Справа № 622/108/22
Провадження № 2/529/94/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2023 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:
головуючої - судді Петренко Л.Є.,
секретаря с/з Звягольської В.А.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Золочівської селищної ради Богодухівського району Харківської області про визнання права власності на земельну (частку) пай в порядку спадкування, -
встановив:
Представник позивач адвокат Ісоєв М.Н. 14.01.2022 звернувся до Золочівського районного суду Харківської області, у якому просить визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну частку (пай), в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 .
В обґрунтування позову представник позивачки адвокат Ісоєв М.Н. вказує, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 матері позивачки ОСОБА_2 , як спадкоємець за законом першої черги, ОСОБА_1 прийняла спадщину, яка окрім іншого складається із земельної частки (пай) розміром 7,03 умовних кадастрових гектари. Правон на спадкову частку (пай) за померлою посвідчено Сертифікатом на право на земельну частку (пай), який зареєстровано у Книзі реєстрації сертифікатів за № 128.
За життя спадкодавця Кадничанської Державний акт на земельну ділянку, на підставі вказаного вище сертифікату на земельну частку (пай) не видавався, а сам сертифікат останньою втрачено.
Разом з тим, через відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно, позивачці ОСОБА_1 , нотаріусом Золочівської державної нотаріальної контори Харківської області відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.
Вказані обставини і слугували підставою для звернення з позовом до суду.
16.02.2022 ухвалою судді Золочівського районного суду Харківської області відкрито провадження у справі, призначено по такій підготовчий розгляд та витребувано із Золочівської державної нотаріальної контори Харківської області належним чином завірену копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_2 .
Розпорядженням ВерховногоСуду від14.03.2022р.N7/0/9-22Про змінутериторіальної підсудностісудових справв умовахвоєнного станузмінено територіальнупідсудність судовихсправ Золочівськогорайонного судуХарківської області на Диканський районний суд Полтавської області.
29.09.2022 ухвалою судді Диканського районного суду Полтавської області Пашнєвим В.Г. справа прийнята до свого провадження та призначено справу до підготовчого розгляду.
20.01.2023 розпорядженням керівника апарату Диканського районного суду призначено повторний автоматизований розподіл вказаної справи у зв`язку з достроковим припиненням відрядження та своїх трудових відносин з Диканським районним судом суддею Пашнєвим В.Г.
20.01.2023 згідно з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями вказану справу передано на розгляд судді Петренко Л.Є.
23.01.2023 ухвалою судді Диканського районного суду Полтавської області Петренко Л.Є. справу прийнято до свого провадження та призначено таку до підготовчого розгляду.
22.02.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Ісоєв М.Н. подав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутність та відсутність його довірительки. Позовні вимоги підтримують та просять їх задовольнити.
Представник відповідача - Золочівської селищної ради Харківської області в судове засідання не з`явився, а вказаним органом надіслано на адресу суду лист в якому просить розглянути справу без участі його представника.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до наступного висновку.
ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Чорноглазівка Золочівського району Харківської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується належно завіреною копією свідоцтва про смерть (а.с.9).
За життя ОСОБА_2 внесена до списку «Громадян-членів ВАТ «Жовтневе» за № 526. (а.с. 17-16).
На ім`я нині померлої ОСОБА_2 04.08.2000 видано Сертифікат про право на земельну частку (пай) серії ХР № 0272427, площею 7,03 умовних кадастрових гектари, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.20-21).
14.12.2000 згаданий вище Сертифікат внесений до Книги реєстрації сертифікатів про право на земельну частку (пай) № 281.
Також, за життя ОСОБА_2 не встигла у встановленому законом порядку отримати Державний акт, що посвідчував би її право власності на вказану землю (а.с.19).
В той же час, як вбачається з довідки виконавчого комітету Золочівської селищної ради Харківської області, що ОСОБА_1 як спадкоємиці ОСОБА_2 , за результатами жеребкування згідно «Проекту землеустрою організації території земельних часток (паїв) ВАТ «Жовтневе» рекомендована земельна ділянка № НОМЕР_1 площею 5,2409 га, яка знаходиться на території Калиновецького старостинського округу Золочівського району Харківської області. Вказана земельна ділянка має кадастровий номер 6322683000:02:004:0471.
22.01.2020 нотаріусом винесена постанова про відмову ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 на земельну частку (пай), оскільки ОСОБА_1 позивачкою по справі не надано до нотаріальної контори правовстановлюючий документ, виданий на ім`я померлої на спірну земельну частку (пай) та запропоновано заявниці звернутися до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" № 7 від 16.04.2004, громадянин, включений до списку, який додається до Державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта.
Відповідно до пунктів 16, 17 Перехідних положень Земельного кодексу України, громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю. Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними прав вимоги на відведення земельної частки (пай) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Згідно п. 3.5 Інформаційного листа Вищого ССУ з розгляду кримінальних та цивільних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) аналогічного порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
Статтею 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власника земельних часток (паїв)» передбачено, що до осіб, які мають право на земельну частку (пай) відносяться громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом.
Згідност. 2 цього Закону основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Відповідно до ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися після його смерті.
В першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив та батьки ст.1261 ЦК України.
Спадщину після смерті ОСОБА_2 своєчасно прийняла, як спадкоємець по закону 1 черги її донька ОСОБА_1 , оскільки на час відкриття спадщини постійно проживала разом із спадкодавцем, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Золочівської селищної ради від 17.10.2018.
В той же час, слід зазначити, що посилання в позові на те, що після смерті спадкодавця відкрилася спадщина на право власності на земельну частку (пай) є помилковим, оскільки земельний сертифікат підтверджував лише право особи на земельну частку (пай), площа якої вираховувалась в умовних гектарах. Для набуття права власності на земельну ділянку за сертифікатом, спадкодавець мав реалізувати набуте право шляхом отримання державного акта не землю, чого не було зроблено.
Тому, після смерті спадкодавця відкрилася спадщина не на право власності на земельну частку (пай), а на право на земельну частку (пай), яке в подальшому має бути реалізовано спадкоємцем шляхом отримання правовстановлюючих документів на право власності на вказану земельну ділянку.
Таким чином, беручи до уваги те, що позивач, як спадкоємець за законом, прийняла у встановленому законом порядку спадщину до складу якої, окрім іншого, входить також і право на спірну земельну частку (пай), яке належало спадкодавцю, однак за життя нею не реалізоване, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання за позивачем права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
Керуючись ст. ст. 263-265, 354, 355 ЦПК України, суд,-
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 доЗолочівської селищноїради Богодухівськогорайону Харківськоїобласті провизнання прававласності наземельну (частку)пай впорядку спадкування задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , право на земельну частку (пай) площею 7,03 умовних кадастрових гектара, із числа земель переданих у колективну власність членам ВАТ «Жовтневе» Золочівського району, що належала їй на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР № 0272427, зареєстрованого 14.12.2000 в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 281.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Повне найменування сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
Відповідач: Золочівська селищна рада Богодухівського району Харківської області, місце знаходження: вул. Центральна, 13А, смт. Золочів Богодухівського району Харківської області
Головуюча: Л.Є. Петренко
Суд | Диканський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 21.03.2023 |
Оприлюднено | 27.03.2023 |
Номер документу | 109778900 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Диканський районний суд Полтавської області
Петренко Л. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні