Справа № 930/117/23
Провадження 1-кп/930/144/23
В И Р О К
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.03.2023 року м.Немирів
Немирівський районний суд Вінницької області в складі:
головуючої судді ОСОБА_1
за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
обвинуваченого ОСОБА_4
захисника обвинуваченого ОСОБА_5
представника потерпілого ОСОБА_6
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Немирів обвинувальний акт з угодою про визнання винуватостіу кримінальному провадженні №12023020070000021 від 10.01.2023 року відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Немирів Немирівського району Вінницької області, мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, священослужителя, розлученого, раніше не судимого,-
обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченогоч. 1 ст. 239 КК України, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_4 , діючи умисно з порушенням спеціальних правил вчинив забруднення земель відходами шкідливими для довкілля, що створило небезпеку для довкілля за наступних обставин.
Так, у відповідності до абзацу 2 ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» забруднення земель це накопичення в грунтах грунтових водах внаслідок антропогенного впливу пестицидів і агрохімікатів, важких металів, радіонуклідів та інших речовин,вміст яких перевищує природний фон, що призводить до їх кількісних або якісних змін.
Згідно ч. 1 ст. 167 Земельного Кодексу України, господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і грунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.
Відповідно до абзацу 24 ст. 1 Закону України «Про відходи» рідкі відходи це побутові відходи, що утворюються у будинку за відсутності централізованого водопостачання та каналізації і зберігаються у вигрібних ямах.
Згідно ст. 15 Закону України «Про відходи» громадяни України зобов`язані: дотримуватися вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів у сфері поводження з відходами, виконувати інші обов`язки, передбачені щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.
Статтею 33 Закону України «Про відходи» передбачено, що зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.
ОСОБА_4 , являючись громадянином України, маючи в своєму користуванні автомобіль-цистерну марки «ЗИЛ» 431412 реєстраційний номер НОМЕР_1 , не будучи зареєстрованим як суб`єкт підприємницької діяльності, не являючись працівником будь-якого підприємства, установи чи організації, яка є суб`єктом правовідносин у галузі поводження з відходами, діючи з корисливих мотивів, здійснював надання послуг із вивезення рідких побутових відходів з вигрібних ям.
З цією метою, ОСОБА_4 наймав в якості водіїв автомобіля цистерни марки «ЗИЛ» 431412 реєстраційний номер НОМЕР_1 ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , яким не було відомо про протиправність його дій, які діючи за його вказівками, використовуючи вказаний автомобіль, у період з 10.08.2022 по 13.10.2022 викачували рідкі побутові відходи з вигрібних ям мешканців Немирівської територіальної громади Вінницького району Вінницької області та неодноразово вивозили їх і зливали на території земельної ділянки з кадастровим номером 0523010100:01:006:0443, що розташована на околиці м. Немирів, зі сторони вулиці Івана Франка.
Відповідно до висновків перевірки проведеної Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області №3888/3/22 від 19.12.2022, на земельній ділянці з кадастровим номером 0523010100:01:006:0443, на загальній площі 1499 м2 встановлено забруднення хімічними речовинами внаслідок перевищення гранично допустимої їх концентрації у грунті, зокрема амонію (обмінного), хлоридів, фосфору.
Таким чином, ОСОБА_4 , діючи в порушення вищевказаних норм законодавства, не маючи дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки, допустив забруднення шкідливими для довкілля рідкими побутовими відходами частини земельної ділянки з кадастровим номером 0523010100:01:006:0443, на площі 1499 м2, яка розташована на околиці м. Немирів, зі сторони вулиці Івана Франка, в результаті чого у грунті відбулось накопичення хімічних речовин, вміст яких перевищує природний фон та гранично допустимі концентрації, що призвело до його кількісних та якісних змін і створило небезпеку для довкілля.
Досудовим розслідуванням дії ОСОБА_4 кваліфіковано за ч. 1ст. 239 КК України забруднення земель відходами шкідливими для довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, що створило небезпеку для довкілля.
У кримінальному провадженні №12023020070000021 від 10.01.2023 між прокурором Немирівської окружної прокуратури ОСОБА_3 та обвинуваченим ОСОБА_4 за участю захисника - адвоката ОСОБА_5 укладено угоду про визнання винуватості згідно з вимогами ст. ст.468,469,472 КПК України. Відповідно до змісту угоди про визнання винуватості прокурор та обвинувачений ОСОБА_4 дійшли згоди щодо формулювання обвинувачення і кваліфікації дій за ч. 1ст. 239 КК України. Згідно з угодою про визнання винуватості ОСОБА_4 беззастережно визнав свою винуватість у зазначеному діянні. Сторони угоди про визнання винуватості також погодились на призначення покарання ОСОБА_4 за ч.1ст.239КК України у виді штрафу у розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн. Крім того, прокурор та обвинувачений ОСОБА_4 визначили наслідки укладення та затвердження угоди про визнання винуватості, передбаченіст.473 КПК України, а також наслідки невиконання угоди про визнання винуватості, передбаченіст. 476 КПК України.
Розглядаючи в порядку п.1 ч.3ст. 314 КПК Українипитання про можливість затвердження даної угоди про визнання винуватості, суд виходить з наступного.
Відповідно до правил ст.468, п. 1 ч. 4 ст.469 КПК Україниу кримінальному провадженні щодо кримінальних проступків, нетяжких злочинів, тяжких злочинів внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам, може бути укладена угода між прокурором та підозрюваним про визнання винуватості.
Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні, вважаючи, що при укладенні угоди про визнання винуватості дотримані вимоги і правилаКПКтаКК України, просить угоду затвердити і призначити обвинуваченому узгоджену в угоді міру покарання.
Обвинувачений ОСОБА_4 та його захисник - адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні, також просили вказану угоду з прокурором затвердити і призначити узгоджену в ній міру покарання, при цьому ОСОБА_4 беззастережно визнав себе винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1ст. 239 КК України, в обсязі обвинувачення, дав згоду на застосування узгодженого покарання.
Представник Немирівської міської ради ОСОБА_6 щодо за твердження угоди, укладеної між прокурором Немирівської окружної прокуратури ОСОБА_3 та обвинуваченим ОСОБА_4 не заперечувала.
Кримінальне правопорушення, передбачене ч.1ст. 239 КК України, у вчиненні якого ОСОБА_4 визнав себе винуватим, згідно ізст.12 КК Україниє нетяжким злочином.
Обставиною, яка відповідно дост. 66 КК Українипом`якшує покарання ОСОБА_4 є щире каяття та активне сприяння досудовому розслідуванню, добровільне відшкодування завданого збитку.
Обставин, які відповідно дост. 67 КК Україниобтяжують покарання, судом не встановлено
Суд, вислухавши думку сторін кримінального провадження, переконався, що укладення угоди сторонами є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дій будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді. При цьому, судом з`ясовано, що ОСОБА_4 повністю усвідомлює зміст укладеної з прокурором угоди про визнання винуватості, характер обвинувачення, щодо якого визнає себе винуватим, цілком розуміє свої права, визначені п.1 ч.4ст.474 КПК України, а також наслідки укладення, затвердження даної угоди, передбачені ч.2ст.473 КПК України, та наслідки її невиконання, передбаченіст.476 КПК України.
Судом не встановлено обставин, які б могли свідчити, що умови угоди порушують права, свободи чи інтереси сторін або інших осіб. Крім того, умови угоди відповідають інтересам суспільства, які полягають у своєчасному розкритті злочинів, пов`язаних із забрудненням довкілля та притягненні до відповідальності винних осіб, а відтак затвердження угоди у даному провадженні забезпечить справедливе та в розумні строки вирішення кримінального провадження при мінімальних витратах державних ресурсів.
Враховуючи викладене, оскільки умови угоди про визнання винуватості між прокурором, обвинуваченим за участі захисника адвоката ОСОБА_5 , відповідають вимогамКПК таКК України, суд, врахувавши заслухані доводи сторін кримінального провадження, дійшов висновку про наявність всіх правових підстав для затвердження цієї угоди.
Дії ОСОБА_4 вірно кваліфіковано за ч. 1ст. 239 КК України - забруднення земель відходами шкідливими для довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, що створило небезпеку для довкілля.
Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Немирівського районного суду Вінницької області від 18.10.2022 року, слід скасувати.
Долю речових доказів слід вирішити згідно зіст. 100 КПК України.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.314,373,374 та475 КПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Затвердити угоду про визнання винуватості, укладену 13 січня 2023 року між прокурором Немирівської окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 та обвинуваченим ОСОБА_4 за участю захисника - адвоката ОСОБА_5 .
ОСОБА_4 визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1ст. 239 КК України, та призначити йому покарання у виді штрафу у розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн.
Скасувати арешт на майно, накладений ухвалою слідчого судді Немирівського районного суду Вінницької області від 18.10.2022 року.
Речові докази у справі: автомобіль-цистерну марки «ЗИЛ» 431412, синього кольору, реєстраційний номер НОМЕР_1 та тимчасовий реєстраційний талон НОМЕР_2 , передані на відповідальне зберігання власниці ОСОБА_9 - залишити власниці; пластикову пляшку об`ємом 0,5 літра із зразком рідини, яка поміщена до спеціального пакету НПУ за №7350547, пластикову пляшку об`ємом 1 літра із зразком рідини, яка поміщена до спеціального пакету НПУ за № 7350543, зразки землі, які поміщено до НПУ №7350544, НПУ №7750545, НПУ №7350575, НПУ №7350574, НПУ СУ №PSP 3115466 - знищити.
Роз`яснити обвинуваченому ОСОБА_4 , що у разі невиконання угоди про визнання винуватості прокурор має право протягом встановлених законом строків давності притягнення до кримінальної відповідальності звернутися до суду, який затвердив таку угоду, з клопотанням про скасування вироку та судового розгляду кримінального провадження в загальному порядку.
Вирок може бути оскаржено до Вінницького апеляційного суду через Немирівський районний суд Вінницької області протягом тридцяти днів з моменту його проголошення з підстав передбачених ч.4ст. 394 КПК України.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченому та прокурору.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Немирівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2023 |
Оприлюднено | 31.03.2023 |
Номер документу | 109895257 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти довкілля Забруднення або псування земель |
Кримінальне
Немирівський районний суд Вінницької області
Войницька Т. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні