Справа № 570/5037/22
Номер провадження 2/570/412/2023
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 березня 2023 року
Рівненський районнийсуд Рівненськоїобласті вособі:
судді Красовського О.О.
з участю: секретаря судових засідань Гречки О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дядьковицької сільської ради Рівненського району Рівненської області, ВАТ "Бурштин" про встановлення факту родинних відносин та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, -
в с т а н о в и в :
В обґрунтування вимог позивачка зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її баба, ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина, у тому числі на право на земельну частку (пай) площею 4,40 га, 0,28 га та 0,36 га, що розташовані на території Верхівської сільської ради Рівненського району Рівненської області. Згідно заповіту, ОСОБА_2 заповіла ОСОБА_1 житловий будинок з надвірними будівлями, предмети домашньої обстановки і вжитку. Заявниця змогла оформити спадкові права лише на частину спадкового майна. Приватний нотаріус своєю постановою від 14.05.2020 року за №368/02-31 відмовив їй у вчинені нотаріальної дії, а саме щодо оформлення спадкових прав на земельну частку (пай) площею 4,40 га, 0,28 га та 0,36 га, що розташовані на території Верхівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, скільки у позивачки відсутній правовстановлюючий документ на вказане нерухоме майно. Враховуючи викладене, позивачка була вимушена звернутись до суду з позовом про встановлення факту родинних відносин та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом.
Позивачка в судовому засіданні позов підтримала та просила його задоволити, і подальший розгляд справи проводити без її участі.
Представник позивачки в судовому засіданні позов підтримав та просив його задоволити. Пояснив про обставини, зазначені вище. В останнє судове засідання не з`явився, просив справу розглядати без його участі.
Представник відповідача - Дядьковицької сільської ради Рівненського району Рівненської області в судове засідання не з`явився. Відповідно до поданої заяви позовні вимоги визнає, просить справу розглядати без його участі.
Відповідач ВАТ "БУРШТИН" повторно не з`явилися в судове засідання. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином. Від сторони не надходило заяв про відкладення розгляду справи чи про розгляд справи у їх відсутність.
Повно та всебічно з`ясувавши всі обставини справи, заслухавши пояснення учасників процесу та дослідивши матеріали справи суд вважає, що заява підлягає до задоволення, з огляну на наступне.
Як встановлено в судовому засіданні, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла баба позивачки, ОСОБА_2
Після її смерті відкрилась спадщина на житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами в с. Ясениничі Рівненського району Рівненської області, грошові вклади та на право на земельну частку (пай) площею 4,40 га, 0,28 га та 0,36 га, що розташовані на території Верхівської сільської ради Рівненського району Рівненської області.
Згідно заповіту, посвідченого у виконавчому комітеті Верхівської сільської ради Рівненського району Рівненської області від 12.03.1990 року, ОСОБА_2 заповіла, ОСОБА_1 житловий будинок з надвірними будівлями, предмети домашньої обстановки і вжитку.
Дотримуючись строку для прийняття спадщини і відповідно до ч. 1 ст. 1268, ч. 1, 2 ст. 1269, ст. 1270, 1297 Цивільного Кодексу України позивачка, ОСОБА_1 звернулась в нотаріальну контору за видачею свідоцтва про спадщину на нерухоме майно.
Однак, змогла оформити свої права лише на частину спадкового майна.
Приватний нотаріус своєю постановою від 14.05.2020 року за №368/02-31 відмовив ОСОБА_1 у вчинені нотаріальної дії, а саме, з оформлення її спадкових прав на земельну частку (пай) площею 4,40 га, 0,28 га та 0,36 га, що розташовані на території Верхівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, оскільки у позивачки відсутній правовстановлюючий документ на вказане нерухоме майно.
Підтвердженням того, що ОСОБА_2 мала право на земельну частку (пай) є довідка, видана Дядьковицькою сільською ради Рівненського району Рівненської області від 25.02.2020 року за №167/02-12/20 та лист Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області від 01.11.2022 року за №29-17-0.2-4082/2-22.
Вказана земельна частка (пай) була виділена згідно проекту організації території земельних часток (паїв) ВАТ «Бурштин» на території Верхівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, затвердженого протоколом загальних зборів акціонерів ВАТ «Бурштин» від 20.08.2005 року, що і підтверджує вищевказаний лист Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області.
На сьогодні оформити свої спадкові права в нотаріальному порядку не має можливості.
Батько позивачки, ОСОБА_3 , який являвся сином ОСОБА_2 ,. помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позивачка ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 та мала при народженні дівоче прізвище своєї мами « ОСОБА_4 ».
Батьки позивачки одружились після її народження, а саме ІНФОРМАЦІЯ_4 , а тому відомості у її свідоцтві про народженні у графі «батько» відсутні.
Підтвердженням, що ОСОБА_1 являюсь онукою ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 , є довідка, видана Дядьковицькою сільською радою Рівненського району рівненської області від 15.06.2020 року за №284/02-14/20.
В судовому засіданні були допитані свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які надали показання про те, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є бабою ОСОБА_1 , а батьком позивачки був ОСОБА_7 , який був сином ОСОБА_2 .
Згідно п.7 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31 березня 1995 року №5 суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.
За ч.2 ст.315 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно п.1 ч.1 ст.315 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до ст.1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Ст.1218Цивільного кодексуУкраїни визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Відповідно до ч.1 ст. 1225 Цивільного кодексу України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. За ст. 1297 Цивільного кодексу України встановлено обов`язок спадкоємця звернутися за свідоцтвом про право на спадщину на нерухоме майно.
Згідно із ч.2 ст.328 Цивільного кодексу України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Ст. 392 Цивільного кодексу України передбачає що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або в разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно ч.1 ст.4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Пунктом 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України визначено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Приймаючи рішенняпро задоволенняпозову суд виходив з наступного.
Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу.
Статтею 315 ЦПК України визначено факти, які можуть встановлюватись у судовому порядку. Частиною другою даної норми передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Проаналізувавши наявні у справі докази суд дійшов висновку, що заява є обґрунтованою, а тому підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 12, 89, 141, 142, 259, 263-265 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до Дядьковицької сільської ради Рівненського району Рівненської області, ВАТ "Бурштин" про встановлення факту родинних відносин та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом - задоволити повністю.
Встановити факт, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженка села Велика Омеляна Рівненського району Рівненської області, є онукою ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_1 ) право на земельну частку (пай), що на території Верхівської сільської ради Рівненського району Рівненської області: рілля в масиві № НОМЕР_2 ділянка № НОМЕР_3 площею 4,040 га; сіножаті масив №40 ділянка № НОМЕР_4 площею 0,18 га, та пасовища масив № НОМЕР_5 ділянка № НОМЕР_6 площею 0,36 га, в порядку спадкування за законом після смерті баби, ОСОБА_2 (померла ІНФОРМАЦІЯ_5 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Позивачка: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_1 , мешканка АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Дядьковицька сільська рада Рівненського району Рівненської області (код ЄДРПОУ 04387208, юридична адреса: вул. Млинівська, 33 А, с. Дядьковичі Рівненського району Рівненської області).
Відповідач: ВАТ "БУРШТИН" (код ЄДРПОУ 00855486, юридична адреса: с. Верхівськ Рівненського району Рівненської області).
Суддя Красовський О.О.
Суд | Рівненський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 30.03.2023 |
Оприлюднено | 03.04.2023 |
Номер документу | 109914023 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Рівненський районний суд Рівненської області
Красовський О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні