку шляхів вирішення питання щодо розірвання сторонам и (КП «Кривбасводоканал» та ФОП ОСОБА_3 ) Договору № 807 від 26.09.208 року.На 03.02.2022 року йому стало відомопро факт смерті ОСОБА_3 , що в свою чергу створює факт автоматичного припинення правовідносин за Договором № 807 від 26.09.2008 р. де однією із сторін був ОСОБА_3 . Доказ смерті ОСОБА_3 не міг бути наданий суду за тих обставин, що даний доказ позивачем було отримано від компетентного органу Центрально-Міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) лише 03.02.2022 р., просив долучити до матеріалів справи вказану відповідь.

08.07.2022 року позивачем було подано до суду заяву по витребування доказів, у якій він зазначив, що 26.05.2022 року ним було направлено відповідачу Заяву на приєднання до умов Публічного індивідуального договору та просив витребувати у відповідача докази, а саме інформацію, щодо приєднання спірного об`єкта за адресою АДРЕСА_1 до умов Індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення розміщеного на сайті від 01.03.2022 року та чи відбуваються на даний час правовідносини між «Кривбасводоканал» та позивачем згідно умов Індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 01.03.2022р. з приводу централізованого водопостачання та централізованого водовідведення по об`єкту, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Представник відповідача заперечувала проти задоволення заяви про витребування доказів, зазначаючи що відповідно до статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.Статтею 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори Про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).

Як перебачено нормами Постанови Кабінету Міністрів України від 05липня 2019 року № 690 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення» ці Правила регулюють відносини між суб`єктами господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або водовідведення (далі виконавець), та індивідуальним і колективним споживачем (далі - споживач), який отримує або має намір отримувати послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі-послуги), а також визначеною власником (співвласниками) особою, що здійснює розподіл обсягів послуг.

Пунктом 6 вищезазначених правил встановлено, що надання послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання комунальних послуг з урахуванням вимог Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (далі - договір).

Керуючись нормами ч. 5 ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. 633, 634 ЦК України 01.03.2022 року на офіційному веб-сайті КП «Кривбасводоканал» www.kp-kvk.dp.ua опубліковано публічну пропозицію (оферту) про укладання публічного індивідуального договору приєднання про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для споживачів, які отримують послугу для задоволення власних потреб (проживання та/або перебування осіб у житлових та нежитлових приміщеннях) у багатоквартирному будинку, а також для споживачів-співвласників багатоквартирного будинку, які мать у власності (користуванні) нежитлові приміщення, розташовані у ньому.

Приміщення АДРЕСА_2 знаходяться в окремо розташованій двох поверховій споруді, тому цей об`єкт не можеобслуговуватись за вище вказаним договором. Тому правовідносини між КП «Кривбасводоканал» та власником вказаного приміщення ОСОБА_1 не відбуваються згідно умов Індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 01.03.2022 року з приводу централізованого водопостачання та централізованого водовідведення по об`єкту, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 .

Зважаючи на те, що приміщення за адресою: АДРЕСА_1 відноситься до нежитлових приміщень, Позивач, являючись власником вказаного нежитлового приміщення, отримує послугу з централізованого водопостачання та водовідведення не для власних потреб, а для здійснення певної господарської діяльності, навмисно приховуючи від виконавця послуг, яке саме функціональне призначення має вказане нежитлове приміщення, що суперечить вимогам статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», згідно з якою індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Крім того, звертає увагу суду, що 25 червня 2021 р. за № 839/36461 зареєстровано в Міністерстві юстиції України Наказ Міністерства розвитку громад та територій України № 97 від 19.04.2021 Про внесення змін до Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства №190 від 27.06.2008р. (надалі Правила № 190.)

Правила № 190 є обов`язковими для всіх споживачів, які отримують послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - споживач), та суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об`єкти, системи централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, і з якими суб`єктом господарювання укладено договір на отримання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (далі - виконавець послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення), замовників послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Отже, на позивача, як на фізичну особу, розповсюджуються норми Правил 190. користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджені Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства № 190 від 27.06.2008р.

Відповідно до розділу 3 Правил № 190 приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення здійснюється відповідно до технічних умов (додаток 2 цих правил), виданих виконавцем послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення, та розробленого і затвердженого в установленому порядку проєкту на приєднання.

Згідно частини 2 статті 3 Закону України від 22.06.2017 №2119-VIII «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» забороняється приєднання житлових і нежитлових будівель до зовнішніх інженерних мереж без оснащення таких будівель вузлами комерційного обліку відповідних комунальних послуг відповідно до вимог цього Закону. Такими вузлами обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у будівлі, крім випадків, передбачених цим Законом. Місце встановлення вузла комерційного обліку визначається відповідно до будівельних норм і правил.

Для споживача комунальних послуг, якому комунальна послуга постачається для групи нежитлових будівель та/або споруд, що є єдиним майновим комплексом, зовнішніми інженерними мережами, що належать споживачу, вузол комерційного обліку встановлюється на межі майнової належності в кожній точці приєднання до зовнішніх інженерних мереж.

Пунктом 4 розділу І Правил № 190 визначено, що «межа майнової належності» - лінія розподілу елементів систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення і споруд на них між виконавцем послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення та споживачем.

Відповідно до абз 6 розділу VІ Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 01.12.2017 № 316 Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, споживачі зобов`язані мати та своєчасно оновлювати технічну документацію, яка характеризує стан систем водопостачання та водовідведення споживача, а саме відомості про системи водопостачання та водовідведення споживача, характеристику їх технічних параметрів і фактичного стану, графічний матеріал (генеральний план (топографічний план)) з нанесеними мережами водопостачання і водовідведення та місцем розташування контрольного колодязя, нормативний розрахунок водоспоживання та водовідведення споживача, технологічні креслення насосних станцій, план та схему локальних очисних споруд і наявність приладів обліку, відомості про категорії стічних вод споживача (промислові, господарсько-побутові, поверхневі тощо), характеристику якості стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення, інші документи, визначені місцевими правилами приймання, крім тих, що мають дозвільний характер.

Відсутність належним чином оформленої проектно-технічної документації, що вказана вище, позбавляє можливості КП «Кривбасводоканал» укладати договори про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення зі споживачами.

Зазначає, що позивачу раніше було надано вичерпну обґрунтовану відповідь щодо правил укладання договору про надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення зі споживачем.

Від позивача до суду було надіслано письмові пояснення, в яких зазначає, що під час судового засідання 15.11.2022 року у суду виникли питання, стосовно того чому у відповіді КП «Кривбасводоканал» № 4838 від 13.05.2019 року було вказано ОСОБА_1 , а у відповіді № 9447 від 09.09.2019 року було вказано ФОП ОСОБА_1 , чи було спірний об`єкт приєднано до мереж водопостачання та водовідведення, чи надавались технічні умови і якщо так, то чи потрібно видавати нові технічні умови новому власнику.

Позивач зазначив, що придбаваючи спірне нежитлове приміщення не мав статусу приватного підприємця, в процесі переоформлення договору постійно зауважував на тому, що не є ФОП. Відсилання фізичної особи у відповідях на виконання вимог Правил № 190 від 27.06.2008 року (в редакції чинній на момент звернення) вважає протиправним з боку КП «Кривбасводоканал». Про протиправність дій щодо не укладання договору в момент звернення позивача свідчить той факт, що відповідачем було також грубо проігноровано приписи низки законодавчих актів: ЗУ «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення », в якому визначені загальніпринципи постачання питної води споживачам. Зокрема у ст. 19 «Надання послуг з питного водопостачання та централізованого водовідведення» - де було вказано що послуги з централізованого водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору зокрема з : індивідуальним і колективними споживачами житлово-комунальних послуг, визначеними Законом України «Про житлово комунальні послуги». ЗУ «про житлово-комунальні послуги», де вказано ч.1 п.5 житлово-комунальні послуги результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/абоперебування осіб у житлових і нежитловим приміщеннях, будинках і спорудах. Комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг; ч. 2 ст. 13 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», де зазначено, що виконавець комунальної послуги який займає монопольне становище на ринку, за наявності у нього технічних можливостей надання комунальної послуги не вправі відмовити в укладенні відповідного договору споживачеві чи іншій особі, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, якщо інше не передбачено законом тощо.

Зазначив, що спірне приміщення було приєднано до мереж водопостачання та водовідведення ще попереднім власником, який споживав послуги водопостачання та водовідведення на підставі договору з КП «Кривбасводоканал», лічильник як засіб вимірювальної техніки споживання був опломбований свого часу представниками відповідача, а отже останній здійснював абонентський облік вузла обліку. Вищевказане підтверджує той факт, що попереднього споживача було законно приєднано до мереж водопостачання, а отже й те що попередній власник отримував технічні умови на приєднання, розробляв проект та приєднувався в законний на той час спосіб. Чинне законодавство не містить вимог повторного приєднання до мереж у разі зміни власника приміщення, в тому числі отримання технічних умов, розробку проекту.

Посилання відповідача на зміни внесені до Правил№190 вважає безпідставними, так як зміни були внесені пізніше виниклих правовідносин, а також вказані Правила регулюють питання щодо нового приєднання. Саме на розділ ІІІ посилався відповідач у відповідях, який має назву «Приєднання об`єктів до систем централізованого водопостачання та централізованого водовідведення ». Стверджує, що він не здійснював дій щодо будь-якого приєднання до мереж водопостачання та водовідведення відповідача, та не звертався з питанням нового приєднання, так як приєднання вже існувало на момент звернення, просив лише пере укласти договір з нового власника на себе. Також звернув увагу що позиція відповідача з урахуванням змін до законодавства, що є не припустимим, так як суд повинен розглядати дії та події з урахуванням діючого законодавства на момент виниклих правовідносин.

Представником відповідача 16.01.2023 р. було надані додаткові пояснення, в яких надаючи відповіді на питання, що виникли в судовому засіданні, зазначає, що у відповіді КП «Кривбасводоканал» № 4838 від 13.05.2019 року було вказано ОСОБА_1 , а у відповіді № 9447 від 09.09.2019 року було вказано ФОП ОСОБА_1 , так як ОСОБА_1 має укладений договір з КП «Кривабсводоканал» стосовно іншого об`єкту, де він мав статус фізичної особи підприємця, тому в КП «Кривбасводоканал» він рахувався як фізична особа - підприємець і відповідь від 09.09.2019 року № 9447 йому було надано як ФОП, в іншій відповіді від 13.05.2019 року № 4838 помилково статус ФОП не зазначено. В заявах, з якими ОСОБА_1 звертався до КП «Кривбасводоканал» і на які йому було надано вище зазначені відповіді, він просив укласти з ним договір про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, та довключити об`єкт розташований за адресою: АДРЕСА_1 до вже існуючого договору № 545 від 26.10.2015 року .

Зазначає, що 16.04.2008 року представниками КП «Кривбасводоканал» спірний об`єкт було приєднано до мереж водопостачання та водовідведення та було взято на облік прилад КВ-1,5 зав. № 491252, в приміщенні, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до «Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України» від 01.07.1994 року № 65 та «Правилами надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення» затвердженими Постановою КМУ № 630 від 21.07.2005 року, які діяли на той час та втратили чинність. Між КП «Кривбасводоканал» та ФОП ОСОБА_3 було укладено договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення № 807 від 26.09.2008 року, який на сьогоднішній день є недіючим.

Пояснює, що технічні умови на приєднання нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 до централізованої системи водопостачання та водовідведення в архіві управління технічного регулювання водопостачання та водовідведення відсутні.

Згідно п.21 розділу ІІІПравил користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 27.06.2008 №190

Новий споживач у семиденний строк після прийняття об`єкта повинен письмово повідомити виконавця послуги з централізованого водопостачання /централізованого водовідведення про прийняття на себе зобов`язань щодо отримання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та переукладання акта розмежування майнової належності та експлуатаційної відповідальності сторін.

Акт розмежування майнової належності та експлуатаційної відповідальності сторін акт, який додається до технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення та вирішує питання, пов`язані з межею майнової належності та експлуатаційної відповідальності сторін ( п.4 розділу І Правил № 190).

Згідно п.20 розділу ІІІ вище зазначених правил, збільшення ліміту водоспоживання/водовідведення потребує розробки нових технічних умов.

Тобто, новий власник приміщення повинен надати технічні умови та оновлену технічну документацію.

Відповідно до абз. 6 пункту 1 розділу VІ Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 01.12.2017 №316 Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, споживачі зобов`язані мати та своєчасно оновлювати технічну документацію, яка характеризує стан систем водопостачання та водовідведення споживача, а саме відомості про системи водопостачання та водовідведення споживача, характеристику їх технічних параметрів і фактичного стану, графічний матеріал (генеральний план (топографічний план)) з нанесеними мережами водопостачання і водовідведення та місцем розташування контрольного колодязя, нормативний розрахунок водоспоживання та водовідведення споживача, технологічні креслення насосних станцій, план та схему локальних очисних споруд і наявність приладів обліку, відомості про категорії стічних вод споживача (промислові, господарсько-побутові, поверхневі тощо), характеристику якості стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення, інші документи, визначені місцевими правилами приймання, крім тих, що мають дозвільний характер.

Крім того, зауважує, що 24.04.2020 року під час технічного обстеження систем водопостачання та водовідведення в присутності ОСОБА_1 було складено акт технічного обстеження систем водопостачання та водовідведення, в якому за результатами обстеження було вказано на відсутність технічних умов, відсутність схеми розділу зон балансової належності мереж водопостачання та водовідведення і експлуатаційної відповідальності сторін, відсутність виконавчо-технічної документації (проект) на зазначену систему водопостачання, також відсутня технічна документація, яка характеризує стан системи водопостачання та водовідведення. Відсутність вказаних документів була зафіксована в акті, який було підписано ОСОБА_1 та надано приписи на їх надання. Відсутність вказаних документів позбавляє можливості КП «Кривбасводоканал» укладати договори про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення зі споживачами, які отримують послуги з центрального водопостачання та водовідведення не для власних потреб, а для ведення господарської діяльності, так як приміщення нежитлове. Тобто, про необхідність надання технічної документації Позивачу було неодноразово повідомлено.

Також 19.03.2021 року представниками КП «Кривбасводоканал» в присутності позивача ОСОБА_1 складено акт технічного обстеження системи водопостачання та водовідведення №81/21ТІ, згідно з яким під час обстеження виявлено, що у нежитловому приміщені АДРЕСА_2 , здійснюються підприємницька діяльність (салон краси).

Вказує, що зважаючи на те, що приміщення за адресою: АДРЕСА_1 відноситься до нежитлових приміщень,Позивач, являючись власником вказаного нежитлового приміщення, отримує послугу з централізованого водопостачання та водовідведення не для власних потреб, а для здійснення господарської діяльності, навмисно приховуючи від виконавця послуг яке саме функціональне призначення має вказане нежитлове приміщення.

Натомість, зауважує, що позивач у відповіді на відзив не заперечує факт розташування вказаного нежитлового приміщення у складі торгівельного центру, який являється нерухомим об`єктом, що впливає на визначення об`ємів водопостачання за відповідними тарифами.

Стверджує, що таким чином, ОСОБА_1 має намір укласти договір не з метою отримання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення для власних потреб, а для ведення господарської діяльності шляхом надання в оренду нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , що суперечить вимогам статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», згідно з якою індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Крім того, звертає увагу, що 13.07.2021 року набрав чинності Наказ Міністерства розвитку громад та територій України № 97 від 19.04.2021, яким було внесені зміни в Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України №190 від 27.06.2008р. (надалі Правила № 190.)

Правила № 190 є обов`язковими для всіх споживачів, які отримують послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - споживач), та суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об`єкти, системи централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, і з якими суб`єктом господарювання укладено договір на отримання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (далі - виконавець послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення), замовників послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Відповідно до розділу 3 Правил № 190приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення здійснюється відповідно до технічних умов (додаток 2 цих правил), виданих виконавцем послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення, та розробленого і затвердженого в установленому порядку проєкту на приєднання.

Крім того, згідно частини 2 статті 3 Закону України від 22.06.2017 №2119-VIII «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» забороняється приєднання житлових і нежитлових будівель до зовнішніх інженерних мереж без оснащення таких будівель вузлами комерційного обліку відповідних комунальних послуг відповідно до вимог цього Закону.

Такими вузлами обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у будівлі, крім випадків, передбачених цим Законом.

Місце встановлення вузла комерційного обліку визначається відповідно до будівельних норм і правил.

Для споживача комунальних послуг, якому комунальна послуга постачається для групи нежитлових будівель та/або споруд, що є єдиним майновим комплексом, зовнішніми інженерними мережами, що належать споживачу, вузол комерційного обліку встановлюється на межі майнової належності в кожній точці приєднання до зовнішніх інженерних мереж.

Пунктом 2 «Порядку оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку» затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 09.08.2018 № 206, визначено, що термін «межа майнової належності» означає точки розмежування зовнішніх теплових мереж (крім мереж систем автономного теплопостачання), зовнішніх мереж гарячого водопостачання (крім мереж систем автономного гарячого водопостачання), зовнішніх водопровідних мереж (крім мереж систем автономного водопостачання) від приєднаних до них відповідних мереж будівлі за ознаками права власності або іншого речового права.

Позивачем не доведено факт розташування приладу комерційного обліку, встановленого у належному позивачеві нежитловому приміщенні на межі майнової належності в кожній точці приєднання до зовнішніх інженерних мереж, як це визначено вимогами чинного законодавства.

Відсутність належним чином оформленої проектно-технічної документації, що вказана вище, позбавляє можливості КП «Кривбасводоканал» укладати договори про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення зі споживачами.

Позивачу раніше було надано вичерпну обґрунтовану відповідь щодо правил укладання договору про надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення зі споживачем.

Таким чином, права позивача в обраний ним спосіб захисту не порушені відповідачем, тому і не підлягають судовому захисту, оскільки позивачу не було відмовлено в укладенні договору, а було роз`яснено, які дії має вжити позивач для оформлення з відповідачем договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, а саме зазначити функціональне призначення, яке має нежитлове приміщення та оформити технічну документацію, яка характеризує стан систем водопостачання та водовідведення споживача.

Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Дніпровського апеляційного суду від 30 березня 2021 року, якою залишено без змін рішення Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 14 вересня 2020 року у справі № 214/2116/20.

З огляду на вищевикладене, твердження позивача, що у зв`язку з діями КП «Кривбасводоканал» порушені його права, за захистом яких він звернувся до суду, і що він, як споживач не в змозі отримати комунальні послуги, є безпідставними, а обраний Позивачем спосіб захисту не визначений чинним законодавством України, а тому і не підлягає судовому захисту, оскільки позивачу не було відмовлено в укладенні договору, а було роз`яснено, які дії має вжити позивач з метою укладення договору.

Вважає твердження позивача, про те що суд повинен розглядати дії та події з урахуванням діючого законодавства на момент виниклих правовідносин хибним, так як таке рішення поставить під сумнів спосіб виконання рішення, тобто унеможливить його виконання, як таке, що не відповідає вимогам чинного законодавства.

20.01.2023 року позивач надіслав до суду пояснення, в яких зауважує, що в розділі ІІІ Правил № 190 йде мова по нове приєднання, а в спірному приміщенні вже був встановлений лічильник, та був взятий на облік відповідачем, що означає що попередній власник в свій час в законний спосіб здійснив приєднання, а значить проходив весь шлях приєднання до мереж відповідача, з моменту отримання технічних умов до моменту приєднання абонента до міських мереж водопостачання та водовідведення, так як на 2008 рік порядок приєднання абонентів до міських мереж водопостачання та водовідведення було регламентовано «Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України» затверджених наказом Державного Комітету України по житлово-комунальному господарству від 01 липня 1994 року № 65 (Надалі правила № 65) , відповідно до яких вимагалося отримання технічних умов , а саме: ч. 1.6. На приєднання абонентів до міських мереж водопостачання та водовідведення Водоканал видає технічні умови, які повинні містити заходи, спрямовані на підвищення стійкості роботи систем водопостачання та водовідведення (будівництво насосних станцій, резервуарів, пунктів регулювання та інших споруд й обладнання), відповідно до діючих нормативних актів. Ч.1.7. Приєднання об`єктів до комунальних водопроводів і каналізації може бути здійснено лише після виконання технічних умов Водоканалу, і твердження відповідача про відсутність в нього технічних умов вважає неправдою.

Пояснює відсутність в нього технічної документації тим, що при купівлі спірного приміщення попередній власник не передав йому технічну документацію у зв`язку з тим, що її викрали.

Стверджує, що «Правила приймання стічних вод до системцентралізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення» від 01.12.2017 року, затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 316 (далі Правила № 316), якими передбачено, що споживачі зобов`язані мати та своєчасно оновлювати технічну документацію, на які посилається відповідач, не чинять на нього як на фізичну особу юридичний вплив, так як в ч. розділу І Правил 316 зазначено, що ці Правила поширюються на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі виконавці).

02.03.2023 року представник позивача надала до суду пояснення, в яких зазначає, що позивач стверджує, що він не встановлював в приміщенні АДРЕСА_2 прилад комерційного обліку (лічильник), що його було встановлено попереднім власником і свого часу взято Відповідачем на облік, тому вважає що приєднання не нове і надавати технічні умови він не повинен. Позивач плутає поняття «нове приєднання» і «новий споживач»

Згідно п.21 розділу ІІІ Правил користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 27.06.2008 №190 (надалі Правил № 190) Новий споживач у семиденний строк після прийняття об`єкта повинен письмово повідомити виконавця послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення про прийняття на себе зобов`язань щодо отримання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та переукладання акта розмежування майнової належності та експлуатаційної відповідальності сторін.

Акт розмежування майнової належності та експлуатаційної відповідальності сторін акт, який додається до технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення та вирішує питання, пов`язані з межею майнової належності та експлуатаційної відповідальності сторін ( п.4 розділу І Правил № 190).

Згідно вище вказаних правил, мова йде саме про нового споживача, яким і є позивач.

Стверджує, що позивач відмовляється надавати технічні умови, всіляко намагається довести, що їх в нього вимагають безпідставно і що жоден нормативно правовий акт немає застережень щодо заборони укладати договір у разі відсутності технічних умов.

Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Правил №190 приєднання до систем централізованого водопостачання та централізованого водовідведення здійснюється відповідно до технічних умов, виданих виконавцем послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення, та розробленого і затвердженого в установленому порядку проєкту на приєднання.

Згідно п.20 розділу ІІІ Правил №190 у разі зміни цільового призначення приміщення та/або запланованих змін господарської діяльності споживачів, якщо вони ведуть до зміни обсягів спожитої питної води та скидів стічних вод, у місячний строк споживачі до дати виникнення змін надають виконавцю послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення заяву та відповідні документи для одержання технічних умов та внесення змін до договору.

Цільове призначення приміщення 19 за адресою АДРЕСА_3 змінено, в приміщенні ведеться господарська діяльність, Позивач, являючись власником вказаного нежитлового приміщення, отримує послугу з централізованого водопостачання та водовідведення не для власних потреб, а для здійснення господарської діяльності, навмисно приховуючи від виконавця послуг яке саме функціональне призначення має вказане нежитлове приміщення. Даний факт підтверджується актом технічного обстеження системи водопостачання та водовідведення № 881/21 ТІ від 19.03.2021 року, який було долучено представником Відповідача до матеріалів справи 24.03.2021 року, тому твердження Позивача, що даний акт не долучено є помилковим.

Ведення господарської діяльності і розташування вказаного нежитлового приміщення у складі торгівельного центру, який являється нерухомим об`єктом, безпосередньо впливає на визначення об`ємів водопостачання за відповідними тарифами.

Таким чином, ОСОБА_1 має намір укласти договір не з метою отримання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення для власних потреб, а для ведення господарської діяльності шляхом надання в оренду нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , що суперечить вимогам статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», згідно з якою індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Відсутність технічної документації, відсутність даних стосовно функціонального призначення приміщення, а також відсутність даних стосовно об`ємів водопостачання та водовідведення позбавляє можливості КП «Кривбасводоканал» укладати договори про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Оскільки позивачу не було відмовлено в укладенні договору, а було роз`яснено, які дії має вжити Позивач для оформлення з Відповідачем договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а саме зазначити функціональне призначення, яке має нежитлове приміщення та оформити проектно-технічну документацію, яка характеризує стан систем водопостачання та водовідведення споживача, тому права позивача в обраний ним спосіб захисту не порушені відповідачем і не підлягають судовому захисту.

Позивач ОСОБА_1 03.03.2023 року в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, згідно якої просить розглянути справу за його відсутності. В судовому засіданні 15.11.2022 року позов підтримав повністю, просив задовольнити, при цьому зазначив, що він не суб`єкт підприємницької діяльності, а тому на нього не розповсюджуються правила №190, тому він не повинен був надавати технічні умови.

Представник відповідача 03.03.2023 року в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву, згідно якої просить розглянути справу за її відсутності, відмовити у позові у повному обсязі. В судовому засіданні 22.10.2021 року, заперечував проти задоволення позовних вимог при цьому зазначив, що договір існує, розірвання договору це право, а не обов`язок.

У судовому засіданні безпосередньо досліджені наступні письмові докази: договір про надання послуг з постачання холодної води і водовідведення (а.с. 2-5), витяг (а.с. 7), інформація про укладений договір (а.с. 8), додаток 12.1 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (а.с. 9), лист КП «Кривбасводоканал» (а.с. 10), договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення (а.с. 11-14), акт (а.с. 15), акт звірки (а.с. 16), акт (а.с. 16а), акт контрольного зняття показів лічильника при зміні власника (а.с. 17), лист КП «Кривбсводоканал» (а.с. 18), пропозиція про укладення договору (а.с. 19), акт (а.с. 52-53), рішення (а.с. 55-60), типовий індивідуальний договір (а.с. 119), додаток до типового договору (а.с. 120), постанова суду (а.с. 141-145) .

Суд, керуючись вимогами ст. 77 ЦПК України, згідно якої предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення, оцінюючи з точки зору належності досліджені у судовому засіданні докази, приходить до наступних висновків.

Суд вважає належним доказом: витяг (а.с. 7), так як цей доказ стосується обставин, що підтверджують заявлені вимоги, а саме: нежиле приміщення загальною площею 19.4 кв.м. належить на праві приватної власності ОСОБА_1 .

Суд вважає належними доказами: лист КП «Кривбасводоканал» (а.с. 10), договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення (а.с. 11-14), акт (а.с. 15), акт (а.с. 16а), лист КП «Кривбасводоканал» (а.с. 18), акт (а.с. 52-53), так як ці докази стосуються обставин, що підтверджують заявлені вимоги, а саме, укладення договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення.

Суд вважає належними доказами: договір про надання послуг з постачання холодної води і водовідведення (а.с. 2-5), витяг (а.с. 7), інформацію про укладений договір (а.с. 8), додаток 12.1 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (а.с. 9), акт звірки (а.с. 16), акт контрольного зняття показів лічильника при зміні власника (а.с. 17), пропозиція про укладення договору (а.с. 19), рішення (а.с. 55-60), типовий індивідуальний договір (а.с. 119), додаток до типового договору (а.с. 120), постанова суду (а.с. 141-145), так як ці докази стосуються обставин справи.

Суд, відповідно до ст. 78 ЦПК України, вважає досліджені у судовому засіданні зазначені письмові докази допустимими, так як ці докази одержані без порушення порядку, встановленого законом.

Оцінюючи докази з точки зору їх достовірності, суд приходить до висновку, що досліджені у судовому засіданні письмові докази є достовірними.

Керуючись вимогами ст. 80 ЦПК України, суд вважає, що сукупність визнаних судом допустимими, належними та достовірними доказами є достатньою для встановлення наступних фактів та обставин.

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 23.01.2019 року ОСОБА_1 на праві приватної власності належить нежиле приміщення загальною площею 19.4 кв.м., згідно договору купівлі-продажу посвідченого Саяпіною І.Г. приватним нотаріусом КМНО 22.01.2019 р. (а.с. 7).

Відповідно до договору між КП «Кривбасводоканал» та ФОП ОСОБА_3 було укладено договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення №807 від 26.09.2008 року та відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 та взято на облік лічильник за адресою: АДРЕСА_1 .(а.с. 11-14).

Згідно акту від 16.04.2008 року представниками КП «Кривбасводоканал» було взято на облік прилад КВ-1,5 зав.№ 491252, в приміщенні, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , де зазначно, що відповідальність за збереження пломб несе ОСОБА_3 (а.с. 15)

Відповідно до листа №4838 від 13.05.2019 року позивачу було надано вичерпну, обґрунтувань відповідь щодо правил укладання договору про надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення зі споживачем.(а.с.10).

Відповідно до листа №9447 від 09.09.2019 року позивачу було надано вичерпну, обґрунтувань відповідь щодо правил включення об`єкту розташованого за адресою: АДРЕСА_1 до договору №545 від 26.10.2015 року про надання послуг централізованого водопостачання. (а.с.18).

24.04.2020 року представниками КП «Кривбасводоканал» здійснено технічне обстеження системи водопостачання та водовідведення споживача послуг об`єкту за адресою: АДРЕСА_1 , та складено акт контрольного зняття показів лічильника при зміні власника приміщення на ОСОБА_1 (а.с.16а).

19.03.2021 року представниками КП «Кривбасводоканал» здійснено технічне обстеження системи водопостачання та водовідведення споживача послуг об`єкту за адресою: АДРЕСА_1 , та складено акт№ 81/21 ТІ.(а.с.52).

Частиною першою статті 15, частиною першою статті 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно достатті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Статтею 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори Про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).

Як передбачено нормамиПостанови Кабінету Міністрів України від 05 липня 2019 р. №690 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення»ці Правила регулюють відносини між суб`єктом господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (далі - виконавець), та індивідуальним і колективним споживачем (далі - споживач), який отримує або має намір отримувати послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - послуги), а також визначеною власником (співвласниками) особою, що здійснює розподіл обсягів послуг.

Пунктом 5 вищезазначених правил встановлено, що надання послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання комунальних послуг з урахуванням вимогЗакону України "Про житлово-комунальні послуги"(далі - договір).

Відповідно до розділу 3 Правил № 190приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення здійснюється відповідно до технічних умов (додаток 2 цих правил), виданих виконавцем послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення, та розробленого і затвердженого в установленому порядку проєкту на приєднання.

Згідно частини 2 статті 3 Закону України від 22.06.2017 №2119-VIII «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» забороняється приєднання житлових і нежитлових будівель до зовнішніх інженерних мереж без оснащення таких будівель вузлами комерційного обліку відповідних комунальних послуг відповідно до вимог цього Закону. Такими вузлами обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у будівлі, крім випадків, передбачених цим Законом.

Місце встановлення вузла комерційного обліку визначається відповідно до будівельних норм і правил.

Для споживача комунальних послуг, якому комунальна послуга постачається для групи нежитлових будівель та/або споруд, що є єдиним майновим комплексом, зовнішніми інженерними мережами, що належать споживачу, вузол комерційного обліку встановлюється на межі майнової належності в кожній точці приєднання до зовнішніх інженерних мереж.

Пунктом 4 розділу І Правил № 190 визначено, що «межа майнової належності» - лінія розподілу елементів систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення і споруд на них між виконавцем послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення та споживачем.

Відповідно до положень ДБН В.2.2-15-2019 "Житлові будинки. Основні положення"- Нежитлове приміщення - приміщення в структурі житлового будинку, що не відноситься до житлового фонду.

Згідно п.20 розділу ІІІ Правил користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 27.06.2008 №190 Новий споживач у семиденний строк після прийняття об`єкта повинен письмово повідомити виконавця послуги з централізованого водопостачання /централізованого водовідведення про прийняття на себе зобов`язань щодо отримання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та переукладання акта розмежування майнової належності та експлуатаційної відповідальності сторін.

Акт розмежування майнової належності та експлуатаційної відповідальності сторін акт, який додається до технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення та вирішує питання, пов`язані з межею майнової належності та експлуатаційної відповідальності сторін.

Згідно п.20 розділу ІІІ Правил користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 27.06.2008 №190 Збільшення ліміту водоспоживання/водовідведення потребує розробки нових технічних умов.

Як встановлено судом, приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , яке належить позивачу, відноситься до нежитлових приміщень, відповідно позивач отримує послугу з централізованого водопостачання та водовідведення не для власних потреб, а для здійснення господарської діяльності, не вказуючи при цьому яке саме функціональне призначення має вказане нежитлове приміщення.

Згідно з частини 1статті 4 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку / приладами - розподілювачами теплової енергії та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, та не потребує розроблення проектної документації, видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла розподільного обліку, погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, оператором зовнішніх інженерних мереж, виконавцем відповідної послуги.

Відповідно до пункту 4.1. Правил користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджениминаказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 27.06.2008 №190, для приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення замовнику таких послуг надаються технічні умови. Форма технічних умов наведена в додатку 1 до цих Правил. Для одержання технічних умов замовник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення подає до виробника таких послуг: заяву; опитувальний лист за формою згідно з додатком 2; ситуаційний план з визначенням місця розташування земельної ділянки на відповідній території.

Згідно частини 2статті 3 Закону України від 22.06.2017 №2119-VIII «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»забороняється приєднання житлових і нежитлових будівель до зовнішніх інженерних мереж без оснащення таких будівель вузлами комерційного обліку відповідних комунальних послуг відповідно до вимог цьогоЗакону.

Відповідно до абзацу 6 розділу VІНаказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 01.12.2017 №316Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, споживачі зобов`язані мати та своєчасно оновлювати технічну документацію, яка характеризує стан систем водопостачання та водовідведення споживача, а саме відомості про системи водопостачання та водовідведення споживача, характеристику їх технічних параметрів і фактичного стану, графічний матеріал (генеральний план (топографічний план)) з нанесеними мережами водопостачання і водовідведення та місцем розташування контрольного колодязя, нормативний розрахунок водоспоживання та водовідведення споживача, технологічні креслення насосних станцій, план та схему локальних очисних споруд і наявність приладів обліку, відомості про категорії стічних вод споживача (промислові, господарсько-побутові, поверхневі тощо), характеристику якості стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення, інші документи, визначені місцевими правилами приймання, крім тих, що мають дозвільний характер.

Згідно статті 22Закону України«Про питнуводу тапитне водопостачання» споживачіпитної води зобов`язані забезпечувати безперешкодний доступ відповідальних представників підприємств питного водопостачання до власних водопровідних мереж та обладнання для контролю за рівнем споживання питної води, а також для виконання відключення і обмеження споживання відповідно до встановленого порядку. В разі перешкоди у доступі зазначених представників до водопровідних мереж та обладнання споживача посадові особи такого споживача несуть відповідальність відповідно до закону.

Зважаючи на вищевикладене, позивачем не доведено факт розташування приладу комерційного обліку, встановленого у нежитловому приміщені № 19 будинку АДРЕСА_3 відповідно вимог чинного законодавства, тобто на межі майнової належності в кожній точці приєднання до зовнішніх інженерних мереж. Також позивачем не доведено факт прийняття на себе зобов`язань щодо отримання послуг з централізованого водопостачання та /або централізованого водовідведення та переукладання акта розмежування майнової належності та експлуатаційної відповідальності сторін.

Позивачем не доведено намір отримання послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для власних потреб, а не для ведення господарської діяльності, враховуючи, що нежитлове приміщення за адресою АДРЕСА_1 знаходиться у складі торговельного центу, який являється нерухомим об`єктом, що впливає на визначення об`ємів водопостачання та водовідведення за відповідними тарифами.

Таким чином, відсутність належним чином оформленої технічної документації відповідно вимог чинного законодавства України, позбавляє КП «Кривбасводоканал» укласти договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення щодо об`єкту, розташованого у нежитловому приміщені за адресою: АДРЕСА_1 .

Тому, твердження позивача, що у зв`язку з діями відповідача порушені його права, за захистом яких він звернувся до суду, і що він, як споживач, не в змозі отримати комунальні послуги, суд розцінює критично, так як в судовому засіданні встановлено, що права позивача в обраний ним спосіб захисту - не порушені, а тому і не підлягають судовому захисту, оскільки позивачу не було відмовлено в укладенні договору, а було роз`яснено, які дії має вжити позивач з метою укладення договору, та які подати документи.

Суд приймає до уваги доводи представника відповідача, що для оформлення договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води, позивачеві необхідно зазначити функціональне призначення, яке має нежитлове приміщення, та оформити технічну документацію, яка характеризує стан систем водопостачання та водовідведення споживача.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги порядок та умови оформлення договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та правила користування системами централізованого водопостачання та водовідведення, суд вважає що позовні вимоги ОСОБА_1 про захист прав споживачів не підлягають задоволенню.

Згідно із статтями 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.

Суд, вислухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог за таких підстав.

На підставі ст. 141 ЦПК України судові витрати слід компенсувати за рахунок держави.

Керуючись ст.ст.4,5,13,19,76-81,258,259,264,268,265,212-218 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 ) до Комунального підприємства «Кривбасводоканал» (місцезнаходження: м. Кривий Ріг, вул. Єсеніна, 6А, ЄДРПОУ 03341316) про захист прав споживачів - відмовити.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення

Головуючий суддя: В.М. Прасолов

СудСаксаганський районний суд м.Кривого Рогу
Дата ухвалення рішення03.03.2023
Оприлюднено27.03.2023
Номер документу109764389
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів»