Ухвала
від 27.03.2023 по справі 911/819/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"27" березня 2023 р. Справа № 911/819/23

Господарський суд Київської області у складі судді Яреми В.А. перевіривши матеріали позовної заяви Компанії TORGPRED SP.Z.O.O.

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Промстальенерго»

про стягнення 836 414,80 доларів США

встановив:

Через канцелярію господарського суду Київської області надійшла позовна заява Компанії TORGPRED SP.Z.O.O. до Товариства з обмеженою відповідальністю «Промстальенерго» про стягнення 836 414,80 доларів США заборгованості за поставлений товар за контрактом №2012/21 від 20.12.2021.

Позовні вимоги обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем грошового обов`язку за контрактом та проведенням часткової сплати у сумі 102 877,20 дол. США поставленого позивачем товару загалом на суму 939 292,00 дол. США.

Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення її без руху, зважаючи на таке.

Приписами ст. 2 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що господарське судочинство в Україні здійснюється, зокрема, на засадах верховенства права, змагальності сторін, диспозитивності, пропорційності, неприпустимості зловживання процесуальними правами, обов`язковості судового рішення.

Суворе та неухильне дотримання зазначених принципів є запорукою досягнення завдань судочинства, що превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Відкриття провадження у справі позовного провадження є визначальною стадією судового процесу і може здійснюватись судом лише у випадку відповідності поданої позовної заяви вимогам, визначеним процесуальним законом.

Згідно п. 2 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити, зокрема: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи.

Як слідує з доданих до позовної заяви виписки з Державного судового реєстру Республіки Польща та Сертифікату податкового резидента, назва юридичної особи позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгпред» (TORGPRED), тоді як у позовній заяві, у тому числі її прохальній частині, позивачем за відповідним кодом вказано юридичну особу з найменуванням - Компанія TORGPRED SP.Z.O.O., а тому суд дійшов висновку про невідповідність позовної заяви приписам п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України.

До того ж згідно ст. ст. 1, 4, ч. 1 ст. 45 ГПК України унормовано, що Господарський процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах.

Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.

Так, позивачем за відповідно поданим позовом вказано Компанію TORGPRED SP.Z.O.O. (Республіка Польща).

Згідно частини 5 статті 13, частин 1, 2 статті 120 ГПК України з метою дотримання принципу змагальності сторін при здійсненні судочинства господарський суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.

Суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка не є обов`язковою, або викликає учасників справи в судове засідання, якщо суд визнає їх явку обов`язковою.

Водночас згідно ст. 365 ГПК України іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

З аналізу статті 367 ГПК України вбачається, що законодавцем встановлено право господарського суду звернутися із судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави у разі якщо в процесі розгляду справи виникла потреба вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави.

Згідно рекомендацій Практичного керівництва по застосуванню Гаазької конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів до статті 15 Конвенції (995_890), розробленого Постійним бюро Гаазької конференції з міжнародного приватного права, доручення іноземного суду про вручення виклику до суду чи інших документів виконується у судовому засіданні або уповноваженим працівником суду за місцем проживання (перебування, місцем роботи) фізичної особи чи місцезнаходженням юридичної особи.

Виклик до суду чи інші документи, що підлягають врученню за дорученням іноземного суду вручаються особисто фізичній особі чи її представникові або представникові юридичної особи під розписку.

Натомість у позовній заяві Компанії TORGPRED SP.Z.O.O. не зазначено обставин наявності/відсутності у вказаної особи офіційного представництва на території України, що унеможливлює визначення належного порядку повідомлення позивача про розгляд справи у суді з метою дотримання його права на судовий захист та доступу до правосуддя.

У відповідності ч. 2 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Згідно частин 1, 2, 8 ст. 91 Господарського процесуального кодексу України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Іноземний офіційний документ, що підлягає дипломатичній або консульській легалізації, може бути письмовим доказом, якщо він легалізований у встановленому порядку. Іноземні офіційні документи визнаються письмовими доказами без їх легалізації у випадках, передбачених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

З огляду на вказане вище суд дійшов висновку про необхідність подання позивачем пояснень щодо легалізації поданих разом з позовною заявою Компанії TORGPRED SP.Z.O.O. копій іноземних офіційних документів, зокрема Державного судового реєстру Республіки Польща, Сертифікату податкового резидента та нотаріального засвідчення довіреності від 02.03.2023.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують, зокрема, сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Приписами ст. 4 Закону України Про судовий збір встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб установлено з 1 січня 2023 року в розмірі 2 684,00 гривень.

З огляду наведених вище норм закону та встановлених ст. 4 Закону України Про судовий збір ставок судового збору, за подання у 2023 році до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 2 684,00 гривень, і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб 939 400,00 грн; немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 2 684,00 гривень.

Водночас згідно ст. ст. 6, 9 Закону України Про судовий збір судовий збір перераховується у безготівковій або готівковій формі, у тому числі з використанням електронного платіжного засобу або за допомогою платіжних пристроїв, в тому числі з використанням платіжних систем через мережу Інтернет у режимі реального часу.

За подання нерезидентами позовів, ціна яких визначається в іноземній валюті, судовий збір може сплачуватися нерезидентами в іноземній валюті з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України на день сплати.

За подання позовів, ціна яких визначається в іноземній валюті, судовий збір сплачується у гривнях з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України на день сплати.

Судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

Отже, суд дійшов висновку, що за подання Компанією TORGPRED SP.Z.O.O. відповідного позову про стягнення 836 414,80 доларів США належна до сплати сума судового збору складає, зокрема, в іноземній валюті 12 546,22 доларів США.

До позовної заяви Компанії TORGPRED SP.Z.O.O. додано:

- платіжний документ №SR23IP03031140DS від 13.03.2023 про сплату судового збору у сумі 12 546,12 дол. США;

- платіжну інструкцію №2969 від 14.03.2023 на суму 3,66 грн з призначенням платежу «доплата судового збору за позовом TORGPRED SP.Z.O.O., Господарський суд міста Києва».

Однак, в порушення вищезазначених приписів норм закону, платіжна інструкція №2969 від 14.03.2023 на суму 3,66 грн містить інші реквізити, відмінні від встановлених реквізитів для сплати судового збору за подання позовної заяви до Господарського суду Київської області, зокрема судовий збір сплачено на рахунок №UA918999980313191206083026001 за кодом отримувача №37993783», що є порушенням вимог закону щодо сплати судового збору та оформлення платіжних документів на здійснення відповідного платежу.

Так, судовий збір з позовних заяв, що подаються до Господарського суду Київської області, сплачується за наступними реквізитами:

- отримувач коштів - ГУК у Київ. обл./м.Київ/22030101

- код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37955989;

- банк отримувача - Казначейство України (ЕАП);

- код банку отримувача (МФО) - 899998

- рахунок отримувача - UA708999980313181206083010001

- код класифікації доходів бюджету - 22030101

- Призначення платежу *;101;


(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом
(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Господарський суд Київської області (назва суду, де розглядається справа).

До того ж за результатом перевірки стану оплати судового збору за допомогою механізму централізованого отримання виписок з Державної казначейської служби України щодо сплати судового збору у комп`ютерній програмі "Діловодство спеціалізованого суду" судом встановлено відсутність відомостей щодо підтвердження зарахування коштів до спеціального фонду Державного бюджету України за платіжною інструкцією №2969 від 14.03.2023 на суму 3,66 грн

З огляду викладених обставин, враховуючи встановленні порушення порядку сплати судового збору, суд дійшов висновку, що платіжна інструкція №2969 від 14.03.2023 на суму 3,66 грн не є належним та допустимим доказом сплати позивачем судового збору за подання до Господарського суду Київської області позовної заяви.

Отже, сума недоплаченого судового збору складає 0,10 дол. США або 3,67 грн за офіційним курсом НБУ станом на дату платежу.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин, беручи до уваги наведені нормативні приписи та встановленні судом порушення вищезазначених норм процесуального законодавства при зверненні позивача до суду із відповідним позовом, суд дійшов висновку про залишення позовної заяви Компанії TORGPRED SP.Z.O.O. без руху та надання строку для усунення відповідних недоліків десять днів з дня вручення зазначеної ухвали.

Керуючись ст. ст. 91, 162, 164, 174, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

постановив:

1. Залишити позовну заяву Компанії TORGPRED SP.Z.O.O. без руху.

2. Виявлені недоліки усунути протягом десяти днів з дня вручення зазначеної ухвали шляхом подання до суду:

1) письмових пояснень щодо правильного найменування юридичної особи позивача;

2) письмових пояснень із зазначенням наявності/відсутності у позивача - Компанії TORGPRED SP.Z.O.O. або Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгпред» (TORGPRED) офіційного представництва на території України з метою визначення належного порядку повідомлення позивача про розгляд справи у суді;

3) письмових пояснень щодо легалізації поданих разом з позовною заявою Компанії TORGPRED SP.Z.O.O. копій іноземних офіційних документів, зокрема Державного судового реєстру Республіки Польща, Сертифікату податкового резидента та нотаріального засвідчення довіреності від 02.03.2023;

4) документів, які підтверджують доплату судового збору за подання вказаного позову у передбачених законом порядку, за відповідно правильними реквізитами та сумою 0,10 дол. США або 3,67 грн.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею відповідно до ч. 2 ст. 235 ГПК України та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає відповідно до ч. 2 ст. 254, ст. 255 ГПК України.

Суддя В.А. Ярема

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення27.03.2023
Оприлюднено28.03.2023
Номер документу109806565
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/819/23

Судовий наказ від 23.11.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Ярема В.А.

Рішення від 05.09.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Ярема В.А.

Ухвала від 05.06.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Ярема В.А.

Ухвала від 22.05.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Ярема В.А.

Ухвала від 10.04.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Ярема В.А.

Ухвала від 27.03.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Ярема В.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні