печерський районний суд міста києва
Справа № 757/7859/23-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2023 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
захисника ОСОБА_4
підозрюваного ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 12022000000000579 про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
На розгляд слідчого судді надійшло вказане клопотання.
Обґрунтовуючи клопотання, прокурор зазначає, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12022000000000579 від 28.06.2022 за підозрою ОСОБА_6 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України та за фактами вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 201-2, ч. 2 ст. 289 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 за № 2102-ІХ затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 за № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», яким в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб та який у подальшому неодноразово продовжувався.
Востаннє правовий режим воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб Указом Президента України від 06.02.2023 за № 58/2023, затвердженим Законом України від 07.02.2022 № 2915-ІХ.
Законом України «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 № 1192-XIV визначено вичерпний перелік товарів, що можуть бути гуманітарною допомогою та встановлено відсутність мит за розмитнення товарів гуманітарної допомоги.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 за № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» ввезення на територію України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Товари, пропуск яких здійснюється відповідно до абзацу 1 пункту 1 цієї постанови, визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.
Так, відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» безоплатна допомога (пересилка, виконання робіт, надання послуг) це - надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсацій донорам, у свою чергу гуманітарна допомога це - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв`язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров`я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об`єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог ст. 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».
У свою чергу, положеннями ст. 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» визначено, що цілями благодійної діяльності є надання допомоги для сприяння законним інтересам бенефіціарів у сферах благодійної діяльності, визначених цим Законом, а також розвиток і підтримка цих сфер у суспільних інтересах. Сферами благодійної діяльності серед іншого також є: охорона здоров`я та сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни, захисту населення у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного стану.
Так, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за попередньою змовою з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не раніше 24.02.2022, під час дії воєнного стану в Україні, достовірно розуміючи, що у зв`язку з збройною агресією рф, Збройні сили України мають потребу в отриманні гуманітарної допомоги у вигляді транспортних засобів, вирішили здійснювати продаж таких товарів (предметів) гуманітарної допомоги, з метою отримання прибутку, у значному розмірі.
Таким чином, під час воєнного стану, ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та інші невстановлені на теперішній час досудовим розслідуванням особи заздалегідь, тобто до початку вчинення кримінального правопорушення, домовилися про спільне його вчинення за наступних обставин.
ОСОБА_6 та ОСОБА_5 під час воєнного стану, діючи спільно, за попередньою змовою в тому числі з іншими невстановленими на теперішній час досудовим слідством особами, маючи єдиний злочинний умисел направлений на отримання прибутку у значному розмірі, від продажу гуманітарної допомоги - автомобілів швидкої медичної допомоги («Renault Trafic», номерний знак НОМЕР_1 -VN, VIN НОМЕР_2 , «Renault Trafic», номерний знак НОМЕР_3 , VIN НОМЕР_4 ), незаконно, всупереч вимогам вищевказаних нормативно-правових актів, достовірно знаючи про те, що вказані транспортні засоби являються гуманітарною допомогою, діючи з корисливих мотивів, розробили план злочинних дій, який передбачав пошук та документальне супроводження продажу вказаної гуманітарної допомоги.
Для реалізації спільного злочинного плану на невстановлених досудовим розслідуванням осіб покладались обов`язки щодо пошуку на території іноземних держав транспортних засобів, які будуть предметом гуманітарної допомоги, підготовки товаросупровідних документів для митного оформлення гуманітарної допомоги, безпосереднє проходження митного огляду та подання контролюючим органам відповідних декларацій про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, залучення благодійних фондів для прикриття протиправної діяльності, організація виготовлення актів, із внесенням до них заздалегідь недостовірних відомостей про безоплатну передачу гуманітарної допомоги.
У свою чергу на ОСОБА_6 та ОСОБА_5 за узгодженим злочинним планом, покладались обов`язки щодо підшукання покупців, зазначених вище транспортних засобів, в тому числі шляхом розміщення відповідних оголошень у мережі Інтернет, проведення перемовин та зустрічей із потенційними покупцями, забезпечення проведення огляду транспортних засобів, отримання завдатку за вказані транспортні засоби, направлення потенційним покупцям документів, необхідних для підготовки подальшого продажу гуманітарної допомоги - автомобілів швидкої медичної допомоги: «Renault Trafic», номерний знак НОМЕР_1 -VN, VIN НОМЕР_2 ; «Renault Trafic», номерний знак НОМЕР_3 , VIN НОМЕР_4 .
Виконавши необхідні підготовчі дії, визначені згідно раніше розробленого плану злочинних дій, ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та інші невстановлені на теперішній час в ході досудового розслідування особи, діючи за попередньою змовою групою осіб під час воєнного стану, з метою отримання прибутку, здійснили продаж за грошові кошти в сумі 914 215 гривень двох автомобілів «Renault Trafic»: номерний знак НОМЕР_5 , VIN НОМЕР_2 , який відповідно до відомостей Державної митної служби України, 17.07.2022 ввезено ОСОБА_7 на митну територію України через пункт пропуску «Краківець-Корчова» в якості гуманітарної допомоги для Благодійного фонду «ТВІЙ ЯНГОЛ» (код ЄДРПОУ 34239935); номерний знак НОМЕР_3 , VIN НОМЕР_4 ), який відповідно до відомостей Державної митної служби України ввезено ОСОБА_8 на митну територію України через пункт пропуску «Грушів» в якості гуманітарної допомоги для Благодійної організації «Благодійний Фонд Їжак» (код ЄДРПОУ 44757085).
30.11.2022 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у продажі товарів гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку, вчиненому у значному розмірі за попередньою змовою групою осіб під час воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
26.01.2023 слідчим суддею Печерського районного суду м. Києва частково задоволено клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту та до підозрюваного ОСОБА_5 , строком до 01.03.2023 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту із забороною залишати місце проживання в певний час доби, а саме з 22-00 год. до 07-00 год. та покладенням на підозрюваного процесуальних обов`язків.
24.02.2023 слідчим суддею Печерського районного суду м. Києва у кримінальному провадженні № 12022000000000579 продовжено строк досудового розслідування до 5 місяців, тобто до 01.05.2023.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 інкримінованого йому правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному проваджені доказами.
Незважаючи на проведений значний обсяг слідчих та процесуальних дій, спрямованих на отримання та перевірку вже отриманих доказів, у кримінальному провадженні, завершити досудове розслідування до закінчення строку дії ухвали про застосування запобіжного заходу немає можливості, додатково потрібно:
- долучити розсекречені матеріали негласних слідчих (розшукових) дій (протоколи за результатами проведення НС(Р)Д, клопотання та постанови слідчого, ухвали слідчого судді Київського апеляційного суду);
- закінчити отримання відомостей, що характеризують осіб підозрюваних, зокрема їх перебування на обліках в закладах охорони здоров`я, відомостей щодо засуджень та відбуття покарань, збирання яких здійснюється в порядку ст. 93 КПК України, шляхом отримання відповідей на запити слідчого;
- виконати інші слідчі (розшукові), негласні слідчі (розшукові) та процесуальні дії, а також заходи забезпечення кримінального провадження, спрямовані на досягнення завдання "кримінального провадження, визначеного ст. 2 КПК України та встановлення обставин, які підлягають доказуванню, вичерпаний перелік яких наведений у ст. 91 КПК України.
- провести інші слідчі (розшукові) дії, необхідність у проведенні яких виникне під час розслідування кримінального провадження;
- виконати вимоги ст. 290 КПК України, скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.
Результати зазначених процесуальних дій мають важливе значення для судового розгляду, оскільки їх проведення дозволить повно та неупереджено дослідити обставини кримінальних правопорушень, виявити обставини, як ті що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваних, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Також результати окремих із зазначених процесуальних дій дадуть можливість дослідити причетність ОСОБА_6 , ОСОБА_5 до вчинення інших кримінальних правопорушень, які розслідуються у даному кримінальному провадженні.
З урахуванням об`єктивних причин слідчі (розшукові) та процесуальні дії не могли бути здійснені та завершені раніше, оскільки до моменту винесення указаного клопотання органом досудового розслідування здійснювались заходи, направлені на розсекречування матеріалів негласних слідчих (розшукових) дій, за клопотанням сторони обвинувачення до підозрюваних застосовувалися запобіжні заходи та з метою встановлення обставин, які підлягають доказуванню, проводились допити свідків.
Прокурор зазначає, що з часу застосування до підозрюваного запобіжного заходу ризики, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, не зменшилися і наявні до цього часу в повному обсязі. Так, на переконання прокурора, ризик, передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, підтверджується тим, що ОСОБА_5 без належного контролю його поведінки може переховуватись від органів досудового розслідування, з метою уникнення покарання, оскільки останнє є доволі значним терміном ув`язнення. Ризик, передбачений п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України підтверджується тим, що на цей час не встановлено всіх обставин вчинених злочинів, а тому підозрюваний може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення та можуть бути використані для збору доказів причетності до вчинених злочинів. Відтак, ОСОБА_5 перебуваючи без належного контролю за його пересуванням, може сховати або знищити ці документи. Також, ризик, передбачений п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України підтверджується тим, що підозрюваний ОСОБА_5 без належного контролю його поведінки, з метою уникнення кримінальної відповідальності, будучи знайомий із керівниками благодійних фондів «Твій Янгол» та «Їжак», може впливати на останніх з метою надання ними неправдивих показань як в ході продовження досудового розслідування так і безпосередньо під час судового розгляду шляхом підбурювання, вмовляння, залякування. Ризик, передбачений п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України підтверджується тим, що умисел підозрюваного ОСОБА_5 спрямований на отримання прибутку від продажу товарів гуманітарної допомоги, спрямованої на підтримку Збройних сил України. Відтак, підозрюваний ОСОБА_5 перебуваючи на волі, може вчинити інше кримінальне правопорушення. Крім того, прокурор зазначає, що застосування до ОСОБА_5 інших, більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти зазначеним ризикам.
За викладених обставин, на думку прокурора, є підстави для продовження строку дії раніше застосованого запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту та обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 .
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав, посилаючись на викладені в ньому дані та обставини, просив задовольнити.
Підозрюваний та його захисник не заперечували проти задоволення вказаного клопотання.
Вислухавши позиції сторін, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12022000000000579 від 28.06.2022 за підозрою ОСОБА_6 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, та за фактами вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 201-2, ч. 2 ст. 289 КК України /а. м. 8-22/.
30.11.2022 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України /а. м. 170-178/.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 01.12.2022 застосовано до ОСОБА_5 на строк до 27.01.2023 запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, із забороною залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 з 22-00 год. до 07-00 год. наступної доби, та покладенням обов`язків: прибувати до слідчого, прокурора, суду за першою вимогою; не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідками, потерпілим, підозрюваними у даному кримінальному провадженні; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну /а. м. 219-220/.
Ухвалою слідчого судді від 26.01.2023 такий запобіжний захід та обов`язки було продовжено до 01.03.2023 /а. м. 246-247/.
Строк досудового розслідування кримінального провадження № 12022000000000579продовжувався постановою заступника Генерального прокурора від 25.01.2023 до 3-х місяців та ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 24.02.2023 до 5-ти місяців, тобто до 01.05.2023 включно /а. м. 223-224, 250/.
Слідчий суддя вважає, що даними, зібраними в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні та долученими до клопотання, підтверджується обґрунтованість повідомленої ОСОБА_5 підозри. Зокрема, такі дані містяться в матеріалах виконання доручення співробітниками Департаменту захисту національної державності СБУ /а. м. 23-24, 42-44/; копіях митних декларацій про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою /а. м. 25-41/; протоколі огляду інтернет сайту БФ «Їжак» від 15.11.2022 /а. м. 45-65/; протоколі огляду мобільного телефону ОСОБА_9 від 14.10.2022 /а. м. 66-73/; протоколі допиту свідка ОСОБА_9 від 14.10.2022 /а. м. 74-77/; протоколі огляду відомостей із Держаної митної служби України від 11.11.2022 /а. м. 80-87/; листі начальника сектору інформаційної безпеки користувачів відділу підтримки користувачів ТОВ «ЄМАРКЕТ Україна» від 29.11.2022 /а. м. 88-106/; протоколі обшуку від 29.11.2022 з додатками /а. м. 111-123/; висновках експертизи № СЕ-19/106-22/13607-АВ від 19.12.2022, № СЕ-19/106-22/13601-АВ від 17.12.2022 /а. м. 179-218/; протоколах за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій - аудіо-, відеоконтроль особи від 06.11.2022, 07.11.2022 /а. м. 225-238/.
Приймаючи вказані дані з точки зору належності, допустимості, достовірності, а їх сукупність з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, вважаю їх достатніми для визначення поняття обґрунтованої підозри ОСОБА_5 на даній стадії досудового розслідування.
Слідчий суддя, з урахуванням обґрунтувань прокурора, тяжкості інкримінованого ОСОБА_5 кримінального правопорушення та його характеру, відомостей про особу підозрюваного, вважає наявними в провадженні ризики, визначені п. п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, які на даний час не зменшились.
Зокрема, ризик, передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, підтверджується тим, що підозрюваний ОСОБА_5 може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, враховуючи тяжкість злочину, у вчиненні якого обґрунтовано підозрюється останній, та суворість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим.
Ризик, передбачений п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, підтверджується тим, що на цей час не встановлено всіх обставин вчинених злочинів, а тому ОСОБА_5 може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення та можуть бути використані для збору доказів причетності до вчинених злочинів.
Наявний також ризик, передбачений п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, який полягає у тому, що ОСОБА_5 , з метою уникнення кримінальної відповідальності, може незаконно впливати на свідків, інших підозрюваних у даному кримінальному провадженні. Зокрема, ОСОБА_5 , будучи знайомий із керівниками благодійних фондів «Твій Янгол» та «Їжак», які використовувались для прикриття протиправних дій, може здійснювати на останніх тиск та залякування, в тому числі підкуп, підбурювання, вмовляння, з метою зміни їх показань. При цьому, доказове значення для суду мають тільки ті показання, які суд сприймав безпосередньо під час судового засідання (або ж отриманих в порядку, передбаченому ст. 225 КПК України), тому до допиту осіб в суді такий ризик залишається актуальним.
Ризик вчинення іншого кримінального правопорушення підтверджується тим, що свою діяльність з продажу товарів гуманітарної допомоги для потреб Збройних сил України ОСОБА_5 , згідно підозри, здійснював з метою отримання матеріального прибутку. Інших даних про актуальні легальні джерела доходів підозрюваного слідчому судді не надано. Відповідно, існує ризик продовження протиправної діяльності з метою отримання прибутку, що обумовлює існування ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
З урахуванням викладеного, тяжкості інкримінованого злочину та його конкретного характеру, суворості передбаченого за його вчинення покарання, а також матеріалів, долучених до клопотання, слідчий суддя вважає зазначені ризики такими, що не зменшились та продовжують існувати.
Таким чином, заслухавши позиції сторін кримінального провадження, дослідивши матеріали клопотання та додані в його обґрунтування копії матеріалів кримінального провадження, враховуючи обґрунтованість підозри, продовження існування передбачених ст. 177 КПК України ризиків, неможливість закінчення досудового розслідування до закінчення строку дії попередньої ухвали про продовження строку дії запобіжного заходу, у сукупності із принципом диспозитивності кримінального провадження та позицією захисту щодо визнання вимог клопотання, вважаю наявними для продовження щодо ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту та строку дії покладених на нього обов`язків.
Строк дії ухвали слідчого судді та покладених на підозрюваного обов`язків слід визначити до 28 квітня 2023 року.
Керуючись ст. ст. 177, 178, 181, 194, 196, 199, 205, 309, 376 КПК України, слідчий суддя -
УХВАЛИВ:
Клопотання - задовольнити частково.
Продовжити відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, заборонивши йому залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , в період часу з 22-00 год. до 07-00 год. наступної доби, за виключенням необхідності отримання медичної допомоги та прослідування в укриття цивільного захисту, на строк до 28 квітня 2023 року.
Продовжити до 28 квітня 2023 року строк дії покладених на підозрюваного ОСОБА_5 обов`язків:
- прибувати за першою вимогою до органу досудового розслідування, прокурора, слідчого судді, суду;
- не відлучатись за межі населеного пункту, в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи;
- утримуватися від спілкування з іншими підозрюваними, свідками у даному кримінальному провадженні.
Роз`яснити підозрюваному, що працівники Національної поліції з метою контролю за його поведінкою, мають право з`являтися в житло, під арештом в якому він перебуває, вимагати надання усних чи письмових пояснень з питань, пов`язаних із виконанням покладених на нього обов`язків.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції, набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2023 |
Оприлюднено | 31.03.2023 |
Номер документу | 109894789 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку тримання особи під домашнім арештом |
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Шапутько С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні