Справа № 681/886/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2023 року м.Полонне
Полонський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Горгулько Н.А.,
за участю секретаря судових засідань Олійник Л.А.,
відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Полонному цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Грицівської селищної ради Хмельницької області, ОСОБА_1 про усунення від права спадкування, встановлення факту постійного проживання спадкоємця разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом, треті особи - приватний нотаріус Шепетівського районного нотаріального округу Бондар Світлана Миколаївна, ОСОБА_3 ,
в с т а н о в и в:
У вересні 2022 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до відповідачів про усунення від права на спадкування. В обґрунтування позовних вимог вказував на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_4 , після смерті якої відкрилась спадщина. Покійна мати, відповідно до заповіту посвідченого секретарем Микулинської сільської ради Полонського району Хмельницької області 06.12.2011 р. заповіла в рівних долях своїм дітям ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 усе своє майно в рівних долях. ОСОБА_3 відмовилася від прийняття спадщини на користь позивача. ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , а з заявою про прийняття спадщини до нотаріуса не звертався.
ОСОБА_1 вироком Полонського районного суду від 22.05.2013 визнано винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст.122 ч.1, 127 ч.1, 146 ч.2 КК України та призначено покарання за ч.1 ст.122 КК України до 1 року 6 місяців позбавлення волі, за ч.1 ст.127 КК України до 2 років 6 місяців позбавлення волі, за ч.2 ст.146 КК України на 2 роки позбавлення волі. На підставі ст.70 КК України остаточно призначено покарання у виді 4 років позбавлення волі. Вироком суду встановлено, що 03.10.2012 ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, та знаходячись в будинку за місцем проживання своєї матері ОСОБА_4 за адресою: по АДРЕСА_1 в проміжок часу з 14год. 3 жовтня до 16год. 04 жовтня 2012 року, діючи на ґрунті помсти, через неприязні сімейні взаємовідносини, умисно, з метою примусити матір ОСОБА_4 дати згоду на його та дружини проживання в їх будинку та не втручатися в його сімейне життя, став катувати її: штовхати, завдавати численні удари руками та ногами по обличчю, інших частинах тіла, у тому числі руках, ногах, хустиною здавлював шию.
Внаслідок цих насильницьких дій потерпілій ОСОБА_4 були спричинені тілесні ушкодження у вигляді струсу головного мозку, численних синців: навколо лівого ока, в ділянці кута нижньої щелепи зліва, в ділянках підборіддя, на тильній поверхні лівої кисті, на задній поверхні правого передпліччя, на передній поверхні правого колінного суглобу, які належать до легких тілесних ушкоджень з короткочасним розладом здоров`я, а також закритий перелом верхньої третини діафаза правої стегнової кістки із синцем на задньо - зовнішній поверхні правого стегна, які потягли за собою тривалий розлад здоров`я та відносяться до середньої ступені тяжкості.
У зв`язку з отриманими травмами мати була госпіталізована до Полонської районної центральної лікарні, де перебувала на стаціонарному лікуванні. У зв`зку з чим позивач був змушений перевезти її на лікування у м.Київ. Починаючи з листопада 2012 року він здійснював догляд за матір`ю, де тимчасово проживали з матір`ю у його сестри ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 . Але через три місяці, а саме ІНФОРМАЦІЯ_1 , мати померла у м.Києві.
13.06.2022 позивач звернувся з заявою до приватного нотаріуса Шепетівського районного нотаріального округу Бондар С.М. про прияйняття спадщини після смерті матері. Однак, цього ж дня, отримав відмову нотаріуса у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини.
Просив суд усунути ОСОБА_1 від права на спадкування після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановити факт постійного проживання ОСОБА_2 та ОСОБА_4 з 13.11.2012 по 21.01.2013 у АДРЕСА_2 та визнати за ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку, загальною площею 1,8281 га, кадастровий номер 6823684500:02:003:0132, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
В судове засідання позивач не з`явився, подав до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав, просив задоволити позов.
Відповідач Грицівська селищна рада в судове засідання не з`явилась, подали заяву про визнання позову та розгляд справи без їх участі.
Приватний нотаріус Шепетівського районного нотаріального округу Бондар С.М. в судове засідання не з`явилась, про розгляд справи повідомлена належним чином, заяв, клопотань, заперечень до суду не подала.
ОСОБА_3 до суду не з`явилась, подала заяву про розгляд справи без її участі.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечив та вказав, що дійсно мав суперечку з матір`ю щодо їх з дружиною проживання в її будинку. Вказував, що у вироку містяться неправдиві дані. Не заперечував проти того, щоб позивач йому відшкодував за користування земельною ділянкою за всі роки після смерті матері і він сам відмовиться від спадщини, оскільки сам має земельні ділянки, які не встигає обробляти. Заяв про прийняття спадщини не подавав, так як відбував покарання в місцях позбавлення волі.
Заслухавши пояснення відповідача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення частково.
Відповідно до положень ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку , встановленому цим кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Способи захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють як закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника.
Здійснюючи правосуддя, суд зобов`язаний поважати честь і гідність усіх учасників судового процесу і здійснювати правосуддя на засадах їх рівності перед законом і судом (ст. 6 ЦПК України).
Спосіб захисту порушеного права, відповідно до ст. 15,16,20 ЦК України, при зверненні до суду обирається позивачем.
Згідно з положеннями ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи.
На підставі ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 , яка є матір`ю позивача - ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 83 роки (свідоцтва про народження НОМЕР_1 та смерть НОМЕР_2 а.с.16-17).
06.12.2011 ОСОБА_4 сладено заповіт на ім`я ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 (а.с.18).
Після смерті ОСОБА_4 заведена спадкова справа №153/2013 (а.с.76-97).
Відповідно до ч. 1 ст. 1224 ЦК України за рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона умисно позбавила життя спадкодавця або вчинила замах на його життя.
З дослідженої у судовому засіданні копії вироку Полонського районного суду Хмельницької області від 22.05.2013 встановлено, що 03.10.2012 ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, та знаходячись в будинку за місцем проживання своєї матері ОСОБА_4 за адресою: по АДРЕСА_1 в проміжок часу з 14год. 3 жовтня до 16год. 04 жовтня 2012 року, діючи на ґрунті помсти, через неприязні сімейні взаємовідносини, умисно, з метою примусити матір ОСОБА_4 дати згоду на його та дружини проживання в їх будинку та не втручатися в його сімейне життя, став катувати її: штовхати, завдавати численні удари руками та ногами по обличчю, інших частинах тіла, у тому числі руках, ногах, хустиною здавлював шию. Внаслідок цих насильницьких дій потерпілій ОСОБА_4 були спричинені тілесні ушкодження у вигляді струсу головного мозку, численних синців: навколо лівого ока, в ділянці кута нижньої щелепи зліва, в ділянках підборіддя, на тильній поверхні лівої кисті, на задній поверхні правого передпліччя, на передній поверхні правого колінного суглобу, які належать до легких тілесних ушкоджень з короткочасним розладом здоров`я, а також закритий перелом верхньої третини діафаза правої стегнової кістки із синцем на задньо - зовнішній поверхні правого стегна, які потягли за собою тривалий розлад здоров`я та відносяться до середньої ступені тяжкості. (а.с.42-43).
Таким чином, позов підлягає задоволенню в цій частині.
Щодо вимог позивача про встановленння факту його постійного проживання разом з матір`ю ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_2 з 13.11.2012 по 21.01.2013, то слід зазначити наступне.
У відповідності до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року № 7, в разі, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Метою встановлення факту спільного проживання заявника зі спадкодавцем є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки; чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем.
За змістом статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Статтею 3 цього Закону визначено, що місце перебування особи - це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік; місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини; вільний вибір місця проживання чи перебування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати.
Відсутність реєстрації спадкодавця за останнім його місцем проживання, зокрема за місцем проживання спадкоємця, не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо такі обставини підтверджуються достатністю інших належних і допустимих доказів.Аналогічного висновку дійшов ВС у своїй постанові від 04 липня 2018 року по цивільній справі № 404/2163/16-ц.
Судом встановлено, що заявнику було відмовлено у видачі свідоцтва про прийняття спадщини після смерті матері в зв`язку з пропуском строку, встановленого для прийняття спадщини та не підтвердженням проживання на день смерті з ОСОБА_4 .
Метою звернення позивача до суду є встановлення факту його постійного проживання, як спадкоємця зі спадкодавцем на час відкриття спадщини для подальшого оформлення прав на спадкове майно в нотаріальному порядку на підставі ч. 3ст. 1268 ЦК України.
Судом достовірно встановлено, що від встановлення факту постійного проживання позивача зі спадкодавцем на час смерті залежить виникнення та зміна його майнових та немайнових прав, що пов`язані з можливістю звернення до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину за законом як спадкоємцем за заповітом.
Як вбачається з акту про встановлення проживання від 15.09.2022 з 13.11.2012 і по день смерті ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 проживав разом із ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 24). Вказане також підтверджується і письмовими поясненнями третьої особи ОСОБА_3 , яка є власницею квартири за адресою: АДРЕСА_2 та рідноє сестрою позивача ОСОБА_2 та відповідача ОСОБА_1 (а.с. 47-54).
Наведені докази підтверджують той факт, що заявник проживав зі своєю матір`ю ОСОБА_4 на момент її смерті за місцем проживання сестри за адресою: АДРЕСА_2 , однак, факт такого проживання може бути встановлений виключно в судовому порядку. Оскільки заявник, як спадкоємець за заповітом постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини в одному помешканні та протягом шести місяців із часу відкриття спадщини не заявив про свою відмову від спадщини, то він вважається таким, що прийняв спадщину.
Метою встановлення факту спільного проживання позивача зі спадкодавцем є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки; чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем.
Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги те, що в ході розгляду справи обґрунтування заяви знайшли своє об`єктивне підтвердження, суд вважає, що позовна заява в цій частині є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Щодо визнання права власності за позивачем на земельну ділянку, загальною площею 1,8281 га, кадастровий номер 6823684500:02:003:0132, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, суд приходить до висновку, що дана вимога не підлягає задоволенню з слідуючих підстав.
Відповідно до п. 23Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 рокусвідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Оскільки на день розгляду справи відсутні відмова нотаріуса про визнання за позивачем права власності після встановлення факту його постійного проживання зі спадкодавцем, суд позбавлений можливості визнати за ним право власності на спадкове майно.
На пiдставi викладеного та керуючись ст.ст. 10, 60, 174 ч. 4, 212-215 ЦПК України, суд, -
На підставіст. 1224 Цивільного кодексу України, керуючись ст. ст.60,212-215 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Позов задовольнити частково.
Усунути ОСОБА_1 від права на спадкування після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_2 та ОСОБА_4 в період з 13 листопада 2012 року по 21 січня 2013 року у АДРЕСА_3 .
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другійстатті 358 ЦПК України.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 30.03.2023.
Позивач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_4 .
Відповідач 1 Грицівська селищна рада, код ЄДРПОУ 04402563, місцезнаходження смт. Гриців, вул. Шевченка, 2 Шепетівського району Хмельнцької області, поштовий індекс 30455.
Відповідач 2 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце реєстрації: АДРЕСА_5 .
Третя особа 1 приватний нотаріус Шепетівського районного нотаріального округу Бондар Світлана Миколаївна, адреса: м.Полонне, вул. Л.Українки, 113-а Шепетівського району Хмельницької області, поштовий індекс 30500.
Третя особа 2 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , адреса: АДРЕСА_6 .
Головуюча Н.А.Горгулько
Суд | Полонський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 22.03.2023 |
Оприлюднено | 03.04.2023 |
Номер документу | 109903799 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Полонський районний суд Хмельницької області
Горгулько Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні