Рішення
від 20.03.2023 по справі 381/3112/22
ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua


2/381/174/23

381/3112/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2023 рокуФастівський міськрайонний суд Київської області

в складі

головуючого судді: Осаулової Н.А.,

за участю секретаря: Цвик А.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Фастів у загальному позовному провадженні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кожанської селищної територіальної громади Фастівського району Київської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, -

в с т а н о в и в:

У жовтні 2022 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до Фастівського міськрайонного суду Київської області з позовом до Кожанської селищної ради Фастівського району Київської області. На виконання вимог ухвали суду від 14.10.2022 року було подано позовну заяву до Кожанської селищної територіальної громади Фастівського району Київської області (далі відповідач), в якій позивач просила визнати за нею право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,4962 га, кадастровий номер 3224984000:03:002:0069, що знаходиться на території Кожанської селищної територіальної громади Фастівського району Київської області, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача ОСОБА_2 . Позивач є єдиним спадкоємцем 1 черги, у встановлений строк подала заяву на прийняття спадщини. Крім того, ОСОБА_1 у 2019 році дізналась, що у померлого батька у власності був земельний пай у с. Малополовецьке. Між тим, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів, нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, що змушує позивача звернутись до суду з даним позовом.

Відзиву на позовну заяву не надходило.

У судове засідання позивач не з`явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, її представник подав заяву, у якій просив проводити розгляд справи за його відсутності та вказав, що підтримує позовні вимоги.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Розгляд справи відбувається в судовому засіданні. Учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності (ч. 1 ст. 211 ЦК України).

Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею (ч. 1 ст. 223 ЦПК України).

Ухвалою суду від 15 листопада 2022 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання. Крім того, судом направлено запити про витребування належним чином завірених матеріалів спадкової справи після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2

15.12.2022 року надійшли копії матеріалів спадкової справи після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .

Ухвалою судувід 03.03.2023року закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду по суті.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 ) (а.с. 11).

17.02.2018 року ОСОБА_1 подала заяву про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 (а.с. 40).

Постановою від 28.10.2022 року державного нотаріуса Сквирської районної державної нотаріальної контори Савченко С.М. відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно ОСОБА_2 , оскільки не надано документів, що підтверджують місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства осіб, що подали заяву про прийняття спадщини, а також правовстановлюючих документів можливим спадкоємцем (а.с. 29).

Так, стаття 1216 ЦК України передбачає те, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно до ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Місцем відкриттяспадщини єостаннє місцепроживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна (ч. 1 та ч. 2 ст. 1221 ЦК України).

Згідно із ч. 1-3 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно до статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Згідно до статті 1271 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 р. № 7, свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Як зазначалось вище, підставою для відмови у видачі позивачу свідоцтва про право на спадщину за законом стала відсутність документів, що підтверджують місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства позивача, а також правовстановлюючих документів можливим спадкоємцем.

У судовому засіданні встановлено, що у відповідності до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 14.04.2016 року, ОСОБА_2 належить на праві власності земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,4962 га, кадастровий номер 3224984000:03:002:0069, що знаходиться на території Малополовецької сільської ради Фастівського району Київської області на підставі Витягу з ДЗК про земельну ділянку НВ 3205608942015 від 11.12.2015 року Держгеокадастру у Фастівському районі Київської області, розпорядження №61-од від 25.01.2016 року Фастівської районної державної адміністрації (а.с. 7).

Копії вказаних правовстановлюючих документів сторона позивача не надала.

Ст. 1261 ЦК України передбачає, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Як вбачається із свідоцтва про народження, батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 являється ОСОБА_2 (а.с. 9).

У матеріалах справи наявна копія сторінки з штампом, з якого вбачається зміну прізвища ОСОБА_3 після укладення шлюбу з ОСОБА_4 на « ОСОБА_5 » (а.с. 9).

У той же час, вказаний штамп про зміну прізвища, з якого неможливо встановити, на якому з документів проставлено таку відмітку, не є належним доказом на підтвердження зміни прізвища дочкою померлого ОСОБА_2 ОСОБА_3 на « ОСОБА_5 ».

Належними та допустимими доказами на підтвердження вказаних обставин є свідоцтво про укладення шлюбу або ж відомості про вчинення актового запису.

Не надано протягом розгляду справи і документів, що підтверджують місце відкриття спадщини згідно положень ст. 1221 ЦК України .

Приймаючи рішення по суті спору, суд має зазначити про застосування положень цивільного процесуального законодавства щодо змагальності сторін та диспозитивності цивільного судочинства.

Так приписамич.ч1-4ст.12ЦПКУкраїницивільне судочинствоздійснюєтьсяназасадах змагальностісторін. Учасникисправи маютьрівніправа щодоздійснення всіхпроцесуальних правта обов`язків,передбачених законом. Кожнасторона повиннадовести обставини,які маютьзначення длясправи іна яківона посилаєтьсяяк напідставу своїхвимог абозаперечень,крім випадків,встановлених цимКодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

При цьомуза положеннямич.5ст.12ЦПК Українисуд,зберігаючи об`єктивністьі неупередженість: 1)керує ходомсудового процесу; 2)сприяє врегулюваннюспору шляхомдосягнення угодиміж сторонами; 3)роз`яснює увипадку необхідностіучасникам судовогопроцесуїхні процесуальніправа таобов`язки,наслідки вчиненняабо невчинення процесуальнихдій; 4)сприяє учасникамсудового процесув реалізаціїними прав,передбачених цимКодексом; 5) запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов`язків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 1 ст. 81 ЦПК України).

Згідно ч.1ст.76ЦПК України,доказами єбудь-якідані,на підставіяких судвстановлює наявністьабо відсутністьобставин (фактів),що обґрунтовуютьвимоги ізаперечення учасниківсправи,та іншихобставин,які маютьзначення длявирішення справи. Цідані встановлюютьсятакими засобами: 1)письмовими,речовими іелектронними доказами; 2)висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви (ч. 2 ст. 83 ЦПК України).

При цьому, за умовами ч. 1 ст. 84 ЦПК України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

У той же час, у матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, що підтверджують місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства позивача, правовстановлюючих документів на земельну ділянку.

З позовною заявою клопотань про витребування доказів подано не було, як і не заявлено їх протягом перебування справи у провадженні суду. При цьому, позивач у судове засідання жодного разу не з`явилася, не подала клопотань про витребування доказів.

За таких обставин, на даний час відсутні підстави для визнання за позивачем право власності на спадкове майно, а тому, у задоволенні позову слід відмовити.

На підставі викладено та керуючись ст.ст. 6, 16, 1216, 1218, 1220, 1221, 1258, 1261, 1266, 1268, 1269, 1271 ЦК України, ст. 3-5, 7-13, 17, 43, 49, 60, 76-81, 211, 223, 258, 263, 264, 265, 268, 352 ЦПК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 р. № 7, -

у х в а л и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Кожанської селищної територіальної громади Фастівського району Київської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Реквізити сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ;

Відповідач: Кожанська селищна територіальна громада Фастівського району Київської області, адреса: Київська обл., Фастівський р-н, с. Кожанка, вул. Заводська, буд. 6-А.

Суддя: Н.А. Осаулова

Рішення виготовлено 23.03.2023 року

СудФастівський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення20.03.2023
Оприлюднено27.03.2023
Номер документу109787132
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:

Судовий реєстр по справі —381/3112/22

Рішення від 20.03.2023

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

Ухвала від 03.03.2023

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

Ухвала від 15.11.2022

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

Ухвала від 14.10.2022

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні