Єдиний унікальний номер 341/296/23
Номер провадження 2/341/194/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2023 року м. Галич
Галицький районний суд Івано-Франківської області у складі: головуючого судді Островської Н. І., за участю: секретаря судового засідання Гомерди Г. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Галицького районного суду Івано-Франківської області в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом приватного акціонерного товариства «Прикарпаттяобленерго» (юридична адреса: вул. Індустріальна, 34, м. Івано-Франківськ) до ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) про відшкодування вартості не облікованої електроенергії,
встановив:
14.02.2023 представник Мороз О. М., що діє в інтересах ПАТ «Прикарпаттяобленерго», звернулась до суду з позовом про відшкодування вартості не облікованої електроенергії, в якому просить стягнути з відповідача борг за необліковану електроенергію в розмірі 3938,24 гривень, судові витрати у розмірі 2684,00 гривень та витрати на правову допомогу.
Як підставу зазначено, що між ПАТ «Прикарпаттяобленерго» та ОСОБА_1 існують договірні правовідносини з розподілу електричної енергії. Кожна із сторін взяла на себе зобов`язання, а саме, оператор системи розподілу взяв на себе зобов`язання передавати відповідачу електричну енергію, а відповідач - оплачувати вартість переданої електричної енергії за обумовленими тарифами (цінами). На підставі вказаного позивач відкрив особовий рахунок побутового споживача № НОМЕР_1 на ім`я відповідача ОСОБА_1 та проводив передачу електричної енергії на об`єкт відповідача, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 . На підставі вказаного особового рахунку побутового споживача здійснювалась передача електричної енергії відповідачу та оплата оператору системи розподілу вартості переданої електроенергії.
10.02.2022 був складений акт № 088345 про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРЕЕ) у зв`язку з самовільним підключенням житлового будинку споживання до електричної мережі на опорі без порушення схеми обліку після припинення електропостачання, самовільне підключення з порушенням схеми обліку - самовільне підключення житлового будинку споживача до електричної мережі, що не є власністю оператора системи, порушенням схеми обліку, зокрема, шляхом проколу ввідного кабеля під коробкою КДЕ, яка знаходиться на фасаді ж/б, підключено житловий будинок. При включенні навантаження до даного підключення імпульси лічильника не формуються, спожита електроенергія не обліковується, чим порушено вимоги п. 5.5.5., 7.6, 2.2.4, 2.4-2ПРЕЕ. Акт складений у відповідності до п. 8.4.2 ПРЕЕ представниками позивача. Від підпису у вказаному акті відповідач відмовився. Дану відмову засвідчив заступник голови Дубовецької сільської ради. Згідно проведеному розрахунку обсягу необлікованої електричної енергії за період з 17.01.2022 (дата останнього контрольного огляду) до 10.02.2022 (дата виявлення) обсяг та вартість розрахованої необлікованої електричної енергії становить 7222 кВт/год. на суму 3938,24 грн.
Ухвалою Галицького районного суду Івано-Франківської області від 1702.2023 відкрито спрощене провадження по справі.
Представник позивача, адвокат Мороз О. М., подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити. Зазначила, що докази щодо витрат на професійну правову допомогу будуть надані суду згідно вимогам ч. 8 ст. 141 ЦПК України.
Відповідач відзив на позов не надав, у судове засідання не з`явився, хоча про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням про отримання судової повістки особисто 05.03.3023 та 16.03.2023, причини неявки суду не повідомив. Жодного клопотання, у тому числі, про відкладення розгляду справи відповідач не надіслав.
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів не здійснюється.
Зі згоди представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. ст. 280-282 ЦПК України.
Дослідивши зібрані у справі докази у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав.
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності, відповідно до яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 3ст. 12 ЦПК України).
Згідност. 89 ЦПК Українисуд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судом установлено, що ПАТ «Прикарпаттяобленерго» є постачальником електроенергії ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Правовідносини з постачання фізичним особам електричної енергії регулюютьсяст. 714 ЦК України, Законом України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-УШ, «Правилами роздрібного ринку електричної енергії», які затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312, «Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією», яка затвердженапостановою Національноїкомісії регулюванняелектроенергетики Українивід 04.05.2006№ 562 (зареєстрована у Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за № 782/12656), із змінами і доповненнями, внесеними постановою НКРЕ України від 14.10.2010 № 1338.
Відповідно дост. 77 Закону України від 13.04.2017 № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії», учасники ринку, в тому числі споживачі, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Згідно з п. 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної Комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 (далі Правила), споживач електричної енергії зобов`язаний здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до об`єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору; забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/ або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Відповідно до п. п. 8.2.4., 8.2.5. Правил у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором. У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.
Згідно з п. п. 8.2.6., 8.2.7. Правил на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення).
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків. Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка. У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення, при визначенні розміру суми збитків, належної до оплати, а також при здійсненні платежів, вирішуються у судовому порядку.
Судом установлено, що 10.02.2023 у будинку ОСОБА_1 представниками енергопостачальника виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме, самовільне підключення з порушенням схеми обліку- самовільне підключення житлового будинку споживача до електричної мережі, що не є власністю оператора системи з порушенням схеми обліку, зокрема, шляхом проколу ввідного кабеля під коробкою КДЕ, яка знаходиться на фасаді ж/б, підключено житловий будинок.
Виявлене порушенняПравил користування електричною енергієюзафіксовано в Акті № 088345 від 10.02.2023.
Доказів на спростування обставин, викладених в Акті від 10.02.2022 відповідачем не надано та про наявність таких доказів суд не повідомлено.
Відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачамиправил користування електричною енергією, затвердженоїпостановою НКРЕ № 562 від 04.05.2006 зі змінами та доповненнями, було проведено розрахунок обсягу та вартості не облікованої електроенергії на суму 3938,24 грн. /а. с. 24/.
Відповідно до Протоколу № 19 засідання комісії філії «Північна» та Протоколу № 22 засідання комісії філії «Північна» 29.03.2022 та 05.04.2022 відбулися у відсутність ОСОБА_1 / а. с. 18, 23/ .
Копією претензії підтверджено, що ОСОБА_1 06.05.2022 під № 11678/236 надіслано указану претензію щодо обсягу та вартості розрахованої необлікованої електричної енергії на суму 3938,24 гривень, яка залишилась без відповіді.
Заборгованість за необліковану електричну енергію станом на момент подачі позову становить 3938,24 гривень, яка і підлягає стягненню.
Відповідно дост. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Керуючись ст. ст.509, 526, ч. 1 . 530 ЦК України, Правил користування електричною енергією для населення, затвердженні постановою Кабінету Міністрів України № 1357 від 26.07.1999, ст. ст.10, 60,141,258,259,265,280-281 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позовну заяву приватного акціонерного товариства «Прикарпаттяобленерго» до ОСОБА_1 про відшкодування вартості не облікованої електроенергіїзадовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 на користь акціонерного товариства «Прикарпаттяобленерго» на розрахунковий рахунок АТ «Прикарпаттяобленерго» НОМЕР_3 , код ЄДРПОУ 00131564 борг за спожиту необліковану електричну енергію в розмірі 3938 (три тисячі дев`ятсот тридцять вісім) гривень 24 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 на користь акціонерного товариства «Прикарпаттяобленерго» на розрахунковий рахунок АТ «Прикарпаттяобленерго» НОМЕР_3 , код ЄДРПОУ 00131564, суму судового збору в розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири ) гривні.
Копію рішення направити сторонам.
Рішення може бути оскаржене до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня ухвалення рішення суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другійст. 358 цього Кодексу.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду.
СуддяНаталя ОСТРОВСЬКА
Суд | Галицький районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 29.03.2023 |
Оприлюднено | 30.03.2023 |
Номер документу | 109860820 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Галицький районний суд Івано-Франківської області
ОСТРОВСЬКА Н. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні