Рішення
від 27.03.2023 по справі 140/445/23
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2023 року ЛуцькСправа № 140/445/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Волинь-зерно-продукт до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Волинь-зерно-продукт звернулося з позовом до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №7220538/31496816 від 17.08.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної №970 від 24.11.2021.

Зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну №970 від 24.11.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Товариством з обмеженою відповідальністю Волинь-зерно-продукт датою її фактичного подання на реєстрацію.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у процесі здійснення господарської діяльності ТОВ Волинь-зерно-продукт складено та подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН) податкову накладну №970 від 24.11.2021, та згідно з квитанцією від 15.12.2021 реєстрація вказаної податкової накладної була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки платник податку яким подано для реєстрації податкової накладної відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податків.

18.01.2022 комісією Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Комісія), з урахуванням отриманих від позивача інформації та копій відповідних документів прийнято рішення №340 про невідповідність платника податку на додану вартість ТОВ Волинь-зерно-продукт Критеріям ризиковості платника податку.

Отримавши рішення про виключення ТОВ Волинь-зерно-продукт з переліку ризикових платників податку, на вимогу контролюючого органу, на розгляд Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, до податкової накладної №970 від 24.11.2021 позивачем надано пояснення та документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію вказаної податкової накладної.

Проте, Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято рішення №7220538/31496816 від 17.08.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної №970 від 24.11.2021. Вказане рішення прийнято у зв`язку із ненаданням платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. В додатковій інформації зазначено надані пояснення та копії документів не містять правочинні документи, які підтверджують можливість надання підприємством елеваторних послуг.

Позивач вважає такі дії відповідача необґрунтованими, а рішення про відмову в реєстрації податкових накладних безпідставним, незаконним та такими, що не відповідає нормам податкового законодавства та фактичним обставинам. Надані позивачем пояснення та документи відповідають вимогам Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні, Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Міністерства фінансів України №88 від 24.05.1995, доводять реальність та товарність господарських операцій, та були достатніми для прийняття Комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної.

Крім того, зазначає, що на момент прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної Комісією регіонального рівня вже було прийнято рішення №340 від 18.01.2022 про невідповідність платника податку на додану вартість ТОВ Волинь-зерно-продукт критеріям ризиковості платника податку, що було єдиною підставою для зупинення реєстрації податкової накладної №970 від 24.11.2021.

З наведених підстав позивач просить позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 17.01.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про розгляд справи за правилами загального позовного провадження в даній адміністративній справі.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідачів позов не визнав та просить відмовити в його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваного рішення, прийнятого у зв`язку із не наданням копій документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію спірної податкової накладної.

Так, представник відповідачів зазначає, що ТОВ Волинь-Зерно-Продукт засобами електронного зв`язку направило на реєстрацію в ЄРПН вищезазначену податкову накладну.

Відповідно до квитанцій документи доставлено до ДПС України, документи прийнято, реєстрація зупинена.

Також, позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення щодо реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної.

На виконання п.11 Порядку №1165 позивачем було подано до контролюючого органу повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено.

Контролюючим органом було прийнято рішення №7220538/31496816 від 17.08.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної №970 від 24.11.2021 у зв`язку із тим, що позивачем не подано документів, передбачених п.5 Порядку №520, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. В додатковій інформації зазначено надані пояснення та копії документів не містять правочинні документи, які підтверджують можливість надання підприємством елеваторних послуг.

У відповіді на відзив позивач підтвердив свої доводи, зазначені у позовній заяві та просив його позовні вимоги задовольнити.

Інших заяв по суті справи від учасників справи до суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю Волинь-зерно-продукт, зареєстроване 27.06.2001 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Видами діяльності ТОВ Волинь-зерно-продукт є: оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (основний) (КВЕД 46.21); допоміжна діяльність у рослинництві (КВЕД 01.61), оброблення насіння для відтворення (КВЕД 01.64), лісозаготівлі (КВЕД 02.20), виробництво продуктів борошномельно-круп`яної промисловості (КВЕД 10.61), будівництво житлових і нежитлових будівель (КВЕД 41.20), діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами (КВЕД 46.11), діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту (КВЕД 46.19), оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (КВЕД 46.71), оптова торгівля хімічними продуктами (КВЕД 46.75), вантажний автомобільний транспорт (КВЕД 49.41), складське господарство (КВЕД 52.10), діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах (КВЕД 71.12), рекламні агентства (КВЕД 73.11) та організування конгресів і торговельних виставок (КВЕД 82.30), що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

ТОВ Волинь-зерно-продукт є платником податку на додану вартість з 11.07.2001, що підтверджується інформацією №1703054500004 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Для здійснення діяльності ТОВ Волинь-зерно-продукт має у власності та на правах оренди земельні ділянки, складські приміщення, зерносховища, зерносушарні комплекси, вантажний та легковий транспорт, спецтехніку. Елеваторні послуги ТОВ Волинь-зерно-продукт надає, використовуючи власні складські приміщення-елеватори, що знаходяться за адресами: Волинська область, Луцький р-н, с. Рованці, вул. Промислова, 5А; Волинська область, Ківерцівський р-н, с. Дерно, вул. Незалежності, 44А; Волинська область, Горохівський р-н, с. Звиняче, вул. Привокзальна, 24 та 26; Волинська область, Горохівський р-н, смт. Сенкевичівка, вул. Привокзальна, 90; Волинська область, м. Рожище, вул. Привокзальна, 3; Волинська область, Турійський р-н, смт. Луків, вул. Смідинська, 6; Рівненська область, смт. Млинів, вул. Покровська, 53; Львівська область, м. Городок, вул. Заводська, 14, що підтверджується повідомленнями за формою 20-ОПП.

Для надання елеваторних послуг позивачем також використовувалася електроенергія, придбана у ТОВ Августа (ЄДРПОУ 43759275) згідно акту приймання-передачі обсягів електричної енергії №1321111 від 30.11.2021 року. Послуги з перетікань реактивної електроенергії надані ПрАТ Волиньобленерго згідно актів №522-0640000/11/2 від 30.11.2021, №525-0822000/11/2 від 30.11.2021, №529-2171000/11/2 від 30.11.2021, №538-0469000/11/2 від 30.11.2021. Сушка зерна проводилася зерносушарками, які працюють на природному газі, який позивач придбав у ПрАТ Лебединський насіннєвий завод згідно актів приймання-передачі природного газу по договору постачання природного газу №882 від 30.11.2021 та актів приймання-передачі відшкодування перевищення замовленої (договірної) потужності №117, 301, 302 від 30.11.2021. Послуги розподілу природного газу були надані оператором ГРМ Акціонерне товариство Оператор газорозподільної системи ВОЛИНЬГАЗ згідно акту №ВЛЯ81025876 від 30.11.2021, Оператором ГРМ акціонерне товариство Оператор газорозподільної системи ЛЬВІВГАЗ згідно акту №ЛВЯ81131908 від 30.11.2021, оператором ГРМ Акціонерне товариство Оператор газорозподільної системи РІВНЕГАЗ згідно акту №РЛЛ81025962 від 30.11.2021.

З метою здійснення господарської діяльності, між Товариством з обмеженою відповідальністю Волинь-зерно-продукт код ЄДРПОУ 31496816 (далі - Зерновий склад) та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю Дружба код ЄДРПОУ 03736948 (далі - Поклажодавець) укладений договір складського зберігання Вз №2708/958201 від 27.08.2021, предметом якого є надання послуг зі зберігання, сушки, очистки, прийомки та погрузки товари (зернових та олійних культур) та повернення його Поклажодавцю у кількості та на умовах визначених цим Договором.

На виконання умов договору позивач надав елеваторні послуги СТОВ Дружба щодо приймання, сушки, очистки, зберігання, відвантаження на авто зерна кукурудзи 3 класу та оформлення складської квитанції, про що складено та підписано Акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) №990 від 24.11.2021 на суму 1 693 843,27 грн, в т.ч. ПДВ - 282 307,21 грн.

Вказані господарські операції також підтверджуються: оборотно-сальдовою відомістю (елеватор) ТОВ Волинь-зерно-продукт за період листопад 2021 року по контрагенту СТОВ Дружба; аналізом руху зерна ТОВ Волинь-зерно-продукт по елеватору Луцьк постачальника СТОВ Дружба; реєстром складських квитанцій, Реєстром вивозу зерна, Розрахунком плати за зберігання.

Згідно умов договору за надані послуги Поклажодавець - СТОВ Дружба проводив оплату Позивачу, що підтверджується платіжним дорученням: №545 від 02.12.2021 на суму 1 411 536,06 грн. (банківська виписка по рахунку ТОВ Волинь-зерно-продукт від 02.12.2021).

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України Позивач склав та надіслав для проведення реєстрації в ЄРПН податкову накладну від 24.11.2021 №970 на суму 1 693 843,27 грн, в т.ч. ПДВ - 282 307,21 грн.

Податкову накладну доставлено до контролюючого органу, 14.12.2021 прийнято, однак, відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України її реєстрація зупинена, на підтвердження чого надіслано позивачу квитанцію від 15.12.2021, реєстраційний номер 9382645896.

Згідно з квитанцією реєстрація зазначеної податкової накладної була зупинена на підставі п.201.16 ст.201 ПК України, у зв`язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначених у податкових накладних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

З метою виключення платника податку ТОВ Волинь-зерно-продукт з переліку ризикових платників податків, що було підставою для зупинення реєстрації податкової накладної від 24.11.2021 №970, відповідно до п.6 Порядку №1165 позивачем подано на розгляд Комісії регіонального рівня повідомлення №3 від 14.01.2022 про надання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку.

18.01.2022 Комісією Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, з урахуванням отриманих від позивача інформації та копій відповідних документів, прийнято рішення №340 про невідповідність платника податку на додану вартість ТОВ Волинь-зерно-продукт Критеріям ризиковості платника податку.

На вимогу контролюючого органу на розгляд Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків до податкової накладної від 24.11.2021 №970 позивачем надано повідомленням №143 від 10.08.2022 та документи, зокрема: пояснення (документ довільної форми №1 від 10.08.2022), договір складського зберігання Вз №2708/958201 від 27.08.2021 (документ довільної форми №2 від 10.08.2022), додаткові угоди до договору складського зберігання (документ довільної форми №3 від 10.08.2022), акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №990 від 24.11.2021 (документ довільної форми №4 від 10.08.2022), податкова накладна №970 від 24.11.2021 (документ довільної форми №5 від 08.06.2022), картка рахунку 361 за листопад 2021 року - грудень 2021 року (документи довільної форми №6 від 10.08.2022), банківська виписка від 02.12.2021 (документи довільної форми №7 від 10.08.2022), оборотно-сальдова відомість по елеватору (документ довільної форми №8 від 10.08.2022), реєстр ввозу зерна по елеватору (документ довільної форми №9 від 10.08.2022), реєстр вивозу зерна по елеватору (документ довільної форми №10 від 10.08.2022), реєстр складських квитанцій по постачальнику СТОВ Дружба (документ довільної форми №11 від 10.08.2022), розрахунок плати за зберігання за 01.11.2021-23.11.2021 (документи довільної форми №12 від 10.08.2022), розпорядження на очистку, сушіння зерна за формою №34 (документи довільної форми №13 від 10.08.2022), калькуляція собівартості послуги сушки на 08.11.2021 (документи довільної форми №14 від 10.08.2022), акт №ВЛЯ81025876 від 30.11.2021 (документи довільної форми №15 від 10.08.2022), акт №117 від 30.11.2021 (документи довільної форми №16 від 10.08.2022), акт №301від 30.11.2021 (документи довільної форми №17 від 10.08.2022), акт №302 від 30.11.2021 (документи довільної форми №18 від 10.08.2022), акт №882 від 30.11.2021 (документи довільної форми №19 від 10.08.2022), акт №ВЛЯ81131908 від 30.11.2021 (документи довільної форми №20 від 10.08.2022), акт №ВЛЯ81025962 від 30.11.2021 (документи довільної форми №21 від 10.08.2022), акт №1321111 від 30.11.2021 документи довільної форми №22 від 10.08.2022), акт №522-0640000/11/2 від 30.11.2021 (документи довільної форми №23 від 10.08.2022), акт №525-0822000/11/2 від 30.11.2021 (документи довільної форми №24 від 10.08.2022), акт №529-2171000/11/2 від 30.11.2021 (документи довільної форми №25 від 10.08.2022), акт №538-0469000/11/2 від 30.11.2021 (документи довільної форми №26 від 10.08.2022).

Проте, Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято рішення №7220538/31496816 від 17.08.2022 про відмову в реєстрації податкової накладної №970 від 24.11.2021 з підстав ненаданням платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. В додатковій інформації зазначено, що «Надані пояснення та копії документів не містять правочинні документи, які підтверджують можливість надання підприємством елеваторних послуг».

ТОВ Волинь-зерно-продукт, не погоджуючись із рішенням Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, звернулося із даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПК України).

За правилами абзаців першого, п`ятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

За приписами абзаців десятого, дванадцятого пункту 201.10. статті 201 ПК України якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 1 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.

Пунктом 7 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

За приписами пунктів 10, 11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до пункту 25 Порядку №1165 комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Додатком 1 до Порядку №1165 визначені критерії ризиковості платника податку на додану вартість, у пункті 8 яких вказано: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно із пунктом 1 Порядку прийняття рішень про реєстрацію /відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216 (далі - Порядок №520), цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2 - 4 Порядку №520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня). Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

За приписами пунктів 5, 6 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Відповідно до пунктів 9, 10 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Пунктом 11 Порядку №520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.

Як вбачається із оскаржуваного рішення Комісії Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №7220538/31496816 від 17.08.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної №970 від 24.11.2021, відмовлено у зв`язку із тим, що платником податку не надано копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. В додатковій інформації зазначено, що «Надані пояснення та копії документів не містять правочинні документи, які підтверджують можливість надання підприємством елеваторних послуг».

Суд не погоджується із вказаною підставою прийняття оскаржуваних рішень, з огляду на таке.

Так, реєстрація спірної податкової накладної №970 від 24.11.2021 була зупинена виключно з такої підстави: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. При цьому, правові підстави для зупинення реєстрації спірної податкової накладної №970 від 24.11.2021 були, з огляду на наявність рішення про відповідність платника податку на додану вартість ТОВ Волинь-зерно-продукт п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Разом з тим, вказана квитанція від 15.12.2021 про зупинення реєстрації податкової накладної №970 від 24.11.2021 не містила конкретного переліку документів, які платник податків повинен був додатково подати до Комісії Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків для реєстрації в ЄРПН вказаної податкової накладної.

При вирішенні спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 10.06.2021 у справі №822/1886/18, відповідно до яких у випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

У постанові від 03.11.2021 у справі №360/2460/20 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку №520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд (вказана правова позиція підтримана в подальшому у постановах Верховного Суду від 01.12.2021 у справі №600/1878/20-а, від 20.01.2022 у справі №140/4162/21, від 28.06.2022 у справі №380/9411/21, від 29.06.2022 у справі № 380/5383/21, від 16.09.2022 у справі №380/7736/21).

Суб`єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючого органу щодо легальності відповідної операції, щодо якої складено податкову накладну, направлену для реєстрації в ЄРПН, хоч і визначений у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб`єктами господарювання, змісту договірних відносин між ними, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів, наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН, реєстрація якої була зупинена. За відсутності чіткої вимоги щодо документів, які контролюючий орган вважав необхідними для реєстрації податкової накладної, в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної на позивача не може бути перекладена відповідальність у вигляді відмови в реєстрації податкової накладної (вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.07.2022 у справі №520/15348/20).

Отже, не зазначення у квитанції від 15.12.2021 про зупинення реєстрації податкової накладної №970 від 24.11.2021 чіткого та конкретного переліку документів фактично позбавило позивача можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів для реєстрації спірної податкової накладної.

Суд також зауважує, що пункт 5 Порядку №520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно з таким переліком. Тобто наданню підлягають лише ті документи, які безпосередньо стосуються предмета господарської операції, за якою оформлено податкову накладну, суб`єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.

На переконання суду, подані позивачем на розгляд Комісії Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків документи для реєстрації податкової накладної №970 від 24.11.2021 підтверджують господарську операцію з Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю Дружба та ці документи є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію в ЄРПН вказаної податкової накладної.

Так, позивачем на розгляд Комісії Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків було подано копії таких документів: пояснення (документ довільної форми №1 від 10.08.2022), договір складського зберігання Вз №2708/958201 від 27.08.2021 (документ довільної форми №2 від 10.08.2022), додаткові угоди до договору складського зберігання (документ довільної форми №3 від 10.08.2022), акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №990 від 24.11.2021 (документ довільної форми №4 від 10.08.2022), податкова накладна №970 від 24.11.2021 (документ довільної форми №5 від 08.06.2022), картка рахунку 361 за листопад 2021 року - грудень 2021 року (документи довільної форми №6 від 10.08.2022), банківська виписка від 02.12.2021 (документи довільної форми №7 від 10.08.2022), оборотно-сальдова відомість по елеватору (документ довільної форми №8 від 10.08.2022), реєстр ввозу зерна по елеватору (документ довільної форми №9 від 10.08.2022), реєстр вивозу зерна по елеватору (документ довільної форми №10 від 10.08.2022), реєстр складських квитанцій по постачальнику СТОВ Дружба (документ довільної форми №11 від 10.08.2022), розрахунок плати за зберігання за 01.11.2021-23.11.2021 (документи довільної форми №12 від 10.08.2022), розпорядження на очистку, сушіння зерна за формою №34 (документи довільної форми №13 від 10.08.2022), калькуляція собівартості послуги сушки на 08.11.2021 (документи довільної форми №14 від 10.08.2022), акт №ВЛЯ81025876 від 30.11.2021 (документи довільної форми №15 від 10.08.2022), акт №117 від 30.11.2021 (документи довільної форми №16 від 10.08.2022), акт №301від 30.11.2021 (документи довільної форми №17 від 10.08.2022), акт №302 від 30.11.2021 (документи довільної форми №18 від 10.08.2022), акт №882 від 30.11.2021 (документи довільної форми №19 від 10.08.2022), акт №ВЛЯ81131908 від 30.11.2021 (документи довільної форми №20 від 10.08.2022), акт №ВЛЯ81025962 від 30.11.2021 (документи довільної форми №21 від 10.08.2022), акт №1321111 від 30.11.2021 документи довільної форми №22 від 10.08.2022), акт №522-0640000/11/2 від 30.11.2021 (документи довільної форми №23 від 10.08.2022), акт №525-0822000/11/2 від 30.11.2021 (документи довільної форми №24 від 10.08.2022), акт №529-2171000/11/2 від 30.11.2021 (документи довільної форми №25 від 10.08.2022), акт №538-0469000/11/2 від 30.11.2021 (документи довільної форми №26 від 10.08.2022).

У спірному рішенні №7220538/31496816 від 17.08.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної №970 від 24.11.2021 зазначено, що підставою для відмови у реєстрації податкової накладної №970 від 24.11.2021 стало ненадання платником податків первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Суд наголошує, що всі сумніви та протиріччя контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення, визначених ПК України, а не шляхом блокування реєстрації податкової накладної. Під час реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми критеріями шляхом дослідження документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної саме у податковій накладній. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскаржуване рішення Комісії Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №7220538/31496816 від 17.08.2022 прийняте без наявності правових та фактичних підстав, позаяк платник надав пояснення та первинні документи щодо господарської операції, по якій складена податкова накладна №970 від 24.11.2021, та, на думку суду, поданих після зупинення реєстрації спірної податкової накладної позивачем вказаних вище первинних документів є достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вказані первинні документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту, у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність відображених у цих документах даних про господарську операцію, передбачених законом підстав для позбавлення права позивача на реєстрацію спірної податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних судом під час розгляду цієї справи не встановлено.

Відтак, із наведених вище мотивів позовні вимоги про визнання протиправними та скасування вказаних рішень підлягають до задоволення.

Крім того, підлягають до задоволення позовні вимоги про зобов`язання вчинити дії, виходячи з такого.

За приписами частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Пунктом 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (зі змінами) передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання такої події, як набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).

Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення, а подані позивачем пояснення та документи, на думку суду, підтверджують здійснення господарської операції, по якій складена спірна податкова накладна, ознак порушення вимог законодавства щодо її складення вони не містять та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію вказаної податкової накладної, тому з метою повного та ефективного захисту прав позивача похідні позовні вимоги про зобов`язання зареєструвати податкову накладну №970 від 24.11.2021 в ЄРПН належить також задовольнити.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, на користь позивача необхідно стягнути судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 2684,00 грн, сплаченого платіжним дорученням від 12.01.2023 №210930. При цьому, на думку суду, судові витрати необхідно стягнути саме з Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, позаяк судом задоволена самостійна позовна вимога немайнового характеру, та саме внаслідок прийняття комісією регіонального рівня спірного рішення були порушені права позивача, а звернена до ДПС України позовна вимога про зобов`язання вчинити дії щодо реєстрації податкової накладної є похідною від вимоги про визнання протиправним та скасування рішення.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7220538/31496816 від 17.08.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної №970 від 24.11.2021.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Товариством з обмеженою відповідальністю Волинь-зерно-продукт податкову накладну №970 від 24.11.2021 датою її фактичного подання на реєстрацію.

Стягнути з Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Волинь-зерно-продукт судовий збір в розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні 00 копійок.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю Волинь-зерно-продукт (45606, Волинська область, с. Рованці, вул. Промислова, 5А, код ЄДРПОУ 31496816).

Відповідачі: Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (65015, Одеська область, м. Одеса, пр-т Шевченка, 15/1, код ЄДРПОУ 44104032).

Державна податкова служба України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393).

СуддяЮ.Ю. Сорока

СудВолинський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення27.03.2023
Оприлюднено30.03.2023
Номер документу109846718
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю

Судовий реєстр по справі —140/445/23

Ухвала від 17.07.2023

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Пасічник С.С.

Ухвала від 27.06.2023

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Шевчук Світлана Михайлівна

Ухвала від 07.06.2023

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Шевчук Світлана Михайлівна

Постанова від 07.06.2023

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Шевчук Світлана Михайлівна

Ухвала від 22.05.2023

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Шевчук Світлана Михайлівна

Ухвала від 16.05.2023

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Шевчук Світлана Михайлівна

Ухвала від 16.05.2023

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Шевчук Світлана Михайлівна

Ухвала від 01.05.2023

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Шевчук Світлана Михайлівна

Рішення від 27.03.2023

Адміністративне

Волинський окружний адміністративний суд

Сорока Юрій Юрійович

Ухвала від 24.02.2023

Адміністративне

Волинський окружний адміністративний суд

Сорока Юрій Юрійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні