Ухвала
від 28.11.2022 по справі 354/61/20
ЯРЕМЧАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ 

Справа № 28

Провадження № 2/354/110/22

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2022 року м. Яремче

Яремчанський міський суд Івано-Франківської області у складі:

головуючої судді: Остап`юк М.В.

з участю:

секретаря судового засідання: Андрійків А.Я.

сторін:

прокурора: Верешка М.І.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Першого заступника прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та захисту довкілля України, Карпатського національного природного парку до Яремчанської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Яремчанської міської ради, витребування земельної ділянки.

ВСТАНОВИВ:

16.01.2020 Перший заступник прокурора Івано-Франківської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та захисту довкілля України, Карпатського національного природного парку до Яремчанської міської ради, ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення Яремчанської міської ради від 11.12.2008 в частині пункту 4.30, яким надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку, площею 1, 2327 га; про визнання недійсним державний акт на право власності на землю серії ЯЖ №566254 від 30.12.2008, площею 1, 2327 га з кадастровим номером 2611000000:05:008:0320, виданий ОСОБА_1 ; про витребування у ОСОБА_1 у користь держави в особі постійного землекористувача Карпатського національного природного парку земельні ділянки з кадастровими номерами: 2611000000:05:008:0400, 2611000000:05:008:0401, 2611000000:05:008:0402.

Ухвалою Яремчанського міського суду (суддя Польська М.В.) від 16.01.2020 відкрито провадження у справі.

Відповідно до Протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, у зв`язку із закінченням терміну повноважень судді Польської М.В. (закінчення терміну відрядження), відбувся повторний авторозподіл справи, матеріали справи передані на розгляд судді Остап`юк М.В.

У ході вирішення питання про призначення справи до підготовчого судового засідання, Судом встановлено, що Відповідач 2 ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто більше ніж за шість років до моменту звернення прокурором з позовом до суду (дата подання позову 16.01.2020).

Ухвалою суду від 23.05.2022 закрито провадження у справі в частині позовних вимог прокурора до ОСОБА_1 про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку та витребування земельної ділянки, на підставі пункту 1 частини першої статті 255 ЦК України, оскільки позов пред`явлено до померлої особи (а.с.133-134).

У той же час справу в частині позовних вимог прокурора в інтересах Міністерства енергетики та захисту довкілля України, Карпатського національного природного парку до Яремчанської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Яремчанської міської ради ухвалою суду від 23.05.2022 призначено до підготовчого судового засідання (а.с.133-134).

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 189 ЦПК України завданнями підготовчого провадження є, зокрема, остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу.

За результатамипідготовчого засіданнясуд постановляє,зокрема,ухвалу про закриття провадження у справі (пункт 2 частини другої статті 200 ЦПК України), якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства (пункт 1 частини першої статті 255 ЦПК України).

Вирішуючи на стадії підготовчого провадження питання про склад учасників спору та характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що ця справа підсудна господарському суду.

Так, відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Відповідно до статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленого цим Кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Керуючись практикою Європейського суду з прав людини, суд виходить з того, що реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава - учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух. Європейський суд з прав людини у рішенні у справі «Сокуренко і Стригун проти України» від 20.07.2006 зазначив, що фраза «встановленого законом» поширюється не лише на правову основу самого існування суду, але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. У рішенні у справі «Занд проти Австрії» висловлено думку, що термін «суд, встановленим законом» у пункті 1 статті 6 Конвенції передбачає усю організаційну структуру судів, включно з [...] питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів [...]". Поняття «суд, встановлений законом» включає в себе, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності. Система судів загальної юрисдикції є розгалуженою. Судовий захист є основною формою захисту прав, інтересів та свобод фізичних і юридичних осіб, державних і суспільних інтересів. Судова юрисдикція - це інститут права, покликаний розмежувати компетенцію як різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства - цивільного, кримінального, господарського та адміністративного.

Відповідно до статті 19 ЦПК України, визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

За змістомпункту 6частини першоїстатті 20ГПК Українигосподарські судирозглядають справиу спорах,що виникаютьу зв`язкуіз здійсненнямгосподарської діяльності,та іншісправи увизначених закономвипадках,зокрема: справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.

За суб`єктним критерієм до компетенції господарських судів відносять спори і справи між юридичними особами, фізичними особами - підприємцями та в передбачених законом випадках за участі державних органів, органів місцевого самоврядування, інших осіб. За цим же критерієм земельні спори належить розглядати у господарських судах, крім тих, що підлягають вирішенню в адміністративних судах.

Із урахуванням того, що позовні вимоги прокурора пред`явлені до органу місцевого самоврядування - Яремчанської міської ради і суб`єктний склад спору складають: прокурор, Карпатський національний природний парк та Яремчанська міська рада, та з огляду на положення наведених норм законодавста, спір при такому складі учасників - є господарсько-правовим.

Враховуючи наведене, даний спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, та його належить розглядати в порядку господарського судочинства, тому провадження підлягає закриттю на підставі пункту 1 частини першої статті 255 ЦПК України.

Згідно з частиною другою статті 255 ЦПК України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з державного бюджету.

Якщо провадження у справі закривається з підстави, визначеної пунктом 1 частини першої статті 255 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи (частина перша статті 256 ЦПК України).

Відповідно до частини першої статті 24 ГПК України, усі справи, що підлягають вирішенню в порядку господарського судочинства, розглядаються місцевими господарськими судами як судами першої інстанції, крім справ, визначених частинами другою та третьою цієї статті.

Частиною першою статті 27 ГПК України встановлено, що позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Таким чином, на підставі частини п`ятої статті 256 ЦПК України суд роз`яснює, що розгляд даного спору віднесено до юрисдикції господарських судів.

З урахуванням суб`єктного складу, предмету спору та характеру спірних правовідносин, місцезнаходження відповідача Яремчанської міської ради, даний спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства згідно з правилами підсудності, визначеними ГПК України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 255, 256 ЦПК України, статтями 20, 24, 27 ГПК України, Суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі за позовом Першого заступника прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та захисту довкілля України, Карпатського національного природного парку до Яремчанської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Яремчанської міської ради, витребування земельної ділянки.

Роз`яснити Прокурору, що розгляд даної справи віднесено до юрисдикції господарського суду.

Казначейству України повернути Івано-Франківській обласній прокуратурі судовий збір у розмірі 5 763 (п`ять тисяч сімсот шістдесять три) грн 00 коп, сплачений згідно платіжного доручення №2353 від 26.12.2019 року (за подачу позовної заяви до Яремчанського міського суду - отримувач коштів: УК у м.Яремче; код ЄДРПОУ: 38006907; банк отримувача: Казначейство України(ел. адм.подат.); код класифікації доходів бюджету: 22030101).

Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Яремчанський міський суд Івано-Франківської області протягом 15 днів з моменту проголошення, а сторонами, що не були присутні в судовому засіданні у той же строк з моменту отримання копії.

Головуючий суддя: М. В. Остап`юк

СудЯремчанський міський суд Івано-Франківської області 
Дата ухвалення рішення28.11.2022
Оприлюднено28.03.2023
Номер документу109792638
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:

Судовий реєстр по справі —354/61/20

Ухвала від 12.07.2023

Цивільне

Яремчанський міський суд Івано-Франківської області

Остап'юк М. В.

Ухвала від 28.11.2022

Цивільне

Яремчанський міський суд Івано-Франківської області

Остап'юк М. В.

Ухвала від 07.03.2023

Цивільне

Яремчанський міський суд Івано-Франківської області

Остап'юк М. В.

Ухвала від 28.11.2022

Цивільне

Яремчанський міський суд Івано-Франківської області

Остап'юк М. В.

Ухвала від 07.08.2022

Цивільне

Яремчанський міський суд Івано-Франківської області

Остап'юк М. В.

Ухвала від 07.08.2022

Цивільне

Яремчанський міський суд Івано-Франківської області

Остап'юк М. В.

Ухвала від 22.05.2022

Цивільне

Яремчанський міський суд Івано-Франківської області

Остап'юк М. В.

Ухвала від 16.01.2020

Цивільне

Яремчанський міський суд Івано-Франківської області

Польська М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні