Рішення
від 31.03.2023 по справі 916/796/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" березня 2023 р. м. Одеса Справа № 916/796/23

Господарський суд Одеської області у складі судді Демешина О. А. за участю секретаря судового засідання Ващенко О. В., розглянувши матеріали справи № 916/796/23

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НК ПРОФІ" (49051, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Каштанова, буд. 11, офіс 502; код - 43340602)

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ГОВУРОХОВ" (65481, Одеська обл., м. Южне, пр. Григорівського десанту, буд. 3, код - 40302522)

про стягнення 16263,77 грн.

з підстав заборгованості за поставлений товар

В порядку ч. 13 ст. 8, ч. 2, 5 ст. 252 ГПК України розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами без повідомлення учасників справи. Суд дослідив матеріали справи та вийшов до нарадчої кімнати для ухвалення рішення.

СУТЬ СПОРУ: 17.02.2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю "НК ПРОФІ" (далі Позивач) звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ГОВУРОХОВ" (далі Відповідач) про стягнення 16263,77 грн., з яких: 10 812 грн. 58 коп. основний борг за договором; 747 грн. 26 коп. - 3% річних; 4703 грн. 73 коп. - інфляційних витрат.

28.02.2023 року, суд відкрив провадження по справі, ухвалив справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку ст. 247-252 ГПК України, без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами та встановив відповідачу строк на подання відзиву на позов із врахуванням вимог ст.165 ГПК України та ч.1 ст.251 ГПК України протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Копія Ухвали про відкриття провадження по справі була направлена Відповідачу за адресою реєстрації та повернулась до суду не врученою з відміткою поштового відділення: „адресат відсутній за вказаною адресою. Тому, за приписами ч. 7 ст. 120 ГПК України Відповідач вважається повідомленим належним чином про відкриття провадження по справі. Крім того, суд вжив додаткових заходів для повідомлення Відповідача про розгляд справи через публікацію на офіційному сайті суду.

На підставі ч. 9 ст. 165 ГПК України у зв`язку із ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

В С Т А Н О В И В :

01.01.2020 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "НК ПРОФІ" (Позивач, Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ГОВУРОХОВ" (Відповідач, Покупець) було укладено Договір купівлі-продажу № 028020/5.

Пунктом 1.1. Договору визначено, що в порядку та на умовах, визначених Договором, Постачальник зобов`язується поставити та передати у власність Покупцеві Товар, а Покупець зобов`язується прийняти та своєчасно оплатити його вартість на умовах цього договору.

Згідно п. 3.1. Постачальник зобов`язується поставити Покупцеві Товар протягом 30 днів з моменту здійснення 100% оплати згідно рахунку-фактури, якщо інше не передбачено сторонами.

Відповідно до п. 4.4 Договору Покупець (Відповідач) здійснює попередню оплату Товару в розмірі 100% від суми, вказаної в рахунках-фактурах, не пізніше 3 (трьох) банківських днів з моменту отримання Рахунку-фактури від Постачальника.

Позов ґрунтується на тому, що Відповідач не в повному обсязі та не вчасно розрахувався за поставлений товар, тому, відповідно до акту звірки взаємних розрахунків за період 01.01.2020 - 01.11.2020 рр. сума заборгованості на користь Позивача складає 10812, 58 грн. та посилаючись на ст.ст. 526, 530, 625, 655-658, 692, 712 ЦК України, ст.193 ГК України, Позивач просить суд стягнути з Відповідача на свою користь: 10 812 грн. 58 коп. основний борг за договором; 747 грн. 26 коп. - 3% річних; 4703грн. 73 коп. - інфляційних витрат.

Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або

більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та

обов`язків.

Частина 1 статті 202 ЦК України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

При цьому за правилами статті 14 Цивільного кодексу України цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Відповідно до статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Ч. 1 ст. 173 ГК України встановлено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Частиною 1ст. 174 ГК України встановлено, що господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Згідно з частиною 1 статті 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин,

регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим

Кодексом.

За своєю правовою природою укладений між сторонами справи Договір купівлі-продажу є договором поставки.

Відтак, згідно ч. 1 ст. 712 ЦК за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно ч. 1 ст. 692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

За відсутності в матеріалах справи доказів оплати Відповідачем за поставлений Товар в повному обсязі, або будь-яких заперечень щодо самого розрахунку суми бору, суд визнає доведеним наявність боргу Відповідача на суму основної заборгованості у розмірі 10812,58 гривень, тому позов в цій частині слід задовольнити.

Відповідно до ст. 611 ЦК України - у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Ч. 1 ст. 229 ГК України встановлено, що учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов`язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов`язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов`язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами.

Відповідно ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

На підставі наведених норм Законодавства України та умов Договору Позивачем правомірно нараховано суми: 747 грн. 26 коп. - 3% річних; 4703 грн. 73 коп. - інфляційних витрат, які підлягають стягненню з Відповідача.

На підставі викладеного позов підлягає задоволенню, з покладенням на Відповідача витрат по сплаті судового збору та витрат на професійну правничу допомогу, сплачених Позивачем по платіжній інструкції № 673 від 30.01.2023р. на підставі п.3.1. Договору про надання юридичних послуг і виконання юридичних робіт.

Керуючись ст.ст. 129, 233, 238, 240 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ГОВУРОХОВ" (65481, Одеська обл., м. Южне, пр. Григорівського десанту, буд. 3, код - 40302522) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "НК ПРОФІ" (49051, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Каштанова, буд. 11, офіс 502; код - 43340602): 10 812 гривень 58 коп. - боргу; 747 гривні 26 коп. сплати 3% річних; 4703 гривні 73 коп. інфляційних, 2684 гривні судового збору та 5000 гривень витрат на професійну правничу допомогу.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.241 ГПК України

та може бути оскаржено в порядку ст.ст.253-259 ГПК України.

Суддя О.А. Демешин

Повний текст рішення складено 31 березня 2023 р.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення31.03.2023
Оприлюднено03.04.2023
Номер документу109931997
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —916/796/23

Рішення від 31.03.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Демешин О.А.

Ухвала від 28.02.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Демешин О.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні