ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
28 березня 2023 року Справа № 925/1313/22
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Васяновича А.В.,
секретар судового засідання Ібрагімова Є.Р.,
за участі представників сторін:
від позивача представник не з`явився,
від першого відповідача Порохнюк Л.П. - директор,
від другого відповідача Порохнюк Л.П. - особисто,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом акціонерного товариства Комерційний банк Глобус, м. Київ
до 1. товариства з обмеженою відповідальністю ГАЛЕАС СІК`ЮРІТІ,
м. Черкаси,
2. ОСОБА_1 , м. Черкаси
про стягнення солідарно 301 834 грн. 24 коп.,
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Черкаської області з позовом звернулось товариство з обмеженою відповідальністю Комерційний банк Глобус до товариства з обмеженою відповідальністю ГАЛЕАС СІК`ЮРІТІ та ОСОБА_1 про стягнення солідарно з відповідачів заборгованості за кредитним договором №221/ЮК-20МСБ Авто в кредит від 29 жовтня 2019 року та договору поруки від 29 жовтня 2019 року в розмірі 301 834 грн. 24 коп., а саме: строкова заборгованість по кредиту 227 199 грн. 88 коп., строкова заборгованість по процентам 6 018 грн. 84 коп., прострочена заборгованість по кредиту 68 615 грн. 52 коп.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 12 грудня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 12 год. 00 хв. 17 січня 2023 року.
Судове засідання призначене на 12 год. 00 хв. 17 січня 2023 року не відбулося, у зв`язку з відсутністю електроенергії в приміщенні суду.
Ухвалою суду від 17 січня 2023 року призначено розгляд справи в підготовчому засіданні на 11 год. 30 хв. 07 лютого 2023 року.
Ухвалою суду від 07 лютого 2023 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.Розгляд справи по суті призначено на 11 год. 30 хв. 07 березня 2023 року.
Проте, судове засідання призначене на 07 березня 2023 року не відбулося, у зв`язку з оголошенням на території Черкаської області в цей час повітряної тривоги.
Ухвалою суду від 07 березня 2023 року розгляд справи по суті призначено на 11 год. 30 хв. 28 березня 2023 року.
Позивач в судове засідання не з`явився, в матеріалах справи міститься клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.
27 березня 2023 року від позивача надійшла заява про закриття провадження у справі, у зв`язку зі сплатою першим відповідачем боргу, також у вказаній заяві позивач просив суд стягнути з відповідачів витрати по сплаті судового збору та витрати понесені на правничу допомогу.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, а також заслухавши пояснення представника першого відповідача та другого відповідача, суд дійшов висновку, що провадження у справі підлягає закриттю виходячи з наступного:
Судом встановлено, що першим відповідачем після відкриття провадження у даній справі було повністю сплачено борг, що підтверджується банківською випискою по особовим рахункам з 29 жовтня 2019 року по 14 березня 2023 року, а також письмовою заявою позивача, в якій сторона визнає даний факт.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Оскільки першим відповідачем повністю виконано грошове зобов`язання та сплачено борг, суд дійшов висновку, що в даному випадку відсутній предмет спору.
Згідно ч. 4 ст. 231 ГПК України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 7 Закону України Про судовий збір сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі, крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом.
Водночас, повернення судового збору без відповідного клопотання сторони не допускається.
Як зазначалося вище, позивач звернувся до суду із заявою про стягнення з відповідачів судових витрат.
Згідно ч. 3 ст. 130 ГПК України у разі відмови позивача від позову понесені ним витрати відповідачем не відшкодовуються, а витрати відповідача за його заявою стягуються з позивача. Однак якщо позивач не підтримує своїх вимог унаслідок задоволення їх відповідачем після пред`явлення позову, суд за заявою позивача присуджує стягнення понесених ним у справі витрат з відповідача.
Згідно ч. 2 ст. 126 ГПК України за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат враховується наступне:
розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Пунктом 3.2. договору №251021 про надання професійної правничої (правової) допомоги від 25 жовтня 2021 року укладеного між позивачем та адвокатом Гаврищук Наталією Євгенівною визначено, що розмір гонорару адвоката за послуги, пов`язані із розглядом справи в суді, складає від 7 до 10 відсотків від ціни позову. Ставка гонорару адвоката за 1 годину роботи складає еквівалент суми від 100,00 до 150 євро., що за офіційним курсом Національного банку України на дату укладення даного договору становить 30,57 грн. за 1 євро.
Фіксований розмір, ставка гонорару адвоката за послуги, пов`язані із розглядом справ в суді, а також порядок оплати гонорару визначається сторонами в окремих додаткових угодах, що є невід`ємною складовою цього договору.
Згідно п. 1 додаткової угоди №37 від 21 листопада 2022 року до договору сторони домовились, що адвокат надаватиме правову допомогу клієнту з питань, пов`язаних з правовідносинами, що виникли на підставі кредитного договору за №221/ЮК-20МСБ Авто в кредит від 29 жовтня 2019 року, укладеного між клієнтом та товариством з обмеженою відповідальністю ГАЛЕАС СІК`ЮРІТІ, код СДРПОУ 35359962, а саме з питань стягнення заборгованості за кредитним договором у судовому порядку.
Пунктами 2, 3 додаткової угоди визначено, що ставка адвоката за надання послуг, вказаних в п. 1 цієї додаткової угоди, становить еквівалент 150 євро за годину, що сплачується в гривні за офіційним курсом Національного банку України на день здійснення розрахунків.
Ставка адвоката за участь в судовому засіданні становить еквівалент 300 євро без обмежень у часі, що сплачується в гривні за офіційним курсом Національного банку України на день здійснення розрахунків.
Згідно акту прийому передачі №37 від 15 грудня 2022 року адвокат виконав взяті на себе зобов`язання по наданню професійної правничої допомоги, а клієнт прийняв виконання на суму 600 євро і зауважень не має.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем було сплачено адвокату 23 271 грн. 90 коп. витрат на професійну правничу допомогу, що підтверджується копією платіжного доручення №5901 від 20 грудня 2022 року.
За положеннями п. 4 ст. 1, ч.ч. 3 та 5 ст. 27 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність (далі - Закон) договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору. До договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права. Зміст договору про надання правової допомоги не може суперечити Конституції України та законам України, інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, присязі адвоката України та правилам адвокатської етики.
Пунктом 9 ч. 1 ст. 1 Закону встановлено, що представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.
Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (пункт 6 ч. 1 ст. 1 Закону).
Відповідно до ст. 19 Закону видами адвокатської діяльності, зокрема, є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (ст. 30 Закону).
При встановленні розміру гонорару відповідно до ч. 3 ст. 30 Закону врахуванню підлягають складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, витрачений ним час, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини.
Також за ст. 28 Правил адвокатської етики, затверджених Звітно-виборним з`їздом адвокатів України від 9 червня 2017 року гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів професійної правничої (правової) допомоги клієнту.
Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата тощо), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Адвокат має право у розумних межах визначати розмір гонорару, виходячи із власних міркувань. При встановленні розміру гонорару можуть враховуватися складність справи, кваліфікація, досвід і завантаженість адвоката та інші обставини. Погоджений адвокатом з клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розмір гонорару може бути змінений лише за взаємною домовленістю. В разі виникнення особливих по складності доручень клієнта або у випадку збільшення затрат часу і обсягу роботи адвоката на фактичне виконання доручення (підготовку до виконання) розмір гонорару може бути збільшено за взаємною домовленістю.
За ч.1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), у тому числі в рішенні від 28 листопада 2002 року Лавентс проти Латвії (Lavents v. Latvia) за заявою №58442/00 щодо судових витрат, зазначено що за статтею 41 Конвенції суд відшкодовує лише витрати, стосовно яких було встановлено, що вони справді були необхідними і становлять розумну суму (див., серед багатьох інших, рішення ЄСПЛ у справах Ніколова проти Болгарії та Єчюс проти Литви, пункти 79 і 112 відповідно).
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, з огляду на конкретні обставини справи та фінансовий стан обох сторін. Ті самі критерії застосовує ЄСПЛ, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Так, у справі Схід/Захід Альянс Лімітед проти України (заява №19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (пункт 268).
Частина 4 ст. 126 ГПК України передбачає, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
За ч. 5 ст. 129 ГПК України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Тобто в цілому нормами процесуального законодавства передбачено такі основні критерії визначення та розподілу судових витрат, як їх дійсність, обґрунтованість, розумність і співмірність відповідно до ціни позову, з урахуванням складності та значення справи для сторін.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина п`ята статті 126 ГПК України).
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, застосовує аналогічний підхід та вказує, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, якщо вони були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (див. mutatis рішення ЄСПЛ у справі East/West проти України від 23 січня 2014 року (East/West., заява № 19336/04, § 268)).
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Від першого відповідача надійшла заява про зменшення розміру витрат на правничу допомогу до 3 000 грн. 00 коп.
В обґрунтування своєї заяви перший відповідач вказує, що представник позивача надіслав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, а тому правнича допомога полягала лише у підготовці позовної заяви.
Відповідні послуги по аналогічним справам складають 3 000 грн. 00 коп.
Проте, з акту прийому передачі від 15 грудня 2023 року наданих послуг вбачається, що адвокат виконав наступні зобов`язання, а саме:
проведення зустрічі з клієнтом, ознайомлення з наданими клієнтом документами, надання консультації в рамках зустрічі щодо вирішення даної страви 1 год., вартістю 150 євро;
складення позовної заяви по стягненню заборгованості за кредитним договором до товариства з обмеженою відповідальністю ГАЛЕАС СІК`ЮРІТІ, ідентифікаційний код 59740730, ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 - 2 год., вартістю 300 євро;
виготовлення копії позовної заяви та документів, що додаються до позовної заяви, для суду та відповідача 1, відповідача 2 (у кількості 3 прим.), направлення рекомендованим листом з оголошеною цінністю та описом вкладення через відділення AT Укрпошта позовної заяви на ім`я суду (в т.ч. підготовка опису та конверту) 1 год., вартістю 150 євро.
До заперечення першим відповідачем не було додано доказів, що підтверджують наведені в ньому обставини.
Крім того, матеріали справи не містять доказів нерозумності цих витрат, їх неспівмірності із значенням справи для позивача, а загальна сума витрат на адвокатські послуги, передбачена договором, не виходить за розумні межі розміру гонорару адвоката.
Офіційний курс НБУ євро по відношенню до гривні станом на 20 грудня 2022 року (день сплати) становив 38,7865 грн.
Таким чином з відповідачів в рівних частинах підлягає стягненню в загальному розмірі 23 271 грн. 90 коп. витрати позивача на професійну правничу допомогу з урахуванням положень ч.3 ст.130 ГПК України.
Судом враховано, що чинним законодавством не передбачено солідарного відшкодування судових витрат на користь іншої сторони, а тому враховуючи, що позов було заявлено до двох відповідачів, то суд покладає витрати зі сплати понесених витрат на правничу допомогу на відповідачів порівну.
Витрати зі сплати судового збору, як вже зазначалося вище, підлягають поверненню позивачу за його клопотанням на підставі спеціальної норми - Закону України Про судовий збір, а тому розподілу не підлягають.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись ч. 3 ст. 130, п. 2 ч. 1 ст. 231, ст. 234 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
1.Провадження у справі №925/1313/22 закрити.
2.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю ГАЛЕАС СІК`ЮРІТІ, вул. Хоменка, 19, м. Черкаси, ідентифікаційний код 39740730 на користь акціонерного товариства Комерційний банк Глобус, Куренівський провулок, 19/5, м. Київ, ідентифікаційний код 35591059 11 635 грн. 95 коп. (одинадцять тисяч шістсот тридцять п`ять гривень 95 коп.) витрат на професійну правничу допомогу.
3.Стягнути з ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 на користь акціонерного товариства Комерційний банк Глобус, Куренівський провулок, 19/5, м. Київ, ідентифікаційний код 35591059 11 635 грн. 95 коп. (одинадцять тисяч шістсот тридцять п`ять гривень 95 коп.) витрат на професійну правничу допомогу.
Видати відповідні накази.
4.Копію ухвали надіслати сторонам.
Ухвала набирає законної сили в порядку визначеному ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду в порядку та строки визначені ст.ст. 255-257 ГПК України.
Суддя А.В.Васянович
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 28.03.2023 |
Оприлюднено | 30.03.2023 |
Номер документу | 109868673 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Васянович А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні