Рішення
від 18.01.2023 по справі 665/329/21
БЕРЕЗІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Березівський районний суд Одеської області

18.01.2023

Справа № 665/329/21

Провадження № 2/494/54/23

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 січня 2023 р. м. Березівка

Березівський районний суд Одеської області у складі:

Головуючого - судді Лебединського С.Й.,

за участю секретаря судових засідань Авдєєвої С.В.,

розглянувши цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування Чаплинської селищної ради Херсонської області, який діє в інтересах малолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до ОСОБА_2 «Про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів», -

в с т а н о в и в:

На розгляд суду в порядку зміни підсудності надійшов позов Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області до ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , «Про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів».

Ухвалою суду від 18 січня 2023 р., на підставі листа з Чаплинської селищної ради Херсонської області згідно Наказу Міністерства соціальної політики України від 03 лютого 2021 р. №48 та на підставі ст.55 ЦПК України, позивача - Чаплинську районну державну адміністрацію Херсонської області замінено правонаступником Чаплинською селищною радою Херсонської області.

Позивач звернувшись до суду з цим позовом, просив:

1. позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно її малолітньої дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

2. стягнути з відповідача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на утримання дочки аліменти у розмірі не менше 50% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісячно, на користь комунального некомерційного підприємства «Херсонський обласний будинок дитини» Херсонської обласної ради, в якому перебуває малолітня.

Також позивач просив провести судовий розгляд за його відсутності, свої вимоги підтримав та просив задовольнити на підставах викладених у позові, про що до суду була подана відповідна заява, проти винесення заочного рішення не заперечував.

Відповідач повідомлялася належним чином, за останнім відомим місцем реєстрації, згідно до положень ч.9 ст.28 ЦПК України, але не з`явилася, про причини неявки суд не повідомила, заяву на відкладення розгляду справи та відзив не подавала.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу із винесенням заочного рішення, згідно до положень ст.ст.280-282 ЦПК України.

На обґрунтування позову позивач зазначав, що відповідач є матір`ю малолітньої дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .. Під час обстеження умов проживання відповідача було встановлено, що її новонароджена дитина не зареєстрована, знаходиться у антисанітарних умовах проживання, відсутні необхідні речі для існування новонародженої дитини, у дитини виявлені червоні висипи на шкірі від непридатних умов проживання. Мати дитини ОСОБА_2 погодилась написати заяву на влаштування новонародженої дитини до КНП «Херсонський обласний Будинок дитини». Раніше, у 2019 р. відповідач ОСОБА_3 та її співмешканець ОСОБА_4 були позбавлені батьківських прав відносно своєї дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .. У зв`язку з виявленим новонароджену дитину поміщено до дитячого відділення КНП «Чаплинська лікарня» Чаплинської селищної ради Херсонської області, з подальшим влаштуванням до КНП «Херсонський обласний будинок дитини», згідно розпорядження Голови Чаплинської РДА Херсонської області. Також, засіданням комісії з питань захисту прав дитини Чаплинської РДА прийнято рішення про визнання за доцільне позбавлення батьківських прав відповідача відносно її малолітньої дочки.

Вивчивши матеріали цивільної справи, на підставі наданих доказів та доведення їхньої переконливост,і суд дійшов до наступного висновку.

Відповідач ОСОБА_2 разом із своїм співмешканцем ОСОБА_4 проживають за адресою АДРЕСА_1 .

У зв`язку з повідомленням від старости с. Кучерявоволодимирівка від 10 лютого 2021 р., про новонароджену ІНФОРМАЦІЯ_1 дитину ОСОБА_1 , за місцем проживання відповідача 11 лютого 2021 р. було проведено відповідний виїзд комісії у складі дільничного офіцера поліції, медичного працівника КНП «Чаплинська ЦПМСД», фахівця із соціальної роботи Чаплинської селищної ради.

В ході огляду умов проживання новонародженої 04 лютого 2021 р. ОСОБА_1 було виявлено, що вона знаходиться у антисанітарних умовах проживання, відсутні необхідні речі для існування новонародженої, у дитини виявлені червоні висипи на шкірі від непридатних умов проживання.

В ході співбесіди мати дитини ОСОБА_2 погодилась написати заяву на влаштування своєї новонародженої дитини до КНП «Херсонський обласний Будинок дитини».

Службою у справах дітей вжито заходів щодо державної реєстрації народження дитини, отримано свідоцтво про народження НОМЕР_1 та Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька згідно ст.135 СК України, а саме ОСОБА_6 .

11 лютого 2021 р. новонароджену ОСОБА_1 поміщено до КНП «Чаплинська лікарня» Чаплинської селищної ради.

Розпорядженням Голови Чаплинської РДА Херсонської області від 18 лютого 2021 р. №10 було визначено «Про направлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до комунального некомерційного підприємства «Херсонський обласний Будинок дитини» Херсонської обласної ради».

Відповідно до характеристики з місця проживання від 04 березня 2021 р., відповідач ОСОБА_2 проживає у с. Кучерявоволодимирівка з січня 2019 р. разом із своїм співмешканцем ОСОБА_4 .. За час спільного проживання була народжена ІНФОРМАЦІЯ_4 дочка ОСОБА_7 , яка була вилучена із родини, а відповідач разом із співмешканцем позбавлені батьківських прав. ІНФОРМАЦІЯ_1 була народжена дочка ОСОБА_8 , яка також вилучена із родини ІНФОРМАЦІЯ_5 .. Відповідач офіційно не працює, була задіяна на сезонних роботах. Відповідач розпоряджатися грошима неспроможна. У будинку, де проживає відповідач із співмешканцем, відсутні умови для проживання новонародженої дитини. За характером відповідач замкнута, у громадському житті села участі не приймає, до відповідальності не притягувалася, скарг на неї від сусідів не надходило.

Висновком Чаплинської РДА Херсонської області від 16 лютого 2021 р. було вирішено доцільним позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно її новонародженої дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ..

Стаття 3 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 р., діючої на Україні з 27 вересня 1991 р. зазначає, що в усіх діях щодо дітей, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Відповідно до ч.ч.8,9 ст.7 СК України регулювання сімейних відносин має здійснюватись з максимально можливим врахуванням інтересів дитини. Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства.

Положеннями ст.51 Конституції України, ст.5 СК України визначено, що держава охороняє сім`ю, дитинство, материнство, батьківство, забезпечує охорону прав матері та батька, створює умови для зміцнення сім`ї. Ніхто не може зазнавати втручання в його сімейне життя, крім випадків, встановлених Конституцією..

Відповідно до ст.18 Конвенції про права дитини батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Згідно ст.27 Конвенції про права дитини «держави-учасники визнають право кожної дитини на рівень життя необхідний для фізичного, розумового, духовного морального і соціального розвитку дитини. Батьки несуть основну відповідальність за забезпечення умов життя, необхідних для розвитку дитини, в межах своїх здібностей, і фінансових можливостей.

Відповідно до вимог ст.141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.

Положеннями ст.150 СК України прямо передбачено, що батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Як зазначено у ч.1 ст.164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо існують наступні підстави: батьки не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків.

При вирішенні даного спору суд насамперед враховує інтереси неповнолітньої дитини в інтересах якої звернувся позивач до суду із даним позовом.

Пленум Верховного Суду України №3 від 30 березня 2007 р. «Про практику застосування судами України законодавства при розгляді справ про усиновлення, про позбавлення та поновлення батьківських прав», в п.п.15,16 роз`яснено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей».

Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст.164 СК України.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.

Як було встановлено під час розгляду даної справи, відповідач фактично неспроможна виконувати свої права та обов`язків як мати новонародженої дочки. Вона не створила належні умови для проживання дочки, не забезпечила необхідного харчування, медичного догляду, лікування, що негативно впливає на фізичний розвиток як складову виховання, та створює небезпеку для життя.

Враховуючи викладене, а саме що відповідач по справі неналежно виконує батьківські обов`язки, вихованням, розвитком та утриманням дітей не займається, висновок органу опіки та піклування Чаплинської РДА Херсонської області від 16 лютого 2021 р. про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав, суд вважає що є достатньо підстав для позбавлення відповідача батьківських прав щодо її новонародженої дочки.

Приймаючи рішення суд також враховує, що раніше, 11 грудня 2019 р., за рішенням Чаплинського районного суду Херсонської області, справа №665/1791/19, відповідач вже була позбавлена батьківських прав разом із своїм співмешканцем відносно своєї малолітньої дочки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ..

В частині вимог про стягнення аліментів, суд встановив, що відповідачка не надає матеріальної допомоги для дітей, тому позовна заява в цієї частині також підлягає задоволенню з наступного.

Відповідно до ч.ч.2,3 ст.166 СК України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Згідно зі ст.180, ч.3 ст.181 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

При визначенні розміру аліментів відповідно до ст..182 СК України суд враховує стан здоров`я та матеріальне становище дітей; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.

Згідно з ч.1,2 ст.184 СК України суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до закону, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. За заявою одержувача аліментів індексація може бути здійснена судом за інший період.

Згідно з ч.1 ст.192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Враховуючи викладене, а саме що відповідач по справі неналежно виконує батьківські обов`язки, вихованням та розвитком дочки не займається, матеріально не утримує, зловживає спиртними напоями, немає постійного місця роботи та житла, суд вважає що є достатньо підстав для позбавлення відповідача батьківських прав щодо її новонародженої дочки та стягнення з неї аліментів на її утримання.

Керуючись ст.ст. 10-13, 81, 89, 263-265, 268 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Позов Органу опіки та піклування Чаплинської селищної ради Херсонської області, який діє в інтересах малолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до ОСОБА_2 «Про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів» - задовольнити.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно її малолітньої дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ..

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на утримання дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти у розмірі не менше 50% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісячно, на користь комунального некомерційного підприємства «Херсонський обласний Будинок дитини» Херсонської обласної ради, в якому перебуває малолітня.

Стягнення проводити щомісячно, з часу звернення до суду, з 10 березня 2021 р. і до досягнення дитиною повноліття.

. Розмір аліментів підлягає індексації.

Допустити негайне виконання рішення суду у межах платежу за один місяць.

В книзі реєстрації актів громадянського стану про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зробити відмітку про те, що її мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , позбавлена батьківських прав.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач має право оскаржити заочне рішення шляхом подання апеляційному суду через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя:


-

СудБерезівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення18.01.2023
Оприлюднено30.03.2023
Номер документу109857004
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —665/329/21

Рішення від 18.01.2023

Цивільне

Березівський районний суд Одеської області

Лебединський С. Й.

Ухвала від 18.01.2023

Цивільне

Березівський районний суд Одеської області

Лебединський С. Й.

Ухвала від 04.01.2022

Цивільне

Березівський районний суд Одеської області

Лебединський С. Й.

Ухвала від 22.07.2021

Цивільне

Чаплинський районний суд Херсонської області

Пилипенко І. О.

Ухвала від 29.03.2021

Цивільне

Чаплинський районний суд Херсонської області

Пилипенко І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні