Рішення
від 14.03.2023 по справі 348/27/23
НАДВІРНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШEННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №348/27/23

14 березня 2023 року м. Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

в складі головуючого судді: Міськевич О.Я.

з участю секретаря судового засідання: Скоблей О.В.

позивачів: ОСОБА_1 , ОСОБА_2

представника позивача: ОСОБА_3

представника відповідача державної

нотаріальної контори: Дмитрук С.Д.

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні Надвірнянського районного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Делятинської селищної ради, Надвірнянської районної державної нотаріальної контори Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), про визнання незаконною та скасування постанови нотаріуса та визнання заповіту дійсним,-

УСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог:

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулись до суду із позовом до Делятинської селищної ради, Надвірнянської районної державної нотаріальної контори Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), про визнання незаконною та скасування постанови нотаріуса та визнання заповіту дійсним.

Позовні вимоги позивачі мотивують тим, що вони є рідними братами. Їхніми батьками були ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їхній батько ОСОБА_4 , а ІНФОРМАЦІЯ_2 померла їхня мати ОСОБА_5 .

Їхній батько ОСОБА_4 23.02.2006 склав заповіт, яким на випадок своєї смерті зробив таке розпорядження: -все його майно, що буде належати йому на день його смерті, де б воно не знаходилося і з чого б воно не складалося, а також все те, що на що він матиме за законом право, в тому числі, належне йому будинковолодіння АДРЕСА_1 , та земельні ділянки № НОМЕР_1 площею 0,1500 га та № НОМЕР_2 площею 0,1241 га (державний акт серії ІФ № 09-03-02/000210 від 03.07.1997) в смт. Делятин Надвірнянського району Івано-Франківської області, він заповів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; -земельну ділянку № НОМЕР_3 площею 0,2605 га (державний акт серії ІФ №09-03-02/000210 від 03.07.1997) в смт. Делятин Надвірнянського району Івано-Франківської області він заповів ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Після смерті ОСОБА_4 було заведено спадкову справу № 135/2011- № 50863184.

Після смерті їхнього батька відкрилася спадщина на належне йому майно, а саме: будинковолодіння АДРЕСА_1 , та земельні ділянки № НОМЕР_1 площею 0,1500 га та № НОМЕР_2 площею 0,1241 га, земельну ділянку № НОМЕР_3 площею 0,2605 га (державний акт серії ІФ № 09-03-02/000210 від 03.07.1997) в смт. Делятин Надвірнянського району Івано-Франківської області.

Після смерті батька ОСОБА_4 вони прийняли спадщину. Їхня мати ОСОБА_5 відмовилася від своєї обов`язкової частки у спадщині в їхню користь. Тому вони є єдиними спадкоємцями як за законом, так і за заповітом.

31.08.2022 вони звернулися до Надвірнянської районної державної нотаріальної контори із заявами про видачу свідоцтв про право на спадщину за заповітом.

01.09.2022 державний нотаріус Надвірнянської районної державної нотаріальної контори відмовив їм у видачі свідоцтв про право на спадщину з тих підстав, що заповіт № 7, посвідчений М.Старунчак, секретарем Делятинської селищної ради, 23.02.2006 є нікчемним, оскільки на ньому відсутній посвідчувальний напис секретаря Делятинської селищної ради.

Вважають, що така відмова є безпідставною, постанова нотаріуса незаконною, а заповіт дійсним.

Так, волевиявлення їхнього батька ОСОБА_4 , спрямоване на передачу майна саме ім, своїм синам, зафіксоване у заповіті від 23.02.2006, було вільним та відповідало його волі.

Як вбачається зі змісту заповіту, його складено у письмовій формі, із зазначенням дати (двадцять третього лютого 2006 року) та місця його складення (селище Делятин, Надвірнянського району, Івано-Франківської області).

Із тексту заповіту вбачається, що у зв`язку з тим, що ОСОБА_4 не міг сам прочитати та підписати текст заповіту в зв`язку з хворобою, згідно ст. 1253 ЦК України заповіт посвідчено в присутності 2-х свідків: ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , і в зв`язку із хворобою ОСОБА_4 на його особисте прохання та в його присутності текст заповіту підписано ОСОБА_6 та ОСОБА_7 . З тексту спірного заповіту також вбачається, що він містить відомості про особи свідків, а саме: прізвище, ім`я, по батькові, рік народження кожного з них, місце їхнього проживання, а також реквізити їхніх паспортів.

Тому підписання заповіту іншими особами на прохання заповідача відбулося з дотриманням вимог закону та відображало дійсне волевиявлення заповідача на розпорядження своїм майном.

За таких обставин, відсутність посвідчувального напису не свідчить про дефект форми заповіту та його недійсність (нікчемність) у зв`язку з цим.

Із заповіту вбачається, що його було записано секретарем Делятинської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області ОСОБА_8 зі слів ОСОБА_4 , прочитано вголос свідками, підписано свідками та посадовою особою, яка наділена відповідними повноваженнями, та засвідчено гербовою печаткою. Вимоги про внесення відомостей про заповіт до Спадкового реєстру виконано, державне мито сплачено.

Відтак, загальні вимоги, необхідні для чинності заповіту, при його складанні та посвідченні дотримано. При цьому, невідповідність заповіту деяким вимогам щодо його форми та змісту є формальним порушенням, що не свідчить про нікчемність заповіту, не спростовує волевиявлення спадкодавця та презумпцію правомірності правочину.

Тому вказаний заповіт по формі, порядку його посвідчення, відображенню дійсного волевиявлення заповідача відповідає вимогам законодавства, чинного на момент вчинення нотаріальної дії щодо його посвідчення.

За таких обставин вважають, що є всі підстави для визнання заповіту ОСОБА_4 від 23.02.2006 дійсним.

Тому постанова державного нотаріуса Надвірнянської районної державної нотаріальної контори про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 01.09.2022 є незаконною та підлягає скасуванню.

Короткий зміст відзиву на позов:

Від представника відповідача в.о. державного нотаріуса Надвірнянської ДНК поступив відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідач Надвірнянська района ДНК позовні вимоги позивачів не визнає, вважає позовну заяву такою, що не підлягає до задоволення.

По-перше, в порушення вимог ст. 1247 ЦК України, ст. 48 ЗУ «Про нотаріат», у спірному заповіті виконано неналежний посвідчувальниий напис, а саме не зазначено про встановлення осіб свідків та перевірки їх дієздатності.

По-друге, в порушення норм ст.ст. 207, 1247 ЦК України заповіт ОСОБА_4 не підписано взагалі.

Так, в матеріалах спадкової справи перебуває оригінал заповіту ОСОБА_4 , в якому зокрема зазначено, що: «у зв`язку з тим, що гр. ОСОБА_4 не може сам прочитати та підписати текст заповіту, в зв`язку з хворобою згідно ст. 1253 ЦК України заповіт посвідчено в присутності свідків».

Однак в графі «підпис спадкодавця» жодного підпису не проставлено, тобто заповіт не підписано ні особисто спадкоємцем, ні в порядку ч. 4 ст. 207 ЦК України іншою особою.

З огляду на відсутність в тексті заповіту належного посвідчувального напису та непідписання заповіту ні спадкодавцем особисто ні іншою особою в порядку ч. 4 ст. 207 ЦК України, такий заповіт є нікчемним.

Стислий виклад позицій сторін:

В судовомузасіданні позивачіта їхпредставник позовнівимоги підтрималиповністю зпідстав,зазначених впозовній заяві.Просили судухвалити рішення,яким визнатинезаконною таскасувати постановудержавного нотаріусаНадвірнянської районноїДНК ДмитрукС.від 01.09.2022про відмовуу видачісвідоцтв проправо наспадщину зазаповітом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 після смертіїх батька ОСОБА_4 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .Визнати дійснимзаповіт ОСОБА_4 ,який посвідченийсекретарем Делятинськоїселищної радиСтарунчак М.23.02.2006,і якимзаповідач навипадок своєїсмерті зробивтаке розпорядження: -все його майно, що буде належати йому на день його смерті, де б воно не знаходилося і з чого б воно не складалося, а також все те, на що він матиме за законом право, в тому числі, належне йому будинковолодіння АДРЕСА_1 , та земельні ділянки № НОМЕР_1 площею 0,1500 га та № НОМЕР_2 площею 0,1241 га в смт. Делятин, заповів ОСОБА_1 ; -земельну ділянку № НОМЕР_3 площею 0,2605 га в смт. Делятин заповів ОСОБА_2 .

Представник відповідача Делятинської селищної ради в судове засідання не з`явився, від селищного голови поступила письмова заява, в якій просить справу розглядати у відсутності представника селищної ради, не заперечують протии задоволення позовної заяви в межах норм законодавства.

Представник відповідача в.о. державного нотаріуса Надвірнянської ДНК в судовому засіданні позовні вимоги позивачів не визнала з підстав, зазначених у відзиві на позов, просила в задоволенні позову відмовити. В подальшому в судове засідання не з`явилась, подала до суду заяву про продовження розгляд справи у її відсутності.

Процесуальні дії у справі:

Ухвалою судді Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 11.01.2023 по даній справі відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 09.02.2023 по даній справі закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Фактичні обставини, встановлені судом:

Судом встановлено, що позивачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є рідними братами. Батьками позивачів були ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . Вказані обставини підтверджуються копіями свідоцтв про народження ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с. 16-17).

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачів - ОСОБА_4 , а ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивачів - ОСОБА_5 ,що підтверджуєтьсякопію свідоцтва про смерть ОСОБА_4 серії НОМЕР_4 від 29.10.2010, та копією свідоцтва про смерть ОСОБА_5 серії НОМЕР_5 (а.с. 18, 20).

Батько позивачів, ОСОБА_4 , 23.02.2006 склав заповіт, яким на випадок своєї смерті зробив наступне розпорядження:

-все його майно, що буде належати йому на день його смерті, де б воно не знаходилося і з чого б воно не складалося, а також все те, що на що він матиме за законом право, в тому числі, належне йому будинковолодіння АДРЕСА_1 , та земельні ділянки № НОМЕР_1 площею 0,1500 га та № НОМЕР_2 площею 0,1241 га (державний акт серії ІФ №09-03-02/000210 від 03.07.1997 року) в селищі Делятин Надвірнянського району Івано-Франківської області, він заповів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

-земельну ділянку № НОМЕР_3 площею 0,2605 га (державний акт серії ІФ №09-03-02/000210 від р.07.1997 року) в селищі Делятин Надвірнянського району Івано-Франківської області він заповів мені ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Заповіт складено 23.02.2006 секретарем Делятинської селищної ради Старунчак Марією (а.с. 21).

Як вбачається зі змісту даного заповіту, у зв`язку із тим, що гр. ОСОБА_4 не може прочитати та підписати текст заповіту, в зв`язку з хворобою згідно ст. 1253 ЦК України заповіт посвідчено в присутності свідків: ОСОБА_6 та ОСОБА_7 . Свідки зачитали цей заповіт вголос та поставили свої підписи в ньому. У зв`язку із хворобою ОСОБА_4 , на його особисте прохання та в його присутності текст заповіту підписано ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .

Після смерті ОСОБА_4 було заведено спадкову справу № 135/2011, у спадковому реєстрі № 50863184, що підтверджується копією Витягу зі Спадкового реєстру № 69707151 від 10.08.2022 (а.с. 19).

Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на належне йому майно: будинковолодіння АДРЕСА_1 , та земельні ділянки № НОМЕР_1 площею 0,1500 га та № НОМЕР_2 площею 0,1241 га, земельну ділянку № НОМЕР_3 площею 0,2605 га (державний акт серії ІФ №09-03-02/000210 від 03.07.1997) в смт. Делятин Надвірнянського району Івано-Франківської області. Наведені обставини підтверджуються копією договору купівлі-продажу від 22.10.1966 житлового будинку АДРЕСА_2 , копією технічного паспорта на вказаний житловий будинок, довідкою Івано-Франківського ОБТІ від 12.10.2020 № 409 про склад домоволодіння, копією державного акта на право приватної власності на землю серії ІФ № 09-03-0/000210 від 03.07.1997, копіями Витягів з ДЗК про земельну ділянку, копією листа державного нотаріуса Богородчанської РДНК від 09.10.2020 (а.с. 22-43).

31.08.2022 позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Надвірнянської районної державної гаріальної контори із заявами про видачу свідоцтв про право на спадщину за заповітом.

01.09.2022 в.о. державного нотаріуса Надвірнянської районної державної нотаріальної контори С.Дмитрук відмовлено позивачам у видачі свідоцтв про право на спадщину з тих підстав, що заповіт № 7, посвідчений М.Старунчак, секретарем Делятинської селищної ради 23.02.2006, є нікчемним, оскільки на ньому відсутній посвідчувальний напис секретаря Делятинської селищної ради. Також згідно заповіту ОСОБА_4 заповів ОСОБА_1 замельну ділянку площею 0,1241 га., проте спадкоємці не подали жодних документів, які б посвідчували право власності ОСОБА_4 на дану земельну ділянку, проте подали документи на земельну ділянку площею 0,1147 га, яка розташована по АДРЕСА_3 (а.с. 45).

Мотиви з яких виходить суд та застовані норми права:

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).

Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті (ст. 1233 ЦК України).

Заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт складений з порушенням вимог щодо його оформи та посвідчення, є нікчемним (ч. 1 ст. 257 ЦК України).

Заповіт, як односторонній правочин підпорядковується загальним правилам ЦК України щодо недійсності правочинів. Згідно з ч. 2 ст. 215 ЦК України, якщо недійсність правочину встановлена законом, то він є нікчемним і визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Вимоги до форми та порядку посвідчення заповіту визначені ЦК України, Законом України «Про нотаріат» та Порядком вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 11.11.2011 № 3306/5 (далі - Порядок).

Відповідно до частин першої - третьої та четвертої ст. 1247 ЦК України заповіт складається у письмовій формі, із зазначенням місця та часу його складення. Заповіт має бути особисто підписаний заповідачем. Якщо особа не може особисто підписати заповіт, він підписується відповідно до частини четвертої статті 207 цього Кодексу. Заповіт має бути посвідчений нотаріусом або іншими посадовими, службовими особами, визначеними у статтях 1251-1252 цього Кодексу. Заповіти, посвідчені особами, зазначеними у частині третій цієї статті, підлягають державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Якщо фізична особа у зв`язку з хворобою або фізичною вадою не може підписатися власноручно, за її дорученням текст правочину у її присутності підписує інша особа. Підпис іншої особи на тексті правочину, що посвідчується нотаріально, засвідчується нотаріусом або посадовою особою, яка має право на вчинення такої нотаріальної дії, із зазначенням причин, з яких текст правочину не може бути підписаний особою, яка його вчиняє (ч. 4 ст. 207 ЦК України).

Згідно з частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 1253 ЦК України, на бажання заповідача його заповіт може бути посвідчений при свідках. У випадках, встановлених абзацом третім частини другої статті 1248 і статтею 1252 цього Кодексу, присутність не менш як двох свідків при посвідченні заповіту є обов`язковою. Свідками можуть бути лише особи з повною цивільною дієздатністю. Свідки, при яких посвідчено заповіт, зачитують його вголос та ставлять свої підписи на ньому. У тексті заповіту заносяться відомості про особу свідків.

За змістом статті 37 Закону України «Про нотаріат», пункту 1.2. розділу І Порядку, право посвідчувати заповіти у сільських населених пунктах надано уповноваженим посадовим особам органів місцевого самоврядування. Статтею 1251 ЦК України також передбачено, що у разі відсутності у населеному пункті нотаріуса, заповіт, крім секретного, може бути посвідчений уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування.

Пунктом 2.1. розділу ІІ Порядку передбачено, що нотаріальні дії вчиняються в приміщенні органу місцевого самоврядування. В окремих випадках, коли громадянин не може з`явитися в зазначене приміщення, нотаріальні дії можуть бути вчинені поза вказаним приміщенням. Якщо нотаріальна дія вчиняється поза приміщенням органу місцевого самоврядування, то в посвідчувальному написі на документі і в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій записується місце вчинення нотаріальної дії із зазначенням адреси, а також причини, з якої нотаріальна дія вчиняється поза приміщенням органу місцевого самоврядування.

Посадові особи органів місцевого самоврядування, які вчиняють нотаріальні дії, посвідчують заповіти. При посвідченні заповіту посадова особа органу місцевого самоврядування встановлює особу заповідача та визначає обсяг його цивільної дієздатності. Посадова особа органу місцевого самоврядування посвідчує заповіти дієздатних громадян, складені відповідно до вимог статей 1247, 1251 ЦК України і особисто подані ними посадовій особі органу місцевого самоврядування. Заповіт має бути складений у письмовій формі, із зазначенням точного місця і часу складення заповіту, дати та місця народження заповідача та підписаний особисто заповідачем. Посадова особа органу місцевого самоврядування може на прохання особи записати заповіт з її слів власноручно або за допомогою загальноприйнятих технічних засобів. У цьому разі заповіт має бути прочитаний уголос та підписаний заповідачем, про що ним зазначається у заповіті перед його підписом. Якщо заповідач через фізичні вади не може сам прочитати заповіт, посвідчення заповіту має відбуватися в присутності не менш як двох свідків. Свідками можуть бути лише особи з повною цивільною дієздатністю. Текст заповіту має містити відомості про особи свідків, а саме: прізвище, ім`я, по батькові кожного з них, дату народження, місце проживання, реквізити паспорта чи іншого документа, на підставі якого було встановлено особу свідка. Свідки, при яких посвідчено заповіт, зачитують його вголос та ставлять свої підписи на ньому (пункти 1.1., 1.4. розділу ІІІ Порядку).

Якщо заповідач унаслідок фізичної вади, хвороби не може власноручно підписати заповіт, за дорученням заповідача він може бути підписаний іншим громадянином за правилами, викладеними у пункті 2.3 розділу II зазначеного Порядку, відповідно до якого у разі, якщо за фізичну особу, яка внаслідок фізичної вади, хвороби не може власноручно підписати заповіт чи заяву, підписується інша фізична особа, посадова особа органу місцевого самоврядування встановлює особу громадянина, що бере участь у нотаріальній дії, і особу громадянина, який підписався за нього. Копія документа, за яким встановлюється особа, долучається до примірника документа, який залишається у справах органу місцевого самоврядування.

При посвідченні заповітів та засвідченні справжності підпису на документах перевіряється справжність підписів осіб, які звернулись за вчиненням нотаріальної дії (пункт 2.4. розділу ІІ Порядку).

Усі нотаріальні дії, які вчиняються посадовою особою органу місцевого самоврядування, реєструються в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій органу місцевого самоврядування (додаток 15) у порядку, передбаченому статтею 52 Закону України "Про нотаріат", та Правилами ведення нотаріального діловодства.

Відповідно до ч. 1 ст. 1257 ЦК України, заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, є нікчемним.

Згідно постанови в.о. державного нотаріуса Надвірнянської районної державної нотаріальної контори С.Дмитрук про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 01.09.2022 вбачається, що нотаріальна дія (видача свідоцтва про право на спадщину за заповітом) по спадковій, заведеній на ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , не може бути вчинена через нікчемність вище зазначеного заповіту, а саме відсутній посвідчувальний напис секретаря Делятинської селищної ради. Також згідно заповіту ОСОБА_4 заповів ОСОБА_1 замельну ділянку площею 0,1241 га., проте спадкоємці не подали жодних документів, які б посвідчували право власності ОСОБА_4 на дану земельну ділянку, проте подали документи на земельну ділянку площею 0,1147 га, яка розташована по АДРЕСА_3 .

В ході розгляду справи судом встановлено, що в порушення вимог ст. 1247 ЦК України, ст. 48 ЗУ «Про нотаріат» у спірному заповіті виконано неналежний посвідчувальиий напис, а саме не зазначено про встановлення осіб свідків та перевірки їх дієздатності.

Також в порушення норм ст. 207, 1247 ЦК України заповіт ОСОБА_4 не підписано взагалі. Так, зі змісту заповіту ОСОБА_4 вбачається, що у зв`язку з тим, що гр. ОСОБА_4 не може прочитати та підписати текст заповіту, в зв`язку з хворобою, згідно ст. 1253 ЦК України заповіт посвідчено в присутності свідків. Однак в графі «підпис спадкодавця» жодного підпису не проставлено, тобто заповіт не підписано ні особисто спадкоємцем, ні в порядку ч. 4 ст. 207 ЦК України іншою особою.

Крім того у спірному заповіті не зазначено точного місця і часу його складення, дати народження заповідача.

Суд дійшов висновку, що при складанні заповіту та його посвідченні не було дотримано процедури, регламентованої Цивільним кодексом України, Законом України «Про нотаріат» та Порядком вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 11.11.2011 № 3306/5, тобто посвідчення заповіту ОСОБА_4 відбулося з численними порушеннями.

Відповідно до статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 31.08.2022 звернулися до приватного нотаріуса за місцем відкриття спадщини з метою отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 23.02.2006.

Нотаріальні дії повинні вчинятись відповідно до встановлених для нотаріуса або посадової особи, яка вчиняє нотаріальні дії, компетенцією і порядком їх вчинення.

Підстави для відмови у вчиненні нотаріальних дій, нотаріусом або посадовою особою, яка вчиняє нотаріальні дії, визначені статтею 49 Закону України «Про нотаріат».

Відповідно до частини першої статті 49 Закону України «Про нотаріат» в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо: 1) вчинення такої дії суперечить законодавству України; 2) не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії; 3) дія підлягає вчиненню іншим нотаріусом або посадовою особою, яка вчиняє нотаріальні дії; 4) є сумніви у тому, що фізична особа, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, усвідомлює значення, зміст, правові наслідки цієї дії або ця особа діє під впливом насильства; 5) з проханням про вчинення нотаріальної дії звернулась особа, яка в установленому порядку визнана недієздатною, або уповноважений представник не має необхідних повноважень; 6) правочин, що укладається від імені юридичної особи, суперечить цілям, зазначеним у їх статуті чи положенні, або виходить за межі їх діяльності; 7) особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла плату за її вчинення; 8) особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла встановлені законодавством платежі, пов`язані з її вчиненням; 8-1) особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії щодо відчуження належного їй майна, внесена до Єдиного реєстру боржників, зокрема за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за наявності заборгованості з відповідних платежів понад три місяці; 9) в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до підпункту 5.1 пункту 5 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 року за № 282/20595 (далі - Порядок), при оформленні спадщини за заповітом нотаріус має надати правову оцінку заповіту, перевірити його реєстрацію у Спадковому реєстрі та чинність на момент смерті заповідача. Якщо наданий спадкоємцем заповіт не відповідає вимогам законодавства, нотаріус відмовляє в його прийомі.

Згідно з частиною третьою статті 49 Закону України «Про нотаріат» нотаріусу або посадовій особі, яка вчиняє нотаріальні дії, забороняється безпідставно відмовляти у вчиненні нотаріальних дій.

Аналіз вищезазначених норм права свідчить, що нотаріус зобов`язаний мотивувати свої дії, направлені на відмову у вчиненні нотаріальної дії. При цьому нотаріусу заборонено лише безпідставно відмовляти у вчиненні нотаріальної дії.

01.09.2022 в.о. державного нотаріуса Надвірнянської районної державної нотаріальної контори С.Дмитрук відмовлено позивачам у видачі свідоцтв про право на спадщину з тих підстав, що заповіт № 7, посвідчений М.Старунчак, секретарем Делятинської селищної ради 23.02.2006, є нікчемним, оскільки на ньому відсутній посвідчувальний напис секретаря Делятинської селищної ради. Також згідно заповіту ОСОБА_4 заповів ОСОБА_1 замельну ділянку площею 0,1241 га., проте спадкоємці не подали жодних документів, які б посвідчували право власності ОСОБА_4 на дану земельну ділянку, проте подали документи на земельну ділянку площею 0,1147 га, яка розташована по АДРЕСА_3 (а.с. 45).

Суд констатує, що постанова нотаріуса є обґрунтованою, тому слід дійти висновку, що постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії є законною, у зв`язку з чим відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про визнання її незаконною та скасування.

Про те,що спірний заповіт за змістом і формою не відповідає вимогам ст. 1247 ЦК України та ч. 4 ст. 207 цього Кодексу не заперечують сторони у цій справі, тому просять у судовому порядку визнати дійсним заповіт ОСОБА_4 від 23.02.2006 згідно якого він все своє майно, з чого б воно не складалося і де б воно не було, заповів своїм дітям ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який посвідчено 23.02.2006 секретарем Делятинської селищної ради Старунчак Марією (а.с. 21).

Разом з тим суд зазначає, що відповідно п. 14 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» від 06.11.2009, не допускається визнання дійсним заповіту, який є нікчемним у зв`язку з порушенням вимог щодо його форми та порядку посвідчення, оскільки норми глави 85 ЦК України не передбачають можливості визнання заповіту дійсним.

Отже позовні вимоги про визнання заповіту ОСОБА_4 , який посвідчений секретарем Делятинської селищної ради Старунчак М. 23.02.2006 дійсним не підлягають до задоволення.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Інші судовівитрати,пов`язані зрозглядом справи,покладаються: 1)у разізадоволення позову-на відповідача; 2)у разівідмови впозові -на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Висновки суду:

На підставі наведеного суд приходить до висновку, що при складанні оспорюваного заповіту та його посвідченні не було дотримано процедури, регламентованої ЦК України, Законом України «Про нотаріат» та Порядком вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування, що свідчить про відсутність правових підстав для задоволення вимог позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_9 .

Тому у задоволенні позову ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Делятинської селищної ради, Надвірнянської районної державної нотаріальної контори, про визнання незаконною та скасування постанови нотаріуса та визнання заповіту дійсним, необхідно відмовити.

У відповідності до вимог ст. 141 ЦПК України, у зв`язку з відмовою в позові, понесені позивачами судові витрати необхідно покласти на позивачів.

На підставі ст.ст. 207, 215, 257, 1216, 1217, 1223 1233, 1247, 1248, 1251, 1252, 1253, 1257 ЦК України, ст.ст. 37, 48, 49, 52 ЗУ «Про нотаріат», п. 1.2 Розд. І, п.п. 2.1, 2.3, 2.4 Розд. ІІ, п.п. 1.1, 1.4 Розд. ІІІ Порядку вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування, затвердженого наказом МЮ України від 11.11.2011 № 3306/5, пп. 5.1 п. 5 Гл. 10 Розд. ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом МЮ України від 22.02.2012 № 296/5, керуючись ст.ст. 4, 19, 76, 81, 141, 258, 263, 264, 265, 268, 273 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Делятинської селищної ради, Надвірнянської районної державної нотаріальної контори Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), про визнання незаконною та скасування постанови нотаріуса та визнання заповіту дійсним відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 3 Розділу XII «Прикінцеві положення» ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,РНОКПП НОМЕР_6 ,адреса реєстраціїта проживання: АДРЕСА_4 .

Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,РНОКПП НОМЕР_7 ,адреса реєстраціїта проживання: АДРЕСА_5 .

Відповідач: Делятинська селищна рада, код ЄДРПОУ 04354539,місцезнаходження:вул.16Липня 273, смт. Делятин, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78442.

Відповідач: Надвірнянська районна державна нотаріальна контора, код ЄДРПОУ 02891919,місцезнаходження:майдан Шевченка5, м. Надвірна, Івано-Франківська область, 78405.

Суддя Міськевич О.Я.

Повний текст рішення

складено 24.03.2023.

СудНадвірнянський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення14.03.2023
Оприлюднено30.03.2023
Номер документу109837036
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —348/27/23

Рішення від 14.03.2023

Цивільне

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Міськевич О. Я.

Рішення від 14.03.2023

Цивільне

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Міськевич О. Я.

Ухвала від 09.02.2023

Цивільне

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Міськевич О. Я.

Ухвала від 11.01.2023

Цивільне

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Міськевич О. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні