Рішення
від 28.03.2023 по справі 677/223/23
КРАСИЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Красилівський районний суд Хмельницької області

Справа № 677/223/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28.03.2023 м.Красилів

Красилівський районний суд Хмельницької області у складі:

головуючого судді Вознюка Р.В.,

за участі секретаря судового засідання Федченко Л.В.,

справа № 677/223/23

учасники справи:

позивач ОСОБА_1 ,

відповідач ОСОБА_2 ,

предмет позову стягнення аліментів на повнолітнього непрацездатного сина,

розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, з викликом сторін,

«І. Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача»

Позивач у позові від 15.02.2023 просить стягнути з ОСОБА_2 аліменти на його утримання, в розмірі 1/4 частини від всіх видів його заробітку (доходу), щомісячно з дня звернення з даним позовом і на весь період його непрацездатності.

Обґрунтовуючи позов, посилається на те, що він є сином ОСОБА_2 . Згідно рішення Красилівського районного суду від 01.10.2008 року по справі №2-945/2008 до його повноліття відповідач сплачував аліменти для нього в розмірі 100 грн на місяць. ІНФОРМАЦІЯ_1 йому виповнилось 18 років, а тому стягнення із відповідача коштів на його утримання припинилось.

Стверджує, що він з дитинства хворіє важким захворюванням, визнаний особою з інвалідністю І групи та потребує постійного стороннього догляду, який здійснюється його матір`ю ОСОБА_3 . Відповідач будь-якої матеріальної допомоги на його утримання не надає, хоча має можливість таку допомогу надавати.

Зважаючи на вказане просив позов задовольнити.

Відзив на позов відповідач не подав.

«ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи»

Позивач у судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву, у якій просить справу розглядати за його відсутності, позов підтримує повністю, просить його задовольнити.

Відповідач, який повідомлений про дату, час і місце судового засідання належним чином, в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, у якій вимоги позову визнав, справу просить розглянути у його відсутність.

«ІІІ. Процесуальні дії у справі»

28.02.2023 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

Розгляд справи здійснювався за відсутності учасників справи без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

«IV. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин»

ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_1 , матір`ю якого є ОСОБА_3 , батьком - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 02.12.2004 року Севрюківською сільською радою Красилівського району Хмельницької області (а.с.4).

Як вбачається з довідки до акта огляду МСЕК Серія 12ААГ №119399 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , встановлено І «А» групу інвалідності, довічно, та вказано, що він потребує постійного стороннього догляду.

Згідно довідки комунальної установи «Центр надання соціальних послуг Антонінської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області» надання соціальних послуг на непрофесійній основі за повнолітнім сином здійснює мати ОСОБА_3 .

Позивач за станом свого здоров`я потребує постійного стороннього догляду та утримання з боку відповідача. Відповідач добровільно матеріальної допомоги на утримання непрацездатного сина не надає.

Вказані обставини сторонами не оспорюються та визнаються.

Відповідно до ст. 198 СК України батьки зобов`язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.

Відповідно до приписів ст.200СК України суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу. При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.

Згідно ч. 1 ст.201 СК України до відносин між батьками і дочкою, сином щодо надання їм утримання застосовуються норми статей 187, 189-192 і 194-197 цього Кодексу.

Відповідно до ст.191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви.

Аліменти повнолітнім непрацездатним дочці, сину, які потребують матеріальної допомоги, у разі визнання їх особами з інвалідністю І, II груп присуджуються на період непрацездатності.

Згідно зі ст. 200 СК України, суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу.

Згідно положень ст.182 цього Кодексу при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

Відповідно до частини першої статті 183СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення у справі про стягнення аліментів - у межах суми платежу за один місяць.

«V. Оцінка суду»

При вирішенні питання щодо стягнення аліментів на утримання повнолітньої непрацездатної дочки, суд виходить з положень ст. 198 СК України, Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» та бере до уваги стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; стан здоров`я та матеріальне становище отримувача аліментів, відсутність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних дружини, батьків, повнолітніх дітей; сімейний стан платника аліментів, наявність у платника аліментів зобов`язань зі сплати аліментів на дитину за рішенням суду, наявність нерегулярного, мінливого, невизначеного доходу.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Оскільки визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи та інтереси інших осіб, позов підлягає задоволенню, в порядку ст. 206 ЦПК України.

Зважаючи на вказане, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а з відповідача, як батька повнтолітнього непрацездатного сина ОСОБА_1 на користь позивача підлягають стягненню аліменти у розмірі 1/4 частини усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно.

«VI. Розподіл судових витрат між сторонами»

Відповідно до ч. 1 ст. 142 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Відповідно до п.3 ч. 1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів.

Відповідно до ч. 6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір в сумі 536 грн 80 коп.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.141, 142, 206, 258, 259, 263-265, 268, 430 ЦПК України, ст.ст. 182-183, 191, 198, 200 СК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на його утримання в розмірі 1/4 частини всіх видів його заробітку (доходу), щомісячно з дня звернення з даним позовом - 15.02.2023 року, і на весь період непрацездатності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в сумі 536 грн 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Відповідач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

Рішення суду щодо стягнення аліментів підлягає обов`язковому негайному виконанню у межах суми платежу за 1 місяць.

Суддя Р. В. Вознюк

СудКрасилівський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення28.03.2023
Оприлюднено30.03.2023
Номер документу109845945
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —677/223/23

Ухвала від 03.02.2025

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Вознюк Р. В.

Ухвала від 24.01.2025

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Вознюк Р. В.

Ухвала від 27.11.2024

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Вознюк Р. В.

Ухвала від 16.09.2024

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Вознюк Р. В.

Рішення від 28.03.2023

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Вознюк Р. В.

Ухвала від 28.02.2023

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Вознюк Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні