У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 560/11374/22
Головуючий у І інстанції: Фелонюк Д.Л.
Суддя-доповідач: Смілянець Е. С.
30 березня 2023 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Смілянця Е. С.
суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 січня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державного космічного агентства України, в особі філії Регіонального центру спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів про визнання бездіяльності та дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
у жовтні 2022 року позивач, ОСОБА_1 , через представника, звернувся в суд з позовом до Державного космічного агентства України, щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 січня 2023 року позовну заяву повернуто позивачеві без розгляду, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судове рішення мотивовано тим, що до позовної заяви не додано належним чином оформлених документів, які б підтверджували надання повноважень адвокату щодо представництва у суді позивача та права підпису процесуальних документів, які подаються до суду.
Судом зазначено, що позовна заява підписана особою, яка зазначена як представник позивача, - адвокатом Трофімовим Андрієм Вячеславовичем. На підтвердження своїх повноважень до позовної заяви додано ордер на надання правничої (правової) допомоги. При цьому, ордер не містить обов`язкових реквізитів, передбачених Положенням про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 №41, а саме, в графі ордеру "Адвокат" відсутній підпис адвоката.
Тому, суд визначив, що повноваження Трофімова Андрія Вячеславовича на представництво позивача належним чином не підтверджено, відповідно, позовну заяву залишив без розгляду.
Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції, позивач, через представника, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, просить ухвалу скасувати та справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Аргументами на підтвердження вимог апеляційної скарги представник позивача зазначає, що мав право звернутися до суду із заявленими позовними вимогами, оскільки позов було подано через систему "Електронний суд" з засвідченням кваліфікованим електронним підписом адвоката на ордері, а тому відсутні підстави вважати, що ордер не підписано.
Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2023 року відкрито провадження за апеляційною скаргою, справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження
Разом з цим, дослідивши матеріали справи, колегія суддів доходить до висновку про наявність підстав для закриття апеляційного провадження відповідно до пункту 2 частини 1 статті 305 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з наступного.
Так, згідно з частинами сьомою, восьмою, десятою, одинадцятою статті 44 КАС України документи (у тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом заповнення форм процесуальних документів відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Отже, альтернативою звернення учасників справи до суду із позовними заявами, скаргами та іншими визначеними законом процесуальними документами, оформленими в паперовій формі та підписаними безпосередньо учасником справи або його представником, є звернення з процесуальними документами в електронній формі з обов`язковим їх скріпленням власним електронним підписом учасника справи через Електронний кабінет.
Аналогічна правова позиція міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 10 вересня 2019 року у справі №640/1374/19.
При цьому, відповідно до частини 1 статті 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Відповідно до частини 1 статті 57 КАС України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
За змістом частини 4 статті 59 КАС України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".
Частиною 7 статті 59 КАС України передбачено, що в разі подання представником заяви по суті справи в електронній формі він може додати до неї довіреність або ордер в електронній формі, підписані електронним підписом відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положень, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
За приписами частини 8 статті 59 КАС України у разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону України Про адвокатуру і адвокатську діяльність документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Частиною другою статті 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" від 05.07.2012 №5076-VI ( далі - Закон №5076-VI) встановлено, що ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.
Пунктом 9 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги (далі - Положення), затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12 квітня 2019 року №41, передбачено, що ордер, що видається адвокатом, який здійснює свою діяльність індивідуально, підписується адвокатом та посвідчується печаткою адвоката (за її наявності).
Відповідно до частини 3 статті 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.
Пунктом 4 Положення № 41 передбачено, що ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням та повинен містити обов`язкові реквізити, передбачені цим Положенням.
Імперативними приписами пп.12.10 пункт 12 Положення № 41 визначено, що ордер повинен містити підпис адвоката, який видав ордер, у разі здійснення ним індивідуальної діяльності (у графі "Адвокат").
Згідно з пунктом 11 Положення № 41 передбачено, що ордер, встановленої цим Положенням форми, є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта.
Як зазначено в матеріалах справи, апеляційну скаргу на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.01.2023 року подано адвокатом Трофімовим Андрієм Вячеславовичем, як представником позивача Островського М.С., через електронний суд. На підтвердження своїх повноважень на представництво позивача у суді та підписання від його імені апеляційної скарги, адвокат Трофімов А.В. надав ордер про надання правничої (правової) допомоги, сформований в системі Електронний суд 27.01.2023 року. Вказаний ордер №АМ1043727 складений від 26.01.2023 року, виданий на підставі договору про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги №116-2022 від 25.10.2022 року у Сьомому апеляційному адміністративному суді.
Водночас, зі змісту наданого адвокатом ордеру вбачається, що він не містить власноручного підпису адвоката Трофімова А.В., тому за своєю формою не відповідає вимогам, визначеним Законом України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" та Положення № 41.
Правова позиція, щодо обов`язковості зазначення в ордері вказаного реквізиту висловлена в ухвалах Верховного Суду від 26 січня 2023 року у справі №450/605/22, від 07 лютого 2023 року у справі №466/77/22, якими закрито касаційне провадження, від 02 березня 2023 року у справі №522/14112/22, а також в постановах Верховного Суду від 22 грудня 2022 року у справі №450/569/22, від 07 лютого 2023 року у справі №466/487/22 та від 09 березня 2023 року у справі 466/893/22.
Відповідно, Верховний Суд вказує, що доводи адвоката щодо наявності електронно-цифрового підпису на поданій апеляційній скарзі, який підтверджує повноваження представника, є необґрунтованими, оскільки адвокатом не було дотримано форми документа, що підтверджує його право на здійснення представництва інтересів особи, зокрема його підписання, як того вимагають нормиЗакону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та Положення про ордер.
Отже, обов`язковим реквізитом ордеру, який досліджується у цій справі, є власноручний підпис адвоката (у графі «Адвокат»).
З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції доходить висновку, що ордер, наданий суду, не може підтверджувати право адвоката на підписання апеляційної скарги від імені позивача та представляти його інтереси у суді. За таких обставин, у суду відсутні правові підстави вважати вказаний документ належним доказом на підтвердження повноважень адвоката Трофімова А.В. як представника ОСОБА_1 .
Відтак, у даному ордері відсутні обов`язкові реквізити, встановленні Положенням №41, з огляду на що наданий документ не може вважатися юридично значимим документом для цілей підтвердження повноважень адвоката на представництво інтересів особи у суді
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 305 КАС України суд апеляційної інстанції закриває апеляційне провадження, якщо після відкриття апеляційного провадження виявилося, що апеляційну скаргу не підписано, подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, або підписано особою, яка не має права її підписувати.
За наведених обставин, колегія суддів вважає, що, згідно з вимогами п.2. ч.1 ст.305 КАС України, апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 січня 2023 року підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст.243, 303, 305, 325, 328, 329 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
закрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 січня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державного космічного агентства України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Смілянець Е. С. Судді Драчук Т. О. Полотнянко Ю.П.
Суд | Сьомий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.03.2023 |
Оприлюднено | 03.04.2023 |
Номер документу | 109910905 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо проходження служби, з них |
Адміністративне
Сьомий апеляційний адміністративний суд
Смілянець Е. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні